О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Жизнь журналиста  15 февраля 2016 14:17:45

Автор: viktor trigub

“Бойові” Самчики: історія з фронтової Донеччини

 

Ми не могли зробити сепарам такий дорогий подарунок! До того ж на кону стояли наші життя. Мистецька акція в “мирному” Краматорську стала частиною “спецоперації” з культурологічного рейду в сіру зону лінії розмежування.

Велика подяка команді Державного історико-культурного заповідника “Самчики“, що взяли участь в Музейній експедиції в зону АТО, розгорнули неперевершену виставку Самчиківського розпису і прикрили нашу поїздку вздовж Першої лінії оборони. Спасибі Управлінню культури Донецької ОДА, відділу культури Мар`їнської РДА!

Але, про все по порядку.

“11 лютого 2016 р. у приміщенні художнього музею Краматорської міської ради у рамках акції «Відчуй_Україну» стартувала виставка самчиківського розпису. Організаторами виставки виступили управління культури і туризму Донецької облдержадміністрації, ВГМО «Соціальний вектор».

12729235_458047224387279_7676371726233035607_n

Відвідувачі мають можливість ознайомитися з унікальним народним мистецтвом Хмельниччини – Самчиківським розписом. Тут представлено виставку творів найвідоміших майстрів цього мистецтва: Пажимського Олександра, члена Національної спілки художників України, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслуженого майстра народної творчості України; Юзвука Михайла, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України; Раковського Віктора, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України; члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Касьянова Сергія.

12670068_458057404386261_3225877939639693023_n Під час відкриття народні майстри провели для бажаючих майстер-клас самчиківського розпису також відбулась презентація Державного історико-культурного заповідника «Самчики».

Хмельниччина завжди славилась своїми настінними розписами, які заслуговують уваги та наукового вивчення. Ще у 50-х роках ХХ століття подільські хати були замальовані дивовижними рослинними орнаментами, які виступали в якості оберегів. Але поступово настінні візерунки почали зникати. І лише у 60-х роках минулого століття самчиківські художники відродили народні традиції, започаткувавши Самчиківську школу, яка продовжила традиції настінного розпису Поділля.

 

dscn9285Фундатор розпису – Пажимський Олександр Матвійович. Він заснував мистецьку студію «Просвіт», що почала розвивати традиції місцевого декоративного розпису, збагативши його орнаментально, сюжетно та колористично”.

Отож, що відбулося за фасадом виставки. Мар`їнський район у ті дні інтенсивно обстрілювали. І саме туди, в Курахове, Красногорівку, Новомихайлівку ми планували поїхати. Російська розвідка постійно моніторить візити держчиновників України, відомих людей. І якщо подібна делегація опиняється в зоні досяжності їх артилерії, повірте, у тих бурятів рука не здригнеться…

Начальник Управління культури Донецької ОДА, завідувач відділу культури РДА і два київських журналіста вже є крупною ціллю для терористів. Кількох десятків снарядів на таких не жаль…

Враховуючи, що наш маршрут йшов пристріляним райцентром, ми проїздили десь за кілька сот метрів від сепарського блок-поста, де на териконах гніздяться “курсанти школи снайперів ДНР”, розміщено кілька мінометних і артилерійських батарей, достатньо було публічно повідомити про день і напрям нашої експедиції, аби сепари святкували перемогу, а ми померли незламними героями чи опинилися в лікарні…

s27176895

Відповідно, натякнули про рейд музеями Ясинуватського і Артемівського районів, широко анонсували відкриття виставки Самчиківського розпису в Краматорську за нашою участю. Частину Музейної експедиції на чолі з Сергієм Пархоменком, Ільхамом (журналісти, політологи і радники Міністра освіти) та Світланою ( Мінкульт) відправили на Київ.

Вранці, тихенько з Аліною Певною і моїм сином Ростиславом – студентом журфаку Університету “Україна”, взяли квитки на рейсовий автобус і рушили на Курахове. Де на непримітному ВАЗі нас вже чекала керівник районної культури Світлана Чупєєва. Пощастило, що приїхала група спостерігачів ОБСЄ і волонтери міжнародного Червоного хреста. Кілька разів пересікли невелику Мар`їнку, заїхали у кілька місць.

