О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Экология  18 сентября 2007 10:45:06

Під Києвом вже 2 роки замовчують екологічну катастрофу!

ПРИВІД ДЛЯ СКАНДАЛУ І ЖУРНАЛІСТСЬКОГО РОЗСЛІДУВАННЯ

Дія нашого спектаклю розгортається у невеличкому місті Василькові – першому районному центрі Київщини на південь від столиці.

Історія проблеми.

Як і будь-який інший районний центр, місто Васильків має районне (воно ж міське) сміттєзвалище, непримітно розміщене десь недалечко «за містом». Такі самі смітники мають всі міста. Втім є відмінності, на яких варто наголосити відразу, адже якби не вони, наше розслідування не мало б жодного сенсу.

По-перше, при виборі місця для сміттєзвалища, як це часто буває, «трошки» не подумали. Васильківське сміттєзвалище розміщене не на звичайному пустищі, а у яру із струмком, що благопролучно виносить за межі звалища фільтрат, який без перешкод потрапляє до малої річки Стугни, а там і до Дніпра. Подолавши кілометровий шлях в яру, струмок губиться серед приватної забудови, а вже там впадає до р.Стугни. Струмок має виток власне у тілі сміттєзвалища і тому його води, забарвлені не гірше настояної кави, несуть в собі екстракт найширшого хімічного змісту. Про спорудження хоч якихось відчисних споруд на тому струмку, ніхто і ніколи мову не вів.

Photo-6

По-друге, сміттєзвалищу належить лише 3 гектари у верхів’ї яру. Решта 20 га зайняте, можливо, найбільш живописним природним урочищем Київщини, з яким мало яка інша природна територія зможе позмагатись у химерності ландшафту. Крім того, саме тут науковці виявили, чи не найбільшу в області популяцію занесеної до Червоної книги рослини ковили волосиситої, зникаючі орхідеї та більше десяти видів «червнокнижних» комах. Логічним наслідком цього стало рішення – оголосити незайняту звалищем територію яру заказником. Навіть попри те, що вздовж всього днища яру тече просякнутий фільтратом струмок. Це інша проблема, яку також треба вирішувати. Природні скарби треба рятувати не залежно від сусідства звалища. Існування останнього в верхів’ях яру не зменшує природної цінності збереженої частини урочища. Звичайно, негативний вплив звалища дуже відчутний, та це лише додає актуальності майбутньому заказнику.

Ще у 2003 році науковці Київського національного університету ім.Тараса Шевченка розробили наукове обгрунтування створення тут заказника, який було вирішено назвати «Ковалівським яром». Урочище навіть почало фігурувати в курсових роботах студентів біологічного факультету. Адміністративно яр знаходится на землях сусідньої Крушинської сільської ради. Як землекористувач, сіьльрада надала своє погодження на створення заповдіного об’єкту. На жаль, відразу створити заказник не вдалось… і тоді почались неприємні пригоди.

Хроніка.

У серпні 2006 року, члени Національного екологічного центру України (НЕЦУ) проводили виїзд до яру. Задачею поїздки було дослідження орхідей, що зростають у яру. Натомість, перш ніж вдалось знайти орхідеї, знайшли дещо інше, що жахає і дає замислитись навіть досвідченим природоохоронцям.

Було відомо, що дном яру тече тоненький струмочок із зовасім чорною водою. Та цього разу, через більшу частину «Ковалівського яру» замість струмка, зі сміттєзвалища текла густа субстанція коричнево-сірого кольору в перемішку з білими пластиковими мішками. Схоже, що з самого початку, субстанція знаходилась у мішках, які полопались від перезволоження і перегріву. Неймовірно їдкий запах субстанції дозволив припустити, що це – тонни подрібнених решток якихось тварин. Уточнити останнє можливості не було, адже підходячи ближче до субстанції, потік якої, за даними космічної зйомки, розтягся на 550 метрів (це лише з мішками; далі потік розбавляється водами струмка), представники НЕЦУ ризикували знепритомніти. Візуально встановили, що субстанція спочатку перебувала на сміттєзвалиці та прорвала грунтову греблю, що відділяє його від решти яру. Тож тепер звалище вже займає значно більше ніж виділені йому три гектари. Розповідає очевидець знахідки Василюк Олексій: «Спочатку ми подумали, що це подрібнені трупи. Тоді якраз актуальною була ця манія з пташиним грипом. Цілком могло на якійсь птахофабриці стався спалах захворювання і всіх курей утилізували. У них якраз є такі машини для подрібнення птиці. Коли ми побачили це вперше, вся ця маса ще реально текла. Складалось враження, що тече просто фарш шаром десь до півметра! Уявіть скільки його там було! Шкода не можна було зняти відео».

