О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Политика  23 августа 2007 11:34:32

Ми породили - нам і вбивати

Ми породили - нам і вбивати
Вчора в стінах Київської міської ради відбулась беспрецедентна подія. Рішенням сесії, народні обранці ліквідували найцінніший природно-заповідний об’єкт м.Києва – заказник «Острів Жуків». Формально рішення пройшло під виглядом уточнення меж заказника, натомість реально, заказник, існуючий на площі 1630 затвердили у нових межах – 196 га, урізавши його таким чином в 8 разів (http://h.ua/story/55355/). «За» проголосували 67 депутатів. Не голосували за дерибан лише фракція БЮТ та Блок Кличка. Крім того, категорично проти була Комісія Київради з екологічної політики, що попередньо відхилила даний проект рішення.

Природоохоронні організації називають цю подію найбільшим ударом, який коли-небуть наносила Київська міська рада по природі Києва.

Заказник «Жуків острів» є найціннішою природно-заповідною територіє м.Києва і був створений з ініціативи провідних науковців природоохоронної галузі в 1999 році. В минулому в його межах розташовувався перший радянський заповідник на території України, що носив назву «Конча-Заспа».

Історія та причина проблеми.

Ми породили - нам і вбивати
Ландшафтний заказник* «Жуків острів» (фото - http://h.ua/story/46769/) був оголошений з ініціативи провідних науковців природоохоронної галузі у 1999 році. Як властиво природно-заповідним об’єктам місцевого значення, рішення про його створення прийняте Київською міською радою. Щоб зрозуміти причину проблеми, слід раз і назавжди зрозуміти процедуру створення заказників. В спрощеному вигляді це відбувається так: фахівці готують наукове обгрунтування цінності території і карту меж майбутнього заповідного об’єкту; потім ці матеріали подаються до міської ради з проханням створити об’єкт (тобто створити згідно цього наукового обгрунтування і в цих межах). А далі Київська міська рада приймає ршіення «Створити» заказник, тобто створити згідно цього обгрунтуваннчя і в межах, запропонованих науковцями. У звязку із цим, в рішенні №147/649, яким власне заповіли Жуків острів немає вказівки площі і звісно не намальовано межі. Вони мають бути в додатках. В цьому і криється проблема. Це стане зрозуміло далі по тексту.

Що ж відбулось далі? В 1999 році Жуків острів, що частково включає історичну місцевість «Конча-Заспа», оголошено заказником. А почитнаючи з 2001 року на переферії Конча-Заспи розпочато гідронамив і будівництво котеджних містечок (http://h.ua/story/28722/). Станом на 2003 чітко стало зрозуміло, що це – найелітніша зона приватної забудови в країні і що тут земля коштує дорожче, ні ж будь-де. І схопились за голову депутати: «Щож ми заповіли!?». Дійсно, більша частина території, куди можна розширити забудову «Конча-Заспи» виявилась включеною у заказник «Жуків острів».

Як вийти з цієї проблеми придумали вже у 2004 році. Керуючись тим, що в рішенні про створення заказника немає прямої вказівки на його площу, затіяли метушню навколо того, що мовляв «треба встановити межі заказника». Починаючи з 2004 року запропоновано 6 чи 7 версій цієї площі… 840, 740, 360, 300, 269 га… тільки не 1630, як є насправді. І ось, 22 серпня 2007 року… Київрада нарешті приймає рішення про уточнення меж і вирішує, що вони таки складають 196 га. Коментарі зайві.

___________

* Заказник – одна з категорій природно-заповідного фонду України. Від інших категорій заказник відпрізняється тим, що не має зонування і є суцільною заповідною зоною; не має адміністрації і штату охорони; на його території вводиться спеціальний перелік обмежень, наприклад заборона будівництва, рубки дерев, випасу худоби тощо, при цьому всі інші форми діяльності, наприклад відпочинок населення, не заборонені.

Супутні проблеми.

