О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Наука  19 февраля 2013 13:44:01

Наука в ліс не йде… Ліс йде в науку!

Наука в ліс не йде… Ліс йде в науку!
Ще в дитинстві наука асоціювалася у мене з чимсь неосяжно прекрасним і великим. Науковці, доктори наук, професори уявлялися мудрими людьми, які працюють серед товстезних книг, пляшечок з різнокольоровими сумішами та чудернацьких апаратів. Але дійсність прозаїчніша від уяви.

Тепер вони асоціюються у мене з купкою змучених людей, які стоять біля кабміну з транспарантами, щось вигукують і вимагають…  Чого ж вони хочуть?

Проблеми фінансування. Як стати лауреатом Нобелівської премії на обладнанні 30-річної (в кращому випадку) давнини? Як відвідувати міжнародні наукові заходи, якщо зарплатні ледь вистачає на їжу та одяг? За що видати монографію?

Це лиш частина питань, які турбують сучасного українського науковця.

Щодо Нобелівської премії – все зрозуміло. В конференціях доводиться брати участь заочно. А на видання книги потрібно вже шукати спонсора. Часто такими спонсорами стають високопосадовці, народні депутати, які фінансують видання, якщо науковець погодиться поділити з ними співавторство. Друкуватися в наукових журналах сьогодні не проблема, головне підготувати статтю за вимогами ВАК (Вищої Атестаційної Комісії) та оплатити. В середньому публікація наукової статті на сьогодні складає 180 гривень.

Українські вчені за рік друкують трохи більше 5000 статей у міжнародних виданнях. Це не дуже багато, але якщо врахувати, що ми витрачаємо на науку в рік у 30 разів менше, ніж Росія, і в 300 разів менше, ніж США, з'ясується, що у нас одна така стаття при практично однаковій якості матеріалів, коштує значно дешевше. Тому позитивний потенціал української науки на одиницю витрачених коштів вищий, ніж в США.

Ще одним заробітком для науковців є написання наукових робіт, починаючи від курсових і так аж до докторської дисертації. Але тут спостерігається побічний ефект: ті люди, які купили наукову роботу, отримують наукові звання, але практична користь від них для науки дорівнює нулю.

Проблеми впровадження. У багатьох людей виникає питання: «Невже, якби б були конкретні розробки з боку науковців, наприклад, щодо економії палива, хіба держава не підтримала б їх?

Факти говорять про  інше. Ще більш як двадцять років тому, вчений М. Абдулін запропонував розробку, яка дозволяє економити половину палива, яке згоряє в котлах і печах. Він дійшов висновку, що пальне  краще згоряє у вихорі, тому в конструкції пальника утворив нішу, в якій закручується потік повітря. Свою технологію вчений вважав революційною, і розраховував на відповідний попит. І хоч держава відзначила цю розробку - її визнали найкращою технологією енергозберігання 2006 року, на державному рівні винахід продовжують ігнорувати. Розробкою користуються деякі заводи, теплостанції та котельні в різних куточках країни. Але не на рівні держави. Не всім вигідна економія газу, тому досі більшість котелень країни працюють на застарілих та неекономних пальниках.

І таких прикладів державної «підтримки» можна навести безліч. На полицях інститутів та в архівах припадають пилом сотні розробок, які ніхто не збирається впроваджувати.

Проблеми фундаментальних досліджень.  Якщо практичні розробки мають хоча б шанс бути помічені бізнесом, то фундаментальна наука – математика, фізика, біологія, – результатом якої є примноження існуючих знань, взагалі нікому непотрібна. Інформація та знання в сучасному світі є найважливішим рушієм розвитку держави. Використання ж, чужих напрацювань тільки поглиблює відставання від інших країн. Однак українську владу це не турбує.

Проблеми поваги. Сьогодні бути науковцем – не надто престижно. А що престижного в тому, що науковець своєю працею не може заробити собі навіть на житло… Ставлення до науки і науковців держави позначається і на сприйнятті науки суспільством. Наукою цікавиться дуже малий відсоток українців, в той час, коли в Європі цей показник складає 79%. Сьогодні ми є споживачами продуктів науки інших країн, свої ж розробки відкидаються та ігноруються.

