О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  21 августа 2017 15:44:52

Нове видання про родину Гузарів презентували в заповіднику

Все фото Показать все 7 фото
Нове видання про родину Гузарів презентували в заповіднику Нове видання про родину Гузарів презентували в заповіднику Нове видання про родину Гузарів презентували в заповіднику Нове видання про родину Гузарів презентували в заповіднику
У виставковому залі Державного історико-архітектурного заповідника (ДІАЗ) в м. Бережани відбулася презентація книги Володимира Чистуха «Завалівське коріння Блаженнішого Любомира Гузара» за участі племінниці світлої пам’яті Блаженнішого Любомира – Марії Рипан (м. Торонто, Канада). Книжка вийшла цьогоріч у Львівському видавництві «Логос».
Вступним словом захід відкрив директор ДІАЗ Василь Зорик, який зазначив: у родоводі священнослужителів Гузарів, відомому з середини ХІХ ст., Блаженніший Любомир виконував особливу архієрейську місію – словом, молитвою прагнув консолідувати багатомільйонне українське суспільство. І ми мали щастя бути його сучасниками, бачити його титанічну роботу, чути його проповідницьке й повчальне слово.
      У пам'ять про Бл. Любомира (на 50-й день його відходу у вічність)  і його родичів, які служили Богові та людям й ожили на сторінках цієї книги, о. Василь Онищук, Марія Рипан, Володимир Чистух та Василь Зорик запалили свічку пам’яті. Молебень за померлих о. Дмитра, о. Євгена, Лева, Ольгу, Ярослава, Блаженнішого Любомира відслужили священики Василь Онищук, Степан Братців та Омелян Легета. 

Вірші, присвячені Любомирові Гузару, читали отці Василь Онищук (ведучий дійства), Омелян Легета і Руслана Ярема. Народний аматорський жіночий камерний хор «Глорія» (кер. Євгенія Біркова - Бездільна) виконав пісні-молитви. 

Про кропітку роботу з дослідження теми родоводу Гузарів розповів учитель Завалівської школи Підгаєцького району, автор краєзнавчих нарисів про своє село Володимир Чистух – один із перших, хто «докопався» до гузарівських коренів та опублікував свої розвідки. Адже не всі знали, що родинні корені Блаженнішого Любомира черпали свою життєдайну силу в наших краях – у Завалові на Підгаєччині, у Кальному на Зборівщині й навіть  у Бережанській гімназії. Як зазначив автор, його дослідження – не тільки нова сторінка до історії Завалова, а й підручник для всіх нас. Надзвичайно цікавою є історія інтелігентної, висококультурної родини Дмитра Гузара (1823 – 1908), котрий більше ніж півстоліття тому був парохом села Завалів і покоїться разом зі своєю дружиною  на цвинтарі у завалівській землі й правнуком якого є Блаженніший Любомир.  До Завалова, куди любив приїжджати видатний письменник Іван Франко, Д. Гузар приїхав у  у 1856 році. Служив тут на парафії до 1908 р. Мав синів Володимира і Євгена, а в с. Завалів ще народилися син Лев (дід Любомира Гузара) та Ольга (у майбутньому письменниця, перекладач, дружина Володимира Левицького). Представники родини Гузарів навчалися в Бережанській гімназії. Відрадно, що сл. п. Блаженніший Любомир колись побував і помолився за своїх родичів на цвинтарі у Завалові.  

У «Передмові» є такі слова Блаженнішого Любомира: «Історія родини Гузарів, представлена у спогадах, – це не є щось виняткове, а радше типовий образ життя в другій половині ХІХ століття, у десятиліття, які становили період підготовки до важливих подій у житті нашого народу наступного століття і, може, наших часів. Тому ласкаво прохаю читачів під час ознайомлення із цими спогадами думати не тільки про минуле, а й навчатися чогось із прикладу наших предків». Ця книга навчає нас шанувати працю наших предків і вчитися в них служінню своїй церкві й Богу.

Про завалівське коріння Гузарів розповіла упорядниця книги, володарка об’ємного сімейного фотоархіву, племінниця й похресниця Блаженнішого Любомира, дослідниця українського народного мистецтва Марія Рипан, яка презентувала  цікаві відеослайди фотоархіву з коментарями. Слово мали й учений секретар заповідника, заслужений працівник культури України Надія Волинець, провідний зберігач фондів заповідника Мирон Музичка. Своїми враженнями поділилися методист районного методичного кабінету, заслужений працівник освіти України Василь Бич, науковий співробітник музею книги, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. Братів Лепких, почесний громадянин м. Бережани Ярослава Мазурак,  заступник директора Бережанського краєзнавчого музею, лауреат обласної премії ім. Володимира Гнатюка за вагомий особистий внесок у розвиток етнографії і музейної справи Микола Проців, начальник відділу освіти, молоді і спорту міської ради Галина Михальчук, методист методкабінету Оксана Лещук, краєзнавець, педагог Стефанія Желінська з Лапшина. Від відділу освіти, молоді і спорту міської ради п. Марія Рипан одержала подяку й сувеніри.

Дійство завершилось автограф-сесією автора й упорядника, котрі наголосили: книжка призначена передусім тим, хто цікавиться історією рідного краю, хто хоче дізнатися про родовід владики Любомира, представники якого відзначилися активною діяльністю для блага суспільства, були гідним взірцем для наслідування як у своїй епосі, так і в наші дні.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 560
delete
Таня Бідзіля
Таня Бідзіля, Тернополь, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 5, Всего рецензий: 1
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

23:40 21/08/17
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster Тернополь
Цікаво було дізнатись про родовід родини Гузарів.

Комментарии

Таня Бідзіля Тернополь
У пам'ять про Бл. Любомира Гузара
21:09 21/08/17
Рекомендует этот материал. Почему? Написано гарно.
23:14 21/08/17
Мені не зрозуміло чому до священників вживають такі слова, як блаженніший чи святійший ?

Невже це слово його наблизить до Бога?
23:15 21/08/17
Таня Бідзіля Тернополь
Так прийнято.
22:22 30/08/17
Таня Бідзіля Тернополь
Дякую smile
22:23 30/08/17

Live

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Град Поля не Екатерины весь

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Перундень

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Страх перед місяцем... - там були подарунки від богів

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Страх перед місяцем... - там були подарунки від богів

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Первый снег рукой скупой нам брошен

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Первый снег рукой скупой нам брошен

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Две вершины

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Она была весны красивей

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Ах, сколько дураков на свете этом

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Правильність висновків...

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Англійська народна пісенька про Павучка Ітсі-Бітсі. ПЕРЕКЛАД З ВАРІАЦІЯМИ НА ТЕМУ

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал ЛИСТИК

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

11 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Англійська народна пісенька про Павучка Ітсі-Бітсі. ПЕРЕКЛАД З ВАРІАЦІЯМИ НА ТЕМУ

12 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

12 час. назад

Белка Белкина комментирует материал ЛИСТИК

12 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

12 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК