О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Интересно в интернете  22 сентября 2017 10:41:20

Автор: Гануся

Трамвайна розмова про землю, або як цінність стає об’єктом маніпуляцій

 
Трамвайна розмова про землю, або як цінність стає об’єктом маніпуляцій
Типовий трамвайчик з типовими людьми вчергове перетинав центральне перехрестя міста, і  раптом спалахує розмова про землю. Звісно ж, між пенсіонерами, які, можливо, є жителями сільської місцевості і власниками земельних паїв. В їх 5-ти хвилинній розмові (поки я не вийшла на своїй зупинці) почула багато абсурдних думок, а вірніше маніпуляцій, в які їх ввели політики і представники їх місцевого агробізнесу. 
Звісно, я молода людина, живу у місті та земельна реформа трохи далекувато від мене, якщо не брати професію. Але, чомусь чергова маніпуляція викликала хвилю обурення, чому ми так легко піддаємося цим потокам псевдо інформації. Невже через брак правдивих джерел або складність їх осмислення?
Моя подруга Надія, живе більше 15 років у Парижі, вона інженер в ІТ корпорації. Щоразу, коли вона приїжджає до бабусі у гості, дивується неефективності використання природніх ресурсів, і найбільше її обурює звісно земля. Я щоразу їй відповідаю: «та що ти розумієш, ти у себе там у Франції, в скляній скелі за новомодним IPADом, не можеш зрозуміти наскільки тема землі є болючою і маніпуляційною, особливо в передвиборчий період».   
Земля – один із головних скарбів, яким володіє українське суспільство, і це той бонус, який ми досі не мали як реалізовувати. 
Проведення земельної реформи в Україні ставить перед собою дві головні мети: розвиток інфраструктури на селі і формування фермерських господарств, які вироблятимуть якісні продукти.
В медіапросторі деякі політичні лідери та представники великого агробізнесу публічно демонструють блокування зняття мораторію і апелюють до псевдо фактів загарбницького захоплення іноземцями землі. 
Зняття мораторію, за оцінками експерта  Вадима Арістова,   зможе створити додаткові фінансові можливості для людей - зокрема, тих, що живуть в містах і не користуються своєю землею, або тих, хто неефективно здає свої земельні угіддя в оренду.
Але про маніпуляції детальніше:
Маніпуляція 1.  Іноземці скуплять українські землі. 
(В трамваї, насамперед, лякали скупкою москалями нашої землі).
Якщо звернутися до міжнародного, зокрема європейського досвіду, то дійсно в Естонії, Латвії, Литві, Словаччині, Угорщині, Чехії, Румуніі існують обмеження на володіння сільгоспугіддями для іноземних громадян. Вищезазначені країни  встановили перехідний період тривалістю до семи років, протягом якого фізичні особи-іноземці не можуть купувати сільськогосподарські землі. Але, у Німеччині право іноземних осіб на придбання земель не обмежено, хоча всі землі більше 1 га підлягають продажу лише з дозволу місцевих органів влади. У канадській провінції Саскачеван запроваджено табу на володіння сільгоспземлями для іноземних громадян і корпорацій. 
Трамвайна розмова про землю, або як цінність стає об’єктом маніпуляцій
В українському ж варіанті майбутній Закон «Про ринок земель» виписаний так, що від купівлі-продажу земельних ділянок відсічені іноземні інвестори. 
Маніпуляція 2. Занадто багато або занадто мало землеволодінь в одні руки. 
(В трамваї йшлося про обов’язковість продажу або купівлі саме 2 гектарів. Всі інші паї, менші або більші, не підлягатимуть продажу чи купівлі). 
Звісно, апетити у кожного свої, і якщо для фермера степової частини України 2 га може видатися дещо рамковим, то наприклад, для жителя закарпатського села, і 90 га для обробки більш ніж достатньо. Існує позиція ввести обмеження відповідно до регіональних потреб землеробів. Але законодавець на сьогодні передбачив єдину верхню межу у 2 га в одні руки. 
Трамвайна розмова про землю, або як цінність стає об’єктом маніпуляцій
Маніпуляція 3. Олігархи скуплять землю у власників паїв по низькій ціні, і люди втратять стабільний дохід з оренди. (В трамваї звучала апеляція до договорів оренди земельних паїв, коли фермер дійсно прописує нереально низькі ставки плати за оренду).  
Популісти апелюють до зубожіння українського селянства і того, що в перші місяці відкриття ринку землі, селяни, а саме власники паїв продадуть свої землі  за копійки. 
По-перше,  законопроектом передбачено  мінімальну вартість, звісно для різних регіонів вона різна. По-друге, продавати свою землю ніхто не зобов’язує. Адже лише власник може розпоряджатися своїм майном, яким володіє, в тому числі і землею. По-третє, ринок землі, це не лише продаж землі, це насамперед ринковий обіг землі, який і регламентує оренду землі в тому числі. 
Трамвайна розмова про землю, або як цінність стає об’єктом маніпуляцій
 
За словами Михайла Кухаря, економіста IMF Group Ukraine, ціна землі, з відкриттям ринку не може бути фіксованою. За даними інших європейських країн (Болгарія, Румунія, Естонія, Польща, Чехія, Литва, Латвія, Угорщина), за перший рік після запровадження ринку землі ціна зросла в середньому на 25%, за 2-й – на 37%, 3-й – на 18%, 4-й – на 8%, у наступні роки – відповідно 12%, 15%, 18%, 23%, 15%, 15%, 9%. «Ми очікуємо, що за перші 2 роки після відкриття ринку землі в Україні ціна гектара зросте на 76%», - каже економіст. 
Звісно будь-яка маніпуляція має своє джерело, і варто перш за все шукати і осмислювати отриману інформацію. Правило «так кажуть» пора забувати, адже воно і є джерелом невігласів на високих посадах і незадоволення суспільства до влади. 
Про те, для мене відкритими залишаються наступні питання щодо майбутньої земельної реформи:
Чи можна землю використовувати в якості застави для отримання кредиту або установчого внеску в капітал підприємства.
Ефективність та мотивація оператора землі вкладатися в розвиток землі чи інфраструктури. В тому числі в транспортну інфраструктуру, що обслуговує активи агровиробника та потужності зберігання продукції. 
Інвестиційні ризики для існуючих і потенційних операторів землі, при відмові  власника продовжувати угоду оренди (чи це індивідуально прописано в договорі, чи це якось передбачено і в законопроекті?). 
 
Відкриті питання:  Тобто врегулювати питання і обміну, і міни земельними ділянками, врегулювання питання успадкування земель сільськогосподарського призначення. Ну і звичайно врегулювати питання купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення. 
 
Количество просмотров: 352
delete
Гануся, Ужгород, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 0, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Комментарии

Live

58 мин. назад

Виченд Тутс комментирует материал Автобіографія Феодосія Тимофійовича Камінського

1 час. назад

Виченд Тутс комментирует материал Допрос

1 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал "Діва - Обида" /Євген Маланюк/

2 час. назад

АВСередюк публикует статью ВЫСТРЕЛ В НОГУ

2 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Как Нашей ракетой сбить Наш самолет вместо Нашего

3 час. назад

Егор Сыроид публикует статью Большая приватизация или большая афера Фонда госимущества

4 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал Дві України ....народ і олігархи.

4 час. назад

Khomiaklit пишет рецензию на публикацию Дві України ....народ і олігархи.

12 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Поэтический Олимп.

12 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Букеты алых роз...

20 час. назад

глядач цирку комментирует материал From my Library of Jazz Romances / Star Dust

22 час. назад

глядач цирку комментирует материал Тимошенко и Коломойский: новый курс со старыми друзьями. Выдержит ли Украина…

23 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал "Діва - Обида" /Євген Маланюк/

23 час. назад

Остап Бендер комментирует материал Тимошенко и Коломойский: новый курс со старыми друзьями. Выдержит ли Украина…

23 час. назад

Khomiaklit комментирует материал From my Library of Jazz Romances / Star Dust

1 дн. назад

Лакей изобретателя наждачки от геморроя рекомендует материал Ни в зуб мудрости

1 дн. назад

Лакей изобретателя наждачки от геморроя рекомендует материал Тимошенко и Коломойский: новый курс со старыми друзьями. Выдержит ли Украина…

1 дн. назад

Геннадий Москаль рекомендует материал Тимошенко и Коломойский: новый курс со старыми друзьями. Выдержит ли Украина…