О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  22 сентября 2017 22:53:20

Автор: Khomiaklit

Чи знаєте ви, що таке середньостатистичне щастя?

Хомяков Л.К.,

канд. екон. наук, доцент

 

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО ТАКЕ СЕРЕДНЬОСТАТИСТИЧНЕ ЩАСТЯ?

Щоб зясувати це, 250 економістів і соціологів 14 і 15 вересня 2017  прийняли участь у Міжнародній конференції:

«ЛЮДИ ПЕРЕДУСІМ: ЯКІСТЬ ЖИТТЯ І ДОБРОБУТ

 у пост-соціалістичних економіках»

#People Matter2017

Ця конференція була організована Київською школою економіки (KSE) i VoxUkraine, за підтримки ряду Університетів США і Європи і міжнародних банків ( The World Bank, EBRD).

 Мета – організувати діалог між науковцями,  урядовцями і професійними політиками, від яких певною мірою залежить, що вважати за щастя (wellbeing or happiness), кого вважати щасливим більше, а кого менше, від яких факторів залежить і куди веде крива динаміки щастя у різних пост- соціалістичних країнах.

Одразу скажемо:  конференція була організована прекрасно! Різноманітна, інтригуюча тематика і стиль доповідей, хоча їх концепція іноді поступалася блискучій формі їх презентації.

Присутні у залі з насолодою слідкували за  ходом   доповідей, які виконувалися  на одному диханні, чітко і без тіні пустослів’я, де кожний висновок проілюстрований схемами, таблицями і графіками.

І все це подавалося бездоганною англійською мовою, у темпі, притаманному західним інформаційним каналам.  Зокрема,                  без «а-а-а…» і «е-е-е…» через кожні два-три слова, якими часто-густо наповнені промови наших номенклатурних   експертів-ораторів за посадою, які ухумбухействують на теле і радіо каналах.

Але я не буду пересказувати ці різнокаліберні доповіді.                 КSE готова надати ці матеріали усім  зацікавленим особам. Скажу лише, що найвражаючими, як на мене, були висновки щодо динаміки рівня щастя в Україні (доповідь В.Паніотто, КМІС).

 По-перше:  станом на травень 2017,  53% опитаних українських громадян (без окупованих територій) вважали себе щасливими (у 2013  їх було 58%), 20% - нещасними, і 27% - ні те ні се. Чи: і те і се.

Тобто, у 27% настрій коливається від  щастя (добавили до пенсії чи зарплати 300 грн, а це +10-15% до базового рівня)– через зневіру -  і аж до нещастя (побігла до супермаркету–а там ціни продуктів із набору середньостатистичного щасливого громадянина (м’ясо, риба,  сири, фрукти тощо) зросли на ще більші сотні грн і десятки відсотків). 

По-друге: війна і втрата Криму й частини Донбасу не вплинули на рівень щастя в інших регіонах України (інших – це коли не  враховувати райони зони бойових дій). Отож, у інших регіонах  щасливих людей стільки ж, скільки було у 2013.

 У звязку з цим, виникає питання: чи не свідчить цей факт  про брак національної солідарності у населення України? Чи-то емпатії?

Але це інша тема. Наразі я зупинюся на моментах, які безпосередньо стосуються  доповідей, які справили на мене особливе враження і спонукали задати питання доповідачам. І навіть запропонувати нову тему досліджень для цієї потужної команди.

Згідно з планом організаторів, (а  можливо, і з Табелем о Рангах виступаючих), право відкрити конференцію і тим самим визначити її генеральну лінію було надано Клаусу Циммерманну (Klaus Zimmermann), відомому економісту і соціологу, професору кількох університетів Європи і Америки, президенту  Глобальної Організації Праці (GLO).

 Його тема: Міграція і добробут (Migration and Wellbeing).

 Тема, безперечно, актуальна. Про міграцію говорять і пишуть багато. Жалко мігрантів. Війна чи стихійні лиха змушують їх кидати все і пускатися у небезпечну мандрівку через моря і пустелі за щастям до Європи. Європейці приймають  тисячі, та де там - мільйони мігрантів, проявляючи високі якості співчуття і щедрості і забезпечуючи мігрантам соціальний мінімум європейського добробуту.

Але економісти не мають права обмежитися благородними сантиментами. Вони мають поставити питання: яка opportunity cost забезпечення мігрантів мінімальним добробутом і подальшого підвищення його до рівня середньоєвропейського?

Ясно, що ціна цієї гуманної соціал-демократичної   політики лідерів ЄС - зменшення  власного добробуту корінного населення країн-господарів. А це вже проблема правильно розрахованого БАЛАНСУ інтересів двох сторін: прибуваючої і приймаючої.

Шкода, що цей аспект міграції не отримав належної уваги.  А от британці, не дожидаючи розрахунків від штатних  вчених, самі   розрахували і порівняли плюси і мінуси   політики ЄС і, побачивши невигідний для себе баланс, проголосували за  Brexit.

Під час однієї короткої перерви на каву я мав коротку бесіду із проф.К.Ціммерманном. Я спитав його:

- Чи така політика ЄС щодо мігрантів -  щедре фінансове забезпечення, надання більших прав і намагання інтегрувати їх у європейське суспільство -  не призведе до руйнівних наслідків для корінних народів країн-хазяїв? Як уже не раз бувало в історії.

- Я вірю у силу і творчий потенціал європейських цінностей. Я за відкритість кордонів, бо це важлива умова економічного і культурного зростання демократичного суспільства.

- Чи не згодні ви з думкою, що всі революції й успішні державні перевороти за останні 100, навіть 500 років, якщо згадати історію Латинської і Північної Америки, робилися іммігрантами? Наприклад, революцію в Росії у 1917 зробили іммігранти-европейські революціонери-соціалісти. Ленін і Троцький були лише ідейними вождями.

-Ну, це зовсім інший випадок. Як  могли зробити революцію 60

осіб, які емігрували із Швейцарії до Росії?

-Троцький привіз в Росію із Америки, Англії та ін. десятки тисяч пасіонарних соціалістів, які стали комісарами із правами Агента 007 і успішно провели червоний терор і ряд голодоморів, розчистивши простір для диктатури більшовиків.

-Згоден, це складне питання. Тут потрібні серйозні дослідження.

На тому наша бесіда закінчилась.

А тепер декілька міркувань стосовно головного на цій конференції предмету уваги: щастя!

 Що таке щастя? І що нового про щастя ми узнали на цій конференції?

По –перше, нарешті, станом на 2016 рік, в Україні відбувся «перехід до щастя», тобто наші громадяни стали відчувати задоволення життям подібно до громадян європейських країн, при наявності схожих детермінантів  щастя.

По-друге, головні детермінанти (фактори) щастя виявлені, їхній вплив на динаміку щастя досліджено з використанням сучасних математичних моделей.

І нарешті, зясовано, що  в авангарді цього походу за щастям – молоді (до 24 років) і молодящі середні (до 45 років) люди.

Це цікаво. А тепер про те, чого, на мій погляд економіста, не вистачало цим доповідям. І про те, що здатне перетворити вагомі і змістовні дослідження на «зіяющіє висоти» (А.Зіновьєв).

1.   Починати треба з дефініції об’єкту дослідження. Можливо, не одної, а декількох. What do you mean happiness?

2.   Щастя – це набір благ, володіння і користування якими приносить людині  задоволення. Аристотель вважав, що щастя – це благо, яке визначається в катеоріях якості, кількості і співвідношеннях з певною базою порівняння («Нікомахова Етика»).

Головне тут – база порівняння. Де  стандарти (чи ідеали) щастя для різних соціальних груп? Категорія «молоді люди», тобто «молодёжь» не економічна. Вона повертає нас у часи СССР.

Згадаймо: «Эту песню запевает молодёжь! Молодёжь! Молодёжь!»

 Або: «Если бы парни всей Земли//Взяться за руки все разом могли! Вот было б весело  тогда на свете жить!»

3.   Різні соціальні групи мають різні стандарти щастя і добробуту. Часто протилежні. Напр., 86% громадян Росії вважають за своє щастя «мы самые сильные…нас все боятся…Украины и украинцев как отдельного народ не должно быть».

Українці мають інший ідеал національного щастя.

4.   Детермінанти щастя були правильно визначені  і ретельно досліджені. Але вони не повинні підміняти саму сутність, зміст щастя. Пояснимо це на прикладі.

Що може принести нам більше щастя, ніж гарний обід? Ви зайшли до ресторану. Вас зустрів детермінант у вигляді офіціанта. Далі – прекрасне матеріальне забезпечення: зручне місце за столом, сервіровка, меню. Із привітною посмішкою до вас наближається детермінант категорії «менеджмент» - Адміністратор. Само собою, десь інде сидить детермінант –бухгалтер з дипломом бакалавра. Десь за стіною крутяться кухарі. А десь у Нью-Йорку чи Лондоні  активно діє стратегічний  менеджер-хазяїн ресторану.

Ви розраховували на те, що обід обійдеться вам у100 грн. Переглянувши меню, ви зрозуміли, що обід обійдеться вам не менше як у 500 грн. Oh, God!..це ж ваш DI на 5 днів! І ви ідете геть. Хто буде задоволений-так це ваша жінка.

Але не ви, бо нема обіду! А от детермінанти щасливого обіду залишилися!

І все ж мені пощастило почути лаконічне але вичерпно точне  визначення сутності ідеалу щастя. Це було під час засідання на секції, присвяченій щасливим наслідкам Земельної реформи в Україні.

Автором  формуліровок ідеалу щастя для українських селян, з точок зору двох соціальних груп із  протилежними інтересами, був Голова Асоціації фермерів і землевласників  Микола Стрижак.

Отож. З точки зору олігархів-власників Агрохолдингів, ідеалом земельної реформи є перетворення українських селян на вічних наймитів. Бо наймити – це дешевий і мультиприбутковий детермінант щастя олігархів.

