О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Наука  24 октября 2013 23:41:05

Автор: Юрій Гай

До перспектив української науки

Імітуємо… Штурмівщина в науці нагадує реакцію будь-якої влади на теракти: масові  комісії, галас у ЗМІ, звільнення не­причетних. У підсу­мку: багато галасу даремно, а їхати в метро без ризику не можна. Решта все – імітація!

Без державного замовлення і змички з виробництвом (з фінансуванням і контролем) те, що коїться нині в науці – імітація. Писати статті за певного набутого досвіду написання та інтернету – нескладно, але  прак­тич­ний вихід таких публікацій – нуль.

До перспектив української науки
Стан і місце науки в нашій державі такий, що доречно згадати про межу необхідної самооборони. У теракті межі самооборони трактують ширше, ніж звичайно, і  загроза життю виправдовує таке розширення.

Загроза стагнації науки для еконо­мічного виживання держави теж виправ­до­вує ризики позанаукового захисту інтересів науки. Щоправда, страйки і мітинги тут не підійдуть. Але ж науковці – неперевершені майстри з обробки та маніпуляції інформацією.

Тож глобальний флешмоб “злидарів науки” у вигляді інформаційної війни проти бананізації своєї галузі буде доречним і достойним ходом.  Інакше кінцевий пун­кт нехтування загрози – розпад держави: адже бананізація єдиного “прогресивного прошарку” рівнозначна добровільному розпаду країни.

Що головне в антитерорі? Запобігти теракту! Бо дехто всерйоз думає, що – забезпечити “права і сво­боди” терористів. Металодетектори – суцільна імітація, їх можна, за певної суми кредиток, обійти. Адже будь-яка жорстка си­стема основана на прагненні … замилити очі.

Авжеж, і система провідних (?!) ідей в науці теж не поз­бавлена цього ганджу. Зате маємо систему “авторитетів”, оточення яких майже не відрізняється від оточення кримінальників.

Надія є… Досвід викладання автора свідчить: є серед молоді дещиця ініціативних осіб, які здатні запрограмувати чітко поставлену задачу, а от зробити модель та математичний аналіз явища – понад їхні можливості. При звужених часових рамках точних дисциплін цьому не встигають навчити. Зате встигають спрезентувати презентації кількох методів та кількох пакетів програм. У підсумку вирощують “кнопкодавів”. Візуальне мислення та тесто-орієн­то­­вана модель освіти висувають і відповідні ста­ндарти поведінки.

До перспектив української науки
А й справді, не можна жити в суспільстві і бути вільним від нього: стан освіти (математичної підготовки) диктується станом держави. А цей останній стан є наслідком сили духу стану та розумового стану керівних органів – тих самих, які розподіляють фінанси.

Здобувають – як уміють, ділять – як хочуть. Вам не здається, що має бути навпаки?!

І що з того? Що зміни потрібні, погодяться всі, але чомусь наодинці. У натовпі кивають один на одного – мовляв, хто перший спечеться?

З чого почати перетворення? З основоположних документів про науку: що таке науковий продукт? які повноваження на­уковця? Як захищати науковий продукт? Де розгорнути науку – у вузах, виробництві, академії? Хто розпоряджатиметься перерозподілом коштів між статтями видатків в нау­кових установах? Який вплив виконавців НДР на прийняття рішень? Де регулярні курси підвищення кваліфіка­ції? і т.п.

Слід позбавитись від баласту, спричиненого підгнилим міфом про “загальну зайнятість”. Адже відношення носіїв наукових ступенів до технічної обслуги – 1:5, а серед цих носіїв відсоток активних авторів той самий – 1:5. Ну не “богадільня”, га?

Що головне в науці? Концентроване фінансування чітких проектів – на перетині дисциплін, інституцій, наукових колективів та практичний розрахунок, а не „написання статей і звітів”; підтримка фунда­ментальних досліджень – окремим рядком. Невиконання укладених між наукою і державою через держза­мовлення угод – державний злочин.

