О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Для СМИ  9 декабря 2016 11:52:37

Автор: Наша Версия

Херсонщину поглинув рейдерський перерозподіл землі: щоб відібрати ділянки знищують посіви!

В Чаплинському районі, Херсонської області виявлена ОПГ на чолі з головою Преображенської сільради Артюшенко та братами Назарчуками. Поліція, обласна та районна влада покривають злочинців.

Останнім часом Україну захлиснули земельні війни. Кількість гарячих точок, де в людей у різний спосіб відбирають землю, використовуючи фальшування документів, залякування  та корупційні зв’язки вже загрожує перерости у справжню епідемію беззаконня, від якої може загинути вся держава.

Зокрема, саме зараз у Чаплинському районі що на Херсонщині випробовують зухвалий спосіб захоплення фермерських ділянок, який вражає своєю зухвалістю і впевненістю у безкарності.

Херсонщину поглинув рейдерський перерозподіл землі: щоб відібрати ділянки знищують посіви!

У подіях прямо на місці розбиралася знімальна група програми «Територія закону» разом із журналістами газети «Наша Версія».

 

Між Кримом та «руською весною»

Преображенка, Чаплинського району Херсонщини - типове село півдня степової України, налічує під 1700 мешканців та має давню історію. І хоча землі навколо села не відзначаються такою надзвичайною родючістю, як приміром полтавські або черкаські, місцеві чорноземи дозволяють вести пристойне зрошувальне землеробство, що є основою життєдіяльності місцевого населення. Сусідство із Кримом надає цьому регіону особливого значення, у районі чимало військових та блокпостів.

На початку бурхливих подій 2014 року село переживало непрості часи – метастази «руської весни» загрожували прорости у цьому районі ворожим анклавом.

Місцевий фермер з Преображенки, директор СПрАТ ім. Кірова Микола Микитович Мартиновець розповідає, як разом із кількома однодумцями-патріотами не допустили проросійських червоних мітингів у районі та змусили повернути на будівлю Чаплинської поліції український прапор, який тодішні «слуги закону» спустили, очікуючи чия влада переможе. Тоді ж у Чаплинці, зусиллями активістів на кошти Мартиновця, були пофарбовані у жовто-блакитний колір стовпи, щоб усі бачили, яку державу підтримують місцеві жителі. Коли ж розпочалося АТО і батюшка Преображенської церкви Іоакима і Анни Московського патріархату відмовився служити молитви за захисників вітчизни-учасників АТО, серед яких були й мешканці села, стало зрозумілим, що це ганебне становище треба змінювати. Мартиновець зібрав сільську громаду, запросили українських священиків із Херсону і люди, попри сильний опір комуністичного лобі, проголосували перейти з Московського до Київського патріархату, вказавши проросійському батюшці на двері. Становище в селі  потроху налагоджувалось, люди з надією дивились у майбутнє. Але зажити новим життям мешканцям Преображенки не судилося, адже до влади, на хвилі популістичних гасел, невдовзі заступив комуністичний голова Володимир Артюшенко, який заручившись підтримкою місцевих правоохоронців, згуртував молодиків і організував навколо себе своєрідне угруповання, яке почало насаджувати власні правила. Де посулами і обіцянками, а де залякуваннями, він змусив людей коритися й виконувати його вказівки.

Церква Іоакима і Анни Київського патріархату
Церква Іоакима і Анни Київського патріархату

 

У стилі бандитських 90-х

У приватних бесідах преображенці жаліються, що системні побори підприємців, маршрутників і таксистів, стягнення неіснуючих заборгованостей з людей стали нормою. Подейкують, що торгівля наркотичними засобами у районі теж керується з кабінету сільського голови.

Звичайні люди на камеру бояться розповідати про існуючі проблеми, але не всі.

Селищний голова Володимир Артюшенко і землевпорядник Ілля Процько
Селищний голова Володимир Артюшенко і землевпорядник Ілля Процько

Крайова Ніна Володимирівна, мешканка с. Преображенка:

«Я працювала постійно у Миколи Мартиновця і була повністю задоволена співробітництвом. Та коли прийшов Артюшенко, в селі почались проблеми. До нього було все спокійно, люди нормально жили, в ладу один з одним, не виникало ніяких проблем, але якщо і виникали, то їх завжди вирішували без суперечок.

