О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  20 сентября 2015 00:53:48

Декомунізація: Чи перейменують Кіровоград на Єлисаветград?

Чим ближче день, коли назва Кіровоград стане протизаконною, - тим більше городян починають розуміти, що перейменування міста - це їхня справа, і, хочеш не хочеш, про це доведеться задуматися.

Єлисаветград чи Інгульськ: цифри - в студію!

По-перше, Центрально-українська соціологічна лабораторія оприлюднила результати дослідження, проведеного на початку серпня. За даними соціологів, більшість городян, понад 40%, - за Єлисаветград.

При цьому Златопіль набрав всього 5% голосів, а Інгульськ - і того менше - 3,3%. Результати решти версій нового імені обласного центру з числа обговорюваних сьогодні на всіляких майданчиках - нижче 1%. Зокрема, варіант Новокозачин взагалі не підтримав жоден з учасників опитування.

При цьому назва Єлисаветград, за підрахунками соціологів, підтримує більше жінок, ніж чоловіків. Цікавий і інший аспект: згідно з даними дослідження, більшість серед підтримали Єлисаветград складають городяни у віці від 18 до 35 років, трохи менше - в середній і ще менше - у старшій віковій категоріях. Златопіль і Інгульськ - з точністю до навпаки.

Примітно, що почесні друге та третє місця в «іменному» заліку після Єлисаветграда зайняли варіанти «не пішов би на референдум» (більше 30% опитаних) і старе звична назва - Кіровоград, яке більше 10% учасників дослідження наполегливо пропонували в якості свого варіанту, незважаючи на офіційну заборону.

Дослідження, про яке йде мова, стало, по суті, першим і поки єдиним на тему, проведеним за всіма правилами соціологічної науки, а не опитування представників тих чи інших «вузьких кіл». Збір даних проводився з 1 по 10 серпня методом індивідуального інтерв'ю з вибіркою, репрезентативною для дорослого населення Кіровограда за статтю, віком та адміністративно-територіальним поділом. Стандартна похибка становить +/- 4,2%.

Почесне зібрання за Єлисаветград

У п'ятницю обговорити майбутнє назва міста зібралися почесні громадяни Кіровограда. Треба сказати, це безпрецедентний випадок, всі разом почесні зібралися вперше. Дискусії не вийшло: виявилося, що всі присутні - музикант Юрій Любович та архітектор Віталій Кривенко, священнослужитель Петро Сидора і спортсмен Олександр Симоненко, ректор вузу Сергій Неділько та лікар Володимир Яриніч, бізнесмен і промисловець Євген Бахмач, минулого директори великих підприємств Володимир Курбатов, Віктор Желтобрюх і Олександр Саінсус - за повернення місту споконвічної назви. А Віктор Желтобрюх на початку зборів навіть уточнив: «А є взагалі якась іншеа думка?»

Відкриваючи збори, Євген Бахмач процитував висновки Інституту історії України Національної академії наук 2009, 2010, і 2011 рр., Підписані директором інституту Валерієм Смолієм та його заступником Геннадієм Боряком: «Фортеці Було Надано Назву Святої Єлисавети 1752 р. Імператріця Єлисавета Петрівна у жалуваній грамоті генерал-майору І.Хорвату, віданяй 11 січня тисяча сімсот п'ятьдесят два року (повне зібрання законом Російської імперії. - Т. ХІІІ. - 1749-1753. - №9924) покарала «... зробити в нинішньому році земляну фортецю, яку іменувати крепостию Святої Єлисавети ... » Це неспростовній і загальновідомій факт».

- Ім'я - це сакральна річ, - сказав Євген Степанович. - Бог сьогодні дав нам шанс повернути місту ім'я його святої покровительки. І ми зобов'язані це зробити. Подивіться, що відбувається на нашій землі. За 24 роки ми привели себе до такого стану, тому що Бога в душі не мали, а тільки думали, як вкрасти. Повернення святого сакрального імені місту - це перший крок на шляху повернення до Бога.

Говорячи про те, що не всі кіровоградці підтримують повернення місту християнського імені, Євген Бахмач зазначив: «У демократичному суспільстві думка більшості - це закон. Меншість зобов'язана прийняти цю думку, а Верховна Рада зобов'язана підтвердити наш вибір. »

Архітектор Віталій Кривенко вважає, що сьогодні наше завдання - не переконувати один одного, а донести до Верховної Ради думку кіровоградців:

- Перед нами стоїть питання: повернути місту ім'я або придумати кличку. Для нас відповідь очевидна. Але Верховній Раді це може виявитися по барабану. Дюди можуть послухати виступ псевдовченого, який красиво їм розповість, що придумана їм кличка краще імені (Єлисаветград), і прийняти рішення. Не треба ні з ким сперечатися, треба просто донести нашу позицію.

До речі, Юрій Любович зазначив абсолютно дивовижну річ: позицією почесних влада ніколи не цікавилася. Це дійсно дивно, тому що кожен з цих людей - авторитет для тисяч кіровоградців, і коли ми говоримо про «еліту суспільства», то першими в списках повинні бути якраз вони. Те, що вони обертаються в різних колах і працюють у різних сферах, робить думку таких експертів ще більш цінним.

Так, наприклад, Володимир Курбатов і Віктор Желтобрюх, посилаючись на свій нинішній статус пенсіонерів, відзначали, що ця частина суспільства вважає перейменування несвоєчасним.

- У нас в ходу помилкові гасла типу: «Буде хліб - і буде пісня», - заперечує Юрій Любович. - Хліб з'являється, а пісня чомусь зникає. Ми завжди чекаємо, що ось все стане добре, а тоді ми, нарешті, займемося культурою. І в результаті приходимо до суспільства, для якого духовність і культура - порожнє місце. Реформувати медицину, піднімати економіку і розвивати культуру потрібно паралельно.

У результаті круглого столу почесні громадяни міста підписали звернення до кіровоградців, яке також вирішили направити у Верховну Раду і до Кіровоградської міської ради. «Нашому місту 261 рік, - йдеться у зверненні. - Майже 200 воно носило им’я Святої праведної Єлисавети, и під її покровом стало тією «золотою провінцією», де толерантно уживаються представники  різніх культур и віросповідань. (...) Висновок один: місту необхідно повернути історичну назву  - Єлисаветград!

Переконані, що маємо право на таку позицию, бо знаємо думку більшості наших трудових колектівів (на опитування, проведені в колективах, посилалися Володимир Яриніч та Євген Бахмач. - Авт.), бо упродовж десятиліть розбудовувалі місто, долучайтесь до створення його величних храмів, пам 'ятніків, парків, площ, які стали окрасою обласного центру. Ми бажаємо щасливої долі рідному місту. Ми прагнемо його розвитку і зміцнення. Нехай заступництво Святої праведної Єлисавети збереже наше місто у мирі, загоді та послужить, як і раніше, його розквіту».

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 2947
Отредактировано: 02-02-2016 [09:51]
delete
Демьян Карпов, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 1, Всего рецензий: 1
Читайте также

В Украине подали электронные декларации более 600 тыс человекВ Украине подали электронные декларации более 600 тыс человек

С начала этого года в Реестр подано более 660 тыс деклараций лиц, уполномоченных на выполнение функций государства или местного самоуправления. Еврок ...

Украинцев ждет резкое похолодание и снег: прогноз погоды на неделюУкраинцев ждет резкое похолодание и снег: прогноз погоды на неделю

Согласно прогнозу Укргидрометцетра, 30 марта температура воздуха опустится до четырех градусов выше нуля  ...

В Нацгвардии сформировали горно-патрульную роту – АваковВ Нацгвардии сформировали горно-патрульную роту – Аваков

Сейчас военные готовятся к выполнению задач на полигоне ...

Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

17:37 20/09/15
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Демьян на імя ... Олена чи ще якось...

Ідуть по місту два школярі, і один одному каже, що місто треба перйменувати, бо Кіров ніколи в нього не заїздив. А други йому каже, що Єлисавета якась та теж...
А стосовно того, що свята... то вона і християнкою не була... така собі свята брехня!!!
Єлисаветградцям по часу виставлення матеріалу і вночі не спиться... "Рускій мір" не дрімає і Новоросією марить... На часі складати списки... на депортацію в справжній "ркскій мір" за кордони України, щоб не будували Росіяю на чужих територіях, а жили на широки просторах російського Сибіру на все своє здоров'я і задоволення.

Комментарии

Petro Boriwiter Запорожье
Ваш город никакого отношения к Святой Елисавете не имеет. Так что не передергивайте. Украинцы все равно не разрешат вам назвать город именем российской царицы.
20:02 20/09/15

Live

1 мин. назад

Сергей Власов комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

41 мин. назад

Топал-паша комментирует материал Космос : Агенты Путина руками хохлов уничтожат лучшее в мире место для рыбалки? :)

41 мин. назад

Топал-паша комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

43 мин. назад

Топал-паша комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

58 мин. назад

Топал-паша комментирует материал Хлеб: Путин и Эрдоган снюхались за счёт Украины?

6 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал Ложные цели «Майданов»

7 час. назад

Орест Гоголь рекомендует материал Міркуючи про долю Трої

7 час. назад

Геннадий Москаль пишет рецензию на публикацию Хлеб: Путин и Эрдоган снюхались за счёт Украины?

8 час. назад

Геннадий Москаль рекомендует материал РАХУНОК ПІШОВ НА ТИСЯЧІ!

8 час. назад

I.Htoz`ivsalo рекомендует материал Христос и Нигена

9 час. назад

Khomiakltr публикует статью Театральный момент. Из дневника юного провинциала

9 час. назад

Григор Новохатько публикует статью Міркуючи про долю Трої

9 час. назад

Сергей Власов комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

9 час. назад

Сергей Власов комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

9 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)

9 час. назад

antov комментирует материал РАХУНОК ПІШОВ НА ТИСЯЧІ!

9 час. назад

Джудит Алибабаевна комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)

10 час. назад

antov комментирует материал РАХУНОК ПІШОВ НА ТИСЯЧІ!

10 час. назад

Топал-паша комментирует материал Пара Лель. (Часть вторая)

10 час. назад

Топал-паша комментирует материал Космос : Агенты Путина руками хохлов уничтожат лучшее в мире место для рыбалки? :)

10 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)

10 час. назад

Джудит Алибабаевна комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)

10 час. назад

Сергей Власов комментирует материал ОТСТУПИЛА ЗИМА (с иронией к своему юбилею)