О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Проза  20 августа 2013 20:25:55

Автор: Вла Рин

Дірявий

 

З циклу « Сторож Семенович»

 

      На відкриття полювання в цьому році зібралася та сама ватага чоловіків з навколишніх сіл, що й завжди. Це були справжні мисливці, які свято бережуть традиції. І, що важливо, – їх дотримуються. Полювання - це вам не аби що… Полювання – ціла філософія! Полювання  - захоплення, яке об’єднує духовно, наче якась секта, в доброму розумінні цього слова. Мисливці – народ веселий в своєму загалі. Чого тільки не почуєш на привалі!.. Без гумору й іронії не було б того відчуття, що витає в повітрі, коли готується смачнюча мисливська страва. Ви тільки уявіть, як розпалюється багаття, а поруч щось нарізається, щось змішується-перемішується і все це з приказками, зі сміхом і жартами і, що є найголовнішим, - з добротою й сердечністю переміщається до казана. Потім добавляється за смаком: сіль, перчик, травки-приправки і… душа. Накривається кришкою, доводиться до кипіння і на повільному вогні разом з димком  і  ароматом, що лоскоче носа й нутро,  викликаючи нелюдський апетит в зголоднілого товариства, вмліває під акомпанемент згасаючого дня. А тиха погода зі ще теплим передосіннім сонечком, що схилилось на заході та й зачепилося там за верхівки дерев, немовби й собі бажаючи підглянути за всім цим священнодійством, тільки надихає на неквапливу душевну розмову… З полюванням завжди було пов’язано багато небилиць та історій. Деякі з них викликають захоплення, а деякі сміх. А чимало й таких, яким, м’яко кажучи, не ймеш віри. Хоча оповідач в груди себе б’є і з запалом стверджує, що це істинна правда; що це було з ним минулого чи позаминулого року. І все це мало місце: «Ге-е-н о-о-онтамички… За Михайловим озером… За лозняком. Ви, що мені не вірите? Та їй - Бо’ не брешу!»

           Звісно ж, мисливець з досвідом, яким є Семенович, користується великою повагою. До нього завжди прислухаються, а поради, якими він ділиться з молоддю, є безцінним скарбом. Не було такого ніколи, щоб Семенович повертався з полювання без трофею. Як відомо, серед мисливців всі рівні! Як в бані. Тут і начальник і підлеглий, старий, тобто – досвідчений і молодий.

- Та не завжди це так,.. – почав, було, Семенович.

Всі присутні підібралися ближче, щоб не прогавити нічого з нової цікавини. Семенович, діставши тліючу галузку і підкуривши самокрутку, продовжив.

-Значить… Якось до нашого товариства пристав чоловік. То був новий голова колгоспу… з сусідньої Вербівки. Рушниця в нього нова… Дорога… Дуже. І манок теж… Дорогий. Ну, пристав то й пристав. Ми завжди раді добрій людині. Значить… З Вербівки були ще двоє: Василь Ківш працював ковалем, а Митько Матюха – свинарем. Так от… І ось випало голові стояти на номері побіля цього ж Митька. А на полюванні, я вам скажу, спори й разногласія ні до чого… Заважа воно в ділі… Дуже. Бо настрій не той… А без душевності, ну яке полювання?! Так от… І тут той чоловік, ну той… Голова… Значить… Навідріз відмовляється стояти на своєму номері… Ну… Поряд з Матюхою. Ще й доказав, шо ніхто йому не указ… Шо він і без свинарів може полювати. Ну, ви десь бачили таке? – Повівши поглядом, звернувся до братії мисливець. Ті з явним осудом замотали головами. А Семенович продовжив.

   - Окрутнувся він значить на місці, та й побрів собі геть. Так от… Ну й грець з ним. Ми ж розійшлися значить по номерах… Забрались в очерет… Стали підбиратися до води. Поряд, зліва від мене стояв якраз той Матюха… Затихли, - перейшовши майже на шепіт, вів далі оповідач. - Чуємо недалечке хлюпання води – значить качки поряд. А туточки ще й селезень крякнув… Раз… Другий… Ми й не дихаємо… І раптом зліва від Митька я-я-як крякне! Дуже близько і громко!.. І очерет хитнувся… Митько без роздуму, як бабахне туди! А звідтіля щось велике й чорне із звірячим криком, трощачи очерет, як той бульдозер, поперло до берега. Не иначе Матюха вепра підстрелив. І тут кругом роздалася така-а канонада! Ну прям, як на фронті. Це качки сполошилися й піднялися… Добра була здобич того разу... Добра! Качка нагуляла жирку. Так от…

  Семенович змовк. Кинувши недопалок до вогнища, зазирнув під кришку казана…

      - Ну от і порядок…

Потім обережно взявся за казан. За ним, в повній тиші, спостерігало кільканадцять пар зацікавлених очей, в яких можна було розгледіти німе запитання «Що там далі?»; та Семенович не поспішав вертатися до своєї оповідки. Нарешті хтось не витримав:

       -Семенич, не тягни!.. Що там далі?

   Не кваплячись, той насипав у миски духм’яну страву. А потім продовжив:

    -На березі, значить,  вияснилось, шо то був ніякий не вепр… І не звір зовсім… А отой самий голова. Він навсидьки хитався сюди-туди… Шось белькотів й тримався рукою за вухо… Стогнав і плакав. То шротина з Матюхиного дробовика пробила йому вухо і мало не довела невдаху до сердешного розриву через переляк. Добре, що все скінчилося більш-менш благополучно. От вам і дорогий манок, - посміхнувся оповідач. - Так от… Кажуть, шо на другий день все районне начальство знало про той конфуз. Дзвонили до нього нібито в справах, а потім запитували до якого вуха той притулив слухавку. До нього швидко пристало оте… «Дірявий!

Все товариство, зручно вмостившись і тримаючи в руках наповнені стограмончики, з нетерпінням чекали команди старшого. Семенович, ставши на коліно і обвівши поглядом мисливське братство, підняв чарочку і поважно виголосив перший тост.

    - За вдалий сезон!

За мить дружний стукіт ложок  заповнив лісову галявину. Страва вдалася. А чи вдасться мисливський сезон? Завжди є надія.

 

10.08.2013р.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4965
delete
Вла Рин
Вла Рин, Полтава, свободный журналист "ХайВей"
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +14
Всего комментариев: 49, Всего рецензий: 7
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

22:54 20/08/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Гарно написано, хоча і не надто гуманно)))
Вла Рин Полтава
Спаибі Вам за щирі слова.
15:06 21/08/13
15:18 21/08/13
09:49 21/08/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
  - За вдалий сезон!
Добре написано. Легко читається. Справляє гарне враження.
Вла Рин Полтава
Ну... За вдалий сезон! Хоча пить не буду! Я не мисливець Спасибі Вам за високі оцінки
15:33 21/08/13
А я думав, ваша собока, вас сама поведе на диких качок. Хай нашим друзям щастить.
Колись, я також ходив на полування. Є що згадати, і є що написати. Всього, доброго!
17:12 21/08/13
Вла Рин Полтава
Незабаром викладу ще одну побрехеньку Семеновича. Не пропустіть!
19:19 21/08/13
10:06 21/08/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
хорошо.
очень легко написано, читабельно и интересно.
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам Іро за високі оцінки
15:07 21/08/13
10:57 21/08/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
1. Ну що ж - голова-діряве вухо!
2. Бувальщина.
3. Образно.
4. Ну що тут поробиш: хто занадто відмовляється багато що може втратити...
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам за прочитання та високу оцінку скромного твору
15:07 21/08/13
22:12 21/08/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Юрий Пелих 'Запорожье'
Ох, чується в Ваших словах не аби яка вдача в мисливських справах! )))
Те, про що Ви пишете - цього ні в якому разі не можна робити нікому на полюванні! Нормальне товариство не має цього допускати!
Вла Рин Полтава
Що Ви мали на увазі, шановний? Спасибі Вам за прочитання й високі оцінки.
22:22 21/08/13
Юрий Пелих Запорожье
Не можна йти проти всіх та виходити на лінію вогню: тим більш, стріляти під іншим кутом! Можна зачепити своїх... або чужих.
22:31 21/08/13
Вла Рин Полтава
Є ще й не така пригода. Ну там гумору обмаль. Не знаю як подати, щоб було цікаво й з добром. Можливо й опублікую колись. Спасибі Вам за увагу.
22:38 21/08/13
Юрий Пелих Запорожье
05:52 22/08/13
22:50 21/08/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Хорошо и интересно написано) читается легко и с интересом)))
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам щире. Заходьте коли буде ласка
06:50 22/08/13
16:45 22/08/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Зурла Лоци 'Ужгород'
І страва вдалася, і оповідання вдалося. Хороша робота. Текст опрацьований. Короткі влучні речення. Нічого зайвого. Гумор на висоті. Добре вийшло! Пишіть ще!!!