Мешканка Преображенки Ніна Крайова і депутат сільської ради Андрій Сінько
Мешканка Преображенки Ніна Крайова і депутат сільської ради Андрій Сінько

Якось ми поливали картоплю на власній ділянці – а нам землевпорядник Ілля Процько нарахував штраф за воду невідомо з чого. Потім  вимагали, щоб я платила якісь податки, хоча в мене все сплачено. Я не заплатила, а багато людей заплатили нізащо, в кишеню Артюшенко. Мені голова погрожує, каже, що приїдуть хлопці з Чаплинки і «ноги повидьоргують» за те, що ти підтримуєш Мартиновця. Грозився вижити мене з села, так і казав!»

Сінько Андрій Іванович, депутат Преображенської селищної ради:

«Коли Артюшенко порубав нам шланг за те, що ми поливали власну картоплю водою, за яку платили, я звертався до поліції, писав скарги на дії селищного голови.

А він мені одного разу сказав – до тебе приїжджали на Будьоне вночі, скажи спасибі, що я тебе пожалів тоді, але якщо будеш сперечатись, то прийдуть ще. А я колись купував цю хату, біля Артюшенко. Лише його теща знала, що в мене була велика сума грошей. І вночі на нас напали в масках з ножами. Вимагали саме ту суму, за яку я домовився із покупцем за цю хату. Думаю, що то були його люди», - розповів депутат місцевої сільради.

Як відомо,  безкарність породжує вседозволеність. Дійшло до того, що на черговій сесії райради Артюшенко підняв питання «націоналізації» майна, що належить СПрАТ ім. Кірова, зарахувавши його як безгосподарне, та яке всі роки піднімав та відбудовував за власний кошт Микола Мартиновець. Але головною зацікавленістю цього угруповання, як виявилося згодом, являлась земля – стратегічний товар української держави.

Показовий факт - коли журналісти їздили селом та збирали інформацію, за ними весь час слідкувало кілька машин Артюшенка і його спільників – місцевих земельних магнатів братів Назарчуків та Сидоренка, про яких піде мова далі. А самій знімальній групі пропонували хабар за те, щоб матеріали розслідування не потрапили у ЗМІ.

 

Злочин проти совісті і людяності

5 листопада 2016 року, близько 9-ї години, проводячи плановий об’їзд земель,які належать на правах оренди СПрАТ ім. Кірова, головний агроном Новицький Євген Анатолійович, разом з гідротехніком Смірновим Андрієм Олексійовичем виявили, що по полю № 7, 8 на площі 103 га їздять самохідні оприскувачі та виливають на посіви озимої пшениць невідому хімічну речовину. Агроном зателефонував Миколі Мартиновцю, і повідомив про дану ситуацію.

Приїхавши на поле, Мартиновець виявив там представників ТОВ «Украгросолід Інтернешнл» (керівники – Сидоренко О. С., Сергій Назарчук та  Анатолій Назарчук), які відмовились пояснити, що вони роблять на чужому полі та якою речовиною обприскують озиму пшеницю СПрАТ ім. Кірова. Після того, як фермер зателефонував до поліції, вони спішно покинули поле разом із самохідними оприскувачами. Через деякий час приїхала поліція і відібрала у господаря пояснення по даній події. На тому ситуація не закінчилась.

Війна на знищення врожаю та захоплення землі підприємства тільки почалась. Подальші події нагадують страшний абсурдний сон, або хроніки знищення українських сіл часів Голодомору. 

Микола Мартиновець показує знищені посіви озимої
Микола Мартиновець показує знищені посіви озимої

В той же день, фермер разом з агрономом та гідротехніком виїхали на поле та виявили що озима пшениця на полі №7,8 площею 103 га пожовтіла та втратила свій природній вигляд. Цей факт також був зафіксований поліцією.

Трохи згодом, близько 16:00,на поле № 7, 8 площею 103 га знову приїхали оприскувачі, і почали свою чорну справу. На цей раз їх супроводжували бійці Артюшенко - молодики в «балаклавах». Директор черговий раз викликав поліцію, до приїзду якої злочинна група разом із оприскувачами швидко встигли зникнути з місця злочину.

Ще кілька разів Мартиновець разом із помічниками попереджували спроби незаконного вторгнення техніки ТОВ «Украгросолід Інтернешнл» на власні поля. Аж доки ввечері 6 листопада, під час чергової спроби знищення посівів, не зважаючи на опір молодиків, директору вдалося блокувати двома машинами  самохідний оприскувач, що знищував озимі на полях №2,3, які належать СПрАТ ім. Кірова.

