О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

История  15 мая 2008 15:41:17

Кургани: степові піраміди, частка нашої історії

курган та його ворог - трактор на полях Антрацитівського району, Луганщина
курган та його ворог - трактор на полях Антрацитівського району, Луганщина
Найбільш поширеними пам’ятками археології на Луганщині є кургани – степові могильники, залишені кочовиками більше чотирьох тисяч років тому. Що являють собою ці споруди, яким чином організовано охорону пам’яток в Україні взагалі, хто має право власності на землю з курганами?

Дійсно, нам пощастило – по кількості наявних могильних споруд доби бронзи (курганів) Луганщина по праву займає провідне місце в Україні. зараз на теренах області їхня кількість сягає від 10 до 14 тисяч за різними підрахунками. Кожен курган – це неповторна і унікальна могильна споруда, яка за віком та за конструкцією багато в чому близька до єгипетських пірамід. непримітні на перший погляд скривають складну систему ходів, поховальних камер, заслонів, кам’яні конструкції, жертовники, тощо. Під кожним курганом поховано видатну для свого часу людину: вождя, жерця чи просто знаного воїна. Вчені вважають, що чим більше курган, тим більшу шану віддавали співплемінники похованій під ним людині. До того ж часто кургани використовувались у давнину в якості родинних склепів і зараз вони містять до декількох десятків могил. Не нехтували тим, щоби ховати своїх померлих у вже насипані кургани також і більш пізні кочові народи. Таким чином ми отримали у спадок неповторний комплекс пам’яток, який становить історичне надбання не тільки громад області, але входить до культурної скарбниці усього людства.

Відносини, в тому числі майнові, пов’язані з виявленням і охороною пам’яток археології, до яких відносяться і кургани, тісно пов’язані з дуже криміналізованою сферою господарства – операціями з землею. Часто такі відносини формують корупційні ризики.

Чинне законодавство (ст. 53 Земельного Кодексу України) визначає, що земля, на якій знаходяться пам’ятки історії і культури відноситься до категорії земель історико-культурного призначення. Всі пам’ятки, в тому числі і кургани та курганні могильники мають бути внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток. На кожну пам’ятку складається паспорт, де визначені її особливості, охоронні зони, порядок використання тощо. Нажаль, сьогодні процес паспортизації курганів практично не фінансується, тому і проходить дуже повільно: з декількох тисяч пам’яток археології для внесення до реєстру запропоновано тільки 3744. Все ж, треба знати, що охороні підлягають усі археологічні об’єкти, як ті, що стоять на обліку, так і ті, про які ще немає відомостей, які знаходяться в землі.

В 90-х роках, коли проходило розпаювання землі, а також декілька років тому під час розмежування ділянок, землевпорядниками не завжди приймалося до уваги вимоги Земельного Кодексу щодо неможливості передачі курганів, земель під ними та охоронних зон навколо у приватну власність чи в оренду для використання в якості сільськогосподарських земель. Наразі дуже актуальним для державних органів охорони культурної спадщини та відповідних територіальних підрозділів органів виконавчої влади є зміна категорії земель, на яких знаходяться пам’ятки археології з "землі сільгосппризначення" на "землі історико-культурного призначення", виведення таких земель з господарського користування, припинення розорювання та руйнування курганних насипів, паспортизація, облік курганів, встановлення інформаційних табличок, тощо.

Який є вихід? Кожний землевласник має знати основи законодавства про землю, а також знати, чи знаходяться на його землі рукотворні пагорби-кургани. У разі, якщо виникають сумління, варто звернутися до спеціалістів з музеїв чи університетів. Наявність курганів на площах сільгоспугідь накладає на власника чи орендатора землі певні моральні обов’язки. Не можна розорювати кургани, зривати чи руйнувати насипи технікою. Цим може бути нанесено шкоду пам’яткам, ми можемо назавжди їх втратити. Дуже добре, якщо фермери доглядають за курганами, роблять все можливе для їх збереження, унеможливлення незаконних розкопок. Землевласники також мають знати, що процедура виключення землі з пам’ятками ніяким чином не повинна зашкодити їх інтересам, так як взамін вилучених ділянок держава повинна надати таку саму площу землі в іншому місці.

На наше переконання, дуже важливо, щоб якомога повна інформація про юридичну сторону питання розповсюджувалася серед фермерів, орендаторів землі, посадових осіб, сільських та селищних голів. Одним словом, серед людей, які мають безпосереднє відношення до землі, щодня стикаються з проблемою охорони курганів не на папері, а на практиці. На надання такої інформації направлено реалізацію поточного проекту нашої організації "Історична спадщина Луганщини без корупції", яку проводить ГО "Луганська археологічна спілка" в рамках проекту "Гідна Україна" за фінансування MSI.

