О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

История  11 июня 2014 06:22:40

Чи можна вважати радянським символом “Дніпрогес”?

...
...

В 1913-му році царський уряд розглянув проект будівництва електростанції, яку ми знаємо як “Дніпрогес”.

Газета “Свобода” (США) 27 березня того року розмістила інформацію про заплановане.

...
...

Далі йде фраза:

Днїпро має творити часть з тої водної дороги, що має сполучати оба моря. Радї російських мінїстрів мають небавком предложити плян знесеня порогів і визисканя водної сили до витворюваня сили елєктричної.

Закінчується інформація повідомленням про кошторис виготовлення проекту:

...
...

Перша світова війна завадила царському уряду провести необхідні пошукові роботи, розробити детально проект. Однак напрацьована документація не згинула під час більшовицького перевороту. Залишалися в Росії й спеціалісти, які працювали над проектом. Тому більшовикам залишалося тільки завершити розпочате проектування. А Лєніну дало привід оголосити про електрифікацію “усієї країни”... Іншими словами, навіть війна, “революція”, розруха, голод не надто завадили початку будівництва гідроелетростанції. Тим більше, - при наявності майже дармової робочої сили. Точніше, - праці “соціалістичних” рабів.

Ось як пише про “совєтське” будівництво Дніпрогесу “Українська газета”, коментуючи інформацію ілюстрацією:

“ ...Після смерті Леніна гарячим прихильником будівництва Дніпровської ГЕС став Лев Троцький. Сталін любив висміювати "фантазії" свого головного конкурента в боротьбі за владу. - Збудувати Дніпрогес, - казав він, - це все одно, що дати селянину голку від патефона без самого патефона. Утім, чимало ідей Троцького пізніше Сталін втілював у життя як свої власні. Так сталося й з Дніпрогесом. 1925 року професор Іван Александров розробив технічний проект електростанції. Автором архітектурного проекту був Віктор Веснін.

PS. Нагадаю: на основі документації, виготовлення якої було профінансовано ще царським урядом.

15 березня 1927-го біля Запоріжжя замайорів червоний прапор зі словами "Дніпробуд розпочато".

...
...

Будівництво супроводжувалося величезною пропагандистською кампанією. По всій країні відбувалися збори й мітинги. Трудящі перераховували до фонду будівництва частину заробітку. Уже 1 квітня 1927 року у фонді Дніпрогесу був 1 млн руб. Однак лише імпортне обладнання для ГЕС коштувало 30 млн. Тому більшовики вдалися до масових поборів із селян: відбирали худобу, зерно та іншу сільгосппродукцію. Спорудження велося під егідою ОГПУ. Наймасовішою робсилою стали "зеки". Поруч із ними працювали молодь із села, колишні білі офіцери, анархісти та священики, куркулі й аристократи. Наприклад, у земельно-скельному відділі трудилися сини двох царських адміралів та колишня графиня. Завідував складом полковник-денікінець, а медичну частину очолювала дружина адвоката екс-керівника Тимчасового уряду Олександра Керенського.

Землекопи, чорнороби й грабарі були переважно з місцевого населення. Чимало людей наймалися заради номерка в їдальню та місця на нічліг у бараку. Дня не минало без бійок, крадіжок, пиятик. Міліція ночами влаштовувала облави. Порушників дисципліни вивозили за 40–50 км від будови й там залишали.

Наприкінці 1930-го розпочався "процес Промпартії". Газети повідомляли про розкриття підпільної шпигунсько-диверсійної організації, що нібито діяла з 1926 року. Після суду над "промпартійцями" на Дніпробуді пройшла хвиля мітингів. Виступаючі дякували "пильним чекістам", таврували "злочинну банду" та клялися ще краще працювати на благо Батьківщини”.

Зараз, з висоти знань про історію СРСР, той "процес Промпартії", якщо мати на увазі заплановане будівництво Дніпрогесу, - можна й стверджувати: то була наперед спланована акція. Щоб мати не тільки рабську робочу силу, а й інженерний персонал з клеймом “ворога народу”. Такими ж легше керувати! Без виплати інженерної зарплатні. Тому й не здається дивним те, що “розгром Промпартії” пройшов у 1926-му році, а перші робітники на будвництві майбутньої гідроелектростанції з'явилися вже 8 березня 1927 року. А останній кубометр бетону в греблю було вкладено в березні 1932 року.

На останок потрібно також підкреслити: без встановлення 8 турбін американської компанії “Ньюпорт Ньюс” (англ. Newport News Shipbuilding and Drydock Company (NNS) - Дніпрогесу не відбулося б. Та про це більшовицька пропаганда “скромно” мовчала. В ідеологів було інше завдання - викривати ворожий радянським людям імперіалізм.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 1622
delete
Петро Осипенко
Петро Осипенко, Киев, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +5
Всего комментариев: 19, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

11:22 11/06/14
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
информативный и полезный материал.
читается с интересом.
отличная иллюстрация. порадовала))))
13:25 11/06/14
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub Киев
Передруковую!
21:31 11/06/14
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Непоганий допис! Взагалі більшовики багато що поцупили в «кривавого» режиму (план «ГОЭЛРО» наприклад).