))))
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам за високі оцінки. Є декілька недоопрацьованих оповідочок про це саме. Як прийде натхнення - опублікую
19:21 22/08/13

Комментарии

Лилит Киев
Бідний голова,але написано справно) Гарно читається.
21:29 20/08/13
Вла Рин Полтава
Який він бідний! Рушниця не на одну зарплату, мабуть потягла. Спасибі Вам за прочитання
15:09 21/08/13
Рекомендует этот материал. Почему? Хороше враження від прочитаного. Сподобалось.
21:51 20/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам за прочитання. Я радий, що Вам це до душі
15:09 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам шановний за прочитання . Та розуміння.
15:10 21/08/13
Рекомендует этот материал. Почему? Рекомендую)
22:54 20/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам, Катю, за рекомендацію
15:15 21/08/13
Ivanova Кировоград
Написано,як воно є в житті, читається з цікавістю, гарно написана проза. та я ненавиджу тих мисдивців, коли вони заганяють, купою, одного тремтячого зайця, звужуючи коло, або після їхньої канонади, і вдалої охоти, ще довго чути болісний крик підранків.
23:32 20/08/13
Вла Рин Полтава
Я й сам не мисливець. Колись, давно це було, хотів влитися в лави мисливців, але то була не така проста справа. Але коли почали на мене "наїжджати", щоби я вступив в лави КПРС, я навів такий аргумент. "Виявляється, що до вашої організації легше попасти ніж до рядів мисливців". "Партійний" вождь ледь на задницю не сів! Не знав, що відповісти мені. Отака була пригода. А цю придибенцію повідав справжній мисливець. Я тільки трішечки домалював тут
15:24 21/08/13
Вла Рин Полтава
" Впечатлітєльний" Ви друже. Жартую я. Не ображайтеся. Я сам не мисливець Хоча у 82-му підстрелив двох кіз. З кулемета. 40 чоловік були цьому дуже рад. Це було на службі на Тихоиу океані. Спасибі Вам за прочитання.
15:27 21/08/13
Гарне оповідання. Жива історія з життя)
07:03 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам , що заходите. Я радий, що Вам сподобалося.
15:27 21/08/13
І надалі будемо заходити.
15:47 21/08/13
Вла Рин Полтава
Я радий Вам
18:37 21/08/13
Це взаємно! :)
21:10 21/08/13
Рекомендует этот материал. Почему?  Не кваплячись, той насипав у миски духм’яну страву.
09:51 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам друже за рекомендацію. Всього Вам доброго.
15:29 21/08/13
Будь-ласка,друже! Вдалого полювання! Собаці вже тоже не терпиться себе реалізувати.
17:08 21/08/13
Рекомендует этот материал.
10:06 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам, Іро, за рекомендацію
15:29 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам, пані Олесю, за прочитання
15:30 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам за рекомендацію
15:30 21/08/13
Рекомендує цей матеріал. Чому? Рекомедую мислівську бувальщину.
10:58 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам, шановний, за рекомендацію.
15:31 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам, шановний, за прочитання
15:32 21/08/13
Рекомендует этот материал. Почему? Буває і так.
19:34 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам, шановний, за прочитання
19:43 21/08/13
На здоровя.
19:45 21/08/13
Юрий Пелих Запорожье
Рекомендует этот материал.
22:12 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам, пане Юрію за рекомендацію
22:23 21/08/13
Юрий Пелих Запорожье
22:31 21/08/13
Рекомендует этот материал.
22:50 21/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам сердечне за рекомендацію.
06:51 22/08/13
Клас! Повчальна історія!
07:04 22/08/13
Вла Рин Полтава
Пригадалось з "Кавказької полонянки" про те, що якби високо не злітав та не відривався від колективу
08:43 22/08/13
Рекомендует этот материал. Почему? Жаль, що Семеновича вже нема...:(
цікавий чолов*яга.
07:05 22/08/13
Вла Рин Полтава
Сердечне спасибі тобі, Жанночко, за рекомендацію. До речі, гарна аватарка. Це хто?
08:45 22/08/13
Это старая моя фотка 2008
12:08 22/08/13
Вла Рин Полтава
Ста-а-арая
19:22 22/08/13
СКАНДИНАВ Одесса
Майже О.Вишня.Але ск1нчитись могло траг1чно.Он Кушнарьов теж вийшов немов би не з т1е1 сторони.
12:22 22/08/13
Вла Рин Полтава
Ха! Ну Ви й зрівняли! Там дядьки сурйозні були.( Я про олігархів) А не якийсь недоумкуватий голова. А як свідчить практика, полювання - краща можливість когось прибрати, списавши на нетверезу поведінку й випадковий постріл. Спасибі Вам за прочитання й коментар.
16:26 22/08/13
СКАНДИНАВ Одесса
Я же об этом и говорю
19:42 22/08/13
Вла Рин Полтава
Та мо' хто не знає. Або забув ту пригоду. Треба було б нагадати... Мабуть
20:11 22/08/13
Зурла Лоци Ужгород
Рекомендует этот материал.
16:45 22/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам за прочитання та рекомендацію.
19:23 22/08/13
Александр1979 Харьков
Рекомендует этот материал.
22:49 22/08/13
Вла Рин Полтава
Спасибі Вам, шановний, за рекомендацію
11:19 23/08/13
Bogena лиссабон
Рекомендует этот материал. Почему? Памяти Остапа Вишни. Прекрасно, что украинская байка, или же гумореска не умирает, а наоборот возрождается!
16:11 16/03/16
Вла Рин Полтава
Щира дяка Вам за рекомендацію і прочитання.
19:18 17/03/16

