О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  16 мая 2008 22:10:51

Автор: Алекс Брут

Суспільство - не для всіх?

Олександр Сухан мріє про повну доступність громадян до влади

44-річного Олександра Сухана добре знають далеко за межами Закарпаття. Незважаючи на важку травму хребта, будучи паралізованим, він, не дивлячись на вирок більшості лікарів переміг самого себе - став чемпіоном! Брав участь в супермарафонах на інвалідних візках за маршрутом Москва-Київ-Кривий Ріг, Владивосток-Санкт-Петербург та Санкт-Петербург-Лондон. Першим серед вітчизняних інвалідів пригнув з парашутом та штурмував найвищу вершину України Говерлу. Отримував нагороди за проявлену мужність від Бориса Єльцина, Леоніда Кучми та Віктора Ющенка. Ім’я Сухана було занесено в список книги рекордів «Гіннеса». Багаторазовий чемпіон України та учасник параолімпійських ігор у Солт-Лейк-Сіті у 2006 році був обраний депутатом Закарпатської обласної ради.

Сьогодні Олександр Сухан працює радником губернатора, а також є головою благодійного фонду "Суспільство для всіх", зокрема впроваджує у життя програму «Безбар’єрне Закарпаття». Стосується вона не тільки людей у інвалідних візках, а зачіпає інтереси практично всіх прошарків населення.

Суспільство - не для всіх?

Ще на початку 2003 року постановою Кабінету міністрів України була затверджена Програма безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення. У наші державі мали створити рівні можливості повноцінного суспільного життя для всіх, а насамперед для тих, кому і так існувати непросто - інвалідам, людям похилого віку, матерям і дітям. Хоча всі питання соціального захисту інвалідів в Україні закріплені на законодавчому рівні, але справа так і не зрушила з місця.

- Про цю програму згадали 3 грудня минулого року в день інвалідів, - розповідає Олександр Сухан. – Президент Віктор Ющенко тоді зібрав разом урядових міністрів, голів обласних адміністрацій та представників громадських організацій. Цікаво, як державні структури відзвітували, що вони зробили за цей час. Відрапортували і по програмі доступності - все зроблено на 95%. І зовсім іншу картину показали громадські організації - виявилося, що все навпаки. Про це свідчили наявні факти - ніякої доступності для людей з обмеженими можливостями в Україні справді немає. Тож реакція президента була дуже різкою. І він дав строк - до травня 2008 року виправити ситуацію. Отже, державні установи мали час зробити все, аби до їх кабінетів була можливість дістатися для всіх прошарків громадян.

Суспільство - не для всіх?

Відповідне розпорядження отримали керівники всіх населених пунктів України. Час спливав, але далеко не всі з них прислухалися до потреб простих людей. Не все гаразд і у Закарпатті. Тому була створена обласна комісія, яка мала провести моніторинг рівня доступності до об’єктів житлового та громадського призначення у 5 містах та 13 районах.

- У комісію увійшли представники управлінь соцзахисту населення та архітектури і містобудування, - каже Олександр Сухан. - А також долучилися і представники громади - громадська організація "Вибір" та благодійний фонд "Суспільство для всіх". Нині можна робити перші підсумки проведеного моніторингу.

Виявляється, що у більшості районів таки є встановлені пандуси, але лише одиниці з них придатні для користування людей на візку. Найпоширеніші недоліки: кут нахилу складає більше 12%, немає поручнів, невідповідна ширина пандусів. А іноді вони виготовлені з гладкої плитки по якій можна хіба що на ковзанах кататися. Тому висновок невтішний - більшість будівель громадського призначення в містах, районних центрах, селах Закарпатської області обладнані пандусами, які не відповідають нормативам ДБН та потребують першочергового переоблаштування. При цьому слід врахувати, що доступність середовища важлива не тільки для інвалідів, а й для інших маломобільних груп населення.

За словами Олександра Сухана, в першу чергу має бути доступною влада. І мова іде не тільки про пандуси.  "Насправді це велика помилка - вважати, що цим все закінчується, - каже він. - Програма доступності розрахована на маломобільну групу населення. Хтось вважає, що до неї входять тільки інваліди, а це не так. Насправді це майже одна третина населення України: люди похилого віку, з вадами зору, рухового апарату, діти-інваліди, матері з маленькими дітьми".

Загалом моніторинг об’єктів соціального призначення проводили за 9 ознаками. Вимоги досить суворі - це і безперешкодне пересування по прилеглій території - мають бути облаштовані тротуари, доріжки. Мають бути визначені місця для паркування автомобілів (з відповідним знаком). Далі - входи та виходи, пандуси і таке інше.

Наприклад, в Ужгороді було обстежено 9 адміністративних будівель. Почали з міськвиконкому (пл. Поштова, 4). Висновок: будівля не пристосована до потреб інвалідів. Ліфт не працює 10 років, пандус не відповідає вимогам, немає жодних інформаційних табличок. Звісно, немає і стоянки для автомобілів інвалідів. Теж саме у міському управлінні Пенсійного фонду, відділі освіти, податковій інспекції, міській поліклініці №1,2. Здивувало комісію, що обласне управління Фонду захисту інвалідів України знаходиться на ... 4 поверсі. Єдине приємне враження залишилося від міської лікарні - тут і пандуси в порядку, і ліфт працює, є туалет загального користування.

"Туалет - взагалі проблема номер один, - зазначає Олександр Сухан. - Іноді туди важко потрапити навіть для здорової людини, а що вже казати про інваліда... Далі - доступність до всіх поверхів. Найчастіше ліфта або немає, або він не працює. І таке практично у кожному закладі. Хоча в принципі для людей маломобільної групи мають бути пристосовані також таксофони, банкомати, тобто доступні всі послуги, якими ми щодня користуємося".