Photo-9

З самого початку стало зрозуміло: що б не являв собою той «фарш», він може становити непередбачувану небезпеку для життя і здоров’я жителів Київщини, а також всіх міст, розташованих на Дніпрі на південь від столиці. Разом з водами струмка, невідома субстанція безперешкодно ще й досі тече до р.Стугни. Які хвороби і недуги несуться разом з ними до цієї річки, з’ясувати немає можливості. Процес «сплаву» триває і досі, і, мабуть, триватиме ще довго. До речі, очерети, яких торкнулась ця жижа, загинули. Провина у виявленому порушенні однозначно лежить на керівництві Васильківського сміттєзвалища.

Щойно повернувшись з «місця подій», активісти звернулись із скаргами до контролюючих торганів: Державної екоінспекції, Прокуратури, Санепідемстанції, міністерств України з охорони здоров’я, надзвичайних ситуацій, з вимогою негайно ліквідувати порушення та притягти до відповідальності порушників.

Після звернень громадськості була проведена міжвідомча перевірка, до якої входили представники обласної санстанції, Держекоінспекції та інші. З листа №3028 Головного державного санітарного лікаря Київщини від 16 жовтня 2006 року дізнаємось, що а) дійсно, відходи з сміттєзвалища безперешкодно потрапляють до струмка і забруднюють його і б) проби води зі струмка не відповідають СанПіНу №4630-88 «Охорона поверхневих вод від забруднення» за хімічними та бактеріологічними показниками. Але далі у листі пояснюється дивовижна річ – виявляється сміттєзвалище є не основним джерелом забруднення струмка!!! Цікаво, які ще джерела забруднення наявні на цьому невеличкому струмку, протяжність якого ледь сягає 3 км? Та і взагалі, проби зі струмка чомусь відбирались на відстані 1500 метрів від сміттєзвалища (про це прямо написано у листі!). Цікаво, як можна зробити висновки про забруднення яру, якщо проби відбирались поза його межами? В принципі, лист повідомляє нас і про те, що на керівництво сміттєзвалища накладено штраф і надано припис про припинення порушення і ліквідацію забруднення яру. Проте головне питання: що являє собою речовина, яка тече через яр лишається без відповіді.

Після публікації в «Екологічній газеті» (№ 38 (72) від 21.09.2006 р.) проблемою Ковалівського яру зацікавилась ще одна громадська організація – Дружина охорони природи «Зелене Майбутнє» (ДОП). 30 вересня 2006 р. ДОП та представники ГС «Вірний вибір» (м.Київ), організувала свій виїзд до Ковалівського Яру. При проведенні обстеження були цілком підтверджені всі факти, викладені у «Екологічній газеті». Тобто нічого не змінилось. У своїх зверненнях, члени ДОП та «Вірного вибору» запитали у держслужбовців, які ж саме дії застосовані для ліквідації викиду досі невідомої речовини з території «Ковалівського яру». У відповідь на звернення, Державне управління екології Київщини, листом від 01.02.2007 повідомило, що за порушення природоохоронного законодавства при експлуатації сміттєзвалища директора КП «Васильківський ККП» притягнуто до адміністративної відповідальності (штраф у сумі 255 грн), звалище рішенням Васильківської ради від 22 грудня 2006 р. передано в оренду ТОВ «Аякс», що вже розробило та погодило з Держуправлінням та СЕС план ліквідації забруднення прилеглої до сімттєзвалища території. З інших відповідей (від Держекоінспекції та Головного державного санітарного лікаря Київської області), відомо, що за недовгий час експлуатації сміттєзвалища, ТОВ «Аякс» вже виконало ряд робіт, направлених на покращення екологічного стану, у тому числі:

      - побудований земляний рів навколо сміттєзвалища;

      - забезпечений візуальний контроль за складуванням відходів;

      - проводиться санітарна очистка прилеглої до сміттєзвалища території.

До певних дій вдалась і Крушинська сільська рада, яка несе відповідальність за стан яру, адже на відміну від відведених звалищу трьох гектарів, за порушення на іншій територія урочища несе саме вона. Розуміючи, що в разі створення заказника, сума штрафу за допущення такого суттєвого порушення значно зросте, Крушинська сільрада скасувала своє погодлження на заповідання.

Це було у 2006-му.

