О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Беседка  21 октября 2014 10:08:53

ЧОМУ ВАРТО СПІЛКУВАТИСЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ?

Андрій Макс

Zen Antipop .

 

ЧОМУ ВАРТО СПІЛКУВАТИСЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ?

 

1. По-перше, це красиво! Українська є не лише однією з найдавніших, але й чи не наймелодійнішою мовою світу.

2. Це додає вам шарму. Бо російською навіть останній лугандонець може, і друг стєпєй калмик. А от гарною українською...

3. Це стильно й концептуально: жити в окремій країні та спілкуватися окремою від усіх мовою, а не мовою сусідньої держави, наприклад.

4. Це добре для економіки. Що більше людей спілкуються виключно українською, то більша потреба в іноземних компаній адаптувати свої продукти під нашу мову. А то не лише створює додаткові перепони для конкурентів наших фірм (а отже певним чином захищає наш ринок, що в епоху глобалізації є вкрай важливим), але й також надає можливість заробити нашим людям і компаніям, зокрема - надаючи послуги з тієї адаптації.

5. Це захищає наш інформаційний простір не лише від проникнення в нього недружньої пропаганди, але й ускладнює збір даних з боку ворожої розвідки. Особливо це стосується чутливих сфер, як то радіоперемовини військових, тощо. Але й відкритих джерел це стосується не менше.

6. Це забезпечує зв'язок поколінь і безперервність культурного й історичного спадку народу України. Навіть якщо ваші батьки є російськомовними, то їхні батьки швидше за все були україномовними, так само як і всі попередні покоління вашої родини. Навіть пращури педставників інших національностей, які споконвічно жили на нашій землі, поряд зі своєю національною мовою говорили ще й українською. Зокрема це стосується євреїв. Та й навіть якщо ваша родина - етнічні росіяни й усі ваші пращури володіли лише російською, то зараз саме час особисто вам започаткувати нову родинну традицію. Чому ні? Адже ваша родина й нащадки будуть жити тут, тож інтереси України - це й їхні інтереси також!

7. Якщо ми самі, живучи в себе вдома не шануємо власну історію, культуру й мову, як нас будуть поважати інші народи? Не треба буде пояснювати іноземцеві (зокрема й росіянину), чому ти українець з України розмовляєш лише російською. Також це змушуватиме іноземців, що приїздять в Україну вчитися, працювати або жити, вивчати саме українську, а не російську.

8. Як показують останні події, занадто багато говорити російською небезпечно - вас можуть на цій підставі прийти "визволяти" зелені чоловічки путлєра, навіть якщо ви цього насправді не бажаєте. Крим, а особливо Донбас, вже догралися - не повторюйте цих помилок!

 

А зараз кілька порад щодо того, ЯК ПОЛЕГШИТИ СОБІ ПЕРЕХІД НА УКРАЇНСЬКУ:

 

1. Не соромтеся того, що ви наразі не надто досконало вмієте говорити українською. Якщо ви не робитимете це регулярно, то ваше вміння НІКОЛИ не вдосконалиться. Єдиний спосіб оволодіти мовою - це регулярно її застосовувати. Що більше ви говоритимете українською, то легше й краще вам це вдаватиметься.

2. Більше читайте українською. Купуйте українські книжки, газети та журнали, дивіться українські передачі, слухайте україномовне радіо. Дивіться фільми українською. Або такі, що дубльовані українською (тим паче, що професійний український дубляж часто є кращим за російський). В кінотеатрі йдіть на україномовний сеанс. Коли завантажуєте кіно з інтернету, шукайте копію з українським дубляжем. До речі, її дуже легко знайти. Майже всі фільми, наприклад, на ex.ua мають копію, де є кілька звукових доріжок, серед яких дуже часто є українська. Під час перегляду обирайте саме її.

