О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Интересно в интернете  7 августа 2017 17:22:01

Автор: Влочега

Больові точки: Збройне повстання або конституційні перетворення?

З будь-якої ситуації, як правило, існує два варіанти виходу, що відрізняються не тільки характером і наслідками, а й ймовірністю своєї реалізації. Так ось, по осі ймовірностей зараз Україна неухильно рухається від еволюції до революції

У чому принципова відмінність українських майданів від сусідського бунту, безглуздого у своїй нещадності? Майдани супроводжувалися нехай недовгим, але катарсисом. Самоочищенням і внутрішньої мобілізацією.

Буду конкретним.

Коли центральна влада в 2014 році почала валитися, то на місцях довелося винаходити неможливе. Наприклад, в Подільській райадміністрації був створений оперативний штаб, де взаємодіяли представники Майдану, місцевої міліції, МНС, комунальних служб, ініціативних народних дружин. Були телефони для зв'язку, знаки для впізнання своїх та інше. І це дозволило в період безвладдя не допустити техногенних катастроф, уникнути грабежів і нападів, адже по Києву нишпорили банди озлоблених, готових на все «тітушек».


Перший час в будівлі райадміністрації одночасно чергували і майданівці, і міліціонер. Всі молоді - років по двадцять, майданівці - з Західної України, україномовні, міліціонер - київський, російськомовний. Спочатку вони поглядали один на одного з відвертию недовірою, всі зі зброєю, між іншим. Доводилося за ними окремо доглядати. На Подолі всерйоз не постраждало жодного будинку, за винятком офісу КПУ, яке оперативний штаб з явним задоволенням вирішив не захищати, а тільки не допускати поширення пожежі.

Але щасливо втрутилася моя дружина - лікар і викладач Медуніверситету. Вона взяла над ними шефство - застуджених майданівців лікувала якимись таблетками, приносила їжу. І одного разу - жінки, вони чуйні! - притягла купу цукерок з супермаркету. І ось спускаюся я вночі з другого поверху, де чергував від оперативного штабу, і бачу, як майданівці і міліціонер п'ють чай з цукерками. Разом. Щасливі такі, базікають про щосьІ весь стіл в акуратно розкладених мозаїкою різнокольорових фантиках ...

Якось майданівець запитав мою дружину, чим він може віддячити за її турботу. Вона: «Чоловіка мого бережи, якщо раптом що». І він з усією юнацької щирістю і серйозністю пообіцяв: «Сам здохну, але його врятую».

І я знаю, що пізніше ці, і такі ж хлопчаки вирушили на фронт, і ціною своїх життів врятували мене, всіх нас від російської терористичної зарази.

Розумієте, про що я?

Тоді було багато всякого. І темного, в тому числі. Але у дуже багатьох людей прокинулося щось справжнє - розуміння, що бувають часи, коли загальне важливіше особистого. І що існують цінності, заради яких треба жертвувати всім. І що головне в житті - не гроші, розваги та задоволення.


І що Україна - зовсім не в руках зажерливих безчесних політиків. Її долю і майбутнє прикривають собою і символічними фанерними щитами ті, хто вважає це своїм обов'язком, і не може інакше.

Саме після Революції Гідності та волонтерського пориву країну можна було перезапустити м'яким, адміністративно-командним шляхом.

Тоді «колишні» втекли або схоронилися під плінтусами, Верховна Рада проголосувала б за найрадикальніші зміни в законодавстві, суспільство на «ура» сприйняло б будь-які рішучі ініціативи. Тобто, новій владі можна і потрібно було діяти в стилі ранніх Коломойського-Корбана: рішуче до заявленої мети, не гальмуючи на дрібницях.

Побічним, але закономірним наслідком президентського підходу, який є диригентом владного оркестру, стала повна реабілітація і навіть зміцнення «колишніх», до яких додалися «нові», але такі ж жадібні і безпринципні. І агресія Росії стала не стимулом загальнонаціонального єднання і мобілізації, а ще одним схемоутворюючим фактором для цинічних ділків на крові. І головна, претензія до Президента Порошенко в тому, що він не просто манкірував загальнонаціональним об'єднанням і підйомом, а навпаки - свідомо, хитро, методично затоптав ці паростки відновлення й очищення. Причому, діючи виключно в корисливих інтересах - заради зміцнення особистої влади, і тієї моделі державного устрою, яка дозволяє витягувати найбільшу тіньову вигоду. Корупційний рейтинг від «Ernst & Young» тому підтвердженням.

Ситуація зашкарубла, кричуща вседозволеність представників влади (справа Розенблата-Полякова - лише один кадр багатосерійного фільму), який вже став нормою.

Больові точки: Збройне повстання або конституційні перетворення?

При всьому при цьому залишається досить велика кількість фахівців, які вважають, що поступові, консенсусні перетворення країни все ще можливі.

Для цього необхідно, щоб Президент України, конституційна більшість депутатів, ряд міністрів, силовиків, в першу чергу і - головне - які співпрацюють і наживаються на владі олігархи раптом прозріли, засоромилися-повинилися і почали нову - чесне подвижницьке творче життя в ім'я України і українців.

Тоді можна буде швидко прийняти закон про розробку нового Громадського Договору та прийнятті його на Загальнонаціональному Референдумі. За ним йде розробка і загальнонародне затвердження нової Конституції України, на основі цього Громадської Договору, та переробка практично всього існуючого законодавства, що передбачає іншу - демократичну і орієнтовану на громадянина систему влади.

