array(2) { ["id"]=> int(54594) ["frame"]=> string(1) "1" } /art.php Рік української книги в Україні: які перспективи? | ХайВей

О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Интервью  17 августа 2007 10:53:24

Рік української книги в Україні: які перспективи?

 

Наприкінці липня 2007р. у Публічній бібліотеці ім. Лесі Українки відбулася подія, яка мала б зацікавити перш за все літераторів. Йдеться про презентацію Інтернет-порталу сучасної української фантастики при Українському промисловому Інтернет-супермаркеті tnt.43.com. Тут одним з головних авторів представлений Тимур Литовченко – письменник-фантаст, автор кількох романів у цьому жанрі. Він зумів об’єднати навколо себе ще деяких письменників і створити перший в Україні портал такого роду в рамках Всеукраїнського проекту „Українська книга в Інтернеті”. Керівником цього масштабного проекту є Іван Вікторович Галенко, кандидат технічних наук, спеціаліст в галузі діагностики складних цифрових систем. Саме завдяки його допомозі в майбутньому планується створення кількох десятків чи, можливо, й більше письменницьких Інтернет-сайтів, де буде представлена творчість сучасних українських поетів і прозаїків.

На презентації побувала журналістка радіо „Голос Києва” Київської державної радіокампанії Тетяна Яковенко, ведуча програми „Розмова з приводу”. Вона познайомилася з усіма учасниками і взяла інтерв’ю в одного з них – Івана Вікторовича Галенка:

– Добрий день, шановні слухачі! Як завжди, звучить передача „Розмова з приводу”. Тему для нинішньої програми я обрала не випадково. Найбільше вона мабуть зацікавить людей мистецтва: поетів, письменників художників і журналістів. В Україні кілька років тому був започаткований проект „Українська книга в Інтернеті”. Його мета – популяризувати українську книгу не лише в Україні, а й за її межами, а також познайомити широкий загал читачів з багатьма відомими і маловідомими письменниками та їхньою творчістю. З’явилася реальна можливість популяризації сучасної української літератури без значних матеріальних витрат. Отже, слово Івану Вікторовичу Галенку. Саме він запропонував Національній Спілці письменників України укласти електронний письменницький довідник і, тим самим, дати можливість письменнику поспілкуватися зі своїми читачами. А, втім послухаємо Івана Вікторовича:

– У 2004 році я намагався знайти одного письменника в Інтернеті і не зміг відшукати його там. Вирішив з’ясувати, у чому справа. Кінець кінцем, прийшов до висновку, що українське письменство не представлене у нас належним чином в Інтернеті. Якось зайшов до НСПУ і побачив довідник, де було представлено 1800 членів цієї організації. Знову почав шукати в Інтернеті... Згодом усвідомив, що тут відкривається величезний простір для діяльності. Я зустрівся з Володимиром Яворівським, головою НСПУ, і ми вирішили започаткувати проект під назвою „Українська книга в Інтернеті”.

Коли я почав займатися цією проблемою, то з технічної точки зору було нескладно: створюєте сайт, наповнюєте його і він працює. Але процес чомусь не йшов. По-перше, письменники не дуже виявляли свій інтерес. По-друге, цей процес сам по собі не дешевий, його якось треба підтримувати. Словом, купа нюансів... Докладне вивчення питання дало можливість розробити методологію, завдяки якій письменник мав би самостійно, без сторонньої допомоги працювати з Інтернет-сайтом, поновлювати або вилучати матеріали з нього. Зараз уже майже готовий довідник НСПУ, де буде коротка біографічна довідка про кожного письменника...

– А, скажімо, його твори?

– Читачеві тут запропонують персональну сторінку того чи іншого літератора. Звідси можна буде попасти і на персональний письменницький сайт. Але тут виникли свої складності.

– А в чому?

– Візьміть, наприклад, творчість лауреата Шевченківської премії В’ячеслава Ведмедя. Я – людина технічна, далека від художньої творчості, але мені прийшлося попрацювати над тим, щоб виділити ті фрагменти, які б могли дійсно зацікавити читача-користувача Інтернету. Сайт зрештою був створений, але, чесно кажучи, це була не одна ніч, так би мовити, мислетворчих процесів: як же його зробити?

– Це було на замовлення?

– Ні, ми вирішили з Володимиром Яворівським, головою НСПУ, що візьмемо перших десять лауреатів Шевченківської премії. Ось, наприклад, ще один сайт – Дмитра Кременя, поета з Миколаєва. Тут було простіше: у нього яскраві твори, деякі – харизматичні...

– Ваша діяльність пов’язана з технікою, ви, так би мовити, людина з космосу цифр. Як же все-таки вдалося знайти вдале поєднання художнього слова і технічних досягнень в царині програмування?

– У мене дуже прості категорії: цікаво – нецікаво, позитив – негатив, так – ні... Подібний підхід дозволяє визначити так звані реперні точки у творчості того чи іншого письменника. Якщо йти далі, то можна сперечатися, доводити щось своє, але головне – спровокувати ці диспути, заставити людину звернути увагу на творчість, на письменника. Показати його, розгорнути якось так цікаво... В новому амплуа! Далі створюється механізм, завдяки якому письменник зможе самостійно працювати у заданому напрямку.

– Тобто сам буде поповнювати свій сайт новими коментарями?

– Так, і коментарями, і статтями, і спілкуватиметься з відвідувачами гостьової книги... Але за умови, якщо він сам докладе до цього зусиль. Тут головне – методологічна сторона, а не технічна: „Як письменник зможе навчитися подавати себе в Інтернеті?” Тобто – в нових для себе вимірах.

– А як бути з питанням інтелектуальної власності?

– Коли виникає питання інтелектуальної власності, то, по-перше, воно тут в рамках правового поля захищене, а по-друге, треба демонструвати не весь твір, а лише те, що, можливо, зацікавить майбутнього читача. Тому зараз робиться нова спроба запустити цей проект – в бібліотеці, там, де є читач.

– Скажіть, а чому Ви обрали саме бібліотеку ім. Лесі Українки?

– Два роки тому вже була спроба проводити такі вечори і презентувати письменницькі сайти в приміщенні НСПУ. Але тут виникала специфічна ситуація, коли письменники спілкувалися у вузькому колі. Не виникало можливості експертної оцінки „зі сторони”, не існувало зворотного зв’язку з читацьким загалом. А от Людмила Іванівна Ковальчук, директор цієї бібліотеки, долучилася до Проекту з усією відповідальністю. Я, до речі, пам’ятаю її ще з початку 90-х років. Це феноменальна людина, фахівець дуже високого рівня. Вона пропустила крізь серце і душу багатьох творчих людей нашої країни. Знає багатьох читачів, знайома з багатьма відомими людьми нашого міста. Тому Людмила Іванівна так легко підтримала і наш проект. Після першої ж розмови я зрозумів, що це – саме та точка, де має прорости „зерно успіху”.

– Якщо можна, розкажіть, будь ласка, про фестиваль гітарної музики „Дніпровські сузір’я”, молоді учасники якого виконали кілька музичних творів на вечорі.

– Так, у нас виступали двоє молодих виконавців – Ольга Шаповалова, дипломантка міжнародних конкурсів (Київ) та Марк Топчій, лауреат міжнародних конкурсів (Київ). Завдяки їхній грі виникла чудова, благодатна атмосфера для подальшого спілкування усіх присутніх. Це – елітарна творчість, яка не є ані попсовою, ані фольковою. Вона абсолютно нейтральна і не конкурує з письменником, але створює необхідну ауру, затишок. А бібліотека, як ніякий інший заклад, налаштовує на такий настрій.

До речі, перший вечір з цього циклу, коли презентували письменницький сайт поетеси Вікторії Івченко, виявився особливо вдалим у цьому плані. Тоді грали визнані майстри – Володимир Доценко, заслужений артист України, професор Харківської консеваторії та Петро Гордієнко – композитор, викладач дитячої школи мистецтв у м.Українка Обухівського району Київської області. Чудова музика у виконанні професійних музикантів була доповнена сучасною ліричною поезією Вікторії Івченко „Німа гітара в позапросторі...”

– А Ви взагалі цікавитеся розвитком сучасної літератури?

– Розумієте, я хотів би лишатися трохи осторонь цих речей. Так, у мене є своя власна думка, але як керівник проекту, я не маю права впливати на формування будь-яких оцінок. Моє схвалення чи несхвалення того чи іншого явища тут відсутнє. Так, я можу посперечатися з приводу власного бачення творчості деяких письменників, але я не хотів би бути критиком. Моє завдання – відкрити дорогу процесу, підтримати його розвиток. Зараз наша робота не є комерційною, але, якщо хочете, тут ще є аспект інформаційної безпеки. Якщо зараз цю нішу не займемо ми, то її рано чи пізно захоплять інші. Але й інформаційне наповнення буде зовсім іншим!

– У мене до вас наступне запитання: такий самий проект, який охоплював би не тільки НСПУ, але й інші спілки – чи він існує?

– Є подібні світові проекти. Але проблема не в технічній стороні, а в якості наповнення. Проблема ще й у тому, щоб допомогти письменникові, дати йому методологію – як подати себе? А це вже мистецтво, мистецтво торгувати товаром. Зараз недаремно все частіше починають говорити про національний культурний продукт: інтелектуальна власність перетворюється на товар! Ми поки що на шляху до розуміння цього, ми в дорозі... Це раніше у нас усі твори були безкоштовними, а письменники писали свої твори, аби задовольнити лише свої творчі амбіції.

