О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

История  20 декабря 2015 11:21:17

Автор: Виченд Тутс

"...Їм промовляти душа моя буде"

 

      Стоси паперу посписували численні покоління школярів та студентів, описуючи достоїнства творчості генія української літератури Лесі Українки (1871-1913) і особливо її шедевр «Лісову пісню».

      Але зі всією повагою до шкільних вчителів і викладачів вузів, геній Лесі Українки не розкривався повністю перед читачем та слухачем у радянські часи. Бо був вироблений стереотип, що казати і як казати про геніальну письменницю.

      Сучасниця Лесі Українки, дружина Федора Матушевського (1869 – 1919), члена Центральної Ради, Віра Матушевська (1874-1944?, 11 жовтня 1937 року відправлена до виправно-трудового табору на 10 років), дуже влучно в свій час (31 березня 1937 року) сказала: «У них (у більшовиків – В.Ш.) і Пушкіну, і Шевченку, за їхніми словами, не вистачало тільки… партбілетів».

      Теж саме було і з Лесею Українкою. Радянські літературознавці писали: «Видатна українська письменниця, яка творила під впливом ідей марксизму, була спільником пролетаріату в його революційній боротьбі» ( З анотації на суперобгортці до першого тому творів Лесі Українки, Київ, «Дніпро», 1963р.) .

      Але насправді все було зовсім не так. Почнемо з Маркса.

      30 серпня 1897 року Леся Українка пише сестрі Ользі (1877-1945) такого листа, приводимо уривок: «Тим часом нероблю, як і перше, сливе нічого, от тільки половину «Kapital`а» «проштудировала» ( «читати» його не можна), і, знаєш, чим далі читаю, тим більше розчаровуюсь: я не бачу  тієї «строгої системи», про яку говорять фанатики сеї книжки, бачу багато фактів, чимало дотепних гіпотез і ще більше просто дотепів, але багато зостається для мене темного, невиясненого, недоговореного і в науковій теорії, і в практичних виводах з неї. Ні, видно, се novum evangelium все таки потребує більше безпосередньої віри, ніж її у мене єсть» (Ольга Косач - Кривинюк, Леся Українка. Хронологія життя і творчости, Репринтне видання, Луцьк, Волинська обласна друкарня,  2006р., ХУІс +928с + іл.13с, 398стор.).

      Де ж тут вплив марксизму?

      Є ще одна згадка в «Літопису життя та творчості Лесі Українки» М.О.Мороза (Київ, «Наукова думка», 1992р), де на сторінці 286 є розповідь про зустріч Лесі Українки з галицьким соціал-демократом Миколою Ганкевичем, якому вона передала кілька перекладів літератури соціалістичного змісту, серед яких був і рукопис перекладу К.Маркса, Ф.Енгельса «Маніфест Комуністичної партії» (квітень 1901 року).

      Оце і все, що зв`язує марксизм із життям Лесі Українки.

      Тепер подивимось, як справи ще з одним палким революціонером – В.І.Леніним.

      З 17 на 18 січня 1907 року у помешканні Косачів у Києві відбувся обшук, який тривав з пів першої ночі до шостої години ранку. В помешканні в той час були Леся Українка, її сестра Ольга й брат Микола (1884-1937), сестра Ізидора (1888-1980) та батько, Петро Антонович Косач (1849-1909).

      Ордер на арешт був виданий на Ольгу Петрівну Косач (матір, 1849-1930), але оскільки її в той час у Києві не було (перебувала в Полтаві), то її дочка Ольга заявила поліції, що ордер стосується її, теж Косач О.П., й була заарештована замість матері.

      Під час обшуку були вилучені книги, серед яких були якісь твори К.Маркса і В.І.Леніна (М.О.Мороз, Літопис життя та творчості Лесі Українки, стор.414).

      Оце і все, де Леся Українка перетиналася із Володимиром Іллічем Леніним.

      Зверніть увагу, що жандарми заарештували замість Ольги Петрівни Косач, письменниці, її дочку, Ольгу Петрівну Косач, яка теж мала такі самі ініціали. Як читач розуміє, такі номери не проходили у майбутні часи, коли марксисти в Росії дорвалися до влади! Ми ще побачимо, як обійшлися більшовики із родичами Лесі Українки.

