О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

01:00

 

Общество  1 октября 2018 21:17:07

Автор: Виченд Тутс

Запозичена історія

Українці ніколи не визнавали позбавлення їхньої країни імені "Русь". З часів Романа Великого всі галицько-волинські князі називалися "князями й господарями Руської землі", або "всієї Руської землі", а на їхніх печатках був відображений напис - "король Русі".

Гетьман Богдан Хмельницький в офіційних документах і в дипломатичній переписці називався "господарем всієї Русі", "єдиновласником і самодержавцем руським".

У XVIII столітті в Україні з'являється геніальний історико-політичний твір - "Історія русів", який стверджує однозначний український характер Русі. Українські козаки в XVI-XVII століттях вважали свої походи на Стамбул продовженням походів Київських князів на Константинополь.

Українські козаки вважали, що назва Русь походить від сарматського племені роксолан. Це плем'я розселилося в Центральній Україні на південь від Києва починаючи з І століття до н.е. У тому регіоні є назви річок Рось, Росава, Роставиця, Рутець тощо.

Тарас Шевченко у своїх творах не застосовує щодо Росії слів "Русь" і навіть "Росія", а завжди писав про "Московщину". В українській мові є слово "росіяни", у той час як прикметник "руський" залишено для всього, пов'язаного з Київською середньовічної державою.

Тобто в Україні еліті від початку було зрозуміло, що з боку влади Московії мала місце проста маніпуляція назвою.

Якби Росія, приміром, зараз назвала себе Китаєм, невже вона б мала право претендувати на спадок і досягнення династії Цинь?

З іншого боку, справді в дипломатичній переписці з іноземцями у Смоленська і Новгорода в 13 столітті є кілька згадок про їхні території як про "руські землі".

Причина цього, вочевидь, в тому, що нащадки старшого сина Володимира Мономаха - Мстислава Великого (1125-1132) княжили переважно в Україні, та в залежних від Києва Смоленську та Новгороді.

Смоленськ і Новгород у відносинах з іноземцями цими згадками, вочевидь, намагався пояснити своє міжнародне становище в традиціях своїх династичних відносин з Києвом.

Водночас, у самій Русі ані Новгород, ані Смоленськ Руссю не звали. Під 1154 роком Київський князь Юрій Довгорукий посилає по свого племінника Ростислава у Смоленськ, кажучи: "Сину? Мені з ким Руську землю удержати? З тобою. Поїдь-но сюди".

1173 року, коли Ростиславичам було запропоновано залишити Київ і навколишні міста Білгород і Вишгород та піти до Смоленська, літопис повідомляє, що "І заремствували вельми Ростиславичі, що він позбавляє їх Руської землі".

Коли 1148 року Великий Київський князь Ізяслав Мстиславич прийшов у Новгород, щоб разом із новгородцями, очолюваними його сином Ярославом, йти на Юрія Довгорукого, київський князь каже новгородцям: "Осе, браття, син мій, і ви прислали до мене, що вас ображає стрий мій Юрій. На нього я прийшов сюди, залишивши Руську землю".

Коли того ж року київське і новгородське військо пішло війною на Суздальщину, літопис чітко розділює новгородців і Русь: "І звідтіля послали вони новгородців і Русь пустошити до Ярославля", "І в той час прийшли новгородці і Русь, попустошивши, од Ярославля, і здобичі багато вони принесли".

У літописі за 1141 рік читаємо: "А коли Святослав (Ольгович) утікав із Новгорода йшов у Русь до брата, то послав Всеволод назустріч йому".

Сучасна російська мова є ближчою до болгарської, ніж до мов сусідніх слов‘янських народів - української, польської, білоруської. Мовна дистанція між українською і російською досить значна, і часто росіяни з Росії взагалі не розуміють української.

Причина цього в тому, що російська мова була створена не на базі стародавніх слов'янських діалектів, а натомість за рахунок засвоєння місцевим, переважно фіно-угорським населенням церковнослов'янської мови, насаджуваної церквою та владою.

Церковнослов‘янська, як відомо, була штучно створена слов'янськими просвітниками Кирилом і Мефодієм для християнського просвітництва на основі солунського діалекту болгарської мови.

Київський князь Володимир Мономах добре володів церковнослов'янською мовою, але, пишучи повчання своїм дітям, не міг уникнути українських слів, яких немає в церковнослов‘янській: дивуватися, ірій, сторожа, парубок, ворожбит, гребля, лінощі, сором, вдовицю та інше.

"Слово о полку Ігоревім" написане в рік першої згадки слова "Україна", на території України місцевим мешканцем про події, що мали місце в Україні. Цей твір написано церковнослов'янською мовою - слов‘янським аналогом латини.

Водночас, у ньому присутні численні українські слова, які відсутні в церковнослов'янській: яруга, не доста, жалощі, година, брехати, туга, вельми, дівиця, вергати, звичаї, могутній, порох (в значенні "пил"), смага, хула, чи тощо.

