О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

История  2 октября 2007 12:48:58

Автор: Орест Форко

Остання битва гетьмана Сагайдачного

Хотинська битва стала однією з найбільших битв кривавого 17 століття. Турецька Порта постійно загрожувала як Речі Посполитій так і усій Європі. Спроба поляків допомогти молдавському господарю у боротьбі з османами закінчилась крахом.

8 - 11 вересня 1620 р.вiдбулись бої пiд Цецорою в ходi яких польське вiйсько зазнало поразки. Багато жовнiрiв i козакiв загинуло, серед них i Михайло Хмельницький, чимало потрапило в полон, у тому числi й Богдан Хмельницький. Коронний гетьман Жолкевськии загинув,польний гетьман Станiслав Конецпольський, магнати Микола Потоцький, Ян Тишкевич та iншi були взятi в полон.

Рiч Посполита втратила вiйсько i опинилась безборонною перед грiзним противником. Татарськi орди розтiклися по Подiллю i Галичинi, дiйшли до Львова i Перемишля, грабували населення, руйнували мiста i села. На захист України піднялась Запорозька Сiч. Частина запорожцiв рушила на Подiлля, дiйшла до кордонiв Молдавiї, завдала низку поразок невеликим татарським загонам i захопила Бiлгород. Ще частина козакiв вирушили у похiд на Кримське узбережжя й зруйнували 15 татарських мiстечок. Своїми дiями запорожцi змушували татар повертатись з українських земель.

У Варшавi було зiбрано сейм, який ухвалив план захисту Речi Посполитої вiд наступу противника Для цього вирiшено збiльшити коронне вiйсько, довести козацький реєстр до 20 тис, але державна скарбниця як завжди була пуста . До запорожцiв на початку 1621 р було вiдправлено Б. Обалковського з вiдповiдними пропозицiями.

Тим часом турецький султан Осман II мобiлiзував вiйська i у квiтнi вирушив у похiд на Рiч Посполиту.

У відповідь Запорозька Сiч почала активнi воєннi дiї на морi. На початку червня запорозька флотилiя була напроти гирла Днiстра. Козаки минули турецький флот, спалили мiстечко Ахiоль, а потiм на 16 чайках пiшли до Стамбула. Захопити місто з такими силами вони не могли, проте жаху навели чимало.

У червні вiдбулась козацька рада, яка розглядала питання про участь запорожцiв у вiйнi. У тяжку годину козацькi лiдери припинили суперечки i заради майбутнього вирiшили подати Польщi максимальну допомогу.

У серединi серпня вся турецька армiя переправилась через Дунай i рушила в глиб Молдавiї. Козацькi загони нав’язували несподiванi бої авангардним частинам турок i таким чином затримували просування всiєї армiї. Один з них чисельнiстю 300 осiб при вiдступi вiд Сучави наштовхнувся на татарську орду i мусив оборонятись табором. Турецький султан кинув проти нього чи не всi вiйська. Приблизно 100 козакiв пробились до р.Прут i засiли там у великiй печерi й кiлька днiв вiдбивали всi штурми ворога. Тiльки димом турки викурили козакiв зi схованки i всiх перебили. 200 козакiв переправились через Прут, i, вiдбиваючись вiд татарської кiнноти, заклали оборонний табiр i цiлий день боронились вiд противника. Пiд прикриттям ночi козаки вислизнули з табора, роздiлились на двi частини i вiдступили лiсом. Але на ранок їх наздогнали ворожi пiдроздiли й змусили знову стати табором. Тiльки пiд вечiр туркам вдалось прорвати оборону захисникiв, увiрватись до табору й захопити 30 зранених i до смертi замучених козакiв.

Польське вiйсько пiд командуванням коронного гетьмана Ходкевича пiдiйшло до лiвого берега Днiстра i зупинилось. Ходкевич запропонував козакам негайно приєднатись до нього i дiяти спiльно. Однак гетьман Бородавка побоювався можливого сепаратного миру полякiв з турками i вiдповiв, що дасть згоду, коли польське вiйсько вступить на територiю Молдавiї. Це означало початок Польщею воєнних дiй безпосередньо проти Туреччини. Пiсля цього польському урядовi вже не було куди вiдступати. До 20 серпня Ходкевич переправився на правий берег Днiстра i заклав табiр пiд Хотином.

