О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Бути напівлюдиною?

"Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мій народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це?" (М.Коцюбинський)

Мабуть, чи не кожен чув такий вислів: "Скільки людина знає мов, стільки разів вона й людина". Щонайменше одну знають усі. У країнах, де є кілька державних мов, люди володіють цими мовами. Національні меншини знають свою рідну мову та державну. Зазвичай саме так відбувається у полілінгвістичному світі.

В Україні давно і вперто нав'язується не просто білінгвізм, а панування російської мови. Мовляв, "никакого особенного малороссийского языка не было, нет и быть не может, и что наречие их, употребляемое простонародием, есть тот же русский язык, только испорченный влиянием на него Польши; что общерусский язык так же понятен для малороссов, как и для великороссиян", – як писав П.Валуєв у своєму сумнозвісному циркулярі від 1863 року.

Як бачимо, і досі пристрасті не вщухли, а "великороси" з України продовжують обстоювати своє небажання знати і визнавати мову тієї держави, де живуть. Так, певно, чи не кожен україномовний громадянин України розуміє російську чи й навіть краще за деяких місцевих "великоросів" нею володіє. І це не є проблемою. Так само, як особисто для мене як білінгва не проблема перейти на спілкування мовою, що ближча співбесідникові, з поваги чи… співчуття до нього. Скажімо, я не стала б катувати Миколу Яновича вимогою розмовляти суто українською, якби дійсно бажала почути його думку з фахових питань ;)

Але натомість логічно очікувати на аналогічну повагу, яка чомусь відсутня. Войовничі "великороси" з України не просто не бажають (не здатні) вивчити українську бодай для вживання у тих випадках, де необхідно послуговуватися саме державною, а й відверто зневажають українську та продовжують торочити казочки про "нарєчіє". То варто лишень заглянути в історію розвитку слов'янських мов і побачити, що разючі відмінності відбулися вже на рівні палаталізацій та інших етапів окремого розвитку двох різних мов: української та російської.

Та чи скаже це щось тим, хто не хоче чути і знати? Зараз, з одного боку, поменшало російської у школах. І часом це призводить до викривлень, бо діти з російськомовної сім'ї не здатні розрізнити, де російська (позаяк не вивчають її), і часом розмовляють жахливим суржиком. Хоча це можна сприйняти, як етап, що його треба подолати, а далі усе врегулюється.

Можливо… але пригадую слова нашого професора, викладача слов'янської філології, яка казала: "Людина, яка знає лише одну мову, не знає жодної".

Ось на цьому й хотілося б наголосити нашим войовничим "малоросійським великоросам". Чи знаєте ви так добре ту ж російську, як "любите" її? З моїх власних спостережень – ні. Набагато грамотнішими майже завжди виявляються білінгви, що однаково добре володіють обома мовами.

Тому – не "малоросійським великоросам", що не поважають країну, де живуть, казати про те, як вони зберігають тут російську. Неповага до чужого походить від глибинної неповаги до свого власного.

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 1453
Отредактировано: 06-08-2014 [00:10]
delete
Агата Аргентум
Агата Аргентум, Житомир, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +7
Всего комментариев: 24, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Комментарии

Рекомендует этот материал.
23:36 30/07/13
Дякую, Іро))
12:56 31/07/13
Бред Сивоко Чернигов
Рекомендує цей матеріал. Чому? наполегливо
19:40 31/07/13
Щиро дякую, Бреде, за рекомендацію smile
21:49 31/07/13
Бред Сивоко Чернигов
Говорено-переговорено на цю тему і начебто пора припинити. Але як часто буває - поговорили і все на цьому. Авторка не дає проблемі сховатися за пилом часу. Це правильно.
.............................................
Я не згоден з одним реченням: "щонайменш одну знають усі, крім розумово обмежених." Я розумію, що це гіперболізація, але все ж ...
19:53 31/07/13
Мабуть, це занадто різко сказано, визнаю.
21:50 31/07/13
Зурла Лоци Ужгород
Рекомендует этот материал.
21:51 31/07/13
Дякую, Лоци smile
22:21 31/07/13
Рекомендует этот материал. Почему?
21:56 31/07/13
smile Люсі, спасибі)))
22:22 31/07/13
Маєте рацію, Шинха smile Хоча войовничих і виключно україномовних українців crazy таки менше. Але войовничість не схвалюю з жодного боку, бо так не викликати поваги до себе і сповідуваних цінностей.
22:25 31/07/13
Olivets Киев
Агато, то ви україномовність українців(!!!) вважаєте войовничістю?! crazy Вдумайтеся в саме формулювання! 2. Поважають не войовничих, а сильних! Тому поважають саме україномовних, а не "білінгвів". 3. На яку "аналогічну повагу" ви взагалі хочете розраховувати, якщо самі переходите на мову колонізатора "з поваги"?! Тобто, говорячи їхньою(?) мовою, ви сподіваєтеся, що ваші співрозмовники з неймовірної вдячності і "аналогічної поваги" водночас вам відповідатимуть українською?! Присягаюся, жодного такого ви не зустріли!
4 і найголовніше. Саме через "білінгвів" українська й зникає з українських теренів, перетворюючись у зайвий дублікат общепонятного. Се ля ві...
23:06 01/08/13
Olivets Киев
Shinhо, ви- трилінгв?! LOL
23:48 01/08/13
Olivets, дякую за зауваження))
Але, схоже, Ви не так сприйняли іронію фрази. Саме й писала про відсутність войовничих україномовних українців)) смайлик у фразі вказує на абсурдність того, що ми, на жаль, таки змушені казати про українців, що володіють чи ні рідною мовою.

