О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  22 июля 2018 18:42:44

Від роду до роду. Піддячі

********************

Першими Безсоновими, які отримали землю у Високому (Щетинівці) у 1684 році, були однодворці Григорій (ймовірно, про нього інформація з ВГД: "Книга переписная однодворцев, помещичьих и монастырских крестьян Болховецкого стана Белгородского уезда выбывших после 1-й ревизии, 1748 год (2-я ревизия) умре. По первой ревизии 70 лет, т.е. 1649 года рождения") та Іван з Болховця. 

Земля давалась за службу главі сім'ї-двору - "большаку", яку він мав право передати у спадок старшому сину. Однодворці зобов'язані були нести прикордонну службу 15 років, як дворяни, а податки платити, як державні селяни:  подвірний та подушний податки і 4-гривневий оброк.

У Списку служивих від 1700 року згадується "подьячий Бессонов Афонасей Григорьев сын" (на службі з 1699 року, без власної землі).

Хто ж такі піддячі?

Піддячий, рос. подьячий, поддьячий («під» + «дяк») — нижчий адміністративний чин в Москві в XVI — початку XVIII століття. Під керівництвом дяків піддячі виконували основну роботу з діловодства в центральних та місцевих державних установах. 

(В московской приказной избе. З карт. худ. С. В. Іванова.) 

У 16 та на початку 17 століття у Посольському приказі переважали татари і "похрещені", які себе теж називали татарами. Вони володіли іноземними мовами, знали секрети письма золотом. 

У 17 столітті дяки і піддячі сформувалися в «особливий соціальний  прошарок», який об'єднувала грамотність, професіоналізм, пріоритет здібностей над походженням.

Царський указ 1640 року забороняв приймати в піддячі "попівських дітей", торговців, "орні людей і їхніх дітей". Дііти і внуки піддячих могли на законних підставах займатися приказною справою, яка наче переходила до них у спадок.

З 1660-х рр. діяльність дяків і піддячих в приказах стала називатися приказною роботою, тоді як аналогічна діяльність цих же чинів при полках і посольствах називалася службою.

Зносини з Україною здійснював створений у Москві в 1662 р Малоросійський приказ; йому  підпорядковувалися московські воєводи і російські полки в Україні.  В Малоросійському приказі служило до 4 дяків і від 15 до 40 піддячих. Приказ збирав через дяків і піддячих відомості про політичну ситуацію, відав питаннями розміщення російських військ в Україні, відбудови і спорудження нових фортець та укріплень, розглядав справи про злочини службових осіб. 

Від роду до роду. Піддячі
Україна в цей час мала виборного Гетьмана, військо, суд, податкову систему, митні кордони. Писар читав і писав листи, складав і посвідчував угоди. 

(Козацький військовий писар з картини С.Васильківького)

Земля на нових територіях була об'єктом дарування, купівлі і продажу, що засвідчували писарі та піддячі відповідно.

images.jpg

Від роду до роду. Піддячі
Цікавим документом з фонду Малоросійського приказу є "АКТЫ ЮЖНОЙ И ЗАПАДНОЙ РОССИИ"-  збірник історичних документів 14-17 століть. Оскільки народна колонізація Дикого поля почалася до приходу служивих Московської держави, то  землю часто записували за тими, хто нею вже володів, отримуючи у відповідь інформацію про рух татарів - так формувались місцеві землевласники з козацької України на службі у царя.

.i_050.jpg

Піддячі становили особливу групу неподатного населення, яку на місцях призначали воєводи. Ділилися на старших, середніх та молодших. Робочий день тривав 12-14 годин: «Приказным людем, дьяком и подьячим, в приказех сидеть во дни и в нощи двенадцать часов»

У Бєлгородському розрядному приказі піддячі вели списки служивих, вказуючи імена, час служби, участі в воєнних діях, поранення, видавали довідки і копії, мали статистику запасів продовольства і техніки і т.д.

Від роду до роду. Піддячі
Цікаво, що служиві отримували виплати за участь у воєнних діях лише після надсилання чолобитних царю.  Призначення воєводами теж відбувалося не зверху, а шляхом написання спочатку чолобитних з проханням воєводства (малюнок з альбому А.Мейєрберга 17 ст)

Старші піддячі і піддячі середньої руки могли виконувати більш відповідальну роботу. Їм доручалося зберігати справи, опечатувати архівні скрині, готувати рішення у справах. Піддячі були найбільш освіченими людьми свого часуПізніше було заборонено посилати в піддячі "тих, у кого батьки "в козачій, стрілецькій, пушкарській службі"

Працювати піддячим починали у 14-15 років, чим раніше, тим краще для кар'єрного росту в дяки. Молодший піддячий - це нижча посада в адміністративному апараті наказу. Молодих піддячих називали "пищиками", оскільки вони переписували документи начисто.
Від роду до роду. Піддячі
Піддячі отримували грошову, хлібну, а іноді і помісну платню.  Виплати, які поступали в приказ, були сталими і не залежали від кількості піддячих у приказі. 
На 1680 рік 40 відсотків піддячих не отримували офіційної платніЧасто піддячі працювали за "могорич". Про хабарництво піддячих говорять народні вислови: "Тяжбу завел - стал гол как сокол", "Всяк подьячий любит калач горячий", "У приказного за рубль ничего не купишь", "Богатому идти в суд - трын-трава, а бедному - долой голова"
Якщо дяк, будучи особисто зацікавлений в судовій справі - грошима або зв'язками, змушував піддячого зробити підроблення судових документів, то дякові покладалася торгова страта, а піддячому - відсікання руки.
Якщо дяк, який мав користь в справі, або піддячий за вказівкою дяка передавав документи зацікавленій стороні, дяк виплачував позивачеві суму позову і мита. І дяка, і піддячого належало бити "батогом" і назавжди відставити від справ. (Картина Лебедєва "Дьяк и подьячий")
Якщо дяк і піддячий були звинувачені у затриманні розгляду справи, за таке порушення «дьяков бити батоги, а подьячих кнутом» 
За привласнення сплачених коштів шляхом не записання їх у спеціальну записну книгу: «И тому подьячему за то учинити наказание, велети его у приказу при многих людех бити кнутом», пошлины же «велети доправить на том, с кого те пошлины взяти доведутся». 
При повторах - звільнити з піддячих і відіслати в окраїнні города "в службу, в которую пригодится"
За помилки в написанні царського імені і титулу: «за прописку его государева именованья учинить у Разряду наказанье, бить батоги».
Від роду до роду. Піддячі
Якщо в документах «написана непристойная речь»(наприклад, цитується сварка служивих), піддячого "бить батогом нещадно", а воєводу - «за твою вину, что ты такие доездные сказки принимал» — посадить «на день в тюрьму».
З 1681 року глави комісій з опису та межування землі і дяки, які подали неправдиву інформацію, повинні були віддати половину свого помістя на користь постраждалого, за відсутності помістя - бути битими "кнутом".

За неправдиву скаргу на дяка чи піддячого ( як і за затримку ведення справи) бити того, хто скаржився, "кнутом" чи "батогом" відповідно.  

У 1707 році вийшов указ Петра I про ведення протоколів засідань Ближньої канцелярії з приказом, щоб «каждой бы министр своею рукою подписывали, что зело нужно, надобно, и без того отнюдь никакого дела не определяли, ибо сим всякого дурость явлена будет».

У 19 столітті робота канцеляриста називалась службою: «С большим трудом и с помощью дядиных протекций, проведя два месяца в  каллиграфических уроках, достал он наконец место списывателя бумаг в каком то департаменте... и скоро свыкнулся с службою».- дяків та піддячих замінили канцеляристи, підканцеляристи і копіїсти. 
************

Використані джерела:
ВГД
История...
Список служилых людей Болховца 
Белгородская черта
Піддячий
Подьячий - это...
АКТЫ ЮЖНОЙ И ЗАПАДНОЙ РОССИИ"
Государственные учреждения монархии
Кормящиеся пером
Словник української мови

Батог
Право России

Служить бы рад

Подношения в Московских приказах

Приказное делопроизводство 

Служилая бюрократия

Частина 11. Від роду до роду. Рейтари

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 277
Отредактировано: 12-08-2018 [15:45]
delete
Наталія Безсонова
Наталія Безсонова, Киев, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 0, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Комментарии

Live

24 мин. назад

Роман Доля публикует статью Глава Госавиаслужбы Бильчук скрывает смертельные аварии в летной школе своего брата

53 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

55 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

6 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Друге Народження Душі

7 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

7 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Дозволь тобою милуватись

8 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

8 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

8 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

8 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

8 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Дозволь тобою милуватись

8 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

8 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

8 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

8 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

9 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Дозволь тобою милуватись

9 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Дозволь тобою милуватись

10 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Дозволь тобою милуватись

10 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

10 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Дозволь тобою милуватись

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Дозволь тобою милуватись

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Дозволь тобою милуватись

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Дозволь тобою милуватись