О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Гражданская активность  8 июля 2018 12:25:09

Автор: Гануся

Елеонора Кулчар: погляд на ромів зсередини

Закарпатття є полікультурним та політетнічним регіоном. Історично склалось так, що найбільший відсоток ромів від їх загальної чисельності у країні проживає саме тут. Офіційно цифра 14 000 осіб, неофіційно - близько 40-50 тисяч. Незважаючи на те, що роми п’ята  за чисельністю національна меншина, вони найменше інтегровані в українське суспільство. І роми, і представники влади визнають, що на сьогодні роми є найбільш дискримінованою групою населення. Чому продовжується дискримінація та  який рецепт виходу з цієї ситуації, ми намагалися дізнатися в Елеонори Кулчар, керівниці  благодійного фонду «Благо» Закарпатської області.

Жінка і політика

Я балотувалася до міської ради м.Ужгород. Бажання стати депутаткою, не було пов’язано з тим, щоб отримати певний статус, моя мета - допомагати своєму ромському народові. На жаль, я не виграла, набрала дуже мало голосів, тому й не пройшла.

Великий процент програшу в тому, що я жінка.

В ромській традиції є пріоритет чоловіка. Мені неодноразово задавали питання чоловіки лідери, - навіщо це мені, адже ти жінка, ти не маєш управляти. Але мене це не зупиняло, і не зупине. Я знаю що я роблю і я йду вперед.

В мене немає більше бажання балотуватися. Пройшов час і я зрозуміла, що я можу робити все будучи громадською активістко. Просто потрібно тісніше працювати з владою. Це я і роблю.

З владою потрібно бути не просто партнерами, співпрацювати. Дуже важливо, щоб у органах влади на усіх рівнях були люди, які зацікавлені в нашому народові, які хотіли б допомогти.

Для мене важливо, що є 2 депутати в Ужгородській міській раді, які підіймають питання пов’язані з ромськими громадами.

Цінності

Я віруюча людина. Енергію, бажання дає мені Бог. Адже, все щоб ми не планували, все щоб ми не хотіли зробити, будували, якщо немає волі Бога, то воно не станеться. Якщо є певні наміри і ці наміри співпадають з намірами бога, тоді в цьому буде успіх.

В мене є велике співстраждання і любов до свого народу. Я розумію їх позицію, їх безвихідь. Вони позбавлені не просто підтримки, а й можливості бути такими як інші громадяни України.

Причини бід

Причин багато. Найперше, це неосвіченість. Більшість ромів неосвічені.

Наступна причина, це житло. Будинки, що вони побудували, - це самобудови. В будь-яку мить їх можуть виселити, знести їх будівлі. Хоча, вони жили у цих таборах 100 років. Держава не дає можливості приватизувати їм ці будинки. Тому люди, як наслідок без реєстрації, без соціальних виплат. Це замкнене коло.

Побут. В людини житлові умови катастрофічні. В таборі на 800 осіб лише 1 колонка (прим.авт. води) на всіх. Про яку гігієну тоді ми можемо говорити. Чого ми можемо їх вчити, пояснювати як жити в такому випадку. Газ, його немає. Банально немає дрів.

Працевлаштування. Сьогодні не лише ромський народ, більшість 98%, можливо і більше, не працюють офіційно. На АВ (прим.автора – двірники, прибиральники) працюють лише роми. Але всі ж не можуть влаштуватися на АВ.

Фонд і плани

6 років ми готуємо дітей до школи. Кожен рік в нас є набір ромських дітей на підготовку до школи. Діти приходять з абсолютно нульовими знаннями. Інколи наприклад не знаючи кольорів. Ми за 7 місяців підготовлюємо їх в скороченому вигляді. Те, що в дитячому садочку розраховано на 3-4 роки, ми викладаємо за 7 місяців. Є діти дуже здатні. Звісно, як в будь-якій нації, є розумні, середні, і є такі, що не цікавляться навчанням взагалі. На підготовці ми бачимо і дітей з феноменальною пам’яттю, це наші родзинки і перлинки. А є діти, на яких дивишся і розумієш, є як є. Готовимо 30 дітей.  

