Общество  4 июля 2018 18:51:46

Від роду до роду. Щетинівка

Мій батько Павленко І.І. у рукописі "Від роду до роду" детально описав історію нашого роду Павленків та Дяченків/Красовських з села Яшники на Полтавщині.
Розділи книги  я друкувала на Хайвеї, паперова версія книги вийшла у 2010 році у видавництві "Терен". Луцьк, для внуків і правнуків,  для всієї великої родини, яка з кожним роком все більше дає про себе знати в різних колінах роду.
*******************************
В цьому матеріалі я хочу дослідити і представити історію походження роду моєї мами Безсонової О.М. (прізвищем якої я користуюсь на Хайвеї).
Мамі в цьому році виповнюється 90 років, хоча ніби зовсім недавно ми з нею були ювіляри, святкували  80 і 50 років відповідно.
Від роду до роду. Щетинівка
Родина Безсонових походить з села Щетинівки Бєлгородської області, яке знаходиться в Росії на перетині кордону  з Україною.
Від роду до роду. Щетинівка
Щетинівка згадується  у 18 столітті. Раніше село називалося Висока Щетінова Бєлгородської волості, Білгородського повіту, а ще раніше у кінці 17 століття - як село  ВисокеСело було завжди вільним, кріпосного права не було.
 Я ніколи не була на батьківщині матері,
тому з Інтернету з інтересом довідуюсь наступне:
 "У 1855 році Щетинівці належало 1600 десятин землі.
Сіяли жито, овес, просо, картоплю, пшеницю озиму і яру, соняшник.
80069188.jpg
 У 1889 році була побудована церква, поруч з нею дубова школа з класами і кімнатами для вчителів.
У цьому ж році були побудовані ще дві школи - біла земська для багатих і червона для бідних.
У 1904 р викладали в ній випускники Курської учительській семінарії Стефан Васильович Ломакін і Іван Григорович Вольнов.
У 1907 р у Щетинівці проживало колишніх державних селян: 1935 чоловіків, 1855 жінок. Всього: 3790 осіб, дворів - 518.."
Зі світлин сайту села Щетинівки роблю висновок,
що село зараз гарне, доглянуте, проживає там 995 жителів

Центр села
Мої дід Безсонов Максим Савелійович і бабуся Уляна  1891 року народження жили у  Щетинівці, там народилася моя мама Олександра (Шура), її сестри Поля та Феня і брат Василь.
Про Щетинівку 1920-х років детально розповіли старожили села (їхні спогади опубліковані у 1998 р в збірнику «Моя батьківщина»). Ось лише невеликий уривок:
«У 20-ті роки селяни села були заможні. Хлопці ходили в хромових чоботях, багаті наряди мали дівчата.
У селі було кілька крамниць, куди привозили товари з Харкова, Курська, Бєлгорода. Йшла жвава торгівля одягом, взуттям, залізними виробами, оселедцем, консервами, делікатесами.
Вільне життя у Щетинівці припинилося з початком процесу розкуркулення заможних селян. Через непосильні податки закрилися торгові точки. Налітали в село комісари з Безсонівки, Воскресенівки, Бєлгорода. Але розкуркулення вели в основному свої ж селяни, які через лінощі, безтурботність, пияцтво не хотіли працювати, практично нічого не мали за душею. Одних активісти нахабно грабували і виселяли, інші самі тікали до Харкова ... В цей смутний час в селі орудувала банда, яка майже щоночі вела розбій, тероризувала селян, поки її не ліквідували ... ».
Кілька років тому (а саме 3 Березня 2011) на сайті "Однокласники" цікаву інформацію розмістив Андрій Селін:
"... до речі на моє превелике розчарування, всіх державних селян Щетинівки визнали "куркулями" розкуркулили, а майно передали в місцевий колгосп, ось чому вони процвітали з нуля в СРСР.
Кажу з сумом, знаючи, що у мого прапрадіда у Щетинівці були СВОЇ млин і племінний жеребець, крім інших коней.
У липні 1927 у селі  Щетинівці. Білгородського повіту було зареєстровано товариство зі спільної обробки землі (ТОЗ) «Червоний орач».
З липня 1928 року з с. Щетинівка, хутора Лисий лог, Логвинов і Рубіжне - колгосп «Червоний орач». Станом на 1 січня 1932 року в Щетинівці. - 4289 жителів, в Лисому балці - 169, в Логвинова - 9, в Рубіжному - 200, в колгоспі - 65 осіб ...
У голодному 1933 році в с Щетинівка спорожніли цілі вулиці. У 1935-му в селі розібрали «на цеглу» церкву".
Повертаючись до моєї родини, то у  30-і роки через голодомор моя мама і її сестричка Феня потрапили в дитячий патронат, але в різні групи, і втратили одна одну назавжди. Пізніше мама вийшла заміж за Павленка І.І. в с. Яшники Полтавської області. Там народились мої брати Григорій і Володимир  і я.
Від роду до роду. Щетинівка
Незабаром батько перевіз родину на Волинь, де він вчителював. Пам'ятаю, як батьки писали листи в різні газети, шукаючи мамину родину, але відповіді були невтішні, оскільки тема голодомору була закритою і ніде не висвітлювапась. Крім того, мама не пам'ятала назви села, лише імена членів сім'ї. Брата Василя і сестру Полю мама розшукала тільки у 1977 році, але бабусі й діда не було в живих.
Від роду до роду. Щетинівка

Вдивляюсь у фотографію сучасного села Щетинівка. Приблизно таким воно було (але ранньої весни 1933 року ), коли мама його бачила останній раз у 5-річному віці, ідучи з сестричкою Фенєю і батьком дорогою до поїзда на Харків, рятуючись від голоду.
Від роду до роду. Щетинівка
Дякую Тетяні Тохтар за світлину.
************************

Отредактировано: 11-08-2018 [12:37]
Наталія Безсонова
Наталія Безсонова, Киев, свободный журналист "ХайВей"

11:03 05/07/18
viktor trigub Киев
Класик ХВ!
23:46 05/07/18
ivp_paster Тернополь
Цікава стаття про свій родовід.

Рекомендует этот материал. Почему? Розказано цікаво, пізнавально
22:01 04/07/18
Дякую за підтримку.)
23:12 04/07/18
Схиляю голову, Наталіє Іванівно, як і перед тими людьми, які бережуть інформацію про
родовід і досліджують його історію. Вважаю, що такими людьми держиться Україна.
22:08 04/07/18

Я схиляю голову перед моїм батьком Павленком І.І., який зібрав і записав спогади про свій (наш) рід , яких вистачило на цілу книгу. Цього літа йому б виповнилося 95 років. Але цими днями минає 18 років з дня смерті.

Я пам'ятаю його гострий розум, блискучу пам'ять, позитив, надзвичайну працьовитість, мудрість, людяність, доброту і любов, яку я завжди відчувала. і яку шукаю в людях. Удвох з мамою вони прекрасно доповнювали один одного, любили один одного. Я розумію, як мамі одиноко без нього на схилі літ.

Я думаю, що мій батько був би радий, що посіяв в мені інтерес до родоводу і що я досліджую  історію маминого роду  Безсонових. В силу обставин у мене небагато матеріалу, але дещо я знайшла і буду рада поділитись з тими, кому цікаво.

23:12 04/07/18
viktor trigub Киев
Рекомендует этот материал.
11:03 05/07/18