О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Общество  6 июля 2018 18:30:59

Від роду до роду. Діти боярські

*********************************

Однодворці до реформ 18 століття називались дітьми боярськими. Діти боярські - розряд дрібних феодалів, що з'явився у 15 ст. Вони несли обов'язкову воєнну службу для князя, церкви, за що отримували землю.

Словосполучення «діти боярські» зустрічається і раніше, ще в літописах, що відносяться до XIII століття, коли Русь була роздробленою і залежною від Золотої Орди. Історик Соловйов вважав, що діти боярські походили від молодшої князівської дружини, яка з часом розділилась на синів боярських і вільних та дворових слуг. З утворенням Московської держави велика їх кількість  перейшла на службу до Москви, склавши кістяк армії

У 16 ст діти боярські  ділилися на дворових (належали до вищого класу) і городових. Утворилися національні та локальні групи служилих людей. воєнізовані землевласники, які несли охорону прикордоння.img-2 Це були новгородські, окраїнні (українські) та сибірські боярські діти.  ("Українські" діти боярські були в основному козаками.) Ці люди виросли на околицях Московської держави, яка згідно карти 1613 року Гесселя Герітца мала такий вигляд.img-4Дякую Андрію Селіну за інформацію про роль перших дітей боярських в селі Щетинівка:

"У 1647-1683 рр. утворилися села дітей боярських міста Карпова (на даний момент воно не існує): Бутово, Черкаське, ВИСОКЕ (рання назва Щетинівки), Ямне, Стрілецьке, Драгунське на місці Карповської і Болховецької ділянок (рубежу)  оборонної Бєлгородської лінії." 
Через місце, де було засноване с. Високе (Щетинівка), проходив головний татарський шлях - "Муравська сакма". img-5У 1680 році у Бєлгороді і в Білгородському повіті було побито, згоріло і в полон взято татарами 471 осіб чоловіків і 368 жінок ... Більшість з них були дворяни і діти боярські з дружинами і дітьми і інші ратні люди. 
«Всього ж за один 1680-й рік (татарами) було взято, побито і спалено всяких чинів людей, дружин і дітей 3 258 осіб, та у них же взято 24 193 голови худоби, 4 828 вуликів з бджолами, спалено 4 церкви, 688 дворів, 4 млини, 8 хуторів ».(А.Танков) 
Чи не сліди  Бєлгородської оборонної лінії видно на фотографії села Щетинівки ?img-3Дякую Т.Тохтар за фотографію.
Спочатку на чолі поселення (слободи) дітей боярських був атаман, оскільки більшість складали козаки, а у козаків, які поступили на службу, збереглись козацькі традиції.. Крім атаманів, були ще "сотники" та "десятники".
У слободах використовувалась «кругова порука» - давній звичай, який став юридичною нормою, за якою всі селяни, приписані до одного суспільства, спільно відповідали за своєчасний внесок державного податку і повинностей.
Іншим важливим звичаєм  громад була так звана  «Черга» (і в російських джерелах  використовується слово "черга", а не "очередь", що свідчить про його українське походження"). По «Черзі» призначали виборних "десятників" і "сотників" терміном на три роки, по «Черзі» давали людей і підводи для конвоїв тощо.
"Початок Слобідської України поклав процес колонізації. Крім того, можна було спостерігати два основні колонізаційні потоки: з боку козацької України та з боку Московської держави. Наслідки зустрічі цих потоків — наявність анклавів населення інакшого походження та потужна міжкультурна взаємодія, але у той же час і конфлікти між ними"(В.Маслійчук).
А. Домановський стверджує наступне: img-1
"Історія зростання Московської держави (з XV ст.) полягає в тому, що колишні окраїни перетворюються в більш-менш центральні області, а їх місце займають нові. Щоб переконатися в цьому, досить згадати, що в XVI ст. окраїнами були нинішні центральні великоруські губернії (московська, тульська і орловська"(Д.Багалей)
"Українська людність колонізувала тут простори разом з російським населенням, часто займаючи запустілі фортеці чи будуючи нові, та й оселяючись поруч. У 1660 р. пропонувався проект створити «черкаський» (український) козацький полк у самому Воронежі (тепер обласний центр РФ), бо поруч було населене українськими переселенцями село Єндовище, а ще на північно-захід — містечко Землянськ. Унаслідок низки реформ українське населення, що жило на північ від Острогозька, протягом 1702 — 1724 рр. переводилося на південь до річок Айдару, Білої, Чорної Калитви, Богучару. Врешті українських переселенців майже не залишилося в Землянську чи Старому Осколі."(В.Маслійчук)
Завершуючи цю главу, мушу визнати, що мої предки Безсонови жили в унікальному місці і в непростий час.
 