Ми породили - нам і вбивати
Паралельно справі уточнення меж заказника, на замовлення Голосіївської районної у м.Києві ради, кишенькова організація міськадміністрації «ГО Центр містобудування та архітектури» з того ж таки 2004 року починає роботу над Детальним планом території Жукова острова (ДПТ) (http://h.ua/story/38559/). ДПТ є різновидом містобудівної документації, що уточнює Генеральний палан міста на конкретну ділянку. Між усім, в Генеральному плані розвитку м.Києва до 2020 року заказник Жуків острів чітко прописаний в максимальних межах. Фактично, Генплан (http://h.ua/story/47718/) є останньою інстанцією, що захищає заказник. Та і розробка містобудівної документації на територію заказника не має жодного сенсу, оскільки жодного будинку чи навіть дороги тут побудувати не можна. Натомість розробники ДПТ іншої думки. Розроблено безпочередньо проект забудови заказника, що зовсім не сумісний з його заповдіним режимом (http://www.necu.org.ua/pressrelises/?page=pressrelises23). Крім котеджів, тут передбачено щонайменше 60 рекреаційних закладів.

Ми породили - нам і вбивати
Ще однією проблемою є проект створення на острові гольф-клубу (http://h.ua/story/36965/).

Крім того, на осторові мають місце і самозахоплення (http://h.ua/story/45935/) .

Проте того, що відбулось не чекали навіть архітектори. Адже навіть той незаконний ДПТ острова тепер не має жодного сенсу. Скорочення площі заказника відбулось не на користь розробленого ДПТ. Землі, які вчора втратили заповідний статус тепер будуть передані для будівництва приватного котеджного житла (http://h.ua/story/52577/). Неофіційно говорять, що це подарунок керівництва міста певним партіям Верховної ради. Про це ми писали окремо.

Природна цінність.

Зрозуміло, що Жуків острів не просто так оголошували заказником. Ця територія дійсно є одним з найцінніших природних об’єктів Києва. Головна причина цьому – його площа. Більшість рідкісних тварин України зараз зникають лише по причині того, що їм не лишилось де мешкати. Так, орлан-білохвіст, горностай чи скажімо видра, які є на Жуковому острові не можуть існувати на ділянці 10 на 10 метрів. Для більшості тварин необхідні великі площі, де б вони могли вільно пересуватись, не зіштовхуючись з людьми. Інша справа – їм і подітись практично нікуди, оскільки після створення каскаду Дніпровськиз водосховищ, залишків природної заплави Дніпра майже не лишилось. Так, в Канівському водосховищі сам заказник Жуків острів складає значну частину залишків заплави. Тому переміститись в інші місця тварини не можуть. Що вже говорити про рослини. Між усім, за попередніми дослідженнями, флора острова налічує більш ніж 120 видів судинних рослин.

Тут поширені угруповання глечиків жовтих, латаття білого та сальвінії плаваючої, які внесені до Зеленої книги України. Саму ж реліктову водну папороть сальвінію плаваючу внесено до Червоної книги України. Згідно з даними Генерального плану розвитку м.Києва до 2020 року та Програми розвитку зеленої зони м.Києва до 2010 року, територія острова є зеленою зоною загального користування та входить до водно-зеленого діаметру м.Києва. В свою чергу, водно-зелений діаметр м.Києва відповідає задачам збереження Дніпровсього екологічного коридору, існуючого відповідно до Закону України «Про екологічну мережу України» та Загальнодержавної програми формування Національної екологічної мережі України. Дніпровський екологічний коридор, є частиною Всеукраїнської та Всеєвропейської екологічних мереж і відіграє визначну роль у міграції птахів, кажанів та комах у Європі. Щороку через Дніпровський екологічний коридор здійснюються сезонні міграції великої кіолькості видів тварин, щодо охорони яких Україна підписала низку міжнародних угод та конвенцій. Серед них Конвенція про охорону диких видів флори та фауни у Європі (Бернська конвенція), Конвенція про охорону мігруючих видів у Європі (Боннська конвенція), Міжнародна угода про охорону афро-євраазійських мігруючих видів птахів (AEWA), Конвенція про охорону кажанів Європи та інші. Крім того, деякі мігруючі види охороняються Червоною книгою України, Міжнародною Червоною книгою та Європейським Червоним Списком.

