О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Жизнь журналиста  15 февраля 2016 14:17:45

Автор: viktor trigub

“Бойові” Самчики: історія з фронтової Донеччини

 

Ми не могли зробити сепарам такий дорогий подарунок! До того ж на кону стояли наші життя. Мистецька акція в “мирному” Краматорську стала частиною “спецоперації” з культурологічного рейду в сіру зону лінії розмежування.

Велика подяка команді Державного історико-культурного заповідника “Самчики“, що взяли участь в Музейній експедиції в зону АТО, розгорнули неперевершену виставку Самчиківського розпису і прикрили нашу поїздку вздовж Першої лінії оборони. Спасибі Управлінню культури Донецької ОДА, відділу культури Мар`їнської РДА!

Але, про все по порядку.

“11 лютого 2016 р. у приміщенні художнього музею Краматорської міської ради у рамках акції «Відчуй_Україну» стартувала виставка самчиківського розпису. Організаторами виставки виступили управління культури і туризму Донецької облдержадміністрації, ВГМО «Соціальний вектор».

12729235_458047224387279_7676371726233035607_n

Відвідувачі мають можливість ознайомитися з унікальним народним мистецтвом Хмельниччини – Самчиківським розписом. Тут представлено виставку творів найвідоміших майстрів цього мистецтва: Пажимського Олександра, члена Національної спілки художників України, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслуженого майстра народної творчості України; Юзвука Михайла, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України; Раковського Віктора, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України; члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Касьянова Сергія.

12670068_458057404386261_3225877939639693023_n Під час відкриття народні майстри провели для бажаючих майстер-клас самчиківського розпису також відбулась презентація Державного історико-культурного заповідника «Самчики».

Хмельниччина завжди славилась своїми настінними розписами, які заслуговують уваги та наукового вивчення. Ще у 50-х роках ХХ століття подільські хати були замальовані дивовижними рослинними орнаментами, які виступали в якості оберегів. Але поступово настінні візерунки почали зникати. І лише у 60-х роках минулого століття самчиківські художники відродили народні традиції, започаткувавши Самчиківську школу, яка продовжила традиції настінного розпису Поділля.

 

dscn9285Фундатор розпису – Пажимський Олександр Матвійович. Він заснував мистецьку студію «Просвіт», що почала розвивати традиції місцевого декоративного розпису, збагативши його орнаментально, сюжетно та колористично”.

Отож, що відбулося за фасадом виставки. Мар`їнський район у ті дні інтенсивно обстрілювали. І саме туди, в Курахове, Красногорівку, Новомихайлівку ми планували поїхати. Російська розвідка постійно моніторить візити держчиновників України, відомих людей. І якщо подібна делегація опиняється в зоні досяжності їх артилерії, повірте, у тих бурятів рука не здригнеться…

Начальник Управління культури Донецької ОДА, завідувач відділу культури РДА і два київських журналіста вже є крупною ціллю для терористів. Кількох десятків снарядів на таких не жаль…

Враховуючи, що наш маршрут йшов пристріляним райцентром, ми проїздили десь за кілька сот метрів від сепарського блок-поста, де на териконах гніздяться “курсанти школи снайперів ДНР”, розміщено кілька мінометних і артилерійських батарей, достатньо було публічно повідомити про день і напрям нашої експедиції, аби сепари святкували перемогу, а ми померли незламними героями чи опинилися в лікарні…

s27176895

Відповідно, натякнули про рейд музеями Ясинуватського і Артемівського районів, широко анонсували відкриття виставки Самчиківського розпису в Краматорську за нашою участю. Частину Музейної експедиції на чолі з Сергієм Пархоменком, Ільхамом (журналісти, політологи і радники Міністра освіти) та Світланою ( Мінкульт) відправили на Київ.

Вранці, тихенько з Аліною Певною і моїм сином Ростиславом – студентом журфаку Університету “Україна”, взяли квитки на рейсовий автобус і рушили на Курахове. Де на непримітному ВАЗі нас вже чекала керівник районної культури Світлана Чупєєва. Пощастило, що приїхала група спостерігачів ОБСЄ і волонтери міжнародного Червоного хреста. Кілька разів пересікли невелику Мар`їнку, заїхали у кілька місць.

І розбитою дорогою, що йде просто у лінії оборони, вздовж окопів, бліндажів, мінних полів, під прямою наводкою арти, ділянками, що прострілюються снайперами, відвідали Новомихайлівський сільський музей. І повернулися.

Від рейду на розгромлену снарядами Красногорівку відмовилися – не встигали на автобус і поїзд до Києва. Рейсовим автобусом повернулися до Краматорська.

Михайло Юзвук, Сергій Касьянов, Богдан Пажимський – група бойових Самчиків, що тріумфально відкрили виставку, провели майстер-клас, зустрілися з учнями місцевої художньої школи, виступили на телебаченні, трохи ображено пили пиво в піцерії Челентано.