Проект направлений як на просвітництво (семінари, тренінги, газетні публікації), так і на лобіювання громадського представництва в органах місцевої влади з метою забезпечення дієвого контролю в галузі охорони пам’яток історії і культури.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 18705
delete
Олексій Бритюк
Олексій Бритюк, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 8, Всего рецензий: 6
Читайте также

В Украине автомобили и мотоциклы хотят ставить на учет сразу в салонахВ Украине автомобили и мотоциклы хотят ставить на учет сразу в салонах

В Украине планируют ввести процедуру постановки транспортных средств (ТС) на учет в базу МВД прямо в автосалонах. Об этом сообщили во Всеукраинской ас ...

Жителі Петербурга підтримали кримських татар і назвали Крим "військовою базою"Жителі Петербурга підтримали кримських татар і назвали Крим "військовою базою"

Росіяни також закликали співвітчизників до бойкоту Чемпіонату світу з футболу, який Росія планує прийняти влітку 2018 року. ...

Не побоюся цих слів: ми лайно - головний тренер команди Першої лігиНе побоюся цих слів: ми лайно - головний тренер команди Першої ліги

Керманич досить оригінально прокоментував виступ своїх гравців. ...

Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

20:08 15/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub Киев
Важка проблема... Треба боротися...
21:03 15/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Ільвен Киев
20:55 16/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
плеханов Киев
К, сожалению, ничего не выйдет.
21:05 16/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
21:24 16/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
актуальна проблема....
16:00 17/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Актуальна тема, але декларативно викладена.

Комментарии

Тетяна Крупа Харьков
Это общая проблема для всех регионов Украины. Любой археолог приведет этому свои примеры...
У нас нет оценщиков ущерба памятникам археологии... Управления культуры - уходят от своих обязанностей.

Хотя Ваше луганское управление - еще не самый плохой пример. Я по его приглашению работала в помощь своим луганским-коллегам археологам ‘smile‘

Есть служба, которая занимается экспертизой по землеотводам. Ни один выдел земли с 2003 г не проходит без археологической экспертизы. Кстати, руководитель луганскоой Службы - Ю. Бровендер - МОЛОДЕЦ!!!

Но это не спасает от проблем системного характера... ‘cry‘
22:38 16/05/08
Тетяна Крупа Харьков
Рекомендує цей матеріал
Чому? Как археолог рекомендую!
22:38 16/05/08
Рекомендує цей матеріал
11:25 17/05/08
Порушено актуальне питання, але не наведено жодного негативного чи позитивного прикладу. така собі декларація про поганий стан і хороші наміри. ‘sad‘
15:59 17/05/08
Гiсть
Татьяна, а вы тот самый специалист по древним тканям?
10:54 22/05/08
Хорошу справу робите. Тема дуже актуальна.
Та ось фраза про те, як Луганщині з курганами пощастило. Дуже скромно так сказано smile
14:59 05/05/09
Тетяна Крупа Харьков
В смысле?
Да, я занимаюсь и исследованием древнего текстиля.
15:17 31/05/08

Live

1 мин. назад

Petro Boriwiter комментирует материал Хто навчить нас друг-і-братству
?

1 час. назад

Евгений Татьянов комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

3 час. назад

antov комментирует материал ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 6

3 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Хто навчить нас друг-і-братству
?

3 час. назад

antov комментирует материал ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 6

3 час. назад

antov удаляет комментарий к материалу ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 6 от antov

3 час. назад

Геннадий Балашов публикует статью Минный ноябрь

4 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Хто навчить нас друг-і-братству
?

4 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 6

4 час. назад

Khomiaklit пишет рецензию на публикацию ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 6

4 час. назад

sheriff комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

4 час. назад

Іван_Галенко рекомендует материал ЯЗІК - НА СМІТНИК

4 час. назад

Іван_Галенко пишет рецензию на публикацию ЯЗІК - НА СМІТНИК

4 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Еліта...хто це?

5 час. назад

Евгений Татьянов комментирует материал О патриотизме, продажности и лицемерии

5 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью "В большом и радостном Париже"

5 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью З Святом Хлібодара, шановні!

7 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Прощай, Рождество Московское?

7 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал "Заказали убийство Евгения Щербаня - самые богатые люди Донецка и Кунцевские.., Кобзона"

11 час. назад

antov комментирует материал ТЕРОР! ЧИ ВЖЕ ЗАБУЛИ ПРО ШАТУНА? Частка 10

14 час. назад

viktor trigub публикует новость Майданівець повертається до Музею в Пирогові!

15 час. назад

Геннадий Москаль комментирует материал Еліта...хто це?