На території правобережної заплави Дніпра нижче м. Києва та на прилеглих територіях виявляємо (у тому числі на прольоті): 41 вид, занесений до списків Червоної книги України, 21 вид, занесений до Червоної книги МСОП, 32 види, що охороняються Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої флори та фауни, 15 видів зі списків Європейського червоного списку, 204 види, включені до Додатків Бернської конвенції, 89 видів птахів, що підлягають особливій охороні на території Європи (SPEC), 99 видів з Боннської конвенції, 47 видів, що охороняються конвенцією про австро-євроазійські мігруючі види птахів (AEWA) Населення ссавців становить 44 види. З рукокрилих досить поширена вечірниця руда. Відмічені також широковух європейський (Червона книга України) нічниця водяна (Загороднюк, 1999). За більш давніми даними, тут зареєстровано вуханя бурого, кажана двоколірного, нетопирів лісового та малого, вечірницю малу).

З хижаків на ділянці оселяються "червонокнижні" борсук та горностай, видра річкова, а також кам’яна й лісова куниці, лисиця, ласка. Козуля європейська є звичайним видом, а свиня дика постійно мешкає в заболочених біотопах.

В майбутньому, заказник планували включити до Національного природного парку «Голосіївський» (http://h.ua/art.php?id=48451), що на даному етапі створюється в Києві. Крім того, науковці запропонували включити цю ділянку заплави до списку водно-болотних угідь, що мають міжнародне значення (відповідно до міжнародної Рамсарської конвенції)

Перешкоди та перспективи.

Що може бути далі поки сказати важко. Прийняте рішення по великому рахунку керується тим, що заказник має статус місцевого значення. Тому якщо його створила Київська міська, то начебто вона має всі повноваження і ліквідувати об’ект. Проте не все так просто. Заказник створюється згідно наукового обгрунтування і ліквідувати його можна теж лише у разі, коли є відповідне обгрунтування того, що територія втратила природну цінність. Натомість вона не лише не втратили цінності а і лищаться найціннішим природним об’єктом столиці. Тому рішення цілком можна вважати незаконним.

Громадські природоохорнні організації та науковці готують кампанію протесту. Незабаром планується залучення міжнародних природорохоронних організацій, органів судочинства,та акції протесту.

Містична циклічність історії.

Вказана територія колись входила до складу першого на території Київщини заповідника “Конча-Заспа”, оголошеного Київським відділом Російського імператорського товариства рибництва та рибальства. Неподалік урочища розташовувалась науково-дослідна станція під керівництвом І.Н. Фалєєва та М.В. Шалерманя, де працювали відомі вчені, серед них і В.І.Вернадський. За радянських часів знову ж таки першим заповідним об’єктом на Київщині стає “Конча-Заспа”. У 1921 році на озерах та прилеглих землях було створено державний рибний заповідник. У 1930 році площа цього заповідника складала 800 га. У 1934 році заповідник був реорганізований у спецрадгосп (спеціальне радянське господарство) і припинив своє існування.

Лише у 1999 році Київрада поновила заповідний статус цієї унікальної території. Та ось. Рік 2007 – чергова втрата.

До речі, ще 2 роки тому влада зупинила роботу всіх земснарядів, що працювали на Жуковому острові, знищуюючи його. Це сталось саме 22 серпня 2005. тепер же все змінилось на… найгірше.

Ми породили - нам і вбивати

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 21458
Отредактировано: 23-08-2007 [11:35]
Посмотреть оценки Посмотреть оценки
delete
Степан Жабка
Степан Жабка, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +5
Всего комментариев: 24, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
Чому? читач зрозуміє сам...
11:48 23/08/07
‘wow‘ Во виродки..

5.
11:52 23/08/07
Цитата:
Цены на землю поблизости к Киеву начисто все заказники снесут. Это почти неостановимо.К сожалению...


