О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  16 мая 2008 22:10:51

Автор: Алекс Брут

Суспільство - не для всіх?

Олександр Сухан мріє про повну доступність громадян до влади

44-річного Олександра Сухана добре знають далеко за межами Закарпаття. Незважаючи на важку травму хребта, будучи паралізованим, він, не дивлячись на вирок більшості лікарів переміг самого себе - став чемпіоном! Брав участь в супермарафонах на інвалідних візках за маршрутом Москва-Київ-Кривий Ріг, Владивосток-Санкт-Петербург та Санкт-Петербург-Лондон. Першим серед вітчизняних інвалідів пригнув з парашутом та штурмував найвищу вершину України Говерлу. Отримував нагороди за проявлену мужність від Бориса Єльцина, Леоніда Кучми та Віктора Ющенка. Ім’я Сухана було занесено в список книги рекордів «Гіннеса». Багаторазовий чемпіон України та учасник параолімпійських ігор у Солт-Лейк-Сіті у 2006 році був обраний депутатом Закарпатської обласної ради.

Сьогодні Олександр Сухан працює радником губернатора, а також є головою благодійного фонду "Суспільство для всіх", зокрема впроваджує у життя програму «Безбар’єрне Закарпаття». Стосується вона не тільки людей у інвалідних візках, а зачіпає інтереси практично всіх прошарків населення.

Суспільство - не для всіх?

Ще на початку 2003 року постановою Кабінету міністрів України була затверджена Програма безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення. У наші державі мали створити рівні можливості повноцінного суспільного життя для всіх, а насамперед для тих, кому і так існувати непросто - інвалідам, людям похилого віку, матерям і дітям. Хоча всі питання соціального захисту інвалідів в Україні закріплені на законодавчому рівні, але справа так і не зрушила з місця.

- Про цю програму згадали 3 грудня минулого року в день інвалідів, - розповідає Олександр Сухан. – Президент Віктор Ющенко тоді зібрав разом урядових міністрів, голів обласних адміністрацій та представників громадських організацій. Цікаво, як державні структури відзвітували, що вони зробили за цей час. Відрапортували і по програмі доступності - все зроблено на 95%. І зовсім іншу картину показали громадські організації - виявилося, що все навпаки. Про це свідчили наявні факти - ніякої доступності для людей з обмеженими можливостями в Україні справді немає. Тож реакція президента була дуже різкою. І він дав строк - до травня 2008 року виправити ситуацію. Отже, державні установи мали час зробити все, аби до їх кабінетів була можливість дістатися для всіх прошарків громадян.

Суспільство - не для всіх?

Відповідне розпорядження отримали керівники всіх населених пунктів України. Час спливав, але далеко не всі з них прислухалися до потреб простих людей. Не все гаразд і у Закарпатті. Тому була створена обласна комісія, яка мала провести моніторинг рівня доступності до об’єктів житлового та громадського призначення у 5 містах та 13 районах.

- У комісію увійшли представники управлінь соцзахисту населення та архітектури і містобудування, - каже Олександр Сухан. - А також долучилися і представники громади - громадська організація "Вибір" та благодійний фонд "Суспільство для всіх". Нині можна робити перші підсумки проведеного моніторингу.

Виявляється, що у більшості районів таки є встановлені пандуси, але лише одиниці з них придатні для користування людей на візку. Найпоширеніші недоліки: кут нахилу складає більше 12%, немає поручнів, невідповідна ширина пандусів. А іноді вони виготовлені з гладкої плитки по якій можна хіба що на ковзанах кататися. Тому висновок невтішний - більшість будівель громадського призначення в містах, районних центрах, селах Закарпатської області обладнані пандусами, які не відповідають нормативам ДБН та потребують першочергового переоблаштування. При цьому слід врахувати, що доступність середовища важлива не тільки для інвалідів, а й для інших маломобільних груп населення.

За словами Олександра Сухана, в першу чергу має бути доступною влада. І мова іде не тільки про пандуси.  "Насправді це велика помилка - вважати, що цим все закінчується, - каже він. - Програма доступності розрахована на маломобільну групу населення. Хтось вважає, що до неї входять тільки інваліди, а це не так. Насправді це майже одна третина населення України: люди похилого віку, з вадами зору, рухового апарату, діти-інваліди, матері з маленькими дітьми".

Загалом моніторинг об’єктів соціального призначення проводили за 9 ознаками. Вимоги досить суворі - це і безперешкодне пересування по прилеглій території - мають бути облаштовані тротуари, доріжки. Мають бути визначені місця для паркування автомобілів (з відповідним знаком). Далі - входи та виходи, пандуси і таке інше.

Наприклад, в Ужгороді було обстежено 9 адміністративних будівель. Почали з міськвиконкому (пл. Поштова, 4). Висновок: будівля не пристосована до потреб інвалідів. Ліфт не працює 10 років, пандус не відповідає вимогам, немає жодних інформаційних табличок. Звісно, немає і стоянки для автомобілів інвалідів. Теж саме у міському управлінні Пенсійного фонду, відділі освіти, податковій інспекції, міській поліклініці №1,2. Здивувало комісію, що обласне управління Фонду захисту інвалідів України знаходиться на ... 4 поверсі. Єдине приємне враження залишилося від міської лікарні - тут і пандуси в порядку, і ліфт працює, є туалет загального користування.

