О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  22 июля 2018 18:42:44

Від роду до роду. Піддячі

********************

Першими Безсоновими, які отримали землю у Високому (Щетинівці) у 1684 році, були однодворці Григорій (ймовірно, про нього інформація з ВГД: "Книга переписная однодворцев, помещичьих и монастырских крестьян Болховецкого стана Белгородского уезда выбывших после 1-й ревизии, 1748 год (2-я ревизия) умре. По первой ревизии 70 лет, т.е. 1649 года рождения") та Іван з Болховця. 

Земля давалась за службу главі сім'ї-двору - "большаку", яку він мав право передати у спадок старшому сину. Однодворці зобов'язані були нести прикордонну службу 15 років, як дворяни, а податки платити, як державні селяни:  подвірний та подушний податки і 4-гривневий оброк.

У Списку служивих від 1700 року згадується "подьячий Бессонов Афонасей Григорьев сын" (на службі з 1699 року, без власної землі).

Хто ж такі піддячі?

Піддячий, рос. подьячий, поддьячий («під» + «дяк») — нижчий адміністративний чин в Москві в XVI — початку XVIII століття. Під керівництвом дяків піддячі виконували основну роботу з діловодства в центральних та місцевих державних установах. 

(В московской приказной избе. З карт. худ. С. В. Іванова.) 

У 16 та на початку 17 століття у Посольському приказі переважали татари і "похрещені", які себе теж називали татарами. Вони володіли іноземними мовами, знали секрети письма золотом. 

У 17 столітті дяки і піддячі сформувалися в «особливий соціальний  прошарок», який об'єднувала грамотність, професіоналізм, пріоритет здібностей над походженням.

Царський указ 1640 року забороняв приймати в піддячі "попівських дітей", торговців, "орні людей і їхніх дітей". Дііти і внуки піддячих могли на законних підставах займатися приказною справою, яка наче переходила до них у спадок.

З 1660-х рр. діяльність дяків і піддячих в приказах стала називатися приказною роботою, тоді як аналогічна діяльність цих же чинів при полках і посольствах називалася службою.

Зносини з Україною здійснював створений у Москві в 1662 р Малоросійський приказ; йому  підпорядковувалися московські воєводи і російські полки в Україні.  В Малоросійському приказі служило до 4 дяків і від 15 до 40 піддячих. Приказ збирав через дяків і піддячих відомості про політичну ситуацію, відав питаннями розміщення російських військ в Україні, відбудови і спорудження нових фортець та укріплень, розглядав справи про злочини службових осіб. 

Від роду до роду. Піддячі
Україна в цей час мала виборного Гетьмана, військо, суд, податкову систему, митні кордони. Писар читав і писав листи, складав і посвідчував угоди. 

(Козацький військовий писар з картини С.Васильківького)

Земля на нових територіях була об'єктом дарування, купівлі і продажу, що засвідчували писарі та піддячі відповідно.

images.jpg

Від роду до роду. Піддячі
Цікавим документом з фонду Малоросійського приказу є "АКТЫ ЮЖНОЙ И ЗАПАДНОЙ РОССИИ"-  збірник історичних документів 14-17 століть. Оскільки народна колонізація Дикого поля почалася до приходу служивих Московської держави, то  землю часто записували за тими, хто нею вже володів, отримуючи у відповідь інформацію про рух татарів - так формувались місцеві землевласники з козацької України на службі у царя.

.i_050.jpg

Піддячі становили особливу групу неподатного населення, яку на місцях призначали воєводи. Ділилися на старших, середніх та молодших. Робочий день тривав 12-14 годин: «Приказным людем, дьяком и подьячим, в приказех сидеть во дни и в нощи двенадцать часов»

У Бєлгородському розрядному приказі піддячі вели списки служивих, вказуючи імена, час служби, участі в воєнних діях, поранення, видавали довідки і копії, мали статистику запасів продовольства і техніки і т.д.

Від роду до роду. Піддячі
Цікаво, що служиві отримували виплати за участь у воєнних діях лише після надсилання чолобитних царю.  Призначення воєводами теж відбувалося не зверху, а шляхом написання спочатку чолобитних з проханням воєводства (малюнок з альбому А.Мейєрберга 17 ст)

Старші піддячі і піддячі середньої руки могли виконувати більш відповідальну роботу. Їм доручалося зберігати справи, опечатувати архівні скрині, готувати рішення у справах. Піддячі були найбільш освіченими людьми свого часуПізніше було заборонено посилати в піддячі "тих, у кого батьки "в козачій, стрілецькій, пушкарській службі"

Працювати піддячим починали у 14-15 років, чим раніше, тим краще для кар'єрного росту в дяки. Молодший піддячий - це нижча посада в адміністративному апараті наказу. Молодих піддячих називали "пищиками", оскільки вони переписували документи начисто.
Від роду до роду. Піддячі
Піддячі отримували грошову, хлібну, а іноді і помісну платню.  Виплати, які поступали в приказ, були сталими і не залежали від кількості піддячих у приказі. 
На 1680 рік 40 відсотків піддячих не отримували офіційної платніЧасто піддячі працювали за "могорич". Про хабарництво піддячих говорять народні вислови: "Тяжбу завел - стал гол как сокол", "Всяк подьячий любит калач горячий", "У приказного за рубль ничего не купишь", "Богатому идти в суд - трын-трава, а бедному - долой голова"
Якщо дяк, будучи особисто зацікавлений в судовій справі - грошима або зв'язками, змушував піддячого зробити підроблення судових документів, то дякові покладалася торгова страта, а піддячому - відсікання руки.
Якщо дяк, який мав користь в справі, або піддячий за вказівкою дяка передавав документи зацікавленій стороні, дяк виплачував позивачеві суму позову і мита. І дяка, і піддячого належало бити "батогом" і назавжди відставити від справ. (Картина Лебедєва "Дьяк и подьячий")
Якщо дяк і піддячий були звинувачені у затриманні розгляду справи, за таке порушення «дьяков бити батоги, а подьячих кнутом» 
За привласнення сплачених коштів шляхом не записання їх у спеціальну записну книгу: «И тому подьячему за то учинити наказание, велети его у приказу при многих людех бити кнутом», пошлины же «велети доправить на том, с кого те пошлины взяти доведутся». 
При повторах - звільнити з піддячих і відіслати в окраїнні города "в службу, в которую пригодится"
За помилки в написанні царського імені і титулу: «за прописку его государева именованья учинить у Разряду наказанье, бить батоги».
Від роду до роду. Піддячі
Якщо в документах «написана непристойная речь»(наприклад, цитується сварка служивих), піддячого "бить батогом нещадно", а воєводу - «за твою вину, что ты такие доездные сказки принимал» — посадить «на день в тюрьму».
З 1681 року глави комісій з опису та межування землі і дяки, які подали неправдиву інформацію, повинні були віддати половину свого помістя на користь постраждалого, за відсутності помістя - бути битими "кнутом".

За неправдиву скаргу на дяка чи піддячого ( як і за затримку ведення справи) бити того, хто скаржився, "кнутом" чи "батогом" відповідно.  

У 1707 році вийшов указ Петра I про ведення протоколів засідань Ближньої канцелярії з приказом, щоб «каждой бы министр своею рукою подписывали, что зело нужно, надобно, и без того отнюдь никакого дела не определяли, ибо сим всякого дурость явлена будет».

У 19 столітті робота канцеляриста називалась службою: «С большим трудом и с помощью дядиных протекций, проведя два месяца в  каллиграфических уроках, достал он наконец место списывателя бумаг в каком то департаменте... и скоро свыкнулся с службою».- дяків та піддячих замінили канцеляристи, підканцеляристи і копіїсти. 
************

Використані джерела:
ВГД
История...
Список служилых людей Болховца 
Белгородская черта
Піддячий
Подьячий - это...
АКТЫ ЮЖНОЙ И ЗАПАДНОЙ РОССИИ"
Государственные учреждения монархии
Кормящиеся пером
Словник української мови

Батог
Право России

Служить бы рад

Подношения в Московских приказах

Приказное делопроизводство 

Служилая бюрократия

Частина 11. Від роду до роду. Рейтари

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 178
Отредактировано: 12-08-2018 [15:45]
delete
Наталія Безсонова
Наталія Безсонова, Киев, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 0, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Комментарии

Live

55 мин. назад

Геммороев Сырожа комментирует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

56 мин. назад

Геммороев Сырожа рекомендует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

3 час. назад

Прохвессор Анальных наук Кувалда рекомендует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

11 час. назад

Барон рекомендует материал ГАДАНИЕ НА ТАРАКАНЕ

11 час. назад

ivp_paster пишет рецензию на публикацию Музей у Верхівні чекає підтримки

11 час. назад

Барон рекомендует материал «ПРОДАМ И СДАМ ЛЮБОГО!» - Владимир Романенко, позывной «ПРИЗРАК»