Використана література:

А Домановський. Лицарі дикого поля

В.Маслійчук. Слобідська Україна. Формування українсько-російського кордону

Д. Багалей. "Очерки из истории колонизации степной окраины Московского государства"

Боярські діти (сини боярські) 

*********************

Частина 4. Від роду до роду. Однодворці

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 959
Отредактировано: 11-08-2018 [18:25]
delete
Наталія Безсонова
Наталія Безсонова, Киев, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 10, Всего рецензий: 4
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

07:15 07/07/18
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
1. Фахово...
2. Чудовий екскурс в історію!
3. Доказово без зайвого.
4. Чудово, корисно, цікаво...

БРАВО!!!
Дякую. Хочеться представити в роботі інформацію різнопланову, спираючись на факти, не перевтомлюючи читача зайвим, зважаючи на читання з екрану
17:37 07/07/18
13:24 07/07/18
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub 'Киев'
 
Дякую. Пригадую Ваш коментар: " нічого не чекаємо, не ниємо, тихенько працюємо. Для душі і від душі!" Так і є.)
17:55 07/07/18
22:58 07/07/18
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster 'Тернополь'
Гарно написано.
09:44 08/07/18
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікава, ретельно виконана історична розвідка. Оригінальна тема статті, цікави матеріал, досі невідомий загалу. Актуально заучить згадка про звичай "Черга". Такого роду статті заслуговують на схвалення і поширення.

Комментарии

Рекомендує цей матеріал. Чому? Рекомендую широкому колу!!
07:16 07/07/18
Дякую. Ця частина цікава мені, оскільки в ній про події освоєння Слобожанщини, в яких були задіяні предки не лише моєї, а й багатьох інших родин.
17:27 07/07/18
Велика дяка авторові за згадки та історичний екскурс!
07:17 07/07/18
Більше можна довідатись за посиланнями, зокрема в розкішному дослідженні Д.Багалея "Очерки из истории колонизации степной окраины Московского государства"
Я продовжую вивчати різні джерела.
17:59 07/07/18
Трохи знайомий з Багалієвими працями, але треба розуміти, що історик-хитрун-дипломат бува видавав ще ті перлини, навіть сама назва містить "колонізацію степної окраїни", що взагалі брехня, див., наприклад, Вернадського... Треба бути дуже обережним, вибачте!
09:00 08/07/18
Цікаво. Ви праві, якщо подивитись на всі значення слів "окраїна" і  "колонізація", то заголовок роботи Д.Багалея можна трактувати як "Заселення степових вільних територій Московської держави", але в той час степові території не були вільною територією Московського царства, вони були просто вільною територією.
 ОКРА
09:32 08/07/18
Посилання на тлумачення слів у словнику:
Колонізація
Окраїна
09:37 08/07/18
Рекомендует этот материал. Почему? Цікава історична розвідка.
09:45 08/07/18
Дякую. Інтерес до теми - гарна складова в підготовці матеріалу.)
Цитата: Актуально заучить згадка про звичай "Черга" 
Так, це мені теж здалося дуже цікавим, оскільки є одним з прикладів масовості українців в освоєнні Слобожанщини, що  в результаті проявилось у мові та козацьких звичаях.
16:38 08/07/18
 Цитата: ivp_paster Тернопіль Гарно написано
Рефератна робота, але я намагаюсь знайти матеріал, який додає пазли в історію роду. Дякую.
 
 
16:26 08/07/18

Live

...

1 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Не найшвидший, але найстійкіший от Бат Кешет

...............

11 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Не найшвидший, але найстійкіший

11 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Лучше по-честному

...............

1 дн. назад

Kanareyka публикует статью Сбыть или не сбыть: судьба предприятий ОРДЛО

1 дн. назад

Алекс Скиталец публикует статью Поразмышлял о "томосе" в письме другу Сергею Лебедеву

......

1 дн. назад

Вікторія Івченко публикует статью ВЕЗУВІЙ НАРОДНОГО ГНІВУ

......