І розбитою дорогою, що йде просто у лінії оборони, вздовж окопів, бліндажів, мінних полів, під прямою наводкою арти, ділянками, що прострілюються снайперами, відвідали Новомихайлівський сільський музей. І повернулися.

Від рейду на розгромлену снарядами Красногорівку відмовилися – не встигали на автобус і поїзд до Києва. Рейсовим автобусом повернулися до Краматорська.

Михайло Юзвук, Сергій Касьянов, Богдан Пажимський – група бойових Самчиків, що тріумфально відкрили виставку, провели майстер-клас, зустрілися з учнями місцевої художньої школи, виступили на телебаченні, трохи ображено пили пиво в піцерії Челентано.

Адже, попри масовані анонси, ні Аліни Певної, ні нас, київських журналістів, на урочистостях не було. Довелося вибачитися. Обговорили деталі співпраці з Аліною Валентинівною, а потім ми весело спілкувалися в поїзді – їхали у сусідніх купе…

Виявляється, гумористичні краматорці загнали слово Самчики в перекладач Гуглу, який видав результат російською – маленькие самцы…

Зрозуміло, ця історія миттєво стала легендою, розширившись неймовірними деталями, епізодами і анекдотами… Пишу, як було насправді.

Нині в зону АТО напівлегально їдуть десятки творчих колективів, самодіяльність, митці, широко анонсуючи свої заходи, викладаючи детальні маршрути.

Не забувайте – йде війна! Узгоджуйте такі візити з місцевими органами влади. Думайте про елементарні заходи безпеки! Особливо в зоні досяжності ворожої артилерії, чи не дай Бог, снайперів… Для рашистських терористів ви “пособники карателів, бандеровци”. Жаліти не будуть…

Ще раз дякую дружну команду Самчиків, Управління культури і туризму Донецької ОДА, відділу культури Мар`їнської РДА, Краматорському художньому музею, Мар`їнському музею, Новомихайлівському музею за реальну підтримку Музейної експедиції в зону АТО журналу “Музеї України”!

До Управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької ОДА

Журнал “Музеї України” висловлює подяку за сприяння візиту команди Державного історико-культурного заповідника “Самчики в зону АТО в Донецькій області, організації виставки Самчиківського розпису в Краматорському художньому музеї, майстер-класи, концерт, зустрічі з учнями художньої школи, пропаганду української мови і культури в рамках акції “Відчуй Україну!” і Музейної експедиції часопису! Просимо якимось чином відзначити музейників!

Віктор Тригуб, редактор журналу “Музеї України”, керівник Музейної експедиції в зону АТО

“Бойові” Самчики: історія з фронтової Донеччини
“Бойові” Самчики: історія з фронтової Донеччини

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 3710
delete
viktor trigub
viktor trigub, Киев, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 2, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

22:35 15/02/16
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster Тернополь
 
23:00 15/02/16
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
outsider Винница
 
00:06 16/02/16
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
умно!

Комментарии

outsider Винница
Рекомендует этот материал.
23:00 15/02/16
Рекомендует этот материал. Почему? додумались
00:07 16/02/16

Live

32 мин. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Всё прошло,не спрашивай меня...

40 мин. назад

Галина Шевченко публикует статью ТАМ, ДЕ ГОРИ, ПОЛОНИНИ…

2 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Тот,кто думает вверх взлетать...

2 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

5 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

6 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

15 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

16 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

16 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

16 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

17 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

17 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Запрещённые в СССР военные фото

17 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

17 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Ах, сколько дураков на свете этом

17 час. назад

Иленов публикует статью Почему искусственный интеллект невозможен, ч.1

17 час. назад

Сергей Кувалда публикует статью Запрещённые в СССР военные фото

18 час. назад

Владимир Некрасов публикует статью ПУТИНСКИЕ ДО САМОГО СВЯТОГО «СОВЕТСКОГО НАРОДА» ДОБРАЛИСЬ, ГРАЖДАНЕ?

19 час. назад

Myhail Antonyshyn публикует статью Чому серед нас немає птиць...

19 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

20 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

20 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

21 час. назад

Наша Версия публикует статью Хто в Україні хазяїн таких «скромних» конячок контрабандного бізнесу як Гліб Липський?

22 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