Доки більшість, мов криси будуть таке базікати, нічого не вдієш. Мера на Марс.
11:53 23/08/07
Рекомендує цей матеріал
Чому? Автор розкриває етап тиха революції, яку влаштовують владно-бізнесові кола на шляху знищення природи Києва.
11:54 23/08/07
Цитата:
пан Галушка. Не с мера надо начинать, и не с закавзников. К этому придет любая власть в рыночной и либеральной экономике.


Схоже у Вас на всі випадки один рецепт - комунізм. Він не допоможе.

Цивілізована влада приходить до того, що природні території неподалік великих міст - річ необхідна. І якось місця вистачає і на рекреаційні потреби: звичайним людям походити, і для крутеликів - в стороні котеджі є... і природі - бо ядро заповідного об"єкту лишається недоторканим.

Сергій, ви давно відстали із своїми уявленнями гнилого капіталізму та диктатом багатіїв. Годі вже, СРСР давно пішов у небуття.
12:19 23/08/07
Цитата:
А разве я предлагал коммунизм? Особливо в брежневской версии?


До дідька комунізм. Туди ж усю політику. У даній темі. Мова йшла про руйнування заповідників, злочинні дії міскьої влади.

Не слід недооцінювати людей. Воля киян багато значить. Коли люди виходять на вулицю, ті криси переховуются у підвалах: там їм і місце. Разом із тими, хто каже, що нічого не вдієш, приховуючи своє небажання робити будь що. ‘sick‘

Степане ‘best‘ , повідомляйте у форум, коли будуть мітинги із цього приводу.
12:35 23/08/07
Gala Киев
Рекомендує цей матеріал
Чому? бо це эдине що я можу зробити, щоб такого жаху не було
12:37 23/08/07
Я вважаю, що винищення Дикої Природи в Україні іде такими темпами тому, що переважна більшість населення не вважає її за самоцінність. Ніхто не обурюється і не опирається (як би це зробили у багатьох країнах), тому що в душі тільки заздрять більш вдалим співвітчизникам. Але не засуджують їх. Бідний рагуль викине відро сміття у гірський потік (це - дуже поширена практика у Карпатах), багатий, переїхавши в Київ, викупить під дачку частину заповідника. Усе - в рамках однієї системи цінностей.
12:38 23/08/07
Цитата:
бо це эдине що я можу зробити, щоб такого жаху не було


Виходь з нами.
12:38 23/08/07
Гоша! цілком із тобою згоден.

Втім, в таких умовах починає наростати критична маса людей, яка може щось із тим вдіяти. Рагулі усюди є, їх треба лиш стримувати, і давити громадянською позицією.

Причому робити рішуче. Головне аби усе не ставало під знамена політиків: їм усім начхать на природу.
12:52 23/08/07
Потапов Киев
Все киевские мэры раздаривали земли. И дальше так будет. Остановить это может только мощный низовой протест - но массы сегодня на него не способны. Когда будут способны - будет уже поздно. А что делать? Черт его знает. Экологистский активизм а ля "ультрас-хранители радуги", индивидуальный террор против покупателей заповедных земель, чиновников-рпродавцов и компаний-застройщиков? Честно говоря, никого из них не жалко, но в эффективность данного метода не верю. В чью-либо способность его применить - тоже.
12:56 23/08/07
‘read‘ ‘best‘ ,5
12:57 23/08/07
Скіф Донецк
‘best‘ 5
13:52 23/08/07
Цитата:
Экологистский активизм а ля "ультрас-хранители радуги", индивидуальный террор против покупателей заповедных земель, чиновников-рпродавцов и компаний-застройщиков?


Не зовсім. Рішуча вимога дотримання природоохоронного законодавства.
Напевне Степан знає, де слабке місце у цій нищівній кампанії. У 2005 році саме екологістичні ініціативи дали поштовх призупинення "намивної" діяльності..
15:28 23/08/07
Гiсть
УВАГА УТОЧНЕННЯ: ЗА ДЕРИБАН ЖУКІВ ОСТРОВА НЕ ГОЛОСУВАЛА ТАКОЖ ФРАКЦІЯ ПАРТІЇ РЕГІОНІВ У КИЇВРАДІ ‘bravo‘ ‘bravo‘ ‘bravo‘

А ОТ "НАША УКРАЇНА" У ДЕРИБАНІ УЧАСТЬ ПРИЙНЯЛА. ‘fuuu‘
18:56 30/08/07
Цитата:
В чем это я отстал? У нас сейчас именно это самое и есть.


