О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Путешествия  12 мая 2008 23:24:49

По Арабатці на велосипеді

Те, що можна так швидко обгоріти, ніхто не передбачив і крему від засмаги не взяв. Прогнози наполегливо пророкували хмарність і дощі. Що ж, дощ був, проте лише у Києві у день від’їзду. 29 квітня почало лити як раз тоді, коли на велосипеді і з сумкою на багажнику треба було їхати на вокзал. Дощ припинився, коли ми почали на пероні складати велосипеди у чохли. Хіба не підлість? Наступні дні на нас не впало ні краплини.

З минулорічної поїздки на косу згадувався цей схід сонця. Зокрема через нього захотілось приїхати сюди ще раз.
З минулорічної поїздки на косу згадувався цей схід сонця. Зокрема через нього захотілось приїхати сюди ще раз.

Ось такі мушлі лежать на гальковому березі.
Ось такі мушлі лежать на гальковому березі.

Вийшовши зранку в Новоолексіївці, побачили калюжі і безхмарне небо. Все-таки ми щасливчики! Дощ був вчора. Перше враження – замість мерседесів – «жигулі», «запорожці», замість велосипедів-іномарок – «України», «туристи». Мій новенький велосипед Giant з дисковими гальмами, діодною фарою, блимаком, крилами і багажником обійшовся у 3000 гривень. Гроші збирались півроку, відтоді ж і планувалась поїздка.

З усіх бажаючих кудись податись на травневі свята, у поїзд сіло аж троє. Що вкотре підтвердило моє спостереження: гуманітарії повністю позбавлені духу колективізму. Троє - це редактор Сергій (зріст 180 см, вага близько 80 кг), фотограф Андрій (194 см, 75 кг ) і я журналіска (160 см, 50 кг). Нерівність сил була очевидною з початку. Хлопців бачила в кращому разі на горизонті, більшість дороги подолала в чарівній самотності.

Правило «травневі свята + Крим + велосипед = аншлаг» цього року справдилося з повним розмахом. За три тижні в залізничних касах квитків не було. У київських веломагазинах інтенсивно скуповувався реманент, так що багажник для велосипеда з дисковими гальмами довелось за п’ять днів до виїзду замовляти по Інтернету в Дніпропетровську. Не зважаючи на дощ, лише в нашому вагоні окрім нас було ще 5 велосипедистів. Дорогою назад у поїзді Керч-Джанкой ми зустріли 11 велосипедистів-програмістів зі Львова, які теж проїхали Арабатську стрілку, а дорогою до Києва ще 8 київських хлопців і дівчат, які катались по гірському Криму. Місцевий дядько, що оббивав євровагонкою магазин - останній перед безлюдною частиною коси – таким чином готуючись до нового туристичного сезону, запевнив, що за тиждень повз їхнє селище Стрілкове проїхало близько сотні велосипедистів, а троє пішли пішки на Феодосію. Ось така статистика.

Велосипедисти атакують Крим. На третіх полицях - велосипеди львів’ян.
Велосипедисти атакують Крим. На третіх полицях - велосипеди львів’ян.

Коса - це спершу 35 кілометрів асфальту (Генічеськ – Генгорка – Щасливцеве - Стрілкове) і зі сто санаторіїв, турбаз, водолікарень. Місце брудне, людне і недороге по цінах на житло. Родзинка – гарячі джерела. Одне з таких вкінці Щасливцевого. З-під землі б’є гейзер. Температура води близько 50 градусів Цельсія. Далі вода розливається у викопаних в піску ямах. У таких гарячих ваннах з води, що містить йод, бром і кремнієву кислоту, лікують хвороби опорно-рухового апарату та нервової системи. Або просто приймають джакузі на свіжому повітрі. Цьому блаженству ми і віддавались. Не передати словами! Влітку гарячі ванни не такі актуальні.

Гейзер у Щасливцевому містить йод і бром.
Гейзер у Щасливцевому містить йод і бром.