Проблеми відтоку науковців. За підрахунками експертів, з 90-х років НАН скоротилася вдвічі, а Україну покинули майже 20 тисяч представників інтелектуальної еліти. За останні декілька років в рейтингу країн за рівнем розвитку науки Україна опустилася з 27 на 44 місце у світі. Середній вік докторів наук у НАНУ перевищує 60 років, вік кандидатів наук – 50 років. Молоді ж науковці, після захисту дисертації, залишають науку і йдуть в бізнес чи їдуть за кордон, щоб продовжувати там дослідження. І справа не тільки у зарплаті, головне, те, що немає обладнання для досліджень, не вистачає коштів навіть на оплату електроенергії та опалення в дослідницьких інститутах. Більшість талановитих молодих людей, які приїхали з інших регіонів для навчання у Києві, можуть після завершення університету вступити до аспірантури, можуть вчасно захиститися, але потім вони втрачають право на аспірантський гуртожиток, і ніяких легальних можливостей далі, працюючи в науці, забезпечити собі хоч якесь елементарне житло в Києві у них вже немає. Вони зобов'язані або перекваліфікуватися, або їхати за кордон, що і роблять.

Окреме питання складає проблема отримання наукових звань людьми, які до науки не мають ніякого відношення. Саме такі проФФесори і дискредитують українську науку, саме вони роблять все, для її знищення. Чому кабмін, очолюваний член-кореспондентом НАНУ М. Азаровим, не залучає до роботи науковців? Чому влада не прислухається до їх думки, коли вони критикують законодавчі акти, впровадження яких загрожує екології, культурі, державі?

Потенціал в нашій науці є. Хочеться вклонитися тим науковцям, які всупереч усім несприятливим обставинам, за власний кошт (чи ресурси зацікавлених організацій) все ж таки працюють над важливими розробками. В Україні проводиться багато наукових конференцій, круглих столів, симпозіумів та інших наукових заходів, де науковці збираються і обговорюють нагальні проблеми, за результатами заходів видають наукові збірники, резолюції, рекомендації, які, щоправда, повсюдно ігноруються та відкидаються владою. Складається враження, що наука сьогодні в Україні знаходиться в певному вакуумі, в глухому лісі чиновницького несприйняття та ігнорування. Тому і виходить так, що науковці працюють для науковців, влада для себе, а суспільство залишається поза межами цих процесів.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4704
Отредактировано: 19-02-2013 [16:27]
delete
Ігор Парфенюк
Ігор Парфенюк, Киев, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +8
Всего комментариев: 18, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Дякую за високі оцінки! Щодо передруку - не заперечую, навпаки, буду вдячний... smile
14:42 19/02/13
15:51 19/02/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Анна Креславская Запорожье
Статья касается многих животрепещущих вопросов современной жизни страны. Каждый почти абзац мог бы послужить темой отдельного журналистского исследования. Поднят важнейший вопрос о назревшей необходимости пересмотра отношения к науке, результатам научных исследований и открытий, к эффективным техническим инновациям, а также к ученым и подготовке научных кадров. Особенной заслугой статьи является пример потрясающей бесхозяйственности по отношению к расходованию газа. В общем - хорошая, нужная статья. Краткая, живым и понятным языком о наболевшем.
Дякую за високі оцінки та рецензію!
16:29 19/02/13
22:58 19/02/13
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster Тернополь
Цікавий збалансований і конструктивний аналіз визначення перебігу поточних на сьогодення подій з проблемою в науковій сфері.
Дякую!
11:21 20/02/13
ivp_paster Тернополь
Прошу! Будь-ласка!
20:03 11/03/13

Комментарии

Дякую за рекомендацію.
14:41 19/02/13
Анна Креславская Запорожье
Рекомендует этот материал.
15:51 19/02/13
Дякую!
16:29 19/02/13
Рекомендует этот материал.
20:50 19/02/13
Дякую за рекомендацію!
11:25 20/02/13
На здоровя.
21:19 20/02/13
Рекомендует этот материал. Почему? потрібний матеріал, хоч можна було б дещо оспорювати.
22:41 19/02/13
Дякую за рекомендацію. Вести дискусію можна щодо будь-яких тез матеріалу smile: бо тема гостра. Сама ж стаття є загальною, підіймає проблему, але не висвітлює