Заре і у нас - так. А в цивілізованому світі навчились знаходити баланс. А з часом і тут так буде.

Тому не треба комунізм... Запхніть оту свою червону футболку знаєте куди... І туди ж своє українофобство, зацькованість та песимістичну впевненість у своєму безсиллі.
А інакше нам з Вами немає про що розмовлять.
22:03 23/08/07
Чи є громадські організації, організована спільнота, окремі люди, які захищають природноохоронний статус Жукова острова шляхом: 1. Висвітлення проблеми в засобах масової інформації? 2. Лобіювання в органах влади? 3. Оскарження (позивання) в судах, в порядку підлеглості? Хто знає, прошу повідомити. В. М. Харченко
10:45 24/08/07
Живослав Токмак
‘sad‘ Читаючи таке, на душі стає "пусто, темно і сумно". Але це зайвий (хоча може вже досить?) приклад того, що людська байдужість та жадібність можуть наробити багато лиха.
09:27 25/08/07
Живослав Токмак
Рекомендує цей матеріал
Чому? Про це треба кричати! Нехай народ знає своїх "героїв" в обличчя! (я про депутатів)
09:29 25/08/07
чого ви нахнюпились?
все буде добре. дивились "Брат-2" - На чиєму боці правда, той і сильніше.
ось вже навіть про суд думаємо. там є до чого придертись
проте перш за все зараз треба кампанія в пресі. можете десь продублювати цю статтю? на своїх ЖЖ, ще десь? тільки киньте сюди лінки, де воно ще є. ок?

а ще. ось нижче - текст листа. пропоную всым бажаючим відіслати його від себе. реально допоможете справі.
Президенту України

Генеральна прокуратура України

Кабінет Мінстрів України


ЗВЕРНЕННЯ
Щодо знищення Київською міською радою ландшафтного заказника "Острів Жуків"

Шановний Вікторе Андрійовичу!
Шановний Вікторе Федоровичу!
Шановний Олександре Івановичу!

До Вас звертається...............................
Звертаємось до Вас з приводу того, що 22 серпня 2007 року Київська міська рада прийняла безпрецедентне рішення, яке, фактично знищила найцінніший природний об’єкт м.Києва – ландшафтний заказник "Жуків острів". Згідно з цим рішенням, Київська міська рада "уточнила" межі заказника, визначивши його площу як 196 га. Проте ми, як екологічна громадськість добре ознайомлені з реальною ситуацією навколо цього об’єкту. При створенні заказника у 1999 році, його площа складала 1630 га і включила в себе весь комплекс заплавних земель від о.Жуків і до південної межі м.Києва. Ця інформація міститься також у Генеральному плані м.Києва та матеріалах земельного кадастру. Межі заказника чітко окреслені у погодженому Київрадою науковому обгрунтуванні створення заазника та на карті, згідно з якою його створювали. Таким чином, відбулось не уточнення меж заказника, а урізання його площі в 9 разів!
Нагадуємо, що заказник "Жуків острів" по багатьом параметрам можна назвати найціннішою природною територією м.Києва. По-перше, на його території збереглись у незмінному вигляді прадавні заплавні ландшафти, характерні колись дніпровській заплаві, та знищені при створенні каскаду дніпровських водосховищ. По-друге, з числених публікацій та матеріалів науковців зрозуміло, що на цій території зосереджена велика кількість занесених до Червоної книги України рослин та тварин а також включених до Зеленої книги України рослинних угруповань. Крім того, територія заказника, будучи розташованою вздовж р.Дніпро, відіграє велику роль в Національній та Всеєвропейській екологічній мережі, виконуючи функцію важливої ділянки Дніпровського екологічного коридору. Саме цим коридором відбуваються сезонні міграції птахів на зимівлю та повернення їх до місць гніздування. Особливої ваги набуває територія Жукового острова в зв’язку із тим, що вона є ділянкою Дніпровського екологічного коридору безпосередньо примикаючою до м.Києва. Київ є значною перешкодою на шляху міграції тварин, тому багато з них тимчасово зупиняються на території заказника перед тим, як знайти в собі сили подолати 40-кілометрову перешкоду, якою є Київ.
Проте зараз більша частина заказника втратила заповідний статус. Вже найближчим часом намічається забудова цієї території приватним малоповерховим житлом. Не зважаючи на те, що Київрада має повноваження скасовувати та змінювати межі створених нею природно-заповідних об’єктів місцевого значення, рішення про яке йдеться, на нашу думку, є незаконним, адже для скасування завідного статусу принаймні частини заказника, необхідно мати наукове обгрунтування того, що дана територія втратила природну цінність. Проте насправді жодним чином природна цінність Жукова острова не втрачена. Крім того, існує протест Постійної комісії Киїради з питань екологічної політики, який вкотре доводить, що ділянка правобережно заплави р.Днпро у м.Києві від о.Жуків до південної межі міста має лишатись в статусі природно-заповідної териорії.
Ще одним важдливим порушенням процедури управління природно-заповідними об’єктами є те, що місцева рада. Будучи вповноваженою їх створювати і скасовувати, жодним чином не вповноважена ініціювати це. В данному випадку саме депутати міської ради виступили з антиприродною ініціативою скоротити площу заказника.