– А ще – для того, щоб народові було що читати!

– Сьогодні змінюються акценти: необхідно письменника навчити себе подавати, і подавати красиво. Так сказати, „розкручуватися”, привертати увагу до власного творчого доробку. І в даній ситуації, до речі, йому краще виступати не безпосередньо від власного імені, а посилатися на певні авторитети, „гігантів думки”. Тут можна і потрібно проводити певні паралелі, тим самим, посилюючи свої позиції.

– Іване Вікторовичу, я знаю, що Ви допомагали створити сайт поетесі Вікторії Івченко, і у Вас уже готові ще кілька сайтів сучасних українських письменників. Окрім В’ячеслава Ведмедя, для кого ще Ви провели цю роботу?

– Я уже називав ім’я поета Дмитра Кременя. Також дуже активно працює в цьому напрямку письменник-фантаст Тимур Литовченко. З Тимуром ми взагалі свого часу започаткували дуже складну справу, яка називалася „Віртуальний кіоск письменника”. Тут, за ідеєю, мали б продаватися електронні версії творів українських письменників, але виявилося, що не все так просто. Коли ми почали відпрацьовувати певні моменти, то тільки два місяці писали юридичний договір. Ми не знали, як це зробити! Піднімали і законодавство, і з юристами консультувались... Зараз на tnt.43.com цей кіоск є, але системи платежів ще дуже неефективні, недосконалі. На той час (2004-2005 рр.) ми ще не мали такого контингенту слухачів, яких наші нововведення могли б зацікавити. Електронні гроші були значно дорожчими за звичайні... Але Тимур дуже вдало реалізував цю ідею, він її фактично запустив. У перший же рік на його сайті побувало понад 5 тисяч відвідувачів! До того ж, з’явилися і видавці, які погодилися видати фантастичні романи цього письменника – три книжки зразу!

– Тобто Тимур Литовченко виявив цікавість, проявив ініціативу, а тому йому допомогли видатись... Це дуже позитивний момент!

– Але хочу наголосити на тому, що і Тимур, і Вікторія – це були так звані „пілотні проекти”, стартові. Тут ми вчилися, набували досвід. Необхідно було знайти „ключик” до душі кожного, відобразити його світогляд, його бачення.

І от на прикладі Вікторії, яка хотіла бути учасником процесу створення сайту, і Тимура, який теж хотів працювати в цьому напрямку, ми уже маємо переший крок. Тепер настала черга письменників, які ніби-то теоретично згодні долучитися, а от на практиці у них виникає багато сумнівів... Треба і тут знайти „ключик” – не з позиції особистих інтересів, а з позицій державних. Якщо ми не подолаємо інерцію, справа з місця не зрушиться. І якщо цього не зробимо ми, то це зроблять ті, у кого більше грошей!

Але з точки зору інформаційної безпеки тут пріоритети визначені чітко, бо це категорії економічні.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 13025
Отредактировано: 28-11-2008 [11:48]
Посмотреть оценки Посмотреть оценки
delete
Вікторія Івченко
Вікторія Івченко, Киев, свободный журналист "ХайВей"

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 4, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Комментарии

Спилберг Киев
5
17:14 17/08/07
Рекомендує цей матеріалЧому? В тему
11:02 17/08/07
Рекомендує цей матеріалЧому? Хороший матеріал. А ще єдиний шанс для мене вмовити автора дозволити коментувати матеріал.
21:30 17/08/07
13:42 17/08/07

Live

4 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"

6 час. назад

Myhail Antonyshyn публикует статью Тимошенко - президент, що далі?

.........

8 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Рiзноманiття осенi

...

11 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Відчинивши двері....

...

12 час. назад

Родослав Корченюк рекомендует материал Досліджуючи власне коріння

13 час. назад

Alex Vahnij публикует статью Досліджуючи власне коріння

......

14 час. назад

Родослав Корченюк рекомендует материал Карбуючи підле свавілля

...

14 час. назад

Родослав Корченюк рекомендует материал Продовження заробітчанської
теми \"Шибче, курва, шибче!\"

16 час. назад

Горбатюк Микола публикует статью Продовження заробітчанської
теми \"Шибче, курва, шибче!\"

16 час. назад

Іван Парнікоза публикует статью Українська Антарктида. Частина 2. Довгий континент – Південна Америка

.........

17 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Зимня ріка

17 час. назад

Alex Vahnij публикует статью Карбуючи підле свавілля