      Підсумовуючи викладене, треба підкреслити, що Леся Українка і її брати і сестри народилися в сім`ї національно свідомих людей, яким була небайдужа історія, мова та культура рідного народу, і вони у такому ж дусі виховали своїх дітей і серед них і Лесю Українку.

      А як люди високоосвічені вони не могли не цікавитися популярними теоріями свого часу.

      Оце і все. А все інше, це фантазії більшовиків.

      А тепер подивимось, що ж було з найближчими родичами Лесі Українки при новій владі на Україні.

      У 1930 році зробили трус у помешканні Олени Пчілки, письменниці, матері Лесі Українки, збирались її арештувати, але позаяк вона вже не ходила, то залишили її помирати.

      У лютому 1933 року заарештували Климента Васильовича Квітку (1880-1953), чоловіка Лесі Українки, але після допитів його звільнили і він переїхав до Москви, де працював у етнографічному відділі консерваторії.

      У 1929 році, в зв`язку із справою «Союзу визволення України», був заарештований чоловік сестри Лесі Українки Ольги Косач Михайло Васильович Кривинюк (1871-1944). Він був висланий на заслання, звідки повернувся перед самою війною. За кілька днів перед початком війни Михайло Кривинюк виїхав у Москву.

      Коли почалася війна, виїхав до Свердловська, до сина Михайла (1905 – після 1992 року). Але 1 вересня 1944 року він потрапив під колеса паротягу і загинув. Син Михайло, який повернувся в 1945 році після війни до Свердловська, вже не зміг відшукати батькову могилу. Михайло Михайлович Кривинюк народився 5 грудня 1905 року і поздоровляючи свою сестру і чоловіка сестри  Леся Українка написала в листі до них 8 грудня: «Дорогі мої Лілеєнько і Михалю! Поздоровляю вас з маленьким «громадянином (citoyen), що, певне, житиме при ліпших обставинах, ніж ми тепер» (Ольга Косач - Кривинюк, Леся Українка. Хронологія життя і творчости, стор.764).  Не вгадала, Леся! І хто міг тоді передбачити діяльність більшовиків?

      Чоловік наймолодшої сестри Лесі Українки Ізидори Косач-Борисової, Юрій Григорович Борисів (1886-після 1938 року), спочатку був висланий у 1930 році до Вологодського краю. Потім, у 1933 році, повернувся до Києва. А у 1938 році знову заарештований і висланий, і більше на Україну не повернувся. Є відомості, що він загинув у сталінських таборах у 1941 році.

      Тепер залишилося розповісти про наймолодшу сестру Лесі Українки Ізидору Косач-Борисіву. Про долю її чоловіка ви вже знаєте.

      Ізидора була заарештована у вересні 1937 року, сиділа у Лук`янівській тюрмі в Києві. В січні 1938 року їй оголосили вирок: 8 років виправно-трудових таборів за контрреволюційну агітацію. Відверто кажучи, за те, що думала по іншому, ніж більшовики. Її відправили етапом на далеку північ, де вона рубала і пиляла ліс.

      Але їй пощастило, за нею, з одного боку, заступилася Ольга Кобилянська, а з іншого, наближалися ювілеї Лесі Українки і влада зробила вигляд, що вона зберігає і пропагує життя і творчість геніальної поетеси.

      Тому вже на початку 1940 року її звільнили і вона повернулася до Києва. А під час окупації сестри, Ізидора та Ольга, не захотіли залишатися на Україні і виїхали на Захід, разом із рукописом Ольги «Леся Українка. Хронологія життя і творчости» і тим її зберегли від знищення.

      А у 1970 році, вже перебуваючи у США, Ізидора видала рукопис своєї сестри Ольги, тим зробивши неоцінений внесок у справу вивчення життя і творчості своєї геніальної сестри, Лесі Українки.

      В 1971 році, коли на Україні святкували 100-річчя від дня народження Лесі Українки, Ізидору, єдиного близького родича, яка на цей час залишилась серед живих, уряд Радянської України запросив на ці урочистості. Але Ізидора відмовилась, сказавши, що «поки в Україні панує неволя і заарештовують невинних людей», вона не приїде.