Просимо Вас вжити невідкладних заходів по скасуванню названого рішення Київради і відновимти заповідний статус заказника. Крім того, враховуючи визначну роль його території в складі Національної екологічної мережі України, просимо сприяти наданню Жуковому острову статусу ландшафтного заказника загальнодержавного значення.

Відповідь просимо надати відповідно до вимог чинного законодавства, надіславши її на адресу:.....

З повагою.... підпис дата
12:35 27/08/07
Анка
Что делать??? Я своими глазами видела, как там валили огромные дубы!!! В эту субботу!!!! Хотя туда уже и пробраться очень сложно... Если бы вы видели, какие там росли дикие ирисы еще 3 год назад!!!! Это так больно, просто как по живому!!! ПОМОГИТЕ!!!
19:50 27/08/07
Рекомендує цей матеріал
Чому? Це надзвичайно важлива і болюча проблема сьогодення. Я вірю, що такі впевнені, небайдужі і цілеспрямовані люди як Степан Жабка досягнуть таки поставленої мети.
23:04 14/09/07
Від Степана (у нього інет глючить):


Листи треба слати від кожного окремо. поштою.
адреси:

Секретаріат Президента України
вул.Банкова. 11, м.Київ, 01220

Генеральна прокуратура України
вул.Різницька13/8, м.Київ
01024

Кабінет Міністрів України
вул.Грушевського 12/2
м.Київ, 01008
13:36 28/08/07

Live

6 мин. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

7 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Достали!

7 мин. назад

Крысюк Жаболюбов комментирует материал Достали!

8 мин. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

9 мин. назад

Крысюк Жаболюбов комментирует материал Достали!

10 мин. назад

Крысюк Жаболюбов комментирует материал Достали!

11 мин. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

12 мин. назад

Крысюк Жаболюбов комментирует материал Достали!

14 мин. назад

Крысюк Жаболюбов комментирует материал Достали!

20 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Достали!

22 мин. назад

Виченд Тутс публикует статью Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

36 мин. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

39 мин. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

51 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Достали!

1 час. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

1 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Достали!

1 час. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

1 час. назад

Жабон Старицевич Пиздюк комментирует материал Достали!

1 час. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

2 час. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

2 час. назад

Жабон Старицевич Пиздюк комментирует материал Достали!

2 час. назад

Жиго публикует статью Ви можете бути різними...

2 час. назад

Жабон Старицевич Пиздюк комментирует материал Достали!