Live

......

8 мин. назад

Анжелика Исидина рекомендует материал Блокпосты наизнанку.

9 мин. назад

Анжелика Исидина пишет рецензию на публикацию Блокпосты наизнанку.

23 мин. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал ПРО ТОМОС І ЗРАДУ

37 мин. назад

Pavel Gandyara рекомендует материал Блокпосты наизнанку.

37 мин. назад

Pavel Gandyara пишет рецензию на публикацию Блокпосты наизнанку.

1 час. назад

antov рекомендует материал Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

1 час. назад

antov рекомендует материал ПРО ТОМОС І ЗРАДУ

1 час. назад

antov пишет рецензию на публикацию ПРО ТОМОС І ЗРАДУ

3 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Річка-\"смердюч
ка\" отруює наше життя і досі!

5 час. назад

viktor trigub публикует новость Навіщо перед виборами підіймати ціни на газ? - А.Денисенко

...

8 час. назад

Чачанидзе Владимир публикует статью Две разности жизни.

19 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью ПРО ТОМОС І ЗРАДУ

19 час. назад

ivp_paster рекомендует материал Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

19 час. назад

ivp_paster пишет рецензию на публикацию Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

20 час. назад

Валерий Иванович Александрович публикует статью Блокпосты наизнанку.

23 час. назад

Алекс Скиталец удаляет комментарий к материалу Поразмышлял о "томосе" в письме другу Сергею Лебедеву от Алекс Скиталец

...

1 дн. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

1 дн. назад

Наша Версия публикует статью Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

1 дн. назад

ABC публикует статью Дьявол остался незамеченным