О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Наука  24 октября 2013 23:41:05

Автор: Юрій Гай

До перспектив української науки

Імітуємо… Штурмівщина в науці нагадує реакцію будь-якої влади на теракти: масові  комісії, галас у ЗМІ, звільнення не­причетних. У підсу­мку: багато галасу даремно, а їхати в метро без ризику не можна. Решта все – імітація!

Без державного замовлення і змички з виробництвом (з фінансуванням і контролем) те, що коїться нині в науці – імітація. Писати статті за певного набутого досвіду написання та інтернету – нескладно, але  прак­тич­ний вихід таких публікацій – нуль.

До перспектив української науки
Стан і місце науки в нашій державі такий, що доречно згадати про межу необхідної самооборони. У теракті межі самооборони трактують ширше, ніж звичайно, і  загроза життю виправдовує таке розширення.

Загроза стагнації науки для еконо­мічного виживання держави теж виправ­до­вує ризики позанаукового захисту інтересів науки. Щоправда, страйки і мітинги тут не підійдуть. Але ж науковці – неперевершені майстри з обробки та маніпуляції інформацією.

Тож глобальний флешмоб “злидарів науки” у вигляді інформаційної війни проти бананізації своєї галузі буде доречним і достойним ходом.  Інакше кінцевий пун­кт нехтування загрози – розпад держави: адже бананізація єдиного “прогресивного прошарку” рівнозначна добровільному розпаду країни.

Що головне в антитерорі? Запобігти теракту! Бо дехто всерйоз думає, що – забезпечити “права і сво­боди” терористів. Металодетектори – суцільна імітація, їх можна, за певної суми кредиток, обійти. Адже будь-яка жорстка си­стема основана на прагненні … замилити очі.

Авжеж, і система провідних (?!) ідей в науці теж не поз­бавлена цього ганджу. Зате маємо систему “авторитетів”, оточення яких майже не відрізняється від оточення кримінальників.

Надія є… Досвід викладання автора свідчить: є серед молоді дещиця ініціативних осіб, які здатні запрограмувати чітко поставлену задачу, а от зробити модель та математичний аналіз явища – понад їхні можливості. При звужених часових рамках точних дисциплін цьому не встигають навчити. Зате встигають спрезентувати презентації кількох методів та кількох пакетів програм. У підсумку вирощують “кнопкодавів”. Візуальне мислення та тесто-орієн­то­­вана модель освіти висувають і відповідні ста­ндарти поведінки.

До перспектив української науки
А й справді, не можна жити в суспільстві і бути вільним від нього: стан освіти (математичної підготовки) диктується станом держави. А цей останній стан є наслідком сили духу стану та розумового стану керівних органів – тих самих, які розподіляють фінанси.

Здобувають – як уміють, ділять – як хочуть. Вам не здається, що має бути навпаки?!

І що з того? Що зміни потрібні, погодяться всі, але чомусь наодинці. У натовпі кивають один на одного – мовляв, хто перший спечеться?

З чого почати перетворення? З основоположних документів про науку: що таке науковий продукт? які повноваження на­уковця? Як захищати науковий продукт? Де розгорнути науку – у вузах, виробництві, академії? Хто розпоряджатиметься перерозподілом коштів між статтями видатків в нау­кових установах? Який вплив виконавців НДР на прийняття рішень? Де регулярні курси підвищення кваліфіка­ції? і т.п.

Слід позбавитись від баласту, спричиненого підгнилим міфом про “загальну зайнятість”. Адже відношення носіїв наукових ступенів до технічної обслуги – 1:5, а серед цих носіїв відсоток активних авторів той самий – 1:5. Ну не “богадільня”, га?

Що головне в науці? Концентроване фінансування чітких проектів – на перетині дисциплін, інституцій, наукових колективів та практичний розрахунок, а не „написання статей і звітів”; підтримка фунда­ментальних досліджень – окремим рядком. Невиконання укладених між наукою і державою через держза­мовлення угод – державний злочин.