      Як бачите, ні сама Леся, ні її найближчі родичі і друзі, не були послідовниками ні Маркса, ні Леніна, тим більше, що більшість з них самі побачили «вечнозеленое учение» в дії.

 

 

                       05.12.2015р.

      

     

 

  

     

    

    

      

      

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 1292
delete
Виченд Тутс, Запорожье, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 8, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

13:53 20/12/15
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Александр1979 'Харьков'
 
17:09 20/12/15
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Возможно, кому-то понятно, с какой целью автор написал эту статью, но лично я, признаюсь честно, не понял. Еще раз пройтись по поводу "дикого социализма"? Но зачем? Думаю, что уже всем давно ясно, что возврата к тому дикому социализму быть не должно! Как известно, история развивается по спирали, а это значит, что придет тот час, когда мы таки будем строить социализм, но НОВЫЙ социализм, в корне отличный от того, что строили наши деды и прадеды! А если уж писать о Лесе Украинке, то, наверное, вспоминая ее горячие тексты, например, такой:
«Україно! плачу слізьми над тобою…»

Україно! плачу слізьми над тобою…
Недоле моя! що поможе ся туга?
Що вдію для тебе сією тяжкою журбою?
Гай-гай, невелика послуга!

Ох, сльози палкі – вони душу палили,
Сліди полишили огнисті навіки.
Ті жалі гіркії – вони мені серце зв’ялили!
Даремні для нього всі ліки.

Чи ж мало нас плаче такими сльозами?
Чи можем ми, діти, веселими бути,
Як ненька в недолі, в нужді побивається нами?
Де ж тута веселого слова здобути?

Говорять, що матері сльози гарячі
І тверде, міцнеє каміння проймають;
Невже найщиріші кривавії сльози дитячі
Ніякої сили не мають?

Из первого сборника «На крыльях песен», изданого во Львове в начале 1893 г.
Что важно: это стихотворение написано тогда, когда в Украине "процветал" капитализм! Тот самый, который и ныне "цветет" и "пахнет"! Так "пахнет", что людям (для хоть какого-то спасения от той вони) впору ежедневно по радио и ТВ по утрам и вечерам с привлечением лучших дикторов Украины читать этот стих Леси Украинки «Україно! плачу слізьми над тобою…»!
Виченд Тутс Запорожье
Вы хоть перед памятью погибших не фарисействуйте,дорогой Вы наш марксист!
18:13 20/12/15
22:27 20/12/15
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster 'Тернополь'
Історичний штрих з біографії життя і творчості геніальної Лесі Українки.

Все це ще раз доводить, що ті хто при владі дуже бояться правди.