Особисто мені подобається. Як і міфи про відвідування Землі інопланетянами, а також різдвяні казки з  добрим кінцем.

Вищевикладене можливо, але тільки у разі, якщо під АП, ВР і КМ цілодобово вируватиме мільйонний натовп непривітних громадян, а у великих містах - така ж обурений, але чисельністю п'ятдесят-сто тисяч чоловік. І ці вимоги переформатування країни повинні бути готові до опору офіційним силовикам і, що важливіше, неофіційними силовим структурам, у створенні яких влада досягла успіху.

Тож не дивно, що кількість прихильників силового вирішення всіх проблем в Україні зростає. Імен спеціально не називаю, щоб не чіпляти спрощуючі ярлики. Кожен, хто цікавиться темою, без проблем назве помітних прихильників одного або іншого шляху. А також тих, хто користуючись псевдорадікальною риторикою, на ділі працює виключно на зміцнення влади, на консервацію існуючої несправедливості.

Больові точки: Збройне повстання або конституційні перетворення?

Погодьтеся, що це вже не зовсім еволюція. А без жорсткого, загрозливого тиску нинішня влада хіба здатна відмовитися від такого комфортного і вигідного для неї стану речей? Питання не риторичне, а знущальне.

Характерно, що серед адептів повстання все більше не тільки професійних військових, а й послідовних гуманітаріїв-інтелектуалів .

М'який варіант, коли суспільство примушує владу до перезавантаження, я описав вище. 

Важливо: просто перевибори ситуацію злегка оздоровлять, але не виправлять. І навіть вибори по поліпшеному виборчого законодавства - лише напівзахід. Так як залишається вельми високий шанс на реставрацію олігархічно-клептократичною влади, оскільки, як з'ясувалося, дуже багатьом громадянам України вона є близькою і зрозумілою. А ще більша кількість наших співгромадян органічно не здатні відстоювати свої права, сподіваючись на героїв-варягів, «нові обличчя» з хижим оскалом, допомога Заходу і інші спонтанні перетворення замурзаної Попелюшки в успішну королеву.

Больові точки: Збройне повстання або конституційні перетворення?

Нам необхідна країна взаємної відповідальності - суспільства і влади. Тобто, формувати владу - вибирати і вибиратися - повинні відповідальні громадяни, які підтвердили справою таке своє високе право. Але і відповідальність влади повинна бути абсолютно реальною і невідворотною, зі скрупульозно прописаної процедури в законі.

Один із критеріїв відповідального громадянства - готовність зі зброєю в руках захищати країну. Тому тема максимального залучення військових до влади - абсолютно природна.

Відразу хочу заспокоїти стурбованих: класичний військовий переворот в Україні неможливий через надмірность здорового глузду, в тому числі, і серед армійців. Вони розуміють, що легітимність влади і реанімація нинішньої передінфарктної економіки - завдання, непосильні для штабу полку і навіть Генштабу, особливо існуючого.

Може йтися про забезпечення приходу до влади тих політичних сил, де військові складають істотну частину - від 30 до 50%. Але справжні військові - НЕ пристосуванці в камуфляжі, яких зараз повно під куполом. І не совдепівські генерали, які вміють силами армії зводити дачі, а не доти. 

Больові точки: Збройне повстання або конституційні перетворення?

Військові повинні взяти на себе організаційну функцію примусу влади до співпраці, цивільні - забезпечення легітимності процесу, стратегію і тактику очищення і переформатування країни, а також ресурсне забезпечення. Тому, що якщо військові займаються ресурсами - то це вже не військові, а мародери. У кращому випадку, найманці.

Інтелектуали вже напрацювали достатню платформу смислів і практичних концепцій. Справа за контактом і взаємодією діяльних авторитетних військових рівня майор-полковник і патріотичних політиків, яким армія готова повірити і підтримати практично.

Найцікавіше, що влада теж намагається будувати подібні політичні конструкції за участю військових. І досить успішно. Так що питання постане: хто раніше? Або, не дай бог, хто кого? І тоді черговий етап громадянської непокори ризикує стати не катарсисом, а саме російським бунтом.

Больові точки: Збройне повстання або конституційні перетворення?

PS Один мій добрий товариш регулярно рекомендує запасатися патронами. Багато читачів його постів думають, що це такий жарт. Ну, нехай думають ...

Олександр Кочетков, аналітик і політтехнолог, спеціально для Politeka

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 361
delete
Влочега
Влочега, Львов, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 0, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Комментарии

Live

30 сек. назад

Крысюк Жаболюбов комментирует материал Достали!

1 мин. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

1 мин. назад

Крысюк Жаболюбов комментирует материал Достали!

3 мин. назад

Крысюк Жаболюбов комментирует материал Достали!

10 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Достали!

12 мин. назад

Виченд Тутс публикует статью Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

26 мин. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

29 мин. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

41 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Достали!

52 мин. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

55 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Достали!

1 час. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

1 час. назад

Жабон Старицевич Пиздюк комментирует материал Достали!

1 час. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

1 час. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

2 час. назад

Жабон Старицевич Пиздюк комментирует материал Достали!

2 час. назад

Жиго публикует статью Ви можете бути різними...

2 час. назад

Жабон Старицевич Пиздюк комментирует материал Достали!

2 час. назад

Жабон Старицевич Пиздюк комментирует материал Достали!

4 час. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

4 час. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

5 час. назад

белка у Стрелки комментирует материал Достали!

5 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Пчела и муха.