Зміст наукового проекту – як у бізнес-плані: зміст процедури; її межі і допустимі міри; забезпеченість ресурсами і гарантії виконавців; фінансові гарантії і ризики; ризики неочікуваних результатів та їх наслідків. Інакше – знову і знову отримуємо звіти про „титанічну роботу” – як у керівників Кабміну.

Хтось спитає: а як я можу визначити стан своєї науки в Україні? До начальства ж за статистикою не побіжиш…

Гугол вам в поміч! Прошерстіть масив публікацій за останні 10 років по ключових словах з наступним аналізом:

  1. які основні теми, мета і напрям, звідки прийшли (наука, освіта, виробництво)?
  2. який тип публікацій (статті, монографії, посібники, методички, звіти, тези, патенти)?
  3. де розміщені (кому підпорядковані), наскільки доступні ззовні?
  4. скільки цитувань і взаємоцитування (повторні посилання), яка тяглість досліджень у часі?
  5. чи ясний зміст (ідеї, методи, обмеження, застосовність, впровадження, аналоги, перспективи)?
  6. звідки взяті вхідні дані, їх якість і доступність?
  7. чи можливо зв’язатися з авторами для взаємообміну і співпраці?

Усе ясно, доступно, гарно?! Дозвольте засумніватись! Усе пізнається у порівнянні – особливо з рівнем 30-річної давнини.

До перспектив української науки
А що робити? Лупайте сю скалу, як сказав класик. Слово – це ваша зброя, аналіз – ваш щит, правота – ваш стимул. Або змусимо адміністрацію держави та адміністрацію науки вдатись до перетворень, або те, що писали на прапорах отамани Холодного яру – “загинемо у боротьбі за неї”.

Розбухлий масив публікацій за відсутності експерименту – імітація науки, яка за одне покоління здатна перейти у імітацію держави. Будь-які, навіть найкращі пропозиції мають зустріти ще й політичну волю до їх втілення і потрібно назвати своїми речами ціну відмови від їх утілення.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 2419
delete
Юрій Гай
Юрій Гай, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +7
Всего комментариев: 12, Всего рецензий: 5
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

16:35 25/10/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
П"ятірки автору за надію та оптимізм!
22:54 25/10/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster Тернополь
Виважена, цікава і грамотно викладена стаття.
01:26 26/10/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sveta Rybalko Харьков
Актуально, жваво, змістовно. Однак, слід уточнювати - Ви про яку галузь пишете? Інакше такі категоричні твердження, як "Розбухлий масив публікацій за відсутності експерименту – імітація науки" виглядають дивно. В гуманітарних науках здебільшого - інтерпретація, яка експериментом не може підтверджуватися. Або, наприклад, історія. Який експеримент в історії?

"Лупайте сю скалу" - не смішно. Держава давно звалила фінансування науки на саміх науковців. Конференції, стажування, публікації - все власним коштом та у вільний від навчального процесу час.
Юрій Гай Киев
Це емоційна складова аналізу про стан справ у галузі наук про Землю (геологія, геофізика, метеорологія, фізика атмосфери). Усі вказані напрямки належать до природничих наук з високим вмістом математики (майже точні, але видають не точну відповідь, а прогноз за непрямими даними). Тут без вимірів (експерименту) нічого робити. Немає - вхідних даних, немає науки.
Хоча зараз лавина зарубіжної інформації, яку треба просто перекладати, класифікувати, узагальнювати і вводити в науковий обіг в Україні. Але ВАК і редакції фахових журналів вважають таку роботу третьосортною.
Я б залюбки опублікував би детальну статтю з аналізом проблем природничих наук(можливо, за деякий час так і зроблю), але редакції наукових журналів КАТЕГОРИЧНО забороняють використовувати раніше опубліковані автором у будь-якій формі фрагменти. Трохи почекаємо... Хоча "червона нитка" аналізу одна - необхідні структурні реформи і вимагають вони не так грошей, як політичної волі.
Дякую за рецензію
20:43 27/10/13
Александр1979 Харьков
дякую за роз'яснення...
21:38 27/10/13
Петро Бейсюк Черновцы
Саме так!
18:01 07/11/13
12:44 31/10/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
 