Для перевірки цих тверджень, активісти ДОП організували ще один виїзд до урочища 20 травня 2007 року. Зі сторони урочища Ковалівський яр не виявлено жодних ознак так званого захисного рову; жодних слідів ліквідації зазначеного у скаргах забруднення – все лишилось на місці як і було досі. Крім того, сміттєзвалище на цей момент було охоплене пожежею. Сміття не лише горіло на поверхні звалища, а й глибоко в його товщі. Враховуючи те, що більша частина сміття є різного роду полімерами, отруйний дим, отриманий в ході їх згоряння, розповісюджується містом, отруюючи дихальні шляхи мешканців прилеглих до сміттєзвалища вулиць.

ВИКРИТТЯ

Нагадаємо, що вже півтора роки жодна державна установа не наважєується сказати, що за дивна речовина, схожа на «фарш» вкрила півкілометра днища майбутнього заказнитка «Ковалівський яр». Відповідь на це питання екологам довелось шукати самотужки. За півтора роки перебування під дощами, фарш усів, втромбувався і поверх нього почала рости трава. А мішки, в яких він був, добре обмило і тепер на них стало можливим прочитати написи. Стало зрозуміло, що вміст мішків – хімікати невідомого призначення. Наголошуємо – десятки тон хімікатів невідомого призначення!

«Востаннє ми були в урочищі 15 вересня. – розповідає командир ДОП Михайло Богомаз. - Цього разу вдалось нормально сфотографувати написи на мішках, з яких можна буде зрозуміти хто виробник хімікатів і що це, власне за речовини. Коли ми це з’ясуємо, можливо прол’ється світло і на те, яку шкоду вони здатні завдати людині. Втім, мертвих тварин, що пили воду в Ковалівському яру ми бачили самі. Навіть сфотографували».

З’ясуванням вмісту мішків зайнялись фахівці. Розповідає експерт НЕЦУ, хімік еколог Борисенко Катерина: «Судячи з написів на мішках – це один з хімікатів, який використовують для промислової обробки шкіри. Італійський виробник «C.G.R.D.Chemicals» нам відомий, проте хімікати мають багато різних видів і який саме знаходиться у «Ковалівському яру» поки не відомо. Однаково – це дуже шкідлива речовина».

На мішках нескладно прочитати написи «DEGAL GN. Подразнює очі, дихальні шляхи, шкірні покриви!», «У випадку контакту відразу звернутись до лікаря!», «Використовувати захисні рукавиці і захищати очі!». Цікаво, чи попереджені про це люди на пляжах, до яких з часом тече ця речовина.

Є тут і хімікати іншого виробника, кампанії «TFL», на мішках з-під яких чітко написано «Бергти від температури вище 20С!». За вищої температури, вміст мішка починає неконтрольовані хімічні перетворення. Втім, будучи розпорошеною півколометровою смугою в Ковалівському яру, ця речовина вже 2 сезони поспіль переноила влітку 35-40-градусну спеку.

Місцеві жителі Василькова жваво реагують на заяву Катерини Борисенко. Виявляється, в місті дійсно є підприємство, яке займається промисловою обробкою шкір. Віднедавно в діяльності підприємства задіяні італійські фірми. Цікаве співпадіння.

Історія однозначно матиме продовження і незабаром з’являться нові відомості. Єдиний висновок, який можна зробити вже зараз: всі факти вказують на те, що хтось таки ховає кінці у воду. Навіть більше того – всі ховають кінці у воду. Сільська рада скасовує погодження на створення заказника; Районна рада передає сміттєзвалище іншому підприємству; контролюючі органи відмовчуються на питання що ж це власне за таємничий «фарш» тече по днищу Ковалівського яру…

Далі буде…

Після цієї статті були опубліковані інші матеріали. що мають відношення до теми:

Петро Галушка: "Вечірній Васильків" ховає правду про місцеве сміттєзвалище

...а ярові лишається чекати...
...а ярові лишається чекати...

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 23684
Отредактировано: 01-11-2007 [10:10]
Посмотреть оценки Посмотреть оценки
delete
Степан Жабка
Степан Жабка, Киев, свободный журналист "ХайВей"

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +5
Всего комментариев: 34, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Комментарии

Пересаджати би представників відповідальних органів влади... так прокуратура усе на гальмах спустить. Виродки.за статтю 5
11:11 18/09/07
Рекомендує цей матеріалЧому? такі от злочини прикривають чинуші
11:13 18/09/07
важливо
11:37 18/09/07
Марина
Дуже гарний яр. Вражає пофігізм влади та тих, хто скидає туди усю цю отруту:(( Але як з цим боротися?!
15:02 18/09/07
Маклюк Юлія Ирпень
Рекомендує цей матеріалЧому? бо тому шо таке скрізь і треба спочатку навчитись про це говорити, а згодом - ще й вирішувати подібні проблеми.
17:07 18/09/07
07:30 19/09/07
лора
Чекати реакції чиновників на цю екологічну катастрофу безплідно. Тому що головний лікар СЕС Київської області, багато років займала посаду головного лікаря Васильківської СЕС і це звалище утворено за її влади та особистої згоди. Тепер не дивно, що вона пише такі відповіді і з позиції приховування наслідків екологічної катастрофи її могла б зрушити тільки прокуратура, а це ще безнадійніше в нашій державі.
09:28 19/09/07
Дякую за безцінну ынформацію! Ми їм ще всім носа утремо!Крім цього ось стало відомо, що шкірфірма ввійшла до сотні найбільших забрудників в Україні!
09:33 19/09/07
юрій
Чому автор статті не вказав прізвищ чиновників, які підписували акти обстежень Ковалівського яру, висновки обласної СЕС, а також прізвища голови Крушинської селищної ради, голів екологічної та земельної комісій Васильківської міської ради? Народ повинен знати героїв, чия відповідальність ледве дотягує до закінчення виборів, а далі хоч трава не рости, чи-то Ковалівський яр пропадай.
09:39 19/09/07
лора
СтепануПро які очистні споруди на тому злощасному струмку може йти мова, якщо у Василькові навідь на загальноміській каналізації вже років 12 не працює станція очистки. Всі викиди прямують в інший струмок (можу підказати адресу), а далі в ту ж саму Стугну. Це ще добре що більшість підприємств міста перестали працювати в 90-тих роках, і об‘єми викидів значно зменшилися, а інакше та жижа, про яку йдеться в статті, вже давно сягала до підвіконня першого поверху Васильківської міської ради
09:54 19/09/07
Цитата: Чому автор статті не вказав прізвищ чиновників, які підписували акти обстежень Ковалівського яру, висновки обласної СЕС, а також прізвища голови Крушинської селищної ради, голів екологічної та земельної комісій Васильківської міської ради? Народ повинен знати героїв, чия відповідальність ледве дотягує до закінчення виборів, а далі хоч трава не рости, чи-то Ковалівський яр пропадай. Не захотів - то й не вказав. Голова сільради не змінний вже кілька років. ет раз.Голів комісій Васильківської ради я сам не знаю. Про них в статті нічого нема.А от хто підписував листи від СЕС і екоінспекції можна було б написати. Я зроблю це в продовженні теми. воно точно буде.
09:55 19/09/07
Цитата: Всі викиди прямують в інший струмок (можу підказати адресу), а далі в ту ж саму Стугну. Це ще добре що більшість підприємств міста перестали працювати в 90-тих роках, і об‘єми викидів значно зменшилися, а інакше та жижа, про яку йдеться в статті, вже давно сягала до підвіконня першого поверху Васильківської міської ради згоден.підкажіть.ми зараз збираємо відомості не лише на наступну статтю... це справи не вирішить. просто щоб народ знав. ми збираємо матеріали для скарги ан корупцію з боку всіх покидьків, що досі не прореагували на скарги по власне порушенню.завжди раді... коли хтосьб може допомогти. самі такі.
09:57 19/09/07
лора
Очистні споруди Василькова знаходяться за бувшим заводом Електропобутприлад (вул. Тракторна) у напрямку села Піски, а мальовничий вид на струмок відкривається прямо за цим селом (між вул. Осовіахіма, Саносвітньою та Дніпрельстан). На цьому місці раніше були безкрайні луги та сінокоси, а тепер це все залите брудом неочищених каналізаційних викидів, які без очистки проходять через непряцюючу очистну станцію і прямують Стугною до Дніпра. І керівництво міста, району і СЕС про це знає та прикриваючисть відсутністю коштів багато років продовжує робити вигляд, що проблеми не існує.
10:30 19/09/07
хто підписував листи питаєте?- Головний СЕС-лікар області Г.М.Гринчук- обласен управління охорони довкілля - Р.Поєдинок- Держекоінспекція - М.Антонов, Г.Псарьов- МНС - заступник міністра - В.О.Романченко
13:08 19/09/07
Человек без крыльев "пока наверно"
Тю так єто "дюже добре" по больше таких "хронилищ" так смотриш толи крылья выростут так и на проездных с экономят и пробок на дорогах небыло бы,да и конечно же еще на парачку милионеров станет больше, радуйтесь смотрите сколько "Плюсов" Р.S. ужас че творят г?ды
14:32 19/09/07
лора
Саме Галина Миколаївна Гринчук - головний лікар обласної СЕС може стати найкращим гідом по місцям екологічних катастроф м.Василькова, так як років 15 очолювала Васильківську районну СЕС, а потім пішла на підвищення в область років 7-8 тому. Але питаннями екології рідного міста вона ніколи не переймалася, чи-то працюючи в районі, чи-то в області. Навряд Вам, шановний Степане, вдасця залучити її до цієї дуже важливої справи. Але я вірю Ви не опустите руки, а місцеві мешканці з задоволенням нададуть Вам будь-яку допомогу.
09:23 20/09/07
я ж не кажу, що розраховую на її допомогу. просто хочу нарешті примусити чиновника виконувати свої обов*язки. ось.
09:25 20/09/07
лора
А я сподіваюсь на часи коли кожен чиновник муситиме відповідати за свою бездіяльність, і впевнена дочекаюсь. А сьогодні ми з Вами просто фіксуємо події для нового "Нюренбергського процесу" над екологічними злочинцями - це також боротьба.
09:30 20/09/07
лора
Цікаво, чи вдалося нам своєю полемікою спровокувати хоч когось з офіційних представників влади на відповідь? Повідомте, Степане, якщо такі будуть.
10:06 20/09/07
а як я вам повідомлю?
10:23 20/09/07
лора
я буду періодично заходити на Вашу сторінку
10:56 20/09/07
краще зареєструтесь тут і обиріть мене в "свій хайвей". тоді матимете повідомлення про нові публікації і завжди зможете спілкуватись в режимі приватних повідомлень. отак от. ЦЕ НЕ РЕКЛАМА, ЦЕ ПРОПОЗИЦІЯ ЩОДО ОПТИМІЗАЦІЇ РОБОТИ
11:02 20/09/07
Жах!!! Невже місцеві товстосуми не чухаються? Чи в тих місцях вони не живуть? Адже, зараз всі хочуть жити за містом, серед степу широкого...Степане, Ви молодець!
11:04 20/09/07
та ніхто там не живе. там зараз такий сморід, що знепритомніти реально можна. я їздив туди і переконався. благо хоч через це ніхто котеджів не будуватиме в яру.
11:07 20/09/07
Михайло Петях Дудчани
Рекомендує цей матеріалЧому? тому що!
16:33 22/09/07
5.
16:35 22/09/07
Сергій Іващенко
В Василькывському районі є громадьська організація "Екологічна Варта",на скільки я знаю в них є вся інформація по сміттязваліщах.Так вони запивняють що в Васильківському районі 16!!!!!!! небезпечних сміттязвалищь.А що Ви скажите про Глеваху....Сміттязвалище знаходиться прямо на Одеські дорозі,в 50 метрах від ставка.А стільки туди звезли небезпечного сміття. Степан звяжітся з "ВАРТОЮ"вони можуть багато розповісти....
17:13 14/10/07
Дмитрий
Политикум наш способен только решать языковые проблемы между противниками,а на людей,и более того,на экологию им плевать !!!!!!! УБЛЮДКИ !!!!!!!!!
21:05 23/09/07
ТТ
Дать бы напиться им (чиновникам) этой "водички".
01:08 24/09/07
Гiсть
23:53 18/10/08
Гость
Скинули непотреб і мовчать, усі мовчать. А чому? Бо щось з цього мають. Немає ні міліції ні прокуратури нічого немає - одні дармоєди.На щастя знаходяться люди як Степан які не боться сказати на весь світ!
21:16 31/12/08
Гость
ЮЮЮЮЮЮЮЮЮЮЮЮЮю
17:08 26/08/09
чмo
народ єто писец
хана нашей природе
с таким успосртвом в будущем нам точно ничего не светит
00:07 01/09/09
Рекомендует этот материал.
21:20 09/07/10

Live

............

5 час. назад

ivp_paster рекомендует материал \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"

5 час. назад

ivp_paster рекомендует материал Ректор НМАУ віддав премії студентам!

.........

13 час. назад

viktor trigub публикует статью Планетарний бас Анатолій Кочерга отримав звання Почесного професора НМАУ

...

14 час. назад

Влочега рекомендует материал Ректор НМАУ віддав премії студентам!

14 час. назад

Влочега рекомендует материал Реальнiсть....

14 час. назад

Влочега рекомендует материал Рiзноманiття осенi

14 час. назад

Влочега рекомендует материал Украiна i я.....

14 час. назад

Влочега рекомендует материал ВТОМЛЕНИЙ ДЕНЬ...

14 час. назад

Влочега рекомендует материал \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"

...

16 час. назад

Горбатюк Микола публикует статью Мої передвиборчі обіцянки на уявних \"Біг-мордах\":

17 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"

19 час. назад

viktor trigub публикует статью Ректор НМАУ віддав премії студентам!

...

1 дн. назад

Вікторія Івченко публикует статью \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"