"Туалет - взагалі проблема номер один, - зазначає Олександр Сухан. - Іноді туди важко потрапити навіть для здорової людини, а що вже казати про інваліда... Далі - доступність до всіх поверхів. Найчастіше ліфта або немає, або він не працює. І таке практично у кожному закладі. Хоча в принципі для людей маломобільної групи мають бути пристосовані також таксофони, банкомати, тобто доступні всі послуги, якими ми щодня користуємося".

А ось чи можна казати про доступність для всіх прошарків людей у головній споруді краю, де народжується більшість розпоряджень та рішень? Мова йде про будівлю обласної державної адміністрації. \"Тут я буваю практично щодня, - каже Олександр Сухан. - І не хочеться хвалити, але якби так було всюди - не було б ніяких проблем для людей. Не дивлячись, що цю будівлю збудували ще до війни, але вже тоді архітектори врахували всі сучасні вимоги щодо доступності! Це і відповідна ширина дверей, і пандус, ліфти та санітарні приміщення".

Набагато гірша ситуація у самому місті. Звичайно, якщо будівля - це історична пам’ятка, то переобладнання там не завжди зробиш. Але приймальню для громадян можна зробити у доступному місці, а не десь на верхньому поверсі. Тобто, якщо наше чиновництво захоче бути ближче до громадян - знайде вихід з ситуації, а не шукати причину... Звичайно, програма яка ігнорували більше 15 років, неможливо виконати за такий короткий термін. Але її потрібно принаймні зрушити з місця, а не звітувати про «позитивні тенденції».

З якими ще проблемами стикаються люди з фізичними вадами? "Вони, чесно кажучи, перестали довіряти владі, - відверто каже Олександр Сухан. - На жаль, більшість з цих людей вже не вірить нікому - надто часто їх обманювали. Тому замикаються у собі і намагаються вирішувати свої проблеми своїми власними силами. Офіційно в області таких людей 54 тисячі».

На думку Олександра Сухана є два виходи із ситуації. По-перше, потрібно провести семінар для будівельників, аби вони навчилися будувати згідно з державними будівельними нормами. І друге - штрафувати тих, хто цих норм не дотримується, зокрема начальників фірм та організацій, в тому числі державних структур. Тоді всім все стане зрозуміло...

Олександр Ворошилов, "Старий Замок "Паланок"

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4324
Отредактировано: 04-05-2009 [20:32]
delete
Алекс Брут
Алекс Брут, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 2, Всего рецензий: 10
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

23:02 16/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
00:10 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Спасибо, Алекс. Твои статьи и герои их, достойны уважения.
01:18 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Важный материал, и побольше бы о таких людях думали...
07:58 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Тема цікава і важлива.
11:44 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sun
Гарна стаття
15:11 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Серый Лев Харьков
21:56 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Ільвен Киев
11:05 18/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
плеханов Киев
"На жаль, більшість з цих людей вже не вірить нікому - надто часто їх обманювали"

Святая Правда.
02:19 19/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sveta Rybalko Харьков
Професійно написано - і змістовно, і зібрано якісну інфу, гарно оформлено та структуровано матеріал.
13:22 19/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
Чому? Дуже важлива тема
11:21 17/05/08
плеханов Киев
Рекомендує цей матеріал
Чому? Лицо власти.
11:06 18/05/08

Live

44 мин. назад

Krzisztoff Penderetskij публикует статью МИЛАН, ИТАЛИЯ: С НИХ НАЧИНАЛСЯ МАЙДАН..? (ВИДЕО! / VIDEO!)

44 мин. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Одежды шарм скрывает след любви

44 мин. назад

Белка Белкина публикует статью The International of Gangsters and Thieves Интернационал бандитов и воров

44 мин. назад

Дмитрий Кириллов публикует статью И ты, Брут

2 час. назад

Khomiaklit публикует статью Урок моралі від єврокомісара

3 час. назад

Виченд Тутс публикует статью Життєві замальовки

5 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

5 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

5 час. назад

Nika рекомендует материал ЗАЯВИ МАЮТЬ ПІДСТАВИ, ЧИ ЦЕ СПЛАТА ВЛАСНИХ ІНТЕРЕСІВ І ВИНАГОРОД? ч.1

7 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

7 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

7 час. назад

antov рекомендует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

7 час. назад

antov пишет рецензию на публикацию Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

7 час. назад

Сергей Кувалда рекомендует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

7 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

8 час. назад

Nika рекомендует материал Олигархи – убийцы Украины

8 час. назад

Nika рекомендует материал Кто заправляет в судах Украины?

8 час. назад

antov рекомендует материал Ви можете бути різними...

15 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

15 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

15 час. назад

Виченд Тутс комментирует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

16 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

16 час. назад

Родослав Корченюк рекомендует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"