На козацькiй радi Сагайдачний розповiв про обiцянки польського короля задовольнити козацькi прохання i тим самим привернув на свiй бiк частину присутнiх. Тоді ж рада звинуватила Бородавку в невмiлому командуваннi, невиправданих втратах людей, нездатностi забезпечити вiйсько всiм необхiдним i присудили до смертної кари. Гетьманом знову було обрано Сагайдачного i вiн протягом тиждня, вiдбиваючись вiд татар, привiв козакiв якраз вчасно до польського табору. Першого вересня союзники з’єднались. Наступного дня пiд Хотин пiдiйшов i турецький султан зi своєю армiєю.

Сили противникiв були нерiвними. Турецька армiя налiчувала, за одними даними, до 200, за iншими - до 300 i навiть до 500 тис. осiб. Чисельнiсть польської армiї не перевищувала 35, української 40 тис. воякi На озброєннi козаки мали 20 мiдних i 2 залiзнi гармати з великим запасом пороху i ядер.Турецький султан першi удари спрямував на запорожцiв. Вiн прагнув розбити ще неукрiплений табiр козакiв, а потiм знищити i слабше польське вiйсько. 2 вересня частини турецької армiї кинулись на штурм козацького табору. Артилерiя вела по ньому безперервний вогонь. Запорожцi витримали наступ, надвечiр перейшли в контратаку, глибоко вклинились у лави противника i вiдкинули його на вихiднi позицiї. Козаки захопили великi трофеї, знищили 1 тис ворожих воякiв i захопили 12 польових гармат та 32 прапори.

З вересня турки безуспiшно штурмували козацькi укрiплення, в ходi яких втратили до 20 тис. осiб. Наступного дня турецька армiя пять годин атакувала позицiї козакiв i частково полякiв. Вся турецька артилерiя вiдкрила по козацькому табору нищiвний вогонь. Козаки влучним вогнем вiдбили всi атаки, а потiм при пiдтримцi польського загону Русанiвського змусили противника вiдступити. У темрявi запорожцi кинулись у наступ i вклинились у турецький табiр, де почалась велика панiка. Проте Ходкевич вiдмовив Сагайдачному у допомозi,побоюючись засідки i так було втрачено реальний шанс на перемогу. Турки тоді втратили 40 тис воїнiв.

Наступного дня противники ховали загиблих. На свiтанку сьомого вересня 150 турецьких гарамат вiдкрили нищiвний вогонь по козацькому табору. Противник кинувся на його штурм. Разом українцi й поляки змогли вiдкинути ворога.

Вночі 8 тис козакiв на чолi з Сагайдачним увiрвались до табору туркiв i вщент спустошили його. Одночасно козаки атакували табiр Гусейна-пашi за Днiстром. Такi ж нiчнi атаки вони повторили i 18 вересня.

Але становище ускладнилось для обох сторін. Воно ще бiльше погiршало пiсля смертi Ходкевича 24 серпня. Наступного дня українцi i поляки вiдбили черговий штурм противника. 28 вересня вiдбулась вирiшальна битва Хотинської вiйни. У нiй брали участь всi сили воюючих сторiн. Надвечiр Сагайдачний перейшов у наступ зi своїми козаками, за ним Любомирський з поляками i спiльними силами вiдкинули противника.

Султан Осман II був змушений 9 жовтня 1621 р. укласти з представниками Речі Посполитої Хотинський мир. Перемога під Хотином врятувала Західну Європу від вторгнення турків, справила сильне враження на всі народи і знайшла свій відголос в літературі. Пісні про героїв цієї битви співав український народ, польські поети складали поеми. Навіть на далеких берегах Адріатики про подвиг українських і польських воїнів писав хорватський поет Іван Гундулич, скрізь переписувалися щоденники учасників війни. Польський поет Вацлав Потоцький написав у 1670р. поему про Хотинську війну, а український письменник Осип Маковей - повість "Ярошенко". Іван Франко про значення Хотинської перемоги писав, що Туреччина, потерпівши поразку під Хотином в 1621 році, почала хилитися із зеніту своєї величі і слави.

Проте сам Сагайдачний від ран отриманих під Хотином помер так і не встигнувши скористатись плодами своєї перемоги, а в польської верхівки память виявилась короткою

Количество просмотров: 14846
Отредактировано: 02-11-2007 [16:21]
Посмотреть оценки Посмотреть оценки
delete
Орест Форко
Орест Форко, Львов, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 16, Всего рецензий: 0
Читайте также

У Житомирі за місяць мають встановити сміттєві баки у приватному секторіУ Житомирі за місяць мають встановити сміттєві баки у приватному секторі

Також з жителями приватних будинків мають бути укладено 90% договорів на вивіз сміття. ...