Зміст наукового проекту – як у бізнес-плані: зміст процедури; її межі і допустимі міри; забезпеченість ресурсами і гарантії виконавців; фінансові гарантії і ризики; ризики неочікуваних результатів та їх наслідків. Інакше – знову і знову отримуємо звіти про „титанічну роботу” – як у керівників Кабміну.

Хтось спитає: а як я можу визначити стан своєї науки в Україні? До начальства ж за статистикою не побіжиш…

Гугол вам в поміч! Прошерстіть масив публікацій за останні 10 років по ключових словах з наступним аналізом:

  1. які основні теми, мета і напрям, звідки прийшли (наука, освіта, виробництво)?
  2. який тип публікацій (статті, монографії, посібники, методички, звіти, тези, патенти)?
  3. де розміщені (кому підпорядковані), наскільки доступні ззовні?
  4. скільки цитувань і взаємоцитування (повторні посилання), яка тяглість досліджень у часі?
  5. чи ясний зміст (ідеї, методи, обмеження, застосовність, впровадження, аналоги, перспективи)?
  6. звідки взяті вхідні дані, їх якість і доступність?
  7. чи можливо зв’язатися з авторами для взаємообміну і співпраці?

Усе ясно, доступно, гарно?! Дозвольте засумніватись! Усе пізнається у порівнянні – особливо з рівнем 30-річної давнини.

До перспектив української науки
А що робити? Лупайте сю скалу, як сказав класик. Слово – це ваша зброя, аналіз – ваш щит, правота – ваш стимул. Або змусимо адміністрацію держави та адміністрацію науки вдатись до перетворень, або те, що писали на прапорах отамани Холодного яру – “загинемо у боротьбі за неї”.

Розбухлий масив публікацій за відсутності експерименту – імітація науки, яка за одне покоління здатна перейти у імітацію держави. Будь-які, навіть найкращі пропозиції мають зустріти ще й політичну волю до їх втілення і потрібно назвати своїми речами ціну відмови від їх утілення.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 2494
delete
Юрій Гай
Юрій Гай, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +7
Всего комментариев: 12, Всего рецензий: 5
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

16:35 25/10/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
П"ятірки автору за надію та оптимізм!
22:54 25/10/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster Тернополь
Виважена, цікава і грамотно викладена стаття.
01:26 26/10/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sveta Rybalko Харьков
Актуально, жваво, змістовно. Однак, слід уточнювати - Ви про яку галузь пишете? Інакше такі категоричні твердження, як "Розбухлий масив публікацій за відсутності експерименту – імітація науки" виглядають дивно. В гуманітарних науках здебільшого - інтерпретація, яка експериментом не може підтверджуватися. Або, наприклад, історія. Який експеримент в історії?

"Лупайте сю скалу" - не смішно. Держава давно звалила фінансування науки на саміх науковців. Конференції, стажування, публікації - все власним коштом та у вільний від навчального процесу час.
Юрій Гай Киев
Це емоційна складова аналізу про стан справ у галузі наук про Землю (геологія, геофізика, метеорологія, фізика атмосфери). Усі вказані напрямки належать до природничих наук з високим вмістом математики (майже точні, але видають не точну відповідь, а прогноз за непрямими даними). Тут без вимірів (експерименту) нічого робити. Немає - вхідних даних, немає науки.
Хоча зараз лавина зарубіжної інформації, яку треба просто перекладати, класифікувати, узагальнювати і вводити в науковий обіг в Україні. Але ВАК і редакції фахових журналів вважають таку роботу третьосортною.
Я б залюбки опублікував би детальну статтю з аналізом проблем природничих наук(можливо, за деякий час так і зроблю), але редакції наукових журналів КАТЕГОРИЧНО забороняють використовувати раніше опубліковані автором у будь-якій формі фрагменти. Трохи почекаємо... Хоча "червона нитка" аналізу одна - необхідні структурні реформи і вимагають вони не так грошей, як політичної волі.
Дякую за рецензію
20:43 27/10/13
Александр1979 Харьков
дякую за роз'яснення...
21:38 27/10/13
Петро Бейсюк Черновцы
Саме так!
18:01 07/11/13
12:44 31/10/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
 

