О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Экономика  27 марта 2015 23:05:23

Пенсійна реформа у лабіринтах свідомості. Про справедливість зрозуміло, про ефективність доречно?

Минулого тиждня міністр соціальної політики П. Розенко анонсував новий напрям реформування у пенсійній системі. Запропоновані ідеї є слушними  і зрозумілими оскільки в сучасному вигляді вітчизняна пенсійна система перетворилась у фінасово-фіскальне гальмо всередині економіки. Механізми закладені в її функціоналі впливають на кожне підприємство реального сектору, викачуючи обігові кошти, проте дефіцит бюджету пенсійного фонду з року в рік зростає досягши за підсумками минулого року позначки 17.126 млн.грн. 
      Для початку боротьби з цією напастю уряд взявся як за загально-економічні методи впливу у вигляді фінансової підтримки МВФ, так і за специфічні внутрісистемні рішення обмежувального характеру. Зокрема заходи з збільшення пенсійного віку, збільшення пенсійного стажу, обмеження  для  працюючих пенсіонерів і т. д. за своєю суттю спрямовані на обмеження видатків пенсійного фонду при одночасному розширенні бази оподаткування.
    Вітчизняні урядовці очевидно свідомі того, що радикально не змінивши механізмів роботи пенсійної системи її діяльність згодом унеможливить розвиток всієї економіки. Водночас поле вибору методик напрямків реформування не є широким. Широко пропагований останнім часом досвід Грузії зважаючи на масштаби економік, чисельність населення не підходить нам явно. 

    Напевно найбільш життєздатним є методи не стільки корінної ломки теперішньої системи, скільки її глибокого реформування.

     Сьогоднішня пенсійна система має один з ключових елементів правильне застосування котрого дозволить оздоровити не тільки її, але економічні стосунки в цілому.
     Пропозиція полягає в тому, щоб оздоровити фінансову природу внесків до пенсійного фонду частково перенісши тягар сплати сумно відомих 37% з плечей гаразд з кишені роботодавців і перекласти їх на джерела доходів (заробітну плату)самих найманих працівників. Знизивши ставку до 30%і розподіливши їх в пропорції: 7% сплачується роботодавцями у вигляді нарахувань на ФОП з зарахуванням до солідарної системи. 23% від ФОП сплачуватиметься як відрахування від заробітної плати найманих працівників котрі розподіляти в такій пропорції: 16% зараховувати до солідарної системи, 7% сплачується до системи обов'язкового недержавного пенсійного страхування. Водночас запровадити законодавчо заборону на прийняття на роботу без складання трудових угод, в котрих окремими пунктами зазначатиметься не тільки розмір щомісячної заробітної плати, але також розмір щомісячних відрахувань до солідарної системи та до системи пенсійного страхування. Ну і звісно ніхто не пропонує відмінити святая-святих - подання звітності до ПФ. Про обсяги ФОП, розміри відрахувань і обсяги фактично перерахованих внесків, так би мовити задля спрощення моніторингу, та у випадку необхідності накладання санкцій. Далі, якщо ведеться про серйозність намірів, реформу слід підтримувати інформаційно, запровадивши широку роз'яснювальну, ба навіть пропагандистську роботу, котра стосуватиметься висвітленню прав та обов'язків обох сторін процесу.
     Взагалі питання зворотнього зв'язку в справі реформи є вирішальними. Допоки люди не будуть самі тиснути на роботодавця і ширше на людей котрі вповноважені приймати рішення, не почнеться не тільки пенсійна реформа, але і зміни в країні взагалі. Натомість сьогодні проявляється тенденція коли значна частина населення – соціально пасивна група вперто вимагає не стільки реформ скільки звичайної стабільності. Не просто дайте нам миру чи дайте нам хліба, а буквально облиште нас у спокої - дайте нам жити. На практиці така позиція проявляється в тому, що основна маса найманих працівників не горять бажанням встрявати (на відміну наприклад від шахтарських колективів)до активної боротьби за свої трудові права. Така позиція, феномен масової психології найманців, добре відома в середовищі власників бізнесів і успішно ними використовується для здійснення брудних оборудок на кшталт несплати внесків до тих же соціальних фондів. Звісно що така поведінка не можлива без прикриття, без надійного даху на самих верхніх поверхах української влади. І якщо не саме це є автентичним болотом для плекання корупції то що це?
     Натомість якщо поглянути через найближчий паркан на більш успішний досвід проведення пенсійної реформи(в Польщі), то побачимо, що її запровадженню передувало активне суспільне обговорення пошук компромісів, подальша імплементація запропонованих рішень у законопроекти. Саме суспільство вникало в пропоновані складні проблеми, здійснюючи зворотній зв'язок через наявні групи впливу на кшталт профспілок, політичних партій, громадських об'єднань. Завдяки чому в польському суспільстві згадана реформа усвідомлено сприймалась, як незаперечне суспільне благо без порожнього ремствування. На сьогодні поляки пожинають вже не перші плоди цієї реформи. Не особливо переймаючись тим на скільки ж задеклароване виявилось відповідним отриманому. 

     З іншого боку питання про те чи дослухаються урядовці до викладених пропозицій чи впроваджуватимуть реформу за власними схемами, не є суттєвим чи вирішальним. Набагато важливішим є врахування тієї обставини, що оскільки ми ведемо про зміни в економічних механізмах, отже маємо справу з взаємно-пов'язаними структурами, то наприклад без одночасної зміни в податковій політиці успішне запровадження пенсійної реформи навряд чи є реальним. 

       Водночас запропоноване не вирішує проблеми скорочення надходжень до пенсійного фонду у перехідний період, однак специфіка цього питання притаманна і всім іншим альтернативним способам реформування пенсійної системи.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 585
delete
Петро Майстренко, Тернополь, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 6, Всего рецензий: 2
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

19:55 28/03/15
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
своевременнор на актуальную тему. интересно и познавательно
23:24 28/03/15
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Аня Брев Ивано-Франковск
Виправте пунктуацію. Дуже багато пропущених ком, аж читати місцями важко.

Комментарии

Натомість якщо поглянути через найближчий паркан на більш успішний досвід проведення пенсійної реформи(в Польщі), то побачимо, що її запровадженню передувало активне суспільне обговорення пошук компромісів, подальша імплементація запропонованих рішень у законопроекти. Саме суспільство вникало в пропоновані складні проблеми, здійснюючи зворотній зв'язок через наявні групи впливу на кшталт профспілок, політичних партій, громадських об'єднань. Завдяки чому в польському суспільстві згадана реформа усвідомлено сприймалась, як незаперечне суспільне благо без порожнього ремствування. На сьогодні поляки пожинають вже не перші плоди цієї реформи. Не особливо переймаючись тим на скільки ж задеклароване виявилось відповідним отриманому.

Інтригуючий абзац... Сподіваюся, що у автора є детальніша інформація про пенсійну реформу в Польщі. Було б цікаво почитати.
07:29 28/03/15
Петро Майстренко Тернополь
Дякую за рекомендацію пане Петре. Матеріал щодо реформи в Польщі звісно є.Якщо до цієї теми проявиться інтерес,то викладу тут короткий його огляд, адже їхня новітня економічна історія дуже повчальна, в чому мав змогу переконатись на власному досвіді.
10:24 28/03/15
Рекомендує цей матеріал. Чому? Добрий виклад літературною мовою, дохідливо.
07:30 28/03/15
Петро Майстренко Тернополь
Згідний з вами 100500р,це ж економічне середовище,багатомірне за своєю природою.У формат короткої замітки і так ледве втиснувся,тому відповідна думка в тексті дуже стисла.
10:30 28/03/15
Рекомендует этот материал.
19:55 28/03/15
Петро Майстренко Тернополь
Спасибо за рецензию,рекомендацию,интерес. Рад что тема находит отклик.
21:09 28/03/15

Live

45 мин. назад

Геннадий Балашов публикует статью Обречённый протест «евроблях»

1 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал ТАМ, ДЕ ГОРИ, ПОЛОНИНИ…

2 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Всё прошло,не спрашивай меня...

2 час. назад

Галина Шевченко публикует статью ТАМ, ДЕ ГОРИ, ПОЛОНИНИ…

3 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Тот,кто думает вверх взлетать...

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

6 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

8 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

16 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

18 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

18 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал Запрещённые в СССР военные фото

18 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

18 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

18 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Запрещённые в СССР военные фото

18 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Патриотичные коррупционеры налогового ада

19 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Ах, сколько дураков на свете этом

19 час. назад

Иленов публикует статью Почему искусственный интеллект невозможен, ч.1

19 час. назад

Сергей Кувалда публикует статью Запрещённые в СССР военные фото

20 час. назад

Владимир Некрасов публикует статью ПУТИНСКИЕ ДО САМОГО СВЯТОГО «СОВЕТСКОГО НАРОДА» ДОБРАЛИСЬ, ГРАЖДАНЕ?

20 час. назад

Myhail Antonyshyn публикует статью Чому серед нас немає птиць...

21 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

21 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

21 час. назад

Литвиненко Анатолий комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