З точки зору українських селян, ідеалом земельної реформи  є можливість стати вільними підприємцями, фермерами і вільними суб’єктами економічних відносин на ринку землі та ринках продуктів землеробства.

Вважайте це за висновки моєї статті.

 

 

 

-

 

 

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 454
delete
Khomiaklit
Khomiaklit, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 11, Всего рецензий: 2
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

10:36 23/09/17
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
1. Професійно, майстерно, переконливо!
2. Чітко, грамотно, цікаво!
3. Доказово і логічно...
4. Дуже корисно, влучно, показово!!!
14:28 23/09/17
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Разных точек зрения нет. Точка зрения автора изложена неплохо, но, увы, не внушает доверия. Информационных справок нет, в частности, нет сведений, где (в каких странах) и когда проходили аналогичные конференции и их краткие результаты.
После прочтения "Ця конференція була організована Київською школою економіки (KSE) i VoxUkraine, за підтримки ряду Університетів США і Європи і міжнародних банків ( The World Bank, EBRD)" сразу мелькнула мысль: лапшу на уши будут вешать! Эта мысль после прочтения статьи оформилась как основной вывод из прочитанного. Это же надо опускаться до такой наглой лжи: "станом на травень 2017, 53% опитаних українських громадян (без окупованих територій) вважали себе щасливими (у 2013 їх було 58%)"! Где и кого опрашивали?!
В статье ни слова о том, что количество населения Украины уменьшилось НАПОЛОВИНУ за 26 последних лет, когда царил снова гнилой капитализм! Так это такое счастье, что люди не размножаются, а вымирают и разбегаются кто куда может?! В основном в это время у нас в Украине рулили циммерманны и те, кто поменял свои исторические фамилии на тимошенко да порошенко. А такой их сородоич как гекко нынче в открытую говорит нам о том, что вскоре нас останется всего лишь 10% от того количества, что было при выходе из СССР! Вот это счастье так счастье! Пой! Пляши, украинский народ! Ще не вмерла Украина! Но осталось недолго... циммерманны о том позаботятся!

Комментарии

Рекомендует этот материал.
09:47 23/09/17
Дякую за рекомендацію, шан.Богдан Йович.
11:03 23/09/17
Рекомендує цей матеріал. Чому? Наполегливо Рекомендую знайомитись!
Браво!!!
10:37 23/09/17
Дякую за рекомендацію, шан. Antov.
11:01 23/09/17

НЕ Рекомендує цей матеріал. Чому? Читайте выше рецензию!

14:31 23/09/17
Социализм: накормить голодного рыбкой.
Капитализм как нам его рисуют: не кормить голодного рыбкой, а дать ему удочку.
Капитализм как он есть на самом деле: не давать удочку, а продать ее в кредит, не давая голодному понять, что ни доступа к рыбному пруду, ни права на отлов у него все равно нет, т. к. и пруд и рыба давно принадлежат тем, кому он теперь еще и за удочку должен...
15:48 23/09/17
Petro Boriwiter Запорожье
Тоді голодний вибере не вудку, а рушницю, а з нею і такими самими як сам забезпечить собі і доступ до ставка і всі права і прожене тих кому цей ставок належить.Це колись в 30 роках минулого століття зрозуміли в США, але не розуміють нині в Україні. А чому? Бо неуки. Історію слід знати не тільки свою, а й чужу.
19:03 23/09/17
Це надто складно для простого рибоїда.
21:44 25/09/17
Petro Boriwiter Запорожье
Рекомендует этот материал. Почему? Щастя це коли ти здоровий, але цього не розуміє людина допоки вона здорова, а захворівши стає розуміти, яке щастя вона втратила.
19:00 23/09/17
Дякую за рекомендацію, шан.Petro Boriwiter/
21:41 25/09/17
Petro Boriwiter Запорожье
smile best
21:51 25/09/17

Live

6 мин. назад

Геннадий Балашов публикует статью Обречённый протест «евроблях»

32 мин. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал ТАМ, ДЕ ГОРИ, ПОЛОНИНИ…

1 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Всё прошло,не спрашивай меня...

1 час. назад

Галина Шевченко публикует статью ТАМ, ДЕ ГОРИ, ПОЛОНИНИ…

3 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Тот,кто думает вверх взлетать...

3 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

6 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

7 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

15 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

17 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

17 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

17 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

17 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

18 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Запрещённые в СССР военные фото

18 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

18 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Ах, сколько дураков на свете этом

18 час. назад

Иленов публикует статью Почему искусственный интеллект невозможен, ч.1

18 час. назад

Сергей Кувалда публикует статью Запрещённые в СССР военные фото

19 час. назад

Владимир Некрасов публикует статью ПУТИНСКИЕ ДО САМОГО СВЯТОГО «СОВЕТСКОГО НАРОДА» ДОБРАЛИСЬ, ГРАЖДАНЕ?

20 час. назад

Myhail Antonyshyn публикует статью Чому серед нас немає птиць...

20 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

20 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

20 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