Комментарии

Рекомендует этот материал.
16:35 25/10/13
ivp_paster Тернополь
Рекомендує цей матеріал.
22:54 25/10/13
Рекомендует этот материал. Почему? Наука: спосіб вдовольнити свою цікавість чужим коштом. Я й не проти. Але повинен бути результат. Хоча б видимо корисний. І повинна бути справедлива оплата за отой результат.
23:16 25/10/13
Александр1979 Харьков
Рекомендует этот материал. Почему? РЕКОМЕНДУЮ... Але із заувагами пані Світлани Рибалко - у рецензії - цілком згоден...
14:38 26/10/13
Юрій Гай Киев
Дякую за відгук. І Вам, і всім іншим рекомендую переглянути матеріал 11-річної давності у "Дзеркалі тижня" http://gazeta.dt.ua/SCIENCE/nanu_spivaki_proti_globalistiv.html Здивуєтесь, як мало відтоді змінилося..
20:53 27/10/13
Александр1979 Харьков
Нажаль, зі свого боку можу порекомендувати - переглянути - одну з моїх улюблених анти-утопій - ще 60-х років видання... "О том как погасло Солнце, или история тысячелетней диктатории Огогондии..." - Ви навіть не здивуєтесь... якій світ там описано - ще тоді...
21:52 27/10/13
Александр1979 Харьков
и про наукові "досягнення" та "регалії" добре написано
22:19 27/10/13
Юрій Гай Киев
Дякую всім. Далі буде... read
21:23 28/10/13
Рекомендует этот материал.
21:29 28/10/13
Рекомендует этот материал.
12:44 31/10/13
Рекомендует этот материал.
12:44 31/10/13
Петро Бейсюк Черновцы
Рекомендует этот материал. Почему? Реально відображено стан науки в Україні.
Дослідження, які робляться лише для отримання ступенів, щоб потім зайняти посаду доцента чи професора - сумнівне заняття. Значно простіше і чесніше купити диплом через інтернет.
18:06 07/11/13

Live

8 час. назад

Koshka комментирует материал Интервью с шариком

8 час. назад

Koshka удаляет комментарий к материалу Интервью с шариком от Koshka

8 час. назад

Сергей Геращенко публикует статью Сон пирамид

8 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал На воре Путине и кокошник горит!

8 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал ПІШОВ ХАЗЯЇН – МІФОЛОГІЯ КВІТНЕ

8 час. назад

Наталія Безсонова пишет рецензию на публикацию В Запорожье восьмиклассник намерен на заводе деда стать главным инженером

9 час. назад

Наталія Безсонова пишет рецензию на публикацию День металлурга в лицах: в Запорожье внуки продолжили династию кочегара паровоза

9 час. назад

ivp_paster пишет рецензию на публикацию День металлурга в лицах: в Запорожье внуки продолжили династию кочегара паровоза

9 час. назад

ivp_paster пишет рецензию на публикацию В Запорожье восьмиклассник намерен на заводе деда стать главным инженером

9 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал Тітушкін День, або Погром як імплементація стратегії

9 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал Тітушкін День, або Погром як імплементація стратегії

10 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Тітушкін День, або Погром як імплементація стратегії

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Тітушкін День, або Погром як імплементація стратегії

10 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Тітушкін День, або Погром як імплементація стратегії

10 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Тітушкін День, або Погром як імплементація стратегії

10 час. назад

antov рекомендует материал Тітушкін День, або Погром як імплементація стратегії

10 час. назад

antov пишет рецензию на публикацию Тітушкін День, або Погром як імплементація стратегії

10 час. назад

antov комментирует материал ПІШОВ ХАЗЯЇН – МІФОЛОГІЯ КВІТНЕ

12 час. назад

Альпас рекомендует материал Загадка Трампа и уход Путина

12 час. назад

Наталія Безсонова публикует статью Від роду до роду. Стрільці

13 час. назад

Марина Шамсутдинова рекомендует материал Интервью с шариком

13 час. назад

Марина Шамсутдинова комментирует материал Интервью с шариком