Наша ціль полягає в тому, щою вони пішли в звичайну українську школу. Цьогоріч, у нас 18 дітей підуть в укранську звичайну школу. В майбутньому плануємо відкрити філію дошкільної програми. Де це буде, ще не знаємо, але сподіваємось на фінансову підтримку фонду «Чіріклі».

Також у нас в Центрі є програма для батьків та дітей до 5 років.

Ми допомагаємо і українським сім’ям, проте ми цього не розголошуємо. Люди зазвичай похилого віку і вони соромляться. Раніше вони працювали, а тут пенсія, якої не вистачає навіть на елементарне, наприклад, - оплатити житло.  

Велика мрія, звісно якщо буде воля Божа, відкрити великий соціальний центр обласного значення. В ньому будуть надаватися комплексні послуги: освітні, медичні, юридичні.

Рецепт

Жодна громадська організація, благодійна в тому числі, без підтримки держави нічого не може зробити. Навіть «Ромська стратегія 2020» недієва. Вона прийнята лише на папері. Адже жодного фінансування немає. Все, що на папері, але без фінансування, воно пусте. Тобто все, що було сказано, діяти не буде, адже не виділено на це коштів. Тобто, якщо влада хоче змін щодо ромських громад, вона, найперше, має внести в «Ромську стратегію 2020» фінансування. І це мають бути немалі гроші, це не 5 тисяч і не 10. Це мають бути конкретні гроші, в іншому випадку нічого не відбудеться. Звісно потрібно розпочати з одного міста. І поетапно переходити у інші міста.

Необхідно легалізувати, а не будувати,  узаконити будівлі ромів.

Мають надати дозвіл для проведення інфраструктурних робіт. Щоб було водопостачання, при необхідності опалення. Надані мінімальні умови для проживання.

Тобто, та громада, в якій це відбуватиметься буде йти назустріч. Громади, які побачать  що у них зацікавлені, почнуть також прикладати зусилля.

Влада звісно повинна поставити певні вимоги. Не лише давати і робити, але й затребувати наприклад, обов’язкового навчання дитини в школі.  Наприклад, якщо дитина не ходить до школи, то батьків позбавляють соціальних виплат. Інакше не буде порядку. Держава в праві ставити такі вимоги, адже якщо твоя дитина не ходить до школи, не важливо, ром,українець, угорець, ти будеш позбавлений державних соціальних виплат. Наприклад, якщо в таборі одна, друга, третя, четверта родина буде позбавлена виплат, то табір буде шуміти. Лише за таких умов відбудеться зріст відповідальності.

Держава повинна вимагати відповідальності, і це дасть державі плюси, адже зросте освіченість ромів і звісно зросте відповідальність на виконання законів.

Сьогодні, можливо лише одна проблема дійсно вирішена, - це паспортизація. Майже 80% мають паспорти та свідоцтва про народження.

Як бачимо, лише розібравшись в особливостях культури і ментальності ромів, ми можемо пришвидшити інтеграційні процеси. Державні органи влади, громадські організації, їх лідерки/ри думок, і звісно ж самі роми, мають прикладати для цього чимало зусиль та ресурсів.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 286
Отредактировано: 02-11-2018 [15:30]
delete
Гануся, Ужгород, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 0, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Комментарии

Live

1 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Тот,кто думает вверх взлетать...

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

4 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

5 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

13 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

15 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

15 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

15 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

15 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

16 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Запрещённые в СССР военные фото

16 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

16 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Ах, сколько дураков на свете этом

16 час. назад

Иленов публикует статью Почему искусственный интеллект невозможен, ч.1

16 час. назад

Сергей Кувалда публикует статью Запрещённые в СССР военные фото

17 час. назад

Владимир Некрасов публикует статью ПУТИНСКИЕ ДО САМОГО СВЯТОГО «СОВЕТСКОГО НАРОДА» ДОБРАЛИСЬ, ГРАЖДАНЕ?

18 час. назад

Myhail Antonyshyn публикует статью Чому серед нас немає птиць...

18 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

18 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

18 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

20 час. назад

Наша Версия публикует статью Хто в Україні хазяїн таких «скромних» конячок контрабандного бізнесу як Гліб Липський?

21 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

22 час. назад

Александр Ткач комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

23 час. назад

Геннадий Балашов публикует статью Патриотичные коррупционеры налогового ада