3. Якщо вам психологічно (або з інших причин) важко одразу перейти на тотальне спілкування українською, робіть це частково та/або поступово. Наприклад, почніть спілкуватися українською в себе в родині, або серед найближчих друзів. Або, коли потрапляєте у нове коло спілкування - спілкуйтесь одразу українською. Якщо вас не знали раніше, ні в кого не виникне здивування та зайвих запитань на кшталт, "чего это ты вдруг по-украински заговорил?" Або спілкуйтеся виключно українською з незнайомими людьми - в транспорті, на вулиці, в магазині чи в ресторані, під час спілкування з операторами гарячих ліній, з міліцією та іншими держслужбовцями тощо. Це не лише полегшить вам психологічний перехід на мову, але й сприятиме відновленню україномовного навколишнього середовища. Бо досі, зокрема в Києві, панує феномен, що навіть коли людина вдома та з друзями спілкується природньо українською, то у громадських місцях та/або на роботі все одно переходить на російську (бо "так заведено"). Маємо змогу створити протилежний тренд.

4. Якщо не можете українізуватися самі, українізуйте своїх (майбутніх) дітей. Купуйте їм українські дитячі книжки, показуйте україномовні мультики, тощо. Віддайте їх до українського садочку, школи, класу. Всіляко плекайте їхню любов та повагу до української мови, історії, традицій, культури.

5. Коли ви за кордоном, розмовляйте лише українською. Тоді вас не переплутають з росіянами, яких в світі зараз люблять ще менше, ніж раніше. Не будьте схожим на "русо-турісто"!

6. Почніть писати виключно українською. Наприклад ділові листи, або у твітері.

7. Крім того, українізуйте речі навколо себе:
- змініть інтерфейс телефона, інших ґаджетів, комп'ютера, веб-сайтів і соцмереж на українську. Наприклад, всі девайси від Apple завжди підтримували українську мову "з коробки" й не потребують додаткового її встановлення - просто поміняйте мову інтерфейсу в налаштуваннях і все. Facebook, twitter і навіть ВК й Одноклассники мають українську локалізацію (хоча останніми двома не рекомендує користуватися навіть СБУ) 
- в банкоматі, таксофоні та скрізь, де є можливість, обирайте українську. Де нема - запитуйте у власників, чому, й вимагайте, щоб було.
- коли шукаєте щось у Ґуґлі чи де-інде, шукайте спочатку українською. Не хвилюйтеся, Ґуґл розумний і навіть російськомовні результати ви не пропустите, якщо вони будуть релевантні вашому запиту. Коли юзаєте Вікіпедію, заходьте спершу на українську версію, а на іншомовну лише, якщо такої статті в українській нема або ж інформації в ній не достатньо. Як альтернативу зразу раджу не російську, а англійську версію - вона зазвичай повніша й об'єктивніша, особливо зі спірних питань. Оці запити та фактичні переходи на україномовні сайти або їхні версії є вкрай важливими для підвищення статусу української у кіберпросторі, бо статистика все це враховує.
- коли пишете оголошення чи табличку, пишіть українською. Навіть якщо це напис на вашому гаражі або оголошення в вас у під'їзді.

Гадаю, ви зрозуміли ідею. Можна ще багато чого тут вигадати. І все це легко перетворити на веселу гру й навіть змагання. Хоча б і на змагання із самим собою. А головне, якщо ми самі почнемо усе це робити, жодних зусиль держави у цьому потрібному напрямку не знадобиться. Ми ж із вами вже переконалися, що суспільство діє значно швидше й дієвіше за державу. До того ж, у держави зараз є завдання важливіші. Люстрація, наприклад.

І ще. Якщо ви бажаєте любити Україну виключно або здебільшого російською (чи будь-якою іншою мовою) - це ваше право, я на нього не посягаю. Робіть як вважаєте за потрібне. Але перед тим все ж перечитайте ще раз перші 8 пунктів цього допису й пообіцяйте мені подумати про викладені там думки, гаразд?

 

P.S. І дуже прошу, МАКСИМАЛЬНО РОЗПОВСЮДЖУЙТЕ цей текст і ці ідеї! Можна навіть без посилання на мене. Головне - результат! А він неодмінно буде!

 

Слава Україні!

Збережи!!!
Збережи!!!

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 1620
delete
Александр1979
Александр1979, Харьков, свободный журналист "ХайВей"
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +16
Всего комментариев: 72, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Комментарии

Cristi Neo Киев
Рекомендует этот материал. Почему? Як показують останні події, занадто багато говорити російською небезпечно - вас можуть на цій підставі прийти "визволяти" зелені чоловічки путлєра, навіть якщо ви цього насправді не бажаєте.

Читать полностью: http://h.ua/story/410100/#ixzz3Glw0Ai00
11:59 21/10/14
Cristi Neo Киев
11:59 21/10/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію.
12:19 21/10/14
Cristi Neo Киев
12:14 22/10/14
Так таки так! - Як казав мій батько про правильний вислів.
07:26 23/10/14
Вла Рин Полтава
Рекомендует этот материал. Почему? Шануймося браття.
19:22 21/10/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію.
19:26 22/10/14
Рекомендує цей матеріал. Чому? А головне - спілкуючись українською ти перестаєш бути зрадником свого народу.
19:31 21/10/14
17:04 22/10/14
18:43 22/10/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію.
19:26 22/10/14
На здоровя.
19:28 22/10/14
Рекомендует этот материал. Почему? Гарна публікація, -- усі аргументи на користь ширшого вживання української мови розписано чітко по пунктах.
Особисто я із усіма тезами погоджуюся )

Спасибі за такий матеріал!
19:51 21/10/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію. Я також!!!

Спасибі що читаєте...
19:27 22/10/14
Іще й перепощу собі цей матеріал на сайт ) нехай буде ))
22:12 22/10/14
Александр1979 Харьков
І це добре... от і я так вирішив:)
07:09 23/10/14
23:00 23/10/14
Рекомендує цей матеріал. Чому? Постійно актуально.
07:27 23/10/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію.
10:02 23/10/14
Юрий Пелих Запорожье
Рекомендует этот материал. Почему? Обійдемось без "зелених чоловічків" ))
10:32 23/10/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію.
11:11 23/10/14
Юрий Пелих Запорожье
11:38 23/10/14
Liding Львов
Рекомендує цей матеріал. Чому? Це забезпечує зв'язок поколінь і безперервність культурного й історичного спадку народу України. Навіть якщо ваші батьки є російськомовними, то їхні батьки швидше за все були україномовними, так само як і всі попередні покоління вашої родини. Навіть пращури педставників інших національностей, які споконвічно жили на нашій землі, поряд зі своєю національною мовою говорили ще й українською.

Читать полностью: http://h.ua/story/410100/#3173933#ixzz3H0PApHd9
23:23 23/10/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію.
07:28 24/10/14
Леся Одинець Тернополь
Рекомендует этот материал. Почему? круто! НЕМА СЛІВ. навіть УЛЮБЛЕНОЮ українською :)
07:39 24/10/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію.

На жаль, під Вашими текстами та віршами - я цього сказати не можу... не тому що там не має чого рекомендувати, а тому що - заблоковано...

У багатьох Людей в Україні - болить душа за долю української мови... тому і з'являються та поширюються такі Тексти!
07:58 24/10/14
а на мій погляд - навіщо шукати причині для спілкування рідною мовою..Оправдовувати ії існування якоюсь єкономікою, що само по собі ІРУНДА якась...)))Просто розмовляй та й годі...
Але не треба принижувати будь яку людину за те, що вона цього не робить..Це вже геноцид.
19:40 29/10/14
Александр1979 Харьков
Мовний етноцид відбувається зараз у Білорусі - де Людину можуть принизити саме за те що вона розмовляє ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ - білоруською...

так само мовний геноцид відбувається у рф - де людей принижують за те що вони таджицькою розмовляють, працюючи в Москві... ось це і є геноцид...

щодо Української АР Крим, тимчасово окупованої рф - то там зараз починаються процеси мовного геноциду по відношенню до кримських татар...
10:23 30/10/14
Принижувати людей не варто за спілкування не державною мовою, але що мусить мати вільний шлях саме державна мова, -- це однозначно. Тому я тут не засуджувала б росіян (окрім. звісно, випадків приниження іншомовних), як і тих же прибалтів, до речі, а радила б нашій владі брати з них приклад.
13:13 31/10/14
Александр1979 Харьков
саме так - державна має бути єдиною!!!
13:51 31/10/14
Розкажіть про "геноцид" будь-якому громадянину США (вавілон! народів). Засміють!
Бо там є державна мова. Вона відрізняється від літературної англійської. І цим американці пишаються. Бо то питання для них ІСТОРИЧНЕ!
10:44 30/10/14
Рекомендует этот материал. Почему? актуальна тема!
09:39 31/10/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію. :)
12:19 31/10/14
12:20 31/10/14
Александр1979 Харьков
12:59 31/10/14
Рекомендует этот материал.
11:23 12/11/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію. :)))
12:40 12/11/14
Лилит Киев
Рекомендует этот материал. Почему? Гарна стаття. Погоджуюся з автором. Дякую!
07:59 20/11/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію. Дякую що читаєте...
08:51 20/11/14
Александр1979 Харьков
Україна має подвійну літературну мову - традицію Шевченка та традицію Франка... Щодо "західних" діалектизмів української мови - то не варто забувати, що саме на Заході України послуговуються переважно українською мовою, в той час як на Сході - ні (в тому числі - переважно суржиком... але ж суржик - це не українська мова)... Тому - коли Схід заговорить в повний голос Українською Мовою - то питання які діалектизми будуть вживатися у ЗМІ - відпаде сам собою... Звісно, що "східні"... з об'єктивних причин...
а допоки що - "маємо те що маємо"(с)
09:01 20/11/14
Александр1979 Харьков
різниця у тому - що там це природна україномовність... як свого часу про це сказав Сергій Жадан "на Заході люди можуть бути просто україномовними"

А ось що він каже про "відмінності" http://dunajclub.info/236
10:13 20/11/14
Александр1979 Харьков
Так взірець як правило і не нав'язується... це об'єктивний та природній процес - хто говорить українською більше - той і формує мову...

головне щоб по хатах, тих що з краю - не сиділи...
12:43 20/11/14
Александр1979 Харьков
Людей що здатні на ВЧИНОК, все одно менше ніж тих що на нього не здатні - за природою... і якби Люди - цілковито усвідомлювали то чим може скінчитись їх ВЧИНОК - то вони би не брали у руки каменя ще у пред-кам'яному віці... і сиділи би собі по "хатах"-печерах... а то й по деревах...

бо, коли взяли у руки камінь - то з часом, замість цього "інструменту", у руках опиниться ядерна бомба...

так що краще би сиділи - кожний на своєму дереві... і каменюки до рук не брали...
13:03 20/11/14
Александр1979 Харьков
цьому був сенс завадити ще тоді - у кам'яному віці...

а зараз не варто засуджувати Тих що ЗДАТНІ на ВЧИНОК - бо, САМЕ через чиїсь ВЧИНКИ ми тут маємо шанс розмовляти:)

те ж саме і про відповідальність...
14:54 20/11/14
Александр1979 Харьков
от бачите - це так само ВЧИНОК... тож можете себе осудити:)))
15:16 20/11/14
Александр1979 Харьков
так ви хоча б спробуйте - може вам це сподобається... вчиняти вчинок по відношенню до самого себе і при цьому і не вчиняти... можете необ'єктивно себе засудити чи виправдати... :))) Це і вчинок і його відсутність одночасно :)
15:47 20/11/14
Александр1979 Харьков
ню-ню... :)
16:04 20/11/14
Александр1979 Харьков
ага - саме тому він і звернений до Вас...
16:22 20/11/14
Александр1979 Харьков
так отож...
17:12 20/11/14
Cristi Neo Киев
Любопытно, что у Прометея обычно мало последователей. И друзьишки рассасываются моментально: чуть что. В покое и уюте хорошо рассуждать о поступках, и ничем не рисковать.
15:26 20/11/14
Александр1979 Харьков
а у послідовниках? хай і вигаданих... сторонніми особами...

і чи не є це тим, що ні до чого не віднесеш... ні до вчинку, ні до його відсутності... щось посереднє...
15:55 20/11/14
Александр1979 Харьков
у сенсі - воду здобути?
21:46 21/11/14
Александр1979 Харьков
а, зрозуміло... цікава алюзія...
12:55 22/11/14
Александр1979 Харьков
ага... а ще немає пророка на батьківщині...
13:49 22/11/14
Cristi Neo Киев
В продажных друзьях не только Прометей не нуждается. А искренние друзья могут и ошибиться, так признают.
19:42 21/11/14
Александр1979 Харьков
Крісті - це мені чи Степану Колядко?
19:51 21/11/14
Cristi Neo Киев
Это Степочке. Но Вы как хозяин блога всегда можете присоединиться к разговору. Не знаю, как Степа, но я за.
20:14 21/11/14
Александр1979 Харьков
Дякую... це цікава розмова...
21:48 21/11/14
Александр1979 Харьков
справжні друзі для того і існують...
21:46 21/11/14
Cristi Neo Киев
21:02 22/11/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію.
08:51 20/11/14
Рекомендует этот материал. Почему? Дуже грамотно і чітко все розклали по поличках! Погоджуюся з усім викладеним Вами. А найголовніша теза, як на мене,: Якщо не можете українізуватися самі, українізуйте своїх (майбутніх) дітей. Купуйте їм українські дитячі книжки, показуйте україномовні мультики, тощо. Віддайте їх до українського садочку, школи, класу. Всіляко плекайте їхню любов та повагу до української мови, історії, традицій, культури. Ось це дійсно дуже важливо! Бо саме від наших дітей залежить, чи існуватиме наше, українське, в майбутньому! Дякую!
13:16 20/11/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію. За себе та того хлопця:)))

цей текст весь складається з головних тез... Дякую за цікавість...
14:55 20/11/14
Рекомендует этот материал. Почему? Слушно!
15:58 20/11/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію. За себе та справжнього автора...
16:05 20/11/14
Нема за що! Ви молодці, що підняли цю тему
16:18 20/11/14
Рекомендует этот материал. Почему? З перших восьми пунктів я б зробила десь чотири-п*ять - автор явно старався додати вагомості саме кількістю:))
17:20 20/11/14
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію... Ну, цілком важливо... я так само коли щось пишеться - то довгенько розтягую...
17:58 20/11/14
Геннадий Москаль Днепропетровск
Рекомендует этот материал. Почему? Рідною мовою завжди варто спілкуватись. А для цього, найперше, треба навчитись мислити по-українськи та про-українськи.
22:11 21/11/14
Александр1979 Харьков
Красно дякую!!! Саме ТАК!!! мислити по-українськи та про-українськи!!!
22:35 21/11/14
Рекомендует этот материал. Почему? Так, українська - це iнший менталiтет!
21:28 17/10/15
Александр1979 Харьков
Дякую за рекомендацію. Саме тому!!!
14:36 18/10/15

Live

............

1 час. назад

ivp_paster рекомендует материал \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"

1 час. назад

ivp_paster рекомендует материал Ректор НМАУ віддав премії студентам!

.........

8 час. назад

viktor trigub публикует статью Планетарний бас Анатолій Кочерга отримав звання Почесного професора НМАУ

...

10 час. назад

Влочега рекомендует материал Ректор НМАУ віддав премії студентам!

10 час. назад

Влочега рекомендует материал Реальнiсть....

10 час. назад

Влочега рекомендует материал Рiзноманiття осенi

10 час. назад

Влочега рекомендует материал Украiна i я.....

10 час. назад

Влочега рекомендует материал ВТОМЛЕНИЙ ДЕНЬ...

10 час. назад

Влочега рекомендует материал \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"

...

12 час. назад

Горбатюк Микола публикует статью Мої передвиборчі обіцянки на уявних \"Біг-мордах\":

13 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"

15 час. назад

viktor trigub публикует статью Ректор НМАУ віддав премії студентам!

...

1 дн. назад

Вікторія Івченко публикует статью \"Принцесо зачаровна, не бійся...\"