А ось чи можна казати про доступність для всіх прошарків людей у головній споруді краю, де народжується більшість розпоряджень та рішень? Мова йде про будівлю обласної державної адміністрації. \"Тут я буваю практично щодня, - каже Олександр Сухан. - І не хочеться хвалити, але якби так було всюди - не було б ніяких проблем для людей. Не дивлячись, що цю будівлю збудували ще до війни, але вже тоді архітектори врахували всі сучасні вимоги щодо доступності! Це і відповідна ширина дверей, і пандус, ліфти та санітарні приміщення".

Набагато гірша ситуація у самому місті. Звичайно, якщо будівля - це історична пам’ятка, то переобладнання там не завжди зробиш. Але приймальню для громадян можна зробити у доступному місці, а не десь на верхньому поверсі. Тобто, якщо наше чиновництво захоче бути ближче до громадян - знайде вихід з ситуації, а не шукати причину... Звичайно, програма яка ігнорували більше 15 років, неможливо виконати за такий короткий термін. Але її потрібно принаймні зрушити з місця, а не звітувати про «позитивні тенденції».

З якими ще проблемами стикаються люди з фізичними вадами? "Вони, чесно кажучи, перестали довіряти владі, - відверто каже Олександр Сухан. - На жаль, більшість з цих людей вже не вірить нікому - надто часто їх обманювали. Тому замикаються у собі і намагаються вирішувати свої проблеми своїми власними силами. Офіційно в області таких людей 54 тисячі».

На думку Олександра Сухана є два виходи із ситуації. По-перше, потрібно провести семінар для будівельників, аби вони навчилися будувати згідно з державними будівельними нормами. І друге - штрафувати тих, хто цих норм не дотримується, зокрема начальників фірм та організацій, в тому числі державних структур. Тоді всім все стане зрозуміло...

Олександр Ворошилов, "Старий Замок "Паланок"

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4204
Отредактировано: 04-05-2009 [20:32]
delete
Алекс Брут
Алекс Брут, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 2, Всего рецензий: 10
Читайте также

Стало известно, как Илон Маск заставляет сотрудников добиваться больших результатовСтало известно, как Илон Маск заставляет сотрудников добиваться больших результатов

Предприниматель и миллиардер Илон Маск настоящий трудоголик, поэтому требует от своих сотрудников не меньшей отдачи.  Илон Маск представил второе пок ...

Неуплата алиментов может жестко «аукнутся» украинцамНеуплата алиментов может жестко «аукнутся» украинцам

Верховная Рада Украины 16 ноября 236-ю голосами депутатов приняла в первом чтении законопроект, ужесточающий ответственность за неуплату алиментов, пи ...

Все матчи чемпионата Англии: экс-чемпионы не справились с лидерами сезонаВсе матчи чемпионата Англии: экс-чемпионы не справились с лидерами сезона

Расписание, результаты и трансляции матчей 12 тура чемпионата Англии, обновляемая таблица Премьер-лиги ...

Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

23:02 16/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
00:10 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Спасибо, Алекс. Твои статьи и герои их, достойны уважения.
01:18 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Важный материал, и побольше бы о таких людях думали...
07:58 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Тема цікава і важлива.
11:44 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sun
Гарна стаття
15:11 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Серый Лев Харьков
21:56 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Ільвен Киев
11:05 18/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
плеханов Киев
"На жаль, більшість з цих людей вже не вірить нікому - надто часто їх обманювали"

Святая Правда.
02:19 19/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sveta Rybalko Харьков
Професійно написано - і змістовно, і зібрано якісну інфу, гарно оформлено та структуровано матеріал.
13:22 19/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
Чому? Дуже важлива тема
11:21 17/05/08
плеханов Киев
Рекомендує цей матеріал
Чому? Лицо власти.
11:06 18/05/08

Live

9 мин. назад

Геннадий Москаль комментирует материал Еліта...хто це?

38 мин. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Сепары Лугандонии освободили из тюрьмы Вадика Москвича - убийцу Щербаня

39 мин. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал "Заказали убийство Евгения Щербаня - самые богатые люди Донецка и Кунцевские.., Кобзона"

42 мин. назад

Жиго публикует статью Я буду кричати пісню...

1 час. назад

Юрий Самсыка комментирует материал Про націоналізм

1 час. назад

Володимир Бровко публикует статью Космические Боги с созвездий Большого Пса и Ориона ч.3

2 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

2 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

2 час. назад

Евгений Татьянов комментирует материал Про націоналізм

3 час. назад

Юрий Самсыка комментирует материал Про націоналізм

3 час. назад

Тисінюк Микола Максимович комментирует материал Як заробляють нардепи на свій хліб насущний

4 час. назад

Евгений Татьянов комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

4 час. назад

Ltna Prikolova комментирует материал Ну и ну

4 час. назад

Ltna Prikolova комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

7 час. назад

sdv публикует статью "ЛНР" і "ДНР" нарощують випуск "паленого" алкоголю, який продають по всій Україні

7 час. назад

sheriff комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

7 час. назад

Андрей Андре комментирует материал Еліта...хто це?

7 час. назад

sheriff комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

7 час. назад

Юрий Ермоленко публикует статью Ну и ну

8 час. назад

Ltna Prikolova комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

8 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

8 час. назад

antov комментирует материал ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 10

8 час. назад

antov удаляет комментарий к материалу ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 10 от antov