Під час інциденту, намагаючись втекти з місця злочину, самохідний оприскувач пошкодив автомобіль, який належить сину фермера Мартиновцю Сергію Миколайовичу. І лише через півтори години після виклику поліція, нарешті, прибула на місце події. Але правоохоронці знову не вчинили жодної дії для затримання оприскувача, який працював без документів, та осіб, які вчиняли злочин! Все це дає підстави вбачати корупційний зв'язок між діями шкідників і бездіяльністю поліції.

Надалі злочинні атаки техніки ТОВ «Украгросолід Інтернешнл» на посіви Мартиновця не лише не припинились, але й посилились. Користуючись повною безкарністю та поліцейською «кришою», не зважаючи на те, що 07.11.2016 року Чаплинським відділенням Генічеського відділу поліції ГУНП в Херсонській області на папері було розпочато досудове розслідування в кримінальному проваджені № 120162302500007611 за ст. 356 КК України (самоправство), вбивці посівів продовжували свою чорну справу.

Зокрема, 21 листопада 2016 року злочинці, використовуючи трактори з дисковими боронами, знищили в полі № 4 16 га озимого ріпаку, підтримувані людьми Артюшенка.

Трактор Назарчуків на полі Мартиновця
Трактор Назарчуків на полі Мартиновця

А того ж дня, близько 20 години сільськогосподарська техніка ТОВ «Украгросолід Інтернешнл», використовуючи дискові борони, буквально на очах представників поліції, не зупиняючись, знищила посіви озимого ячменю на полі № 2-3.

Таким чином, загальний збиток від дій ТОВ «Украгросолід Інтернешнл», щодо знищення 306 га озимої пшениці, близько 16 га озимого ріпаку та 50 га озимого ячменю, яке належить СПрАТ ім. Кірова, становить більше 115000000 грн.(одинадцять мільйонів п’ятсот тисяч гривень). Дане кримінальне діяння підпадає вже під ознаку ч. 2 ст. 194 КК України (умисне знищення або пошкодження майна).

Але сухі цифри та факти цього злочину не відображають й  дещиці того страшного абсурду, який у роковини Голодомору влаштували у Преображенці земельні рейдери! Це не вписується в жодну схему, бо знищувати їжу в країні, де мільйони людей померли від голоду – це не просто злочин, це повний моральний розпад і втрата людської подоби.

В Україні, під час рейдерських захоплень землі, траплялись різні ситуації – від перешкоджання проводити посівну, нищення техніки до самовільного збирання та викрадання вже зібраного врожаю. Але ще ніколи, здається, свідомо не знищували живі посіви, які належать другим фермерам  та підприємцям.

Кодинський Павло Петрович, начальник відділу агропромислового розвитку Чаплинської райдержадміністрації так прокоментував цю ситуацію: «В першу чергу страждає земля, страждають люди, які на ній працюють. Ми виїжджали на землю до Микитовича, щоб розібратись у ситуації. Бачили оприскувачі, людей, які роблять ці дії, бачили, як знищили озимі. Я до цих пір не можу зрозуміти мотиви тих людей, які це зробили. Але цього не можна було допускати! Це робота правоохоронних органів та суду», - каже посадовець.

Павло Кодинський
Павло Кодинський

 

Підступний план Сидоренко і  Назарчуків: технологія рейдерства

В той час, коли Мартиновець боронив від знищення свої посіви, та  намагався збагнути, навіщо робити такі жахливі для будь-якого українського селянина речі, спливла не менш вражаюча інформація.

21 листопада 2016 року директору стало відомо, що використовуючи підроблену довіреність, датовану 26 вересня 2016 року, від директора СПрАТ ім. Кірова Мартиновця Миколи Микитовича, на підставну особу на прізвище Костик Костянтин Сергійович (22.12.1987 року народження паспорт № МР 091088 виданий Комсомольським ВМХМУМВС України в Херсонській області від 27 квітня 2004 року, ідентифікаційний номер: 321361419),зловмисники в інтересах ТОВ «Украгросолід Інтернешнл» підробили договори розірвання договорів оренди земельних ділянок пайщиків приблизно на 1800 га, які знаходяться в оренді СПрАТ ім. Кірова до 2023 та 2025 років, та зареєстрували дані договори у приватного нотаріуса Тарасенко Андрія Володимировича, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Багговутівська, буд. 23, номер свідоцтва 4957. Дане кримінальне діяння підпадає під ознаку ст. 358 КК України (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, використання підроблених документів).

Брати Назарчуки на місці злочину
Брати Назарчуки на місці злочину

Після розірвання договорів оренди земельних ділянок за підробленою довіреністю від  директора Мартиновця Миколи Микитовича, службові особи ТОВ «Украгросолід Інтернешнл», реалізовуючи свій злочинний план, організованою групою з допомогою Паньків Ольгою Михайлівною заволоділи власністю СПрАТ ім. Кірова в особливо великих розмірах, а саме земельними ділянками приблизно на 1800 га, зареєструвавши нові договори оренди земельних ділянок на себе.  Дане кримінальне діяння підпадає під ознаку ч. 5 ст. 191 КК України (привласнення або заволодіння майном, шляхом зловживання службовим становищем).

Спілкуючись із мешканцями с. Преображенка та відновлюючи картину подій, журналістам вдалося встановити, що від імені ТОВ «Украгросолід Інтернешнл» діяла спільниця Назарчуків, цивільна дружина голови сільради Ольга Паньків, яка із підробленою довіреністю їздила по хатах та одразу пропонувала живі гроші (5 тисяч гривень за пай одразу)під розписку, та начебто більш вигідні умови оренди надалі. З іншого боку, селян обробляли сільський голова та його поплічники, натякаючи, що у разі відмови, в них можуть розпочатись проблеми.

Більшість людей не бажали змінювати орендаря, але хтось, після роздумів, не витримуючи агресивного тиску, погоджувався.

«В новому договорі на 15 років, обіцяли  платити більше та без сплати податків. А мені терміново потрібні були гроші –от я і погодилась, -  розповідає у розпачі місцева жителька Віжічаніна Лариса Миколаївна, ховаючись від камери, - дали гроші і сказали, що договір зробимо самі, я нічого не підписувала. Мені тут жити, що я мала робити…».

Херсонщину поглинув рейдерський перерозподіл землі: щоб відібрати ділянки знищують посіви!

Треба зрозуміти такий фактор, що для більшості місцевих селян 5 або 10 тисяч гривень на руки – великі гроші, і встояти від спокуси взяти платню просто за переоформлення оренди, навіть якщо все виглядає підозрілим,  зможе далеко не кожен. Тим більше, коли тебе обробляють з усіх боків.

Попри все, лише 166 чоловік, менше третини із більш як 534 місцевих пайщиків, які довірили обробляти свою землю директору Миколі Мартиновцю, під тиском дали згоду на оформлення договорів з  ТОВ «Украгросолід Інтернешнл», яке зареєструвало їх в с. Миловському в сільській раді, в Каховській міській раді і частину в м. Херсоні. І це красномовно свідчить, що більшість селян ще не втратили здорового глузду, не бажають ставати співучасниками махінацій, і цілковито довіряють СПрАТ ім. Кірова та його керівнику.

 

Як «СІНА» іванівчан до суду довела

Схема, яку земельні рейдери Назарчуки використовують у Преображенці – не нова. У Чаплинському районі вона проявила себе ще з 2012 року.

На зустріч із журналістами приїхали мешканці сусідньої Іванівки, які розповіли на камеру, не ховаючись, про обставини земельної махінації, у яку вони потрапили й досі не можуть з неї виплутатись.

Розповідає мешканка Іванівки Горбова Ольга Степанівна, яка представляє по довіреності інтереси кількох десятків односельців з об`єднання «Фрегат»:

Херсонщину поглинув рейдерський перерозподіл землі: щоб відібрати ділянки знищують посіви!

«У 2012 році в нас закінчувався договір із ТОВ «СІНА» (керівники Сидоренко Валентин, Назарчук Сергій, Назарчук Анатолій). Ми не хотіли продовжувати договір оренди, бо орендарі розпочали незрозумілі нам підозрілі дії. Зробили «шахматку» – одним платимо стільки, іншим за такий же за розміром пай – вдвічі менше. Людей це налаштовувало один проти одного, і тому вони відмовились від продовження договору оренди.

Ми провели збори, та написали заяву про відмову продовження договорів оренди з ТОВ «СІНА». Але не зважаючи на це, Наумова Ірина Володимирівна – на той час начальник землевпорядкування, зареєструвала липові договори на 30 пайщиків, з підробленими підписами людей! До мене приїжджали додому і погрожували, подали на мене с суд про відшкодування морального збитку на 500 тисяч!

Людям чи не насильно пхали в руки гроші, щоб узаконити ті незаконні договори, які нам на руки не давали. Зробили почеркову експертизу, яка підтвердила, що підписи людей  - підроблені!

Висновок почергової експертизи, який засвідчує факт підробки документів посадовцями ТОВ «СІНА»
Висновок почергової експертизи, який засвідчує факт підробки документів посадовцями ТОВ «СІНА»

Ми звертались у обласну адміністрацію, у поліцію, прокуратуру – самі відписки. Виграли Чаплинський суд, виграли Апеляційний суд Херсонської області. ТОВ «СІНА» подали касацію у ВССУ. Ми не знали, яке рішення там планувалось, нас навіть не запросили на засідання. Але коли ми приїхали на суд до Києва і показали результати експертизи, коли судді дізнались про кримінальне впровадження проти посадовців ТОВ «СІНА» за підробку договорів, то справу повернули знову до першої інстанції».

Витяг з кримінальної справи, порушеної проти посадовців ТОВ «СІНА»
Витяг з кримінальної справи, порушеної проти посадовців ТОВ «СІНА»

Горбач Тетяна Олександрівна, мешканка Іванівки:

«Зараз ТОВ «СІНА», не зважаючи на все, обробляє частину нашої землі в суборенді. Ми ніяк не можемо від них здихатись! Це при тому, що ми підписали договори із другими.

Херсонщину поглинув рейдерський перерозподіл землі: щоб відібрати ділянки знищують посіви!

Ольга Сидоренко, яка була директором ТОВ «СІНА», приїздила до нас з пустою відомістю, і казала, що буде видавати гроші. Хіба так робиться!? А вона заявляє – пишіть розписку про те, що ви відмовляєтесь від орендної плати. Але ж ми не відмовляємось, ми хочемо, щоб все було по закону, а нас кидають у беззаконня!

Думаємо, що це така тактика – давати гроші під відомості, а потім пред’явити права на землю. Ми не хочемо втратити власну землю, і сподіваємось, що цей кошмар закінчиться».

Ситуацію із фальшуванням договорів на оренду землі мешканців Іванівки прокоментувала юрист Сидоренко Наталія Олександрівна:

Херсонщину поглинув рейдерський перерозподіл землі: щоб відібрати ділянки знищують посіви!

«Ситуація в Чаплинському районі навколо земельних питань дуже не здорова. Нажаль, вона є типовою для всієї України, де найгостріші питання – це права на оренду і продаж землі. Люди постійно страждають від незаконних дій приватних компаній, і не в змозі  захистити себе.

В ситуації як із пайщиками Іванівки, якраз маємо той приклад беззаконня, яке коїться в нашому районі. В 2012  році люди не забажали продовжувати оренду з ТОВ «СІНА», але договори і підписи під ними були підроблені. Поліція порушила за фактом підробки документів кримінальну справу проти посадових осіб ТОВ «СІНА» - це Сидоренко і брати Назарчуки, але віз і нині там. Нажаль, наші правоохоронні органи не проводять всіх слідчих та процесуальних дій, які мали б зробити. Більше того, як бачимо, вони не мають наміру їх робити. Але люди як в цій ситуації, так і у випадку підробки договорів по СПрАТ ім. Кірова, опиняються поза правовим полем, і стають легкою мішенню для земельних рейдерів».

 

А що поліція?

Звичайно, журналісти виявили бажання поспілкуватись безпосередньо із представниками Чаплинської  поліції, щоб дізнатись із перших вуст про те, що коїться в районі навколо землі.

Відділ місцевої Чаплинської  поліції
Відділ місцевої Чаплинської поліції

Але попри телефонне попередження заздалегідь, усі керівники Чаплинського райвідділу, як тільки знімальна група завітала на поріг відділку,  кудись раптово зникли, а черговий поліцейський не зміг пояснити, куди саме і чому. Напевно, це зараз норма ховатися від ЗМІ. А, може, місцеві правоохоронці зрозуміли, що їм буде нічого відповісти на питання «чому не ведуться кримінальні справи» стосовно підробки документів, або чому поліція фактично «кришує» знищення фермерських посівів. Що ж, тепер їм доведеться відповідати перед вищим керівництвом та самим постати перед законом.

Перш за все питання виникнуть до начальника слідчого відділу Чаплинського відділення, Генічеського відділу національної поліції Херсонської області - Кузіна Євгена Володимировича, а також до в.о. начальника Чаплинського відділення, Генічеського відділу національної поліції Херсонської області - Г. В. Букіна. Ну, і, неодмінно, доведеться відповідати Херсонській обласній поліції разом з прокуратурою, бо всі ці факти відомі давно, а ніяких дій по ним не відбувається.

 

Слово за Президентом, Прем’єром, Головами ГПУ та МВС

Підводячи підсумки щодо цього розслідування, важко підібрати слова, щоб дати визначення тим подіям, які відбуваються на даний момент в Чаплинському районі, Херсонської області.

Підкуп, залякування, підробка документів і, насамперед, цинічне і зухвале знищення посівів, нагадало жахливі сталінські часи, коли в Україні проти непокірних селян, які не бажали йти на умови радянської влади, скоювався геноцид.

Треба подивитись правді в очі - сьогодні на території України тривають земельні війни не на життя, а на смерть. Земля, як останній  ліквідний товар, який має величезну цінність, як і колись стає предметом зловживань, розбрату, інструментом тиску і доведення селян до межі зубожіння, до втрати віри у справедливість, віри у державу.

Але президент України Петро Порошенко, який сам має у користуванні чималі наділи, прем’єр-міністр Володимир Гройсман, голова МВС Арсен Аваков, голова ГПУ Юрій Луценко мають зрозуміти, що ситуація загострилась до краю. Сьогодні не ті часи, коли люди будуть терпіти до власної голодної смерті. Вони радше візьмуть зброю та почнуть самі вершити своє селянське правосуддя. І масштаби селянських повстань можуть перевершити усі майдани разом узяті. Якщо українська влада прагне зберегти державу, то вона має усвідомити свою відповідальність за те, що коїться навколо землі, та негайно розпочати комплексну антирейдерську операцію з централізованим керуванням. Завтра може стати вже пізно. 

 

 

Микола Полтавець, Тамара Воля, по матеріалах журналістського  розслідування програми «Територія закону» і газети  «Наша Версія» 

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 1815
Отредактировано: 09-12-2016 [12:55]
delete
Наша Версия, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 3, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Комментарии

Рекомендует этот материал.
17:31 10/12/16
Рекомендует этот материал.
10:24 12/12/16
Рекомендует этот материал.
10:43 12/12/16

Live

3 час. назад

глядач цирку комментирует материал СКАЗКА О ЦАРЕ ИУДЕЕ

4 час. назад

Писной Андрей комментирует материал СИНДРОМ

10 час. назад

ivp_paster пишет рецензию на публикацию Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

11 час. назад

Белка Белкина комментирует материал СКАЗКА О ЦАРЕ ИУДЕЕ

11 час. назад

Белка Белкина комментирует материал СКАЗКА О ЦАРЕ ИУДЕЕ

11 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал СКАЗКА О ЦАРЕ ИУДЕЕ

11 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

11 час. назад

Жиго публикует статью Яскравий двір. Трава. Каштани.

12 час. назад

antov комментирует материал ЗАЯВИ МАЮТЬ ПІДСТАВИ, ЧИ ЦЕ СПЛАТА ВЛАСНИХ ІНТЕРЕСІВ І ВИНАГОРОД? ч.1

12 час. назад

antov удаляет комментарий к материалу ЗАЯВИ МАЮТЬ ПІДСТАВИ, ЧИ ЦЕ СПЛАТА ВЛАСНИХ ІНТЕРЕСІВ І ВИНАГОРОД? ч.1 от antov

12 час. назад

antov комментирует материал «ВІЙНА БУЛА – ШАЛЕНА ВІЙНА»

12 час. назад

Юрко С публикует статью СКАЗКА О ЦАРЕ ИУДЕЕ

12 час. назад

Юрко С публикует статью СКАЗКА О ЦАРЕ ИУДЕЕ

12 час. назад

Юрко С публикует статью СКАЗКА О ЦАРЕ ИУДЕЕ

12 час. назад

Юрко С публикует статью СКАЗКА О ЦАРЕ ИУДЕЕ

12 час. назад

Юрко С публикует статью СКАЗКА О ЦАРЕ ИУДЕЕ

12 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал СИНДРОМ

12 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал Другие дети

12 час. назад

Белка Белкина комментирует материал The International of Gangsters and Thieves Интернационал бандитов и воров

12 час. назад

Khomiaklit пишет рецензию на публикацию Другие дети

12 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Що з нами не так? По слідам "Крадійки книжок"

12 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал The International of Gangsters and Thieves Интернационал бандитов и воров