Вхід до гейзера вільний.
Вхід до гейзера вільний.

Далі від Стрілкового до Соляного – близько 80 км «пральної дошки». Так в народі називається жахлива дорога з хвилястою поверхнею. Рекомендована дистанція для мазохістів! Хвиляста поверхня, схожа на морське дно, утворилась через сильні крижані вітри, що дують взимку.

Сніданок на косі.
Сніданок на косі.

Типовий пезаж.
Типовий пезаж.

Сутінки. Денну норму майже проїхали!
Сутінки. Денну норму майже проїхали!

Окрім страусової та коров’ячої ферми на цій ділянці коси ніхто не живе. Якщо на південному березі Криму на пляжі ніде ногою ступити, то тут ніхто не побачить, якщо ви, бачаючи єднання з природою, скинете купальник. Лише де-не-де стоять машини рибалок. Однак це не руйнує ілюзії безлюдного острова. При бажанні можна відчути себе Євою. Але і пекло поруч – 7 годин «пральної дошки» на день. Впеше, коли доїхала до Соляного, плакала від утоми. Цього разу ще залишились сили на вечерю.

- Чорт би її побрав, цю Стрілку, - приблизно так підсумував один з моїх супутників. – Але я ще б втретє сюди приїхав.

Соляне зустріло сміливців салютом. За 5 метрів від нас вистрелило з десяток ракет. Насправді це одна з двох місцевих баз відпочинку «Хатинка» відкривала туристичний сезон. Приїхали б ми на день пізніше, той не спробували б тут гречаного супу. Цього разу нам знову пощастило!

I did my best. Але треба визнати: цей маршрут серед досвідчений велосипедистів вважається легким і призначений для новачків.

Дикі маки.
Дикі маки.

 

З історії Арабатки

Арабатська фортеця

Назва арабатська стрілка походить від тюркського «рабат» - прикордонний пункт, пердмістя, фортеця. Коса так називається тому, що у південній її частині розташовувалась турецька фортеця Рабат. Пізніше назва трансформувалась у Арабат. На карті вона з’явилась у 1651 році. Турецький мандрівник Евлія Челебі розповідає у своїй «Книзі подорожей» історію виникнення фортеці: «В місці рівнонному, травою і тюльпанами порослому возвів її Мехмед Гирей-хан. Побудував він її з тієї причини, що якось раз кілька невільників козацьких, користуючись зручною нагодою, переплили з цього мису море Азовське. Звідти вони до татар калмицьких дістались». Козаки повернулись і привели з собою цілу орду калмиків. «Несподівано вони в Крим увірвались, спустошуючи його і грабуючи,» - пише мандрівник. Хан нападників покарав, а щоб більше ніхто не увірвався в Крим по косі, збудував фортецю.

Залишки Арабатської фортеці, що дала назву Стрілці.
Залишки Арабатської фортеці, що дала назву Стрілці.

Залишки фортеці збереглися досі. Режиссер Євгеній Карелов знімав тут сцену популярного в радянські часи фільму «Служили два товарища». Одну з головних ролей - поручика Брусенцова - грав Володимир Висоцький.

Сіль із запахом фіалки

По Арабатській косі колись пролягав жвавий торговий шлях. Козаки їздили цією дорогою в Крим по сіль. Біля села Соляне розташовувались найбільші запаси солі на Сиваші – Крим-Елійський промисел. За радянських часів тут на морському узбережжі височіли купи-піраміди солі – кагати по 3-4 тонн солі. Після розвалу Союзу виробництво солі припинилось. Навіть водопровід викопали на металобрухт. Проте історія пам’ятає, як у 1912 році сіль із Соляного отримала золоту медаль на Всесвітній виставці в Парижі. Пахла ця сіль фіалкою.