Под Москвой жестоко избили 87-летнего советского ученого-ракетчикаПод Москвой жестоко избили 87-летнего советского ученого-ракетчика

В прошлом Валерия Штанько — известный ученый, она работала инженером-математиком в сфере космических разработок ...

Киевлянин "заминировал" кафе, чтобы отомстить его работникамКиевлянин "заминировал" кафе, чтобы отомстить его работникам

Накануне мужчину с женой выгнали из заведения   ...

Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Комментарии

Яна Ярошук Луганск
Очень познавательно! ‘bravo‘
12:55 02/10/07
і справді пізнавально. Пане Оресте, скажіть, а Ви історик?
12:59 02/10/07
Дякую,так я історик,хоча й не заробляю цим на життя,історія - моє хоббі,хоча 5 років істфаку дають своє ‘smile‘
13:03 02/10/07
а в мене навіть не півтора роки журфаку. Читатиму вас і вчитиму таким чином історію
13:06 02/10/07
Потапов Киев
Отлично.
13:10 02/10/07
Потапов, ви завжди такі хороші ‘wink‘
13:12 02/10/07
Рекомендує цей матеріал
Чому? Люблю все историческое. Интересно.
13:13 02/10/07
Здорово! Интересно! ‘best‘
13:21 02/10/07
Потапов Киев
Цитата:
Еліна Миттєвість, 13:12 02/10/2007 Потапов, ви завжди такі хороші
Хороший - завжди. А хвалю, коли матеріал гарний. ‘wink‘
14:27 02/10/07
S.A.Y. Киев
‘read‘ ‘bravo‘
23:10 02/10/07
viktor trigub Киев
‘best‘ ‘bravo‘ Гарний матеріал! Сагайдачний так і не повернувся за гігантськими скарбами, захованих ним в Ольвії і Криму. Тепер нам треба про них думати. Пану Оресту 100 кг золота з незнайдених скарбів Сагайдачного. Давайте більше таких матеріалів! ‘read‘
16:48 02/10/07
Дякую всім,приємно ‘smile‘ до теми скарбів
Гетьман Сагайдачний став справжнім оборонцем Європи і був нагороджений іменним золотим мечем з діамантами.
Зараз цей меч перебуває у давньому польському місті Кракові, в музейному комплексі королівського замку на Вавелі. Там у Державній колекції мистецтв, під назвою "Меч гоноровий П. К. Сагайдачного, гетьмана козацького" й зберігається знаменита зброя українського полководця.
17:20 02/10/07
Гость
супер!!!....
19:35 04/05/10
Гость
тувта
11:38 02/03/11
Гость
заздрістно?
17:35 14/03/11

Live

20 сек. назад

Евгений Вермут комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)

4 мин. назад

Евгений Вермут комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)

5 мин. назад

Евгений Вермут комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)

6 мин. назад

Евгений Вермут комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)

7 мин. назад

Евгений Вермут комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)

8 мин. назад

Евгений Вермут комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)

17 мин. назад

Сергей Власов комментирует материал НЕ КАЖДОМУ

27 мин. назад

Топал-паша комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

1 час. назад

Сергей Власов комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

2 час. назад

Топал-паша комментирует материал Космос : Агенты Путина руками хохлов уничтожат лучшее в мире место для рыбалки? :)

2 час. назад

Топал-паша комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

2 час. назад

Топал-паша комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

2 час. назад

Топал-паша комментирует материал Хлеб: Путин и Эрдоган снюхались за счёт Украины?

8 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал Ложные цели «Майданов»

9 час. назад

Орест Гоголь рекомендует материал Міркуючи про долю Трої

9 час. назад

Геннадий Москаль пишет рецензию на публикацию Хлеб: Путин и Эрдоган снюхались за счёт Украины?

9 час. назад

Геннадий Москаль рекомендует материал РАХУНОК ПІШОВ НА ТИСЯЧІ!

10 час. назад

I.Htoz`ivsalo рекомендует материал Христос и Нигена

11 час. назад

Khomiakltr публикует статью Театральный момент. Из дневника юного провинциала

11 час. назад

Григор Новохатько публикует статью Міркуючи про долю Трої

11 час. назад

Сергей Власов комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

11 час. назад

Сергей Власов комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

11 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)