Стосовно переходу на спілкування мовою, яка ближча співрозмовникові... Це суперечливе питання. Особисто я вчиняю так у випадках, коли бачу, що людина дійсно НЕСПРОМОЖНА адекватно сприйняти і передати свої думки українською. І Ви праві, що аналогічної відповіді не було. Мабуть, що варто таки зробити з цього висновки.

З останнім пунктом не погоджуюся категорично. Мова не може бути зайвою. А от як людина нею послуговується, -- то інше питання.
00:15 02/08/13
Olivets Киев
Українська може бути не потрібною! Принаймні в Україні. І цей висновок вже зробила більшість українців, перейшовши на популярнішу...
01:15 02/08/13
Вірно сказано! best Люди дійсно піддаються на ті ж самі маніпуляції. А політикам дуже вигідно розділити нас бодай за якимись критеріями... неважливо, якими. І питання не вирішується, проблеми лишаються.. народ чубиться за те чи інше і не звертає уваги на те, що влада працює на себе.
23:04 31/07/13
Бред Сивоко Чернигов
Даруйте, що втручаюсь. Shinha,як Вам така моя думка (може утопія) - щоб народ панував, треба розділити тих хто ділить народ (політиків, депутатів, президентів, кандидатів, міністрів та інше). Може тоді народ стане Єдиним Джерелом влади в Україні?
Звичайно, треба спочатку, щоб населення було згуртоване clever
08:03 01/08/13
Olivets Киев
Рекомендує цей матеріал. Чому? Цікавий дискусійний матеріал на актуальну тему. Вдало добрані епіграф та назва.
23:20 01/08/13
Дякую, Olivets smile І цікаві Ваші зауваження)
00:17 02/08/13
Александр1979 Харьков
Рекомендует этот материал.
23:16 29/08/13
Цілковито згодна, Птицелове. Ця проблема присутня з обох боків.
А коли зараз, у час руйнації економічної, політичного хаосу й безвладдя знаходять чергові приводи для розколу суспільства, -- це знову-таки діється для того, щоб хтось загарбав собі владу...
18:23 13/04/14
Рекомендує цей матеріал. Чому? Дуже важлива стаття. Цікаво, що засновник ідеології пролетарського інтернаціоналізму Мозес Мордехай Леві писав свого часу, що в державі недержавною мовою розмовляє або гість, або раб, або окупант.
22:00 25/06/14
Дякую, Григоре,за рекомендацію матеріалу.

Як бачимо, філософ був цілковито правий, і це підтвердилося останніми подіями у нашій країні.
Запроданці-раби лише обирають, кому краще продатися, вигідніш, -- це ті, що хитріші. А інші -- просто погоджуються стати отарою у загоні будь-якого власника.
23:18 25/06/14
Я далеко не прихильник філософських ідей Маркса, проте девчому він таки мав рацію smile
17:57 26/06/14

Live

5 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Межова

5 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью "Нічка лагідна йде, сон солодкий гряде…"

6 час. назад

antov рекомендует материал Палец

7 час. назад

antov пишет рецензию на публикацию A bit of adrenalin for historians and philosophers

7 час. назад

antov комментирует материал «САТАНА ЧИНИТЬ РОЗВОД УСІМ» частка 5 (ПРОДОВЖЕННЯ)

7 час. назад

Khomiaklit комментирует материал A bit of adrenalin for historians and philosophers

7 час. назад

Вікторія Івченко рекомендует материал «САТАНА ЧИНИТЬ РОЗВОД УСІМ» частка 5 (ПРОДОВЖЕННЯ)

7 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал "Дядько – ­ навпроти. Вагон-метро....
"

7 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью "Дядько – ­ навпроти. Вагон-метро....
"

8 час. назад

Белка Белкина комментирует материал «САТАНА ЧИНИТЬ РОЗВОД УСІМ» частка 5 (ПРОДОВЖЕННЯ)

8 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал A bit of adrenalin for historians and philosophers

9 час. назад

Жиго публикует статью Лютневий день дзвенів сльозою...

9 час. назад

Petro Boriwiter комментирует материал Пилип Коновал:честь від королеви

14 час. назад

Александр Белоус публикует статью Луна!

14 час. назад

Александр Белоус публикует статью Остросюжетная звезда

14 час. назад

antov комментирует материал ЧИ ЦЕ ФАНТАЗІЇ, ЧИ ТО ІЛЮЗІЇ?

15 час. назад

antov комментирует материал «САТАНА ЧИНИТЬ РОЗВОД УСІМ» частка 5 (ПРОДОВЖЕННЯ)

15 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Палец

15 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Библиотека номер тридцать

17 час. назад

Юрий Ермоленко публикует статью Библиотека номер тридцать

17 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Палец

17 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Палец

18 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал «САТАНА ЧИНИТЬ РОЗВОД УСІМ» частка 5 (ПРОДОВЖЕННЯ)