Комментарии

Александр1979 Харьков
Рекомендует этот материал.
13:53 20/12/15
Увы, под рецензией у меня нет права комментировать, а потому отвечаю автору здесь.
Автор: "Вы хоть перед памятью погибших не фарисействуйте,дорогой Вы наш марксист!"
Во-первых, не надо мне вешать ярлыки! Я, как та же Леся Украинка, только пытался когда-то читать Маркса, но марксистом не стал.
Во-вторых, не понял, в чем здесь мое "фарисейство" Вы увидели? И кого Вы имеете ввиду под "погибшими"?
18:27 20/12/15
Petro Boriwiter Запорожье
Под репрессированными и погибшими. Так вернее будет.
18:43 20/12/15
Виченд Тутс Запорожье
Наш колега Петро дуже влучно Вам відповів і цього,вважайте, досить, але я додам, що в мене обоє дідів Ваша кохана соціалістична влада репресувала. Один звідти повернувся а інший там загинув, загинула одна бабуся від голоду у 33-му році, коли її чоловік був на Північному Уралі в Гулазі, а в іншій бабусі не витримало серце, коли заарештували її чоловіка у 1937 році і було їй тоді усього 49 років. Так що я добре розумію, що відбувалося із родичами Лесі Українки.
21:53 20/12/15
Вы ни словом не обмолвились о моем якобы "фарисействе". Все что Вы написали в статье и сейчас отнюдь не противоречит тому, что я написал выше, и я еще раз повторю, что первая половина прошлого века иначе, как диким социализмом назвать нельзя! Да, тогда много миллионов пострадали от той дикости, но ставить на нем точку в статье... это значит противоречить справедливости, ибо сегодняшняя дикость нашего капитализма не менее страшна и не менее значительна по последствиям. Вы сами знаете, на сколько уменьшилась численность населения Украины за последние четверть века!...
Я отнюдь не считаю себя идеальным (идеальных не бывает вообще), потому готов выслушать объяснение Вашей оценки моей рецензии в части "фарисейства". Может быть я действительно что-то "не догоняю"?
22:47 20/12/15
Виченд Тутс Запорожье
Ви розумієте, шановний пане Анатолію, Ви придумали для себе термін "дикий соціалізм", а в цівілізованому світі це називають просто - фашизм. Бо така тоталітарна система, яка була у Радянському Союзі, іншого імені не має. І що я Вам повинен пояснювати? Її треба або приймати або відхиляти. Ви відхиляєте. А я з цим не згодний. Написано гори літератури про це. Її треба читати а не використовувати те, що залишила нам так звана "держава робітників і селян". У Швеції, Фінляндії, Данії (де там ще?) побудоване те суспільство, яке задовольніє усіх. Ось що ми повинні побудувати в Україні а не розмовляти тільки. Подивіться тільки на Північну Корею та Китай, де залишилась при владі Компартія і де вони будують на кістках людей що? Невідомо що! А тепер Путін мучає Росію і пристав до нас. Оце я і назвав фарісейством, коли скрізь гинули мільйони а Ви розповідаєте про якійсь соціалізм.
07:16 21/12/15
"Путін мучає Росію..." Мучил бы хоть один из наших Президентов Украину так, как Россию "мучає" Путин. Он в буквальном смысле возродил Россию заново! И это не только из их СМИ у меня такое мнение, совсем недавно мне пришлось побывать и в Москве и в глубинке России и я своими глазами видел их жизнь и своими ушами слышал, что и как говорят россияне о своем Президенте и своей жизни. С тем, что творится у нас не сравнить, как говорят в таких случаях, что море и земля! Готов согласиться с тем, что не везде так, как то, что я видел, ведь, Россия, ну, очень большая! Конечно, есть такие места, где правят балл местные князья, а они, как известно, бывают разные... Это - во-первых!
" У Швеції, Фінляндії, Данії (де там ще?) побудоване те суспільство, яке задовольніє усіх". "Усіх"?! Да это же настоящая ложь! В Инете легко можно найти информацию, что далеко не все там довольны жизнью! И потом, Вы здесь выдаете ту же Швецию, как пример, но, ведь, там "до 1990 года максимальная ставка налога на сверхдоходы достигала 90%, то сегодня — 56,5%"! В Украине, насколько мне известно, не понижать те налоги надо, а многократно повышать! Так почему же Украина не возьмет то на вооружение и не пустит полученные таким образом деньги на существенное увеличение социальных стандартов, на увеличение (многократно!) минимальных зарплат и пенсий?! Это ли не фарисейство?!
И наконец, я веду речь не "про якійсь соціалізм", а о совершенно НОВОМ социализме, как говориться, с человеческим лицом, где бы не было никакого безпредела со стороны власти! Так что, не надо передергивать! У Вас того фарисейства много больше, чем у меня! cool
12:42 21/12/15
Petro Boriwiter Запорожье
Рекомендует этот материал. Почему? А чего вы хотели от бездарей(большевиков)? Но такие же бездари и ныне у власти(Яценюк-Порошенко и Ко).
18:42 20/12/15

Live

............

6 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Не найшвидший, але найстійкіший

7 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Лучше по-честному

...............

1 дн. назад

Kanareyka публикует статью Сбыть или не сбыть: судьба предприятий ОРДЛО

1 дн. назад

Алекс Скиталец публикует статью Поразмышлял о "томосе" в письме другу Сергею Лебедеву

......

1 дн. назад

Вікторія Івченко публикует статью ВЕЗУВІЙ НАРОДНОГО ГНІВУ

......