Приміром:

"Комони ржуть за Сулою, -
звенить слава въ КыєвЂ;
трубы трубять въ НовЂградЂ,-
стоять стязи въ ПутивлЂ!"
"Ни хытру,
ни горазду,
ни птицю горазду,
суда Божіа не минути".

Російський літературний критик ХІХ століття Віссаріон Бєлінський писав про "Слово": "Є в мові його ("Слова о полку Ігореві") щось м'яке, що нагадує нинішнє малоросійське наріччя особливий надлишок гортанних звуків і закінчення на букву "ь" у дієсловах теперішнього часу третьої особи множини.

Але найбільше говорить про південноросійське походження "Слова" побут народу, який описується в ньому... Цей твір явно сучасний оспіваній у ньому події й носить на собі відбиток поетичного й людяного духу Південної Русі, що ще не знала варварського ярма татарщини, далекої від брутальності й дикості Північної Русі".

Слово "Україна" вперше з'явилося в літописах у 1187 року - того ж року, коли було написано "Слово о полку Ігоревім". Вживання назви Україна в літературі 12-15 століть свідчить, що в той період термін "Україна" вживався як синонім "князівства", "землі".

Україна позначає "наше князівство", "наша земля", "країна". І нині по-українськи слово "країна" означає власне країну.

Слово "українянин", яке зустрічається вже в ХІІІ столітті, а пізніше "українець", відповідно, означало "земляк", "співвітчизник".

Слід відзначити, що назва "Україна" застосовувалася й щодо російських та білоруських земель - Рязанська Україна, Ростовська Україна, Полоцька Україна. Відомі також повідомлення про польських князів, які після походу на Галичину й Волинь верталися "в свою Україну", тобто у власне князівство.

Тому Україна є просто новою, більш молодою назвою Русі. А Русь, відповідно, є древньою назвою України.

У такій подвійній назві Україна типова. Це швидше правило, ніж виняток. Колись Франція звалася Галлією, а Іспанія - Іберією. До англосаксонського завоювання сучасна Велика Британія звалася просто Британією, потім Альбіоном, потім Англією, а сьогодні використовує одразу дві назви.

Китай змінював назву кожного разу зі зміною правлячих династій. Так само й Росія нещодавно звалася СРСР, до того Московським царством, а ще перед тим - Суздалю й Заліссям.

Сьогодні ми можемо сказати, що Київське князівство, разом із Переяславським та Чернігівським, одні лише називалися Руссю й становили ядро Київської держави в часи, коли до цієї держави належали сучасні російські й білоруські землі.

Пізніші спроби привласнити назву Русі - це просто спроби колишніх околиць підняти свій престиж. Так, Німеччина в Х столітті назвала себе на честь Риму, а Румунія - навіть в ХІХ столітті.

Московія почала претендувати на спадок Русі щонайменше через п‘ятсот років після князя Володимира з появою ідеї "Третього Риму", через кілька століть після того, як були припинені державні зв‘язки з Києвом.

Якщо українців це зможе втішити, то Московія з не меншим ентузіазмом аж до ХІХ століття претендувала на спадок другої Римської імперії, тобто Візантії.

Насправді Росія має таке ж відношення до "Кыєва" і князя "Володымера", як, приміром, Індія до англійського короля Георга. Між тим, у Росії є своя справді велика історія, особливо починаючи з XVIII століття. Але чомусь Росії її здається мало.

Нещодавно російський прем'єр Володимир Путін порівняв тяжкі пожежі в Росії з нападами печенігів і половців. Навряд чи в ці драматичні дні він думав про історію, а, швидше, підбирав аналоги біді. Однак, варто відзначити, що напади печенігів на території Росії в історії не зафіксовані.

Половці, щоправда, кілька разів були присутні - переважно в ролі союзників суздальських князів Юрія Довгорукого й Андрія Боголюбського під час їхніх воєн проти Києва.

Цінуймо це - історія України настільки престижна, що викликає бажання запозичити навіть її супротивників. Щоправда, на жаль, це стосується переважно давньої історії. З найбільш актуальною новітньою у нас поки складається не так добре. Але це вже інша тема.

Олександр Палій, історик, політолог.

P.S. Знайшов у своїх архівах стару статью, яка гарно прилучається до нашої дискусії, яка виникла на нашому сайті!

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 404
delete
Виченд Тутс, Запорожье, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +4
Всего комментариев: 6, Всего рецензий: 2
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

06:39 02/10/18
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
1. Фахово.
2. Актуально.
3. Наближено до істини.
4. Корисно і цікаво!
09:19 02/10/18
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікаво, крок за кроком, з порівнянням назв інших країн.
Варто дописати, що Німеччина у 10 столітті в честь Риму назвала себе СВЯЩЕННА РИМСЬКА ІМПЕРІЯ, тобто додати в речення нову назву країни

Комментарии

Рекомендує цей матеріал. Чому? Рекомендую, дякуємо авторові...
06:40 02/10/18
Виченд Тутс Запорожье
Дуже дякую, колего, за відгук!
10:12 02/10/18
Рекомендує цей матеріал. Чому?
"Русь є древньою назвою України.
Колись Франція звалася Галлією, а Іспанія - Іберією.

Німеччина в Х столітті в честь Риму назвала себе Священною Римською імперією як продовження античної Римської імперії.

У XV столітті Німеччина мала назву СВЯЩЕННА РИМСЬКА ІМПЕРІЯ НІМЕЦЬКОЇ НАЦІЇ.

Привласнення назви Русі Московським царством - це теж спроба колишніх околиць підняти свій престиж.

Китай змінював назву кожного разу зі зміною правлячих династій".
09:56 02/10/18
Виченд Тутс Запорожье
Велике спасибі, колего, за відгук!
10:12 02/10/18
Рекомендует этот материал. Почему? Дорогой Виченд!

Ну, вот видишь, что в этой статье говориться о том,что современный русский язык родился из церковно-славянского, трансформировался под влиянием местных диалектов различных земель Северной Руси, Современной России.
Как и современный белорусский язык родился из церковно-словянского под влиянием местных диалектов земель Средней Руси, современной Беларуси.
Как и современный украинский язык родился тоже из церковно-славянского, тоже под влиянием различных диалектов различных земель Южной Руси, современной Украины.
А я тебе что говорил.
И доказывает этот факт рождения всех языков трёх Русей, в целом, великой Руси Крестителя Её Владимира, из одного церковно-славянского тот факт, что жители нашей Украины, одинаково понимающие и украинский, и русский язык, понимают дословно и белорусскую речь, не изучая ее.

Да, жители Северной Руси, Современной России, которые совсем не знают ни украинского, ни белорусского языка, увы, не полностью понимают смысл украинской или белорусской речи, это правда.
Помню здесь на "ХайВее" более четырех лет тому назад жители тогда российской Калуги Эсфирь и Марк Ройтбурды признались мне, о чем Эсфирь сказала, что плохо понимают они украинскую речь.

Говорила это Эсфирь мне, гостя у друзей в Германии, Штутгарде, у четы, которая эммигрировала из моего Харькова туда, испугавшись здесь угроз физической расправы со стороны хабадовцев из-за того, что они состоят членами "Евреев за Иисуса".
Да, тогда я на "ХайВее" говорил двумя языками, и украинским, и русским, которыми владею одинаково.
Но после того сообщения Эсфирь, что им с Марком мои Христианские проповеди на "ХайВее" переводят там в Германии для всех наши Земляки из Одессы с украинского на русский язык, решил я тогда говорить на "ХайВее" только на русском языке.
Чтобы меня понимали хорошо и не знающие украинского языка, но читающие "ХайВей" и жители России, и Германии, и других стран мира.

Русский язык, наряду с английским и немецким, если не ошибаюсь, является ЯЗЫКОМ МЕЖДУНАРОДНОГО ОБЩЕНИЯ.

При всей моей любви к родному мне по крови украинскому языку, который я считаю одним из самых красивых, добрых и певучих языков мира, УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК ЯЗЫКОМ МЕЖДУНАРОДНОГО ОБЩЕНИЯ НЕ ЯВЛЯЕТСЯ, увы.

Да, Виченд, а тем жителям Роси Северной, Современной России, которые совсем не знают нашего украинского языка, и плохо его понимают, мой добрый совет- выучить или его, или белорусский, или церковно-славянский язык.

Чтобы полностью понимать смысл и украинской, и белорусской речи, И В ЯЗЫКОВОМ ОТНОШЕНИИ СТАТЬ ПОЛНОЦЕННЫМИ РУСИЧАМИ.
Понимающими полностью все три ветви языка Великой Руси Её Крестителя- не только русский, но и украинский и белорусский языки.

Хотя, думаю, мало в России людей, не знающих украинского языка, потому что редко какая свадьба в русской деревне в России проходит без пения украинских народных песен, тех же "Нэсэ Галя воду", "Ты ж мэнэ пидманула", "За туманом ничого нэ выдно".
Что мне на сайтах интернета сами жители России говорили.

А ты, Брат Виченд упорно здесь на "ХайВее" пытаешься говорить, что жители России для нас не родные братья-русичи.
Если бы не были нам родными братьями, то не любили бы наши украинские народные песни.

Да и в той же Сибири России живёт полно украинцев, три волны переселения их туда из Украины было.
Как мне Мария Левина из Красноярска говорила, у них на работе в Красноярске четвёртая часть работников- украинцы с украинскими фамилиями.
Из-за чего и в Сибири женщины их и сами вкусные украинские борщи готовят дома, и подруг из русских учат этому делу.

А то, что "Украина"- это не "Окраина Руси", в каком смысле царица Екатерина-II и Поляк Потцкий предложили именовать Южную Русь, а "Краина Русь", а "украинцы" означает не "житель Окраины Руси, а "Земляк- Русич", этим известием ты, Виченд обрадовал и меня и всех украинцев.

З повагою, Юрiй Мельник, Харкiв
12:26 02/10/18
Petro Boriwiter Запорожье
Рекомендует этот материал.
20:01 02/10/18

Live

...