Адже, попри масовані анонси, ні Аліни Певної, ні нас, київських журналістів, на урочистостях не було. Довелося вибачитися. Обговорили деталі співпраці з Аліною Валентинівною, а потім ми весело спілкувалися в поїзді – їхали у сусідніх купе…

Виявляється, гумористичні краматорці загнали слово Самчики в перекладач Гуглу, який видав результат російською – маленькие самцы…

Зрозуміло, ця історія миттєво стала легендою, розширившись неймовірними деталями, епізодами і анекдотами… Пишу, як було насправді.

Нині в зону АТО напівлегально їдуть десятки творчих колективів, самодіяльність, митці, широко анонсуючи свої заходи, викладаючи детальні маршрути.

Не забувайте – йде війна! Узгоджуйте такі візити з місцевими органами влади. Думайте про елементарні заходи безпеки! Особливо в зоні досяжності ворожої артилерії, чи не дай Бог, снайперів… Для рашистських терористів ви “пособники карателів, бандеровци”. Жаліти не будуть…

Ще раз дякую дружну команду Самчиків, Управління культури і туризму Донецької ОДА, відділу культури Мар`їнської РДА, Краматорському художньому музею, Мар`їнському музею, Новомихайлівському музею за реальну підтримку Музейної експедиції в зону АТО журналу “Музеї України”!

До Управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької ОДА

Журнал “Музеї України” висловлює подяку за сприяння візиту команди Державного історико-культурного заповідника “Самчики в зону АТО в Донецькій області, організації виставки Самчиківського розпису в Краматорському художньому музеї, майстер-класи, концерт, зустрічі з учнями художньої школи, пропаганду української мови і культури в рамках акції “Відчуй Україну!” і Музейної експедиції часопису! Просимо якимось чином відзначити музейників!

Віктор Тригуб, редактор журналу “Музеї України”, керівник Музейної експедиції в зону АТО

“Бойові” Самчики: історія з фронтової Донеччини
“Бойові” Самчики: історія з фронтової Донеччини

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 1810
delete
viktor trigub
viktor trigub, Киев, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 2, Всего рецензий: 3
Читайте также

США повинні брати участь у розслідуванні про українські ракетні двигуни в КНДРСША повинні брати участь у розслідуванні про українські ракетні двигуни в КНДР

Україна повинна проводити розслідування стосовно інформації про нібито надходження в КНДР ракетних технологій з України за участю американських експер ...

Как не превратить авто в корыто: ТОП-7 противопоказаний по уходу за кузовомКак не превратить авто в корыто: ТОП-7 противопоказаний по уходу за кузовом

Практически все водители допускают ошибки при мытье и чистке автомобиля ...

Facebook обманом стежив за конкурентами завдяки сторонньому додатку – WSJFacebook обманом стежив за конкурентами завдяки сторонньому додатку – WSJ

Facebook слідкував за аудиторією конкурентів, зокрема за Periscope, Snapchat і WhatsApp до його покупки. ...

Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

22:35 15/02/16
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster Тернополь
 
23:00 15/02/16
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
outsider Винница
 
00:06 16/02/16
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
умно!

Комментарии

outsider Винница
Рекомендует этот материал.
23:00 15/02/16
Рекомендует этот материал. Почему? додумались
00:07 16/02/16

Live

3 час. назад

Василькевич Евгений публикует статью Национальный Корпус вступился за предпринимателе
й промрынка "7КМ"

3 час. назад

Василькевич Евгений публикует статью Национальный Корпус вступился за предпринимателе
й промрынка "7КМ"

3 час. назад

Карина Вильнштейн публикует статью ПРЕМ'ЄРИ ПРИ ВЛАДІ

4 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал Светлые Силы против Сил Тьмы. Игра по правилам и без...

5 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Не їдьте , братчики, у Крим

5 час. назад

Володимир Бровко комментирует материал Ченстохов. Раздумья

5 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Светлые Силы против Сил Тьмы. Игра по правилам и без...

5 час. назад

Володимир Бровко рекомендует материал Ченстохов. Раздумья

5 час. назад

Володимир Бровко пишет рецензию на публикацию Ченстохов. Раздумья

5 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал Светлые Силы против Сил Тьмы. Игра по правилам и без...

6 час. назад

Сергей Кувалда рекомендует материал Не їдьте , братчики, у Крим

6 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал Светлые Силы против Сил Тьмы. Игра по правилам и без...

6 час. назад

Сергей Кувалда рекомендует материал Светлые Силы против Сил Тьмы. Игра по правилам и без...

6 час. назад

Геннадий Москаль комментирует материал Українська влада знає, як повернути на свою користь ППО РФ біля кордонів

6 час. назад

Жиго публикует статью Із дерева злітав пожовклий лист...

6 час. назад

Марк Львович комментирует материал Светлые Силы против Сил Тьмы. Игра по правилам и без...

6 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Не їдьте , братчики, у Крим

6 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Не їдьте , братчики, у Крим

6 час. назад

Андрей Марин публикует статью Ченстохов. Раздумья

7 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал Не їдьте , братчики, у Крим

7 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал Не їдьте , братчики, у Крим

7 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал Українська влада знає, як повернути на свою користь ППО РФ біля кордонів

7 час. назад

Геннадий Москаль комментирует материал Українська влада знає, як повернути на свою користь ППО РФ біля кордонів