Комментарии

Рекомендует этот материал.
16:35 25/10/13
ivp_paster Тернополь
Рекомендує цей матеріал.
22:54 25/10/13
Рекомендует этот материал. Почему? Наука: спосіб вдовольнити свою цікавість чужим коштом. Я й не проти. Але повинен бути результат. Хоча б видимо корисний. І повинна бути справедлива оплата за отой результат.
23:16 25/10/13
Александр1979 Харьков
Рекомендует этот материал. Почему? РЕКОМЕНДУЮ... Але із заувагами пані Світлани Рибалко - у рецензії - цілком згоден...
14:38 26/10/13
Юрій Гай Киев
Дякую за відгук. І Вам, і всім іншим рекомендую переглянути матеріал 11-річної давності у "Дзеркалі тижня" http://gazeta.dt.ua/SCIENCE/nanu_spivaki_proti_globalistiv.html Здивуєтесь, як мало відтоді змінилося..
20:53 27/10/13
Александр1979 Харьков
Нажаль, зі свого боку можу порекомендувати - переглянути - одну з моїх улюблених анти-утопій - ще 60-х років видання... "О том как погасло Солнце, или история тысячелетней диктатории Огогондии..." - Ви навіть не здивуєтесь... якій світ там описано - ще тоді...
21:52 27/10/13
Александр1979 Харьков
и про наукові "досягнення" та "регалії" добре написано
22:19 27/10/13
Юрій Гай Киев
Дякую всім. Далі буде... read
21:23 28/10/13
Рекомендует этот материал.
21:29 28/10/13
Рекомендует этот материал.
12:44 31/10/13
Рекомендует этот материал.
12:44 31/10/13
Петро Бейсюк Черновцы
Рекомендует этот материал. Почему? Реально відображено стан науки в Україні.
Дослідження, які робляться лише для отримання ступенів, щоб потім зайняти посаду доцента чи професора - сумнівне заняття. Значно простіше і чесніше купити диплом через інтернет.
18:06 07/11/13

Live

25 мин. назад

Дуров Вадим комментирует материал И будет мир лежать у ног

26 мин. назад

Дуров Вадим комментирует материал И будет мир лежать у ног

40 мин. назад

дежурная медсестра комментирует материал Март поссорился с весной

41 мин. назад

дежурная медсестра комментирует материал Відповідальніст
ь за приручених

53 мин. назад

Анатолий Самохвалов комментирует материал Відповідальніст
ь за приручених

1 час. назад

Анатолий Самохвалов комментирует материал Март поссорился с весной

1 час. назад

Петро Корнійчук комментирует материал И будет мир лежать у ног

1 час. назад

Анатолий Самохвалов комментирует материал И будет мир лежать у ног

1 час. назад

Анатолий Самохвалов рекомендует материал И будет мир лежать у ног

1 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Віктор Тригуб: Музейні експедиції в АТО відновлюються!

1 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Відповідальніст
ь за приручених

1 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал "Весна у березні не пахне чебрецем..."

2 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Я играю на Родину - маму!

2 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Я играю на Родину - маму!

2 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Я играю на Родину - маму!

2 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Я играю на Родину - маму!

2 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Я играю на Родину - маму!

2 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Дева в синеве

3 час. назад

Юрий Самсыка комментирует материал Відповідальніст
ь за приручених

3 час. назад

Юрий Самсыка комментирует материал Відповідальніст
ь за приручених

3 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью В Запорожье глава Днепровского района рассказал, почему парк Металлургов должен носить имя Виталия Сацкого

3 час. назад

Самохвалов Анатолий рекомендует материал Март поссорился с весной

3 час. назад

Самохвалов Анатолий рекомендует материал И будет мир лежать у ног