О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Культура  20 августа 2018 14:34:20

Музей у Верхівні чекає підтримки

Музей у Верхівні чекає підтримки
18 серпня ми вирішили відвідати маєток Ганських у селі Верхівня Житомирської  області, наче відчували, що саме в цей день, тільки у 1850 році, Оноре де Бальзака не стало. Річниця смерті. Здавалося б, тут мали  відбуватися якісь заходи, літературні читання, екскурсії тощо. Проте музей був зачинений, і нам довелося телефонувати екскурсоводу, щоб зробив нам ласку і показав, що всередині величезного старовинного будинку в античному стилі. Поки екскурсовод з сусіднього села на перекладних добиралася до Верхівні, ми досхочу нагулялися у чудовому парку з віковими деревами.

Маєток Ганських і прилегла територія, невеличкий яр, озеро, старі господарські будівлі, капличка-усипальниця, винний погріб,  двохсотрічний каштан кохання, місток, вимощені давньою бруківкою доріжки  – все це створює незбагненно атмосферну картинку того часу. А людська недбалість – лише підкреслює невловимий плин часу, адже парк був закладений  польським графом Яном Ганським ще  у 1780-1790 роках, а сам палац в ампірному стилі   у 1800 році збудував вже його син – Вацлав Ганський. Саме він у 1819 році  одружився на дев’ятнадцятирічній красуні Евеліні Жевуській (або Ржевуській),  яка була на двадцять років молодшою за нього одною дочок збіднілого польського шляхтича Ржевуського.

Музей у Верхівні чекає підтримки
До речі, багатодітна сімейка Жевуських була не проста. Діти отримали чудову освіту і стали відомими людьми, наприклад, Евеліна знала п’ять мов, мала неабиякий літературний талант і  після смерті Оноре де Бальзака літературно доводила до завершеності деякі  не дописані письменником твори. Її брат став письменником, а сестра Кароліна Розалія Текля Жевуська стала відомою Кароліною Собанською – демонічною красунею, фігурою таємничою, але неймовірно привабливою для Олександра Пушкіна, Адама Міцкевича та інших відомих людей, які присвячували їй свої твори. Подейкують, що сестриця була ще тою авантюристкою і навіть таємною агенткою Третього відділку царської охорони.

Останнім володарем маєтку став брат Евеліни  генерал Адам Жевуський, він викупив його у дочки Евеліни Ганни, яка отримала  ці землі у спадок від матері. На противагу попередньому господарю Вацлаву Ганському, який був жорстким і владолюбним поміщиком, Адам зробив багато хорошого для селян.  Наприклад, збудував млин, лікарню, школу.  Певно тому, після Жовтневого перевороту селяни маєток  не спалили, а зберегли, хоч і добряче розграбували.

Яке ж відношення має Оноре де Бальзак, відомий французький письменник, автор близька 96 романів, до цього закинутого у глушині Житомирських лісів невеликого за чисельністю населення, але розтягнутого на кілька кілометрів села.

Річ у тім, що юнак Бальзак п’ятдесяти років (так було написано у книзі записів у бердичівській церкві, де вінчалися вдовиця Евеліна Ганська і юнак Оноре де Бальзак, що вперше брав шлюб), письменник, який ніколи не мав свого помешкання, поневірявся по чужих оселях і жив чужим коштом, мріяв про затишну домівку. І не просто оселю. «Великому кораблю – велика пристань, а геніальному письменнику – гідні апартаменти», – певно, так думав знаменитий француз, коли отримав можливість гостювати у своєї коханки, яка на той час вже втратила законного чоловіка.

Це було у вересні 1847 – січні 1848 р. і протягом останніх місяців 1849-го до квітня 1850 року. Ганська виділила Бальзаку три кімнати на другому поверсі палацу. Вони гарно опалювалися, освітлювалися зі справжніх скляних вікон, якими Бальзак хвалився перед французькими друзями. І взагалі він був на повному забезпеченні, оточений увагою і піклуванням, міг плідно працювати і милуватися чудовою природою, спостерігати за лебедями й купатися у прозорій воді озера, до якого вела вимощена бруківкою доріжка. Солодко і смачно їсти, зустрічатися з відомими людьми, які наносили візити відомій Верхівнянській поміщиці.

