О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Политика  25 июля 2014 23:08:24

ЧИТАЮЧИ ЛЕСИНІ ОПОВІДАННЯ

ЧИТАЮЧИ ЛЕСИНІ ОПОВІДАННЯ. "Одинак"

(Це есе відношу до політичного писання, бо скоріш за все це  проекція прози Лесі Українки на сьогоденні виклики нашого буття. Невігластво породжує ненависть, знання веде до правди. А де правда – там царює мир).

  Так само продають…, як і все,

  Як гуси, як худобу; поторгують

  І вдарять по рукам…

  ( «На полі крові», 1909)

 

Принагідна інформація.

Оповідання «Одинак» Леся Українка готувала до публікації у журналі «Плеяда». Почала твір писати ще у 1892 р. Закінчила 28. 01. 1894 р., але твір так і не був опублікованим при житті.

«Одинак» вперше надруковано у журналі «Радянський Львів» 1947 р.

Вступ або спомин

Ще юнкою полюбляла твори Лесі Українки. Зачитувалася «Лісовою піснею», затамувавши подих поринала в драматичні перипетії  «Камінного господаря», лила журливі, невтішні сльози над «Конвалією». Серце Лесине по вінця, як той саморобний глечик, було повне любові до рідної, тихої, не показної природи Волині: її густих, таємничих лісів, мокрих від роси і частих дощів мовчазних лук, затьмарених легендами безкраїх боліт обсипаних миготливими коралями журавлини-кислиці… Щось в цих відчуттях творчині чіпляло за живе, не було знайомою казкою чи мерехтливою метафорою. Пізніше зрозуміла те, що не помічала підлітком, а відчувала серцем – соціальна складова Лесиних творів найголовніша, найспонукливіша, є життєдайним соком, кров’ю її поем, її слів, ніби гаптовані червоними і чорними нитками на «свому» полотні, як і строї волинських молодиць – просто-скромні з стриманою вишуканістю узорів вишивки.

Леся УКраїнка
Леся УКраїнка

Колись тато підписався на зібрання творів Лесі Українки у дванадцяти томах. Сам він родом з Волині, та і погляди поділяв Лесині та її дядька Михайла Драгоманова, тож я з часом успадкувала це розкішне видання, де надруковані і твори, що не були опубліковані за життя творчині.

Для мене мистецтво – це передусім здібність співчувати, співпереживати засобами слова, пензля, пера… Бо недаремно: «Від повноти серця промовляють вуста». Як колись писав Максим Рильський: «Великі народні поети промовляють за свій народ, говорять від його імені, але говорять своїм (виділення – В. К.) голосом, в усій неповторній красі свого обдарування, своєї культури».

Помітила, що справжні твори не спиняються на тій точці часовій, історичній, географічній, що були написані. Вони оновлюються разом з суспільством, у нетрях якого народилися, проявилися.

Ні для кого не секрет, що Леся Українка співчувала ідеям соціал-демократії. Вона писала у листі до М. Павлика, що соціалізм – «се занадто універсальний рух для того, щоб могла українська нація обійтись без нього». У повній мірі усвідомлюю, що Леся Косач жила у час масового захоплення ідеями соціальної рівності, революційними рухами за звільнення від експлуатації найманих робітників.

Колись написала у щоденнику: «Хіба можна бути щасливим у країні, де так багато знедолених і бідних?» У «Давній казці» знаходжу споріднені думки:

 Не поет, хто забуває

 Про страшні народні рани,

 Щоб собі на вільні руки

 Золоті надіть кайдани!

 

У одній із своїх статей додатку до українського перекладу брошури Ш. Дікштейна «Хто з чого жиє» Леся підкреслила: «Чия правда, того буде й сила!» Подумалося, як вірно – правда вона одна, а кривд, ой, як багато, та й ще і рядяться у шати правди.

Про поезію Л. Українки можна писати багато слів, бо вона народжує багато думок, спонукає осмислити день минулий і прийдешній.

 

ОДИНАК

Але… сталася дивна річ – на Україні відбувається руїна… Хто має трохи серця не може, як завжди пити «кавусю у холодочку», «гнати» анекдоти у теплому товаристві, насолоджуватися Джазфестом… Серце болить.

В один із днів «око впало» на золотисті цеглинки томиків творів Лесі Українки у книжковій шафі. Відчула їх дружній погляд і… захотілося спраглому правди серцю перепочити, спертися на слово однодумниці чесної і відважної. І хоча люблю її твори, але читала далеко не все, що приховували за твердими палітурками знайомі здавна книги. Так відкрила для себе прозу Лесі Українки.

Всі прозові твори соціально-філософічні. Громадська позиція письменниці проглядає у кожному слові. Вона не приховує своєї зневаги до «багатих» і симпатії, прихильності до бідних і знедолених. Багаті у неї егоїстичні, зухвалі, цинічні, брехливі і кволі ( «Чашка», «Жаль», «Над морем», «Пізно» тощо). Не те що у наші часи: «Якщо ти такий розумний і талановитий, то чому такий бідний!»

Кадр з фільму "Золота молодь"
Кадр з фільму "Золота молодь"

Казки теж наповнені соціальним змістом ( «Лелія», «Щастя», «Біда навчить», «Примара»), хоча акцентно-символічні з філософським підґрунтям.

На днях по новинах дивилася «жіночі» протести на Західній Україні щодо третьої мобілізації. Збираються жони, матері, батьки, і пікетують військкомати, протестують активно – не пускають синів, чоловіків на війну. Один галичанин твердо промовив: «Це не наша війна. Як москалі прийдуть до нас, то я перший піду до війська, а на схід чого нам іти воювати, най собі самі  між собою розбираються».

Читаю «Одинака» і мимоволі порівнюю з сьогоденням.

Часто чуєш нарікання «простих» людей, що діти можновладців і олігархів відсиджуються за кордоном.

У Лесі читаю: « - Який чорт за мене одслужує? – гукає собі хлопець в сірій свиті.

-       А ми! Хто ж? Думаєш, ніхто не знає, яка сумка в твого батька? Ніхто не знає, як твоя мати панські пороги оббивала? Го-го! Багацького сина і чорт не бере.» ( виділення – В.К.)

Принагідна інформація

Ми хвалимося іменами Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки. Але мало хто читає цих авторів. А як би прочитав уважно, то багато б зрозумів з того, що відбувається зараз на Україні. Ну, а сильні світу цього, то і заборонили б їх твори, бо мали революційні погляди  лівого спрямування, а Т. Шевченко і І. Франко ще й належали до масонів, відомих  богоборців.

«Москаль» - лайливе слово. Але ж воно тільки опосередковано має відношення до визначення національності.

«Дівчина обернулась.

- Се ти, Корнію! Вернувся! Ну, що, як там з тобою? – питала турботно.

- А що зо мною? Піду в москалі…»

Тож «москаль» - це солдат, що служив у війську Російської імперії, а зовсім не національність: «Корній лежав і думав: «От як то воно пішло з моїм життям! Зріс по волі, а тепер прийдеться скуштувати московської муштри!»

 

Скільки сліз материнських зараз виплакано?! Громовицями горе людське відгукнеться нашим коломойським, ахметовим, аваковим.

ЧИТАЮЧИ ЛЕСИНІ ОПОВІДАННЯ

«Іде Корній вулицею, і мати з ним іде, та за слізьми дороги не бачить».

«Далі Корній зустрів Семена, що виходив з Гапчиної хати. Очі в нього були заплакані, йдучи, він раз у раз оглядався на теє дворище, там на воротях стояла його дівчина, він махав їй шапкою, все прощався. Вони ж були заручені, то не сором було й прилюдно прощатися. Семена хутко здогнала його мати, несучи щось у клуночку, - низенька старенька жіночка уголос плакала, йдучи за сином.

От і стали наші за цариною біля млина. Там уже стояло скілька хлопців і родичі при них. Велися уривчасті речі, лунали нестримані ридання.»

« А вже щонайгірше було тим жонатим! Хоч розступися земля! І мати, і жінка голосять, неначе на смерть наряджають. А бодай би не вінчатись, ані заручатись!..»

ЧИТАЮЧИ ЛЕСИНІ ОПОВІДАННЯ

«Прощавайте, мамо! – раптом сказав Корній хрипло, круто одвернувся, немов одірвався, і твердою ходою подався услід за товаришами. Іваниха сплеснула руками і впала до землі зомліла, гостра туга її підкосила. Син не бачив того, він не оглядався позад себе.»

Щоб сказала Леся Косач, якби мала змогу, про те, що відбувається зараз на Україні.

«Це не наша війна. Багаті рвуть «здобич» оден у одного, на Донбасі повно російського капіталу закладено, та й «трубу» пообіцяли Америці віддати… от і кинули наших хлопців у м’ясорубку…  Мало що змінилося на моїй землі: багаті гнітять народ трудящий, удову обдирають, сироту гноблять…»

ЧИТАЮЧИ ЛЕСИНІ ОПОВІДАННЯ

Може далі буде…

P.S. Хоча мова в есе йшлося про прозу, але не можу не пригадати наостанок вірш Л. Українки актуальний і сьогодні.

ПАН ПОЛІТИК

Ба, що робить? Скінчився вік лицарства,

Доводиться не списом, а пером

Боротися з Іваном та Петром…

Пишу статтю «Про кризис господарства».

 

Я знаю сам, що я не Ціцерон,

А все ж таки, коли я добре схочу,

То хоч кого словами обморочу…

Скажу промову в «партії ворон».

 

Тепер всяк хам показує натуру,

А нам мовчать? Се був би чистий страм!

Та я готов піддержать сім програм!..

Я становлю свою кандидатуру!

 

 

 

 

 

 

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 1040
Отредактировано: 28-07-2014 [21:24]
delete
Виктория Ковальчук
Виктория Ковальчук, Львов, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 6, Всего рецензий: 4
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

19:46 26/07/14
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Леся Українка(Лариса Петрівна Косач) була гордою і мужньою жінкою.
23:58 26/07/14
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
"Ні для кого не секрет, що Леся Українка співчувала ідеям соціал-демократії. Вона писала у листі до М. Павлика, що соціалізм – «се занадто універсальний рух для того, щоб могла українська нація обійтись без нього». У повній мірі усвідомлюю, що Леся Косач жила у час масового захоплення ідеями соціальної рівності, революційними рухами за звільнення від експлуатації найманих робітників".
Наразі нам явно не вистачає таких Лесь Українок!
10:40 27/07/14
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
outsider Винница
«Це не наша війна. Багаті рвуть «здобич» оден у одного, на Донбасі повно російського капіталу закладено, та й «трубу» пообіцяли Америці віддати… от і кинули наших хлопців у м’ясорубку… Мало що змінилося на моїй землі: багаті гнітять народ трудящий, удову обдирають, сироту гноблять…»

Читать полностью: http://h.ua/story/406610/#ixzz38eVt7t4Q
21:48 28/07/14
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Якісний аналіз, цікаві та влучні аналогії. У нас були і є мислителі, яких не чули раніш, і чи почують зараз нарешті?..

Комментарии

Творчество Леси актуально и сегодня более чем сто лет.....вот только жаль, что к её голосу прислушиваются и понимают единицы людей......
09:00 26/07/14
Читайте о фашизме, это только в Украине играют в футбол и танцуют круглые сутки на наркотических дискотеках, когда проливается кровь патриотов за свободу, дерьма в том числе..."Батальон "Днепр-1", сформированный и финансируемый днепропетровским олигархом Игорем Коломойским, не подчиняется председателям облгосадминистраций. Об этом заявил командир батальона Юрий Береза.

"Руководство батальона Днепр-1 официально сообщает, что не собирается в отпуск и будет выполнять свою главную цель - уничтожение террористов, которые убивают украинских военных и мирных граждан на территории АТО", - сказал он.

Командир батальона опроверг причастность своих подчиненных к террору против местных жителей.

"Во-первых, бойцов батальона "Днепр-1" не было в городах, указанных в обращении господина Таруты, а, во-вторых, хотим напомнить, что все батальоны особого назначения входят в состав МВД и подчиняются не губернаторам. Это означает, что очищение территории от врагов продолжается", - заявил Ю.Береза.

Ранее донецкий губернатор Сергей Тарута заявил, что хотел бы, чтобы военизированные формирования из других регионов Украины покинули Донецкую область. "Мы будем защищать себя сами и в этой связи не вижу необходимости пребывания военизированных подразделений из других областей", - сказал он в ходе встречи с городскими властями Курахово. По его словам, батальон "Днепр" И.Коломойского будет убран, соответствующая договоренность достигнута с представителями правоохранительных органов.

МинПром

Читать полностью: http://h.ua/story/406603/#3130978#ixzz38YN33Kds
09:28 26/07/14
Дякую за дописи і небайдужість до творчості сміливої Лесі Косач
21:22 28/07/14
Рекомендует этот материал. Почему? Варто прочитати й замислитися.
21:48 28/07/14
Агато, дякую за... розуміння, сміливість, талант, не упередженність, за Слово...
21:58 28/07/14
Спасибі, пані Вікторіє, на доброму слові ) smile
22:26 28/07/14

Live

13 мин. назад

Владимир Некрасов публикует статью ЧТО ВО ВЛАСТИ НА УМЕ, У ДЕПУТАТОВ И ЧИНОВНИКОВ НА ЯЗЫКЕ, ГРАЖДАНЕ?

1 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Садюга

1 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Листопад

1 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Листопад

1 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал Листопад

1 час. назад

Наталія Безсонова рекомендует материал Листопад

3 час. назад

Ганка Гличка публикует статью Захурделив...

3 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Шахраї з «КиївТрансПаркс
ервісу» вчиняють замах на Свободу слова!

3 час. назад

Володимир Бровко публикует статью БИТВА ЗА БРЕСЛАУ ч.2

3 час. назад

Наша Версия публикует новость Шахраї з «КиївТрансПаркс
ервісу» вчиняють замах на Свободу слова!

3 час. назад

Володимир Бровко публикует статью БИТВА ЗА БРЕСЛАУ ч.1

4 час. назад

Ltna Prikolova комментирует материал Новый курс в старом направлении