Бортовий щоденник

(Загальна дистанція – 185 км)

1-й день, 30 квітня

6:30 – поїзд 12К Київ – Сімферополь прибув в Новоолексіївку

6:30 – 7:50 – збір трьох велосипедів і сумок

7:50 – 8:15 – не встигли від’їхати, як з’ясувалось, що в Сергія непідходящий для сумки багажник, наступні 25 хвилин пішло на те, щоб прикріпити сумку так, щоб вона не терлась об колесо.

8:15 – виїзд з Новоолексіївки в Генічеськ

9:20 – базар в Генічеську, неуспішний пошук нового багажника

10:15 – виїзд в Щасливцеве

11:35 – заїхали в Щасливцеве

12:20 – привал біля гарячих джерел в кінці Щасливцевого

15:30 – виїзд з джерел

16:45 – Стрілкове, останній магазин на стрілці, морозиво

17:00 – виїзд з магазину

19:00 – Страусяча ферма, остання нормальна (без сірководню) вода

20:00 – привал на березі моря

Дистанція – 75 км (з них зайвих 10 км намотали по Генічеську у пошуках базару)

Час на велосипеді – 7 годин 25 хвилин

Середня швидкість – 10 км/год

 

2-ий день, 1 травня

8:00 - підйом

10:50 – виїзд з місця ночівлі

11:20 – Коров’яча ферма, де можна набрати води із сірководнем (пити можна якщо немає іншої води). Ми на неї не потрапили, бо їхали по дорозі вздовж моря, від ферми нас відділяло штучне озеро, яке ми завчасно не об’їхали

14:00 – рибна база, якщо є господарі, пропонують свіже молоко, смажену рибу. Цього разу їх не було, нас зустріли собаки

15:50 – привал на обід після 40 км. Суші на березі моря відновлюють сили набагато ефективніше, ніж бутерброди зі шпротами.

17:30 – виїзд в Соляне

19:45 – Соляне, магазин, плавно переміщаємося на базу відпочинку «Хатинка», де залишаємось ночувати

Дистанція – 62 км

Час на велосипеді – 7 годин

Середня швидкість - 8, 85

 

3-ій день, 2 травня

10:30 – виїзд з «Хатинки»

11:20 – Кам’янське (11 км), на середині шляху минаємо залишки Арабатської фортеці

12:00 – Семисота, залізнична станція Петрове (ще 6 км), 15 хвилин вивчаємо розклад руху поїздів

12:15 – виїзд у Владиславівну

14:35 – магазин у Владиславівні

14:50 – залізнична станція у Владиславівні, у 15:20 сідаємо у поїзд на Джанкой, з Джанкоя на Київ на 284 поїзді

Дистанція – 48 км

Час на велосипеді – 4 години

Середня швидкість – 12 км/год

 

 

Количество просмотров: 9009
Фото: Андрій Шматов, Сергій Громовий
delete
Оксана Фарина, Київ, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +4
Всего комментариев: 13, Всего рецензий: 6
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

09:20 13/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Красивая работа, Оксана...Фото удивительны...
19:20 13/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Интересная статья-путешествие... Записки путешественников...
12:04 14/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Морской пейзаж, ракушки и маки - словно странички из далёкого детства!
15:33 16/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Очень понравилось ;)
16:29 16/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Потапов Киев
Воплотили мою мечту. Кстати, это наиболее понятный и приятный отчет про Арабатку из всех, что я читал.
19:48 16/05/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Вот это да!.. Оксана, Вы мужественная девушка. Я бы так не смогла. Это же какую выдержку нужно иметь!
Точно, не смогла бы так!.. Наверное, слишком я невыносливая. Да и на велосипеде ездить не умею )))

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
12:47 14/05/08
Клас! От вже не чекав прочитати твою статтю на головній сторінці ХайВей :)
12:48 14/05/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Бо мрія
13:14 14/05/08
Гiсть
Як так, що ти? не чекав? від мене?
13:14 14/05/08
3 раза ездил по Арабатке на велике еще когда в школе учился... Спасибо за воспоминания и отличный материал!
15:34 16/05/08
Не чекав зустріти твоєї публікації на ХайВей :) Часом не ведеш власного блога?
13:24 14/05/08
Гiсть
Блог поки не веду. Щоб його вести, треба мати, що сказати. Так я до цього підходжу. Це в майбутньому, може, коли буду займатись якоюсь темою. Поки в роздумах...
17:32 14/05/08
Потапов Киев
Рекомендує цей матеріал
16:29 16/05/08
Рекомендує цей матеріал
16:33 16/05/08
www.dyak.com.ua
А ми ті львівяни :)
19:13 10/07/08
ггг
112 км малолюдної дороги! А я там "стопом" проїхати хотів ‘smile‘
13:13 14/05/08
‘crazy‘
это на 1-е мая там 100 велосипедистов проехало. А так обычно ваще НИКОГО ;)
В середине 90-х проводилось по Арабатке ралли от АвтоЗАЗа "Чисте повітря" Мы бучу подняли в Запорожье и тачкам там гонять запретили ;)
15:37 16/05/08
Гiсть
Стрілку краще проїжджати на жигулях, на іномарці легко можна угробити підвіску і засісти там надовго. Торік бачили такого невдаху.
13:20 14/05/08

Live

26 мин. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью ГрешнА ль ты тем...?

28 мин. назад

дежурная медсестра комментирует материал Захід дискредитує ідею санкцій проти Росії

30 мин. назад

дежурная медсестра комментирует материал Стих Доброта и честность — путь на Небо (с душевной беседой в послесловии)

30 мин. назад

Виченд Тутс комментирует материал Все у них в шоколаді!

39 мин. назад

Самохвалов Анатолий рекомендует материал А літо буде років через сто...

40 мин. назад

Самохвалов Анатолий рекомендует материал Віктор Тригуб: Музейні експедиції в АТО відновлюються!

42 мин. назад

Дуров Вадим рекомендует материал А літо буде років через сто...

42 мин. назад

Дуров Вадим рекомендует материал Віктор Тригуб: Музейні експедиції в АТО відновлюються!

50 мин. назад

Просто Юрий комментирует материал Стих Доброта и честность — путь на Небо (с душевной беседой в послесловии)

1 час. назад

Anatolij Avdeev публикует статью Віктор Тригуб: Музейні експедиції в АТО відновлюються!

1 час. назад

Просто Юрий комментирует материал Стих Доброта и честность — путь на Небо (с душевной беседой в послесловии)

1 час. назад

Геннадий Москаль комментирует материал Стих Доброта и честность — путь на Небо (с душевной беседой в послесловии)

1 час. назад

antov рекомендует материал А літо буде років через сто...

1 час. назад

antov комментирует материал ПУТИНОЇДИ І ​​П
УТИНЮЧКИ ВЕРХИ НА КОБИЛІ У ВР!

1 час. назад

Вадим Дуров комментирует материал Стих Доброта и честность — путь на Небо (с душевной беседой в послесловии)

2 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Стих Доброта и честность — путь на Небо (с душевной беседой в послесловии)

2 час. назад

antov рекомендует материал Захід дискредитує ідею санкцій проти Росії

2 час. назад

antov пишет рецензию на публикацию Захід дискредитує ідею санкцій проти Росії

3 час. назад

Жиго публикует статью А літо буде років через сто...

3 час. назад

Горбатюк Микола комментирует материал Все у них в шоколаді!

3 час. назад

Геннадий Москаль комментирует материал Стих Доброта и честность — путь на Небо (с душевной беседой в послесловии)

3 час. назад

Филя Мовшович Пресманенко рекомендует материал ПУТИНОЇДИ І ​​П
УТИНЮЧКИ ВЕРХИ НА КОБИЛІ У ВР!

3 час. назад

Филя Мовшович Пресманенко рекомендует материал Захід дискредитує ідею санкцій проти Росії