Окрім Верхівні, маєтку Ганської, він кілька разів був у Бердичеві. Україна вразила його своїми полями і родючою землею. «…Це пустеля, царство хлібів, ці мовчазні прерії Купера, — захоплено зазначав він. — Тут починається український чорнозем, шар чорного і тучного ґрунту завтовшки футів п'ятдесяти, а іноді навіть і більше. Його ніколи не угниють…»

Разом з Ганською Бальзак відвідав Київ і так описав його красу і велич у листі до Лори де Сюрвіль: «…Ось я і побачив цей Північний Рим, це місто з трьомастами церквами, з багатствами Лаври і Святої Софії українських степів. Добре поглянути на це ще разок…».

І він плідно попрацював саме тут, написав п’єсу «Мачуха», працював над «Депутатом від Арсі», «Мадмуазель де Віссар або Франція за часів Конституції», «Дрібними буржуа», «Жінкою-письменницею».

 Історія сімнадцятирічного листування, оповита романтичною таємницею забороненого кохання, скритих від людських очей зустрічей, схожа на авантюрний роман, гідний пера Бальзака. І це окрема історія.

Музей у Верхівні чекає підтримки
Мені хочеться звернути увагу суспільства до теми пам’яті й збереження цього чудового і незвичайного місця як частини національної культурної спадщини, яка, на жаль, знаходиться у занедбаному і не гідному свого змісту стані. Маєток Ганських занесений до реєстру національних святинь України, але в будівлі, якій вже понад двісті років, і досі розташований сільськогосподарський технікум, в величезній бальній залі з ліпниною, виконаною відомими майстрами того часу, тепер актовий зал, де гримить сучасна підсилена у звучанні музика і гупають ногами, а скеля тріскається і частки виліплених античних фігур загрожують впасти комусь на голову.

За всі ці роки маєток жодного разу не реставрувався. Лише  у 1995 році, завдяки ініціативі колективу технікуму, було обладнано три меморіальні кімнати, які й стали Верхівнянським літературно-меморіальним музеєм Оноре де Бальзака. Коштом навчального закладу  відбувається і підтримка будівлі, тобто її косметичний ремонт.  Але дах тече і роки беруть своє.

Потребують уваги і господарські будівлі: флігель кухня, де зараз розташована їдальня, флігель управителя, де жили педагоги і залишилася лише одна викладачка поважного віку (палац був з’єднаний з цими будівлями підземними ходами, які, певно, теж можна було б відновити й водити ними екскурсії), винний погріб, сімейна усипальниця Ганських і Ржевуських, де тепер розташована єдина у селі православна церква з вкритими пліснявою давно не біленими стінами. У такому ж занедбаному стані й інші цікаві об’єкти (місток, колодязь з цілющою джерельною водою, старовинний каштан, якому близька двохсот років, сам парк).

Звісно, на все це потрібні гроші, державна підтримка.

Але навіть інформаційна допомога, якої не вистачає працівникам музею, що опікуються ним майже на громадських засадах, теж не була б на заваді. До речі, коли ми в’їхали в село, зустріли хлопчика років дванадцяти, питаємо в нього: «Де тут музей Бальзака, палац Ганських?» Він ледве з велосипеда не впав: «Я такого не знаю, в нас нема палаців».

Звісно ж, нема, хіба можна назвати стару будівлю технікуму, потріскану і погано фарбовану, палацом. Правий пацан. А от його вчителі  – неправі, що не розповіли йому про місце, яким всі у Верхівні мали б пишатися.

 В музеї нема ні розкладу, ні комп’ютерної техніки, щоб створити свій сайт, блог або сторінку в Інтернеті. Колись, розказує екскурсовод, до них завітав Кузьма Скрябін і дуже здивувався, що така перлина паркової архітектури й культурної спадщини України перебуває у ганебному стані забутості й занедбаності. Він зробив для музею інформаційну підтримку у вигляді чи то сайту, чи то блогу. Чесно кажучи, я не знайшла їх в Інтернеті.  У Вікіпедії сторінка порожня поки. От гідне завдання до енциклопедистів – вікіпедистів. Для кожного з нас!