Комментарии

Рекомендует этот материал.
11:22 11/06/14
Дякую за похвалу і рекомендацію! smile
11:31 11/06/14
Liding Львов
Рекомендує цей матеріал.
11:58 11/06/14
Приємно. Вдячний!
12:26 11/06/14
Віктору Тригубу

Дякую!
13:29 11/06/14
Якщо людина не опирається на ідею (будь-яку), навіть на "моя хата з краю", - то це не людина, а голова з ротом. wink
Дякую за рекомендацію!
14:21 11/06/14
Згоден!
Якщо йде мова за історичну тему.
Коли ж автор своїм матеріалом "сповідує" свій світогляд, - тоді...
На ХВ прикладів "недомовок" або перебільшень - тьма!
14:55 11/06/14
Жарт зрозумів. smile
15:21 11/06/14
" Ефремова и его приспешников нужно лишить мандатов и осудить за терроризм, - губернатор Луганщины
Губернатор Луганской области Ирина Веригина заявляет о причастности лидера фракции ПР Александра Ефремова и других "регионалов" и коммунистов к терроризму и настаивает на лишении их мандатов.
Об этом она написала на своей странице в Facebook , передает Цензор.НЕТ.
"Видела выступление Горохова в парламенте РФ, который призывает Россию к конкретным действиям против Украины. В президиуме сидит Ефремов*. Прямые доказательства причастности данных депутатов к терроризму на востоке", - написала Веригина.
По ее словам, именно они дестабилизировали обстановку в Луганской области, именно на их совести смерть людей, искалеченные судьбы беженцев.
Читайте на «Цензор.НЕТ»: Турчинов распорядился проверить причастность Ефремова к блокированию аэропорта Луганска
"Луганщина и так была на 27 месте в Украине по социально-экономическому развитию, а теперь эти так называемые депутаты, дабы защитить свои бизнес интересы, пытаются превратить Луганскую область в гетто", - добавила Верегина.
"Эти открыто поддерживают агрессию РФ и терроризм на Луганщине. А другие депутаты ПР и коммунисты скрыто финансируют террористические группы в Луганске, Северодонецке. Необходимо Верховной Раде лишить мандатов этих депутатов и привлечь к уголовной ответственности. Этого требуют тысячи луганчан. Хватит грабить и уничтожать Луганщину!" - резюмировала губернатор."
15:44 11/06/14
Liding Львов

Цитата:

Будівництво супроводжувалося величезною пропагандистською кампанією. По всій країні відбувалися збори й мітинги. Трудящі перераховували до фонду будівництва частину заробітку. Уже 1 квітня 1927 року у фонді Дніпрогесу був 1 млн руб. Однак лише імпортне обладнання для ГЕС коштувало 30 млн.


Читать полностью: http://h.ua/story/404704/#ixzz34LhoZKcJ


Нині читав,  (чи по ящику казали dknown ) що ДНРівські бандюки змусили шахтарів віддати одноденний заробіток на розбудову ДНРу  LOL Так що дауни  вляпуються в світле совєцьке минуле як свиня в калюжу. Тут їм і громадянська по ночам і  добровільні внески з заробленого. Ще влаштують суботник по будівництву барикад та риттям окопів і буде повний совок LOL  


 

19:40 11/06/14
Якщо суботник нормальний - до й добре...
Розкажу за один із травневих у селі.
Головиха кинула клич: зібратися з бензокосами біля сільради. Мене запросила, як єдиного репортёра на всеньке село. Бензин виділив один з фермерів. Дядько, який має хатинку, а бізнес у Києві, прислав з косами двох. Всього було 8. Обкосили усі вулиці. А після ставка прийшли до тієї хатини, де дядько з Києва накрив шикарну поляну.

...І про політику балакали, і анекдоти пекли, і в підкидного гуляли. І що дивно! Була і "казёнка", і домашня, а по домах розійшлися тільки веселими.
20:36 11/06/14
Liding Львов
Це не суботник а толока.
Толоки були ще тоді, коли у лєнінський пра-пра-прадід пра-пра-прабабкину цицьку ссав.
20:59 11/06/14
Точно! Толока
04:18 12/06/14
Зурла Лоци Ужгород
Рекомендует этот материал.
21:06 11/06/14
Вдячний!
04:19 12/06/14
Рекомендует этот материал.
21:31 11/06/14
Дякую!
04:18 12/06/14
Дмитрий Шилин Запорожье
Рекомендует этот материал. Почему? Еще про Днепрогэс, фото - http://h.ua/story/62531/
11:47 12/06/14
Благодарю за фото!
И за рекомендацию.
12:19 12/06/14

Live