О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Наука  16 января 2008 21:30:08

«Архе»-важливе відкриття

Що означає зробити ВЕЛИКЕ відкриття у науці? На мою думку по-справжньому ВЕЛИКИМ можна назвати тільки таке відкриття, яке змінює існуючу парадигму. Я маю на увазі отримання таких даних, що не просто доповнюють усталену концепцію, а змінюють її, створюючи таким чином НОВУ модель реальності. Про одне із таких відкриттів і піде далі мова.

Давайте ненадовго поринемо у не таке вже й далеке минуле. Отож, 60-70-і роки ХХ століття: початок періоду застою в СРСР, розпал холодної війни, освоєння людиною космосу…

Але нас цікавитиме наука, зокрема тогочасна система класифікації живих організмів. Тоді, незаперечним, науково підтвердженим та обґрунтованим фактом вважається існування двох надцарств у складі імперії живого:

• прокаріот, організмів у яких ядро відсутнє: бактерії та синьо-зелені водорості;

• еукаріот, організмів, які мають ядро: рослини, тварини, гриби.

Однак у 1977 році було опубліковано результати досліджень Карла Воуза (Carl Woese) – американського мікробіолога із Іллінойського університету та його колег. Й уся структура живого зазнає докорінних змін. Виявляється, усе живе на Землі щонайменше складається із трьох різних груп, які за сукупністю ознак значно відрізняються між собою: еукаріотів, еубактерій, та архебактерій або архей (Archaea, від грецького archae або стародавній). Воуз запропонував назвати ці групи доменами - таксономічними одиницями вищими за царство. Зрештою гіпотеза Воза поступово, хоча і не без бою, була прийнята, як теорія науковою громадськістю і на сьогодні це є офіційна класифікація, визнана практично усіма спеціалістами.

«Архе»-важливе відкриття

Де ж "ховалися" ці архебактерії раніше, чому їх «не помічали» інші вчені?

Як підказує сама назва домену, раніше, представників даної групи вважали складовою царства бактерій. А класифікували їх так тому, що в основі будь-якої класифікації лежали морфологічні ознаки. А відповідно до них археї досить подібні до еубактерій: у них також відсутнє ядро, схожі клітинна стінка та джгутики. Крім того способи розмноження також є аналогічними звичайним бактеріям: бінарний поділ, брунькування та фрагментація.

Однак усе в науці змінюється із застосуванням нових підходів та методів. Більше того, можна стверджувати, що саме застосування нового методу є передумовою ВЕЛИКОГО ВІДКРИТТЯ і зміни існуючої парадигми. Тут, мабуть, величина відкриття буде прямо пропорційною «новизні» самого методу чи підходу.

«Архе»-важливе відкриття

Наукова група К. Воза застосувала НОВИЙ методичний підхід до класифікації живого.

Вони вирішили використати у якості основного критерію класифікації генетичну схожість між організмами. Для цього було взято послідовності генів 16s рРНК (рибосомальних частинок РНК). Дані послідовності є досить консервативними – і чим більше споріднені організми, тим ідентичнішими вони будуть у них. Після проведення аналізу послідовностей 16s рРНК представників різних царств живого і було, нарешті «помічено» значні відмінності у генетичному плані між еубактеріями та археями.

«Архе»-важливе відкриття

Більш прискіплива увага до цієї групи організмів, дозволила знайти ще низку унікальних біохімічних та генетичних особливостей архебактерій:

• ліпіди архей унікальні, тому що стереохімія гліцерину – зворотна тій, що знайдена в бактеріях і еукаріотах. Це переконливе свідоцтво іншого біосинтетичного шляху.

• генетична транскрипція і трансляція - два центральні процеси в молекулярній біології - не показують типових для бактерій особливостей, але надзвичайно подібні цим процесам в еукаріотах. Гени транспортної та рибосомальної РНК архебактерій містять специфічні інтрони (некодуючі послідовності ДНК), які не подібні ні до еукаріотних, ні до бактеріальних інтронів.

Ось так, архебактерії отримали почесний статус домену. І, хочу підкреслити, що це є гілка дуже яскравих, можна навіть сказати «харизматичних» організмів. Адже більшість архей є справжніми «екстремалами» - вони живуть або у гейзерах із температурою близькою 100ºС або в дуже холодних середовищах або в надзвичайно солоній, кислій, чи то лужній воді. В таких місцях, де іншим організмам жити практично неможливо. Крім того, генетичний аналіз показує, що археї еволюційно древня гілка, і вони мають чітко виражені зв'язки із найпершими клітинними організмами, що з'явилися на Землі.

«Архе»-важливе відкриття

Слід сказати, що прийняття класифікації Воуза науковою спільнотою було досить повільним і болючим процесом. Вчені зі світовим ім'ям, зокрема Сальвадор Луріа та Ернст Мейєр, протестували проти такого поділу прокаріотів. Не вся критика була обмежена науковим рівнем. Можливо, саме тому науковий журнал «Science» свого часу назвав Воуза «вкритим рубцями революціонером мікробіології». Але підтримка даних Воуза швидко зростала, що привело до прийняття запропонованої вченим класифікації з виділенням архей до окремого домену у середині 1980-х років.

За заслуги перед наукою та людством Карл Воуз отримав цілу низку відзнак та титулів. Він є лауреатом премії Макартура (1984 рік), членом Академії наук США (з 1988 р.), володарем найвищої нагороди для мікробіологів - медалі Левенгука (1992 р.), а також Національної медалі науки (2000 р.). У 2003році Воуз отримав Приз Крафорда від Шведської Королівської Академії Наук, а із 2006 він став іноземним членом Королівського Наукового Товариства.

ВЕЛИКІ відкриття робляться ВЕЛИКИМИ людьми. Тобто людьми із головою, двома руками і двома ногами, як і у всіх нас. Однак ВЕЛИКИМИ цих людей робить те, що вони шукають НОВЕ, причому зазвичай не там, де усі і не так як усі. І це не так важко, як здається на перший погляд. Варто лише спробувати…

 

Количество просмотров: 5377
delete
Олександр Швидкий
Олександр Швидкий, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 11, Всего рецензий: 11
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

22:19 16/01/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Матійченко Полтава
Цікавий пізнавальний матеріал. За мову поставив "4", оскільки я то в школі серйозно займався біологією і суть написаного зрозумів... Але для більшості читачів думаю перенасичений біологічною термінологією текст все-таки буде складним для сприйняття. Ще одне: з парадигмою думаю Ви трохи перебрали. Не всі ж тут аспіранти, як ми, здавали кандидатський іспит по філософії...)))
Отлично! Все отлично и понятно! А то главное для тех, кто пишет на такие темы.
03:28 17/01/08
Спасибо Кайрат ‘smile‘
10:30 17/01/08
10:38 17/01/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Потапов Киев
13:03 17/01/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікавий текст. Дізналася багато нового. Імпонують роздуми на кшталт:"Однак ВЕЛИКИМИ цих людей робить те, що вони шукають НОВЕ, причому зазвичай не там, де усі і не так як усі" :)
Не можу погодитися із попереднім рецензентом у тому, що "перенасичений біологічною термінологією текст все-таки буде складним для сприйняття". Журналіст завжди має непомітно спонукати читача вдосконалюватися і пізнавати щось нове. Не можна писати так, щоб було зрозуміло якомусь пересічному, "масовому" читачу.
14:39 17/01/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Интересная, красочная работа!
"Давайте ненадовго поринемо у, не таке вже й далеке, минуле..." - запятые...
19:08 17/01/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Хорошо написана работа - увлекательно рассказано про малоизвестные факты... материал читабелен для простого читателя, что немаловажно...Фото очень интересны...
20:12 17/01/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Василь Чумак Харьков
До бібліотеки.
20:44 17/01/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Корисна інформація.
00:37 18/01/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
отаке я чула в дитинстві замість казочок....мама-біолог)))
гарно написано ‘best‘
Дякую ‘smile‘
10:09 18/01/08
04:32 18/01/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sveta Rybalko Харьков
Пызнавально, цыкаво, жвавий початок... Але потім захопились, не дуже переймаючись = чи є зрозумілим Ваш науково-біологічний сленг.
Фінал не зрозумілий - що варто спробувати? Зробити відкриття? Се Ви кому пропонуєте?
Попри все матеріал сподобався, цікаво.
Дякую за Вашу оцінку, Світлано і коментар‘smile‘
а у фіналі я хотів сказати,
що варто завжди і в усьому шукати щось НОВЕ,
незвичайне. Це може стати просто особистим відкриттям,
а, можливо, і справжнім ВЕЛИКИМ відкриттям, яке можна буде "подарувати" людству ‘smile‘
10:06 18/01/08
Sveta Rybalko Харьков
Тисну руку, згодна на всі 100!
12:04 18/01/08
12:13 18/01/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Оксана Л. Киев
Цiкава стаття!
Дякую, Оксано ‘smile‘
12:48 18/01/08
13:37 19/04/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Пиши ще!
Пишу та писатиму:-)
Наразі працюю над завершенням роману...
‘smile‘
22:23 04/05/08

Комментарии

плеханов Киев
И что это изменило в нашей жизни? ‘sad‘
20:26 17/01/08
плеханов Киев
От слова "халва", сколько не повторяй во рту слаще не станет. При популяризации научных открытий, автор ОБЯЗАН показать почему это открытие относится научной общественностью к ВЕЛИКИМ. Иначе, просто реферат. ‘cool‘
19:02 18/01/08
Матійченко Полтава
До речі коли навчався в школі, то ми вивчали стару класифікацію. Про класифікацію Воуза хоч би хто словом обмовився...
22:21 16/01/08
Гаразд, даю розгорнуту відповідь:

уявіть Ви - пересічний громадянин якоїсь із багатьох держав Європи (чи світу:) живете собі, працюєте і знаєте, що Земля - плоска. Тут раптом з"являється якийсь "прискіпливий науковець" який доводить, що насправді то Земля є круглою!
Як для пересічного громадянина, що ця звістка змінитьу Вашому житті? Безпосередньо - нічого, - Ви як ходили по "плоскій" Землі, як бачили до горизонту тільки плоску Землю - так усе і зосталося... Так, та не зовсім так! Адже у Вашій свідомості десь таки відклалося що насправді світ не такий, а ІНШИЙ - ширший, а отже і саме бачення і сприймання світу у глобальному плані стало для Вас ІНШИМ, і Ви разом із тим "відкривачем" та його ВІДКРИТТЯМ зробили ще один крок до ІСТИНИ. ЛЮДСТВО разом з Вами стало більш освідченим.
Чи змінює щось відкриття факту, що на Землі існує не 2-і, а три гілки живих організмів, які принципово відрізняються між собою для пересічного громадянина? У буденних справах - навряд чи це щось змінить. Але знову ж таки, коли йдеться про наше сприйняття світу - то тут картина стає зовсім іншою. Ми (людство) "доросли", до того, що вже змогли побачити що світ насправді є СКЛАДНІШИМ, БАГАТОМАНІТНІШИМ, ЦІКАВІШИМ, ІНШИМ одним словом. Це і є на мою думку ПРОГРЕС у найпозитивнішому значенні цього слова.
А загалом, будь-яке не прикладне, а ФУНДАМЕНТАЛЬНЕ відкриття тому і є фундаментальним, адже на ньому потім будується уся "картина світу", а вже на основі цієї картини (в межах парадигми) і робляться решта "більш помітних" прикладних відкриттів. "Помітних" тому, що людям далеким від науки можна легше сприйняти та оцінити їхню користь, наприклад порахувавши відсоток хворих, які одужали при застосуванні старої та нової вакцин і т.і.

Дякую за зауваження, обгрунтування вагомості ВІДКРИТТЯ
мабуть слід було зробити у статті більш чітким та повним ‘smile‘
19:50 18/01/08
Дякую, Олександре, і за оцінку і за коментар -
дійсно намагався матеріал зробити максимально
зрозумілим для тих, хто знайомий із біологією тільки
зі шкільного курсу.
З парадигмою - можливо трохи перегнув,
однак думаю на ХВ більшість читачів освідчена, тож знають і зрозуміють
‘wink‘
А іспит з філософії ще тільки цього року складатиму ‘smile‘
22:49 16/01/08
Матійченко Полтава
Я теж в цьому році... ‘smile‘
22:50 16/01/08
плеханов Киев
Вернадский в свое время подметил, что эти маленькие "твари" в состоянии разгрызть ядро атома. ‘smile‘
17:01 04/02/08
плеханов Киев
И что это изменило в нашей жизни? ‘sad‘
20:26 17/01/08
плеханов Киев
Форма Земли фактически повлияла на географические открытия и дальнейшее развитие науки о Земле. Думаю, что тайна заключается в возможностях этих бактерий. ‘smile‘
16:48 04/02/08
якщо сказати нічого - це буде применшенням,
якщо ж сказати все - перебільшенням ‘smile‘
10:07 18/01/08

Live

1 час. назад

Барон комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Барон комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Прохвессор Анальных наук Кувалда комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Прохвессор Анальных наук Кувалда комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Прохвессор Анальных наук Кувалда комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Прохвессор Анальных наук Кувалда комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Прохвессор Анальных наук Кувалда комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Прохвессор Анальных наук Кувалда комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Прохвессор Анальных наук Кувалда комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Барон комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Володимир Мілевський публикует статью Голова Кіровоградської
ОДА Сергій Кузьменко закликав ОТГ не створювати конфліктів навколо землі, яку мають отримати АТОшники

1 час. назад

Барон комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Барон комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Барон комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Барон комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

1 час. назад

Барон комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

2 час. назад

Геммороев Сырожа рекомендует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

4 час. назад

Прохвессор Анальных наук Кувалда рекомендует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

12 час. назад

Барон рекомендует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