Адже все в наших руках,  ми з вами разом можемо так розігнати потужну культурну хвилю, що вона, нарешті, досягне цих забутих державою національних святинь України. Це місце просить перетворення у справжній туристичний клондайк, куди з задоволенням приїздитимуть і французи, і німці, і поляки… Дійсно, ми іноді самі не розуміємо, якими скарбами володіємо…

Як досягти цього чудового атмосферного місця? От ще одне важке питання, бо дороги наші бажають кращого…

Проте, в кого є колеса, можна їхати або через Попельню (там довга дорога через ліс ґрунтовкою і посипану гравієм погану частку), або (там хоч більше асфальту) через Ружин і Ягнятин, де можна заразом прихопити екскурсовода Наталію Володимирівну, яка проведе вас по всім потаємним і зачиненим кімнатам палацу, усипальниці, покаже каштан кохання, який приносить щастя закоханим (перевірено!) і т. ін. Краще дзвонити й домовлятися завчасно. Мобільний телефон Наталії Володимирівни 0687276350

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 5793
delete
Ирина Власенко
Ирина Власенко, Киев, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +7
Всего комментариев: 16, Всего рецензий: 2
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

17:14 20/08/18
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub Киев
В музеї нема ні розкладу, ні комп’ютерної техніки, щоб створити свій сайт, блог або сторінку в Інтернеті. -
То хай в бюджет закладуть на наступний рік і комп та інше куплять! А сайт за 10 хвилин робиться безкоштовно у Вордпресі. Набридло читати про ТУПІСТЬ керівників музеїв! Автору - допоможіть тим калхознікам сайт зробити! Мені вже набридло!
Взагалі, після таких публікацій варто давати запити на Упр культури і МОЧИТИ!
23:54 20/08/18
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster Тернополь
Це дійсно актуальна і болюча на сьогодні тема. Але музей якимсь-то чином, потрібно врятувати. Це ж історія для майбутніх поколінь.

Комментарии

В них навіть комп'ютера нема. Це глухе село!
18:51 20/08/18
Але я ще пошукала і сайт знайшла))) http://balzac-museum.com/
18:54 20/08/18
viktor trigub Киев
Хай не придурюються! Комп можна купити! Якщо бюджетна установа - все можна закласти на наступний рік. Спонсорів знайти... Ми коли почали працювати у прифронтовій зоні, виявили, що музеї не мають сайтів, сторінок у ФБ! Зробили 15 сайтів, навчили. Просто - тупі директори! Їм просто варто добряче давати по голові і вчити. Якщо наступного разу щось таке сльозогінне будете писати про інший музей з тупим директором - майте на увазі! Тупорилі не повинні очолювати музеї! ХХІ століття!!! Вже нічого плакати! Тре ПРИМУШУВАТИ працювати нормально! В цьому суть!
19:10 28/08/18
На мій погляд, тільки від директора може і залежить придбання комп'ютера, на жаль я не спитала про фінансування і зарплату. Але я не думаю, що зарплатня велика. Та і відвідувачів там практично немає. Так, все це людський фактор, але чому тоді їх ніхто не контролює. Складно це все.
20:03 28/08/18
Геннадий Москаль Днепропетровск
Рекомендует этот материал.
20:26 20/08/18
Нажаль, ніякі зойки та молитви не допоможуть,якщо не зробити це місце привабливим для туриста. А для цьлго дуже багато треба - дорогу, готельчик, якісь інші, крім музею, принади - щось скажімо фольклорне, але не шароварне, оселити в селі цікавого майстра - або зробити рекламу існуючому, зробити рекламу у Франції (це я трошечкии спробую, але треба ще французьку версію сайту)
13:03 28/08/18
Природа там розкішна. Навіть при тому стані, що є, можна підняти це місце, хоча б інформаційно, щоб про нього знали. Якщо буде багато відвідувачів, будуть фінанси і буде увага до культурної спадщини. Увага потрібна! Розголос!
20:06 28/08/18
Рекомендует этот материал. Почему? За вболівання
13:04 28/08/18
Рекомендует этот материал. Почему? Дякую, Ірино! Безумовно цікавий пізнавальний історичний матеріал. Садиба Ганських, числені маєтки Потоцьких, Горохольських... Усі вони, переважно, знаходятся в занедбаному стані. З 1992 року з держбюджету України на підтриммку їх хоча б в нормальному стані не виділено жодної гривні. Лише за рахунок місцевих бюджетів вони продовжують жевріти. Вже не йде мова про їх реконструкцію, відновлення... А про те, які мізерні кошти може для них виділити місцевий бюджет навіть говорити марно...
Коли я замислився щодо такого стану справ, згадав свої поїздки до країн Балтії, які стали членами Євросоюзу. Бачив такі ж самі маєтки, будівлі. Майже усі мов "лялечки" - відремонтовані, реконструйовані. Цікавився у своїх прибалтійських візаві. Ті відповіли, що згідно з умовами вступу до ЄС, РЕСТИТУЦІЯ( повернення нерухомого майна їх колишнім власникам та їх нащадкам) є обов"язковою (!!!) Нашадки ( а таких після 1940 року виявилсь чимало) заявили свої права на реквізоване совєтами майно, підтвердили це документально і безпроблемно повернули собі маєтки своїх предків у власність. Після цього, окремі будівлі передали в аренду приватним особам, а в центрі Риги - державним установам. На своїх умовах.
Повертаючись до маєтків Ганських-Потоцьких- Горохольських та інших польських, російських, мад"ярских магнатів. Україна задекларувала свій намір стати членом ЄС. Приймуть її повноправним членом Євросоюзу чи ні - спірне питання. Занадто багато політичних спекуляцій з цього приводу. Але якщо така перспектива є реальною, то держава не стане витрачати бюджетні кошти на те, що врешті-решт відійде у власність нащадків Ганських-Горохольських-Потоцьких та інш.
Ось у чому я бачу основну причину бездіяльності державних структур, в той час, коли історичні пам"ятки архітектури поступово перетворюються в руїни.
З повагою, Сергій
14:41 28/08/18
Ірино, виходячи як Родо-Бєлковий клонарник зазвичай кидається на мої рекомендаці та коментарі, що залишені на сторінках інших авторів ( у мене вони всі в ігнорі), і на те що сюди приповзе ця мерзота, раджу Вам:

Для визначення клон це чи реальний автор потрібно небагато, а саме:

1. Кликнути на профіль коментуючого: якщо він створений протягом лютого-серпня цього року - це ймовірний клон;
2. Переглянути сторінку підозрілого профілю: якщо відсутні публікації, а є тільки однотипні коментарі - це 100% клон. Сміливо ставте цю гидоту в ігнор та видаляйте її коментарі


Дякую за розуміння.
15:44 28/08/18
Цікаво, я про це не знала, було б добре, щоб ці маєтки перейшли у власність спадкоємців, є шанс відновлення їх.
19:59 28/08/18
Рекомендует этот материал. Почему? Ой, дорогая Сестричка Ирина Власенко, забыл рекомендацию дать этому Вашему материалу.
Рекомендую, конечно же, потому что он хороший

Да, вспоминаю я то, что Вы поменяли аватарку старую свою на эту после разговора со мною, типа: ГОВОРИТЕ ТИШЕ

Еще раз с уважением к Вам, Ваш старый знакомый писатель из Харькова Мельник Юрий Адамович
08:45 29/08/18
Уважаемая Ирина Власенко из Киева, мы, я, Юрий Мельник из Харькова, с Сергеем Лебедевым из Винницы, сделали на этом Вашем блоге по одному комменту рекомендации материала, и по одному простому комменту из наших профилей "Алекс Скиталец", 2015 года регистрации, и "Сергей Кувалда" 2012 года регистрации.

Если Вас не затруднит, уберите, пожалуйста беснование психически больного флудера с профилей с нашими никами и аватарками, которые он недавно нашлепал на "ХайВее", что Вы можете видеть по дате регистрации этих ников, и включите на них "игнор".

Чтобы психически больные люди не мешали нам обсуждать этот Ваш интересный материал.

С уважением, Юрий Мельник из Харькова
15:35 29/08/18
Рекомендует этот материал.
20:46 29/08/18
Чаще пишите , прекрасный очерк. Спасибо!
17:42 28/10/18

Live

3 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

13 мин. назад

Джо Сондерс комментирует материал Большая приватизация: еще ничего не продали, а "схемы" уже наладили

17 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

34 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Перундень

39 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

42 мин. назад

viktor trigub пишет рецензию на публикацию Про зірвані провокації спецслужб бойовиків та наклепника Гриценка

43 мин. назад

viktor trigub публикует статью Власниця сільського генделика очолила символічний музей?!

1 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Перундень

1 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Первый снег рукой скупой нам брошен

2 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

2 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Перундень

3 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

3 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

17 час. назад

Сергей Павлюченко комментирует материал Перундень

17 час. назад

Сергей Павлюченко рекомендует материал Перундень

17 час. назад

Сергей Павлюченко комментирует материал Перундень

18 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

18 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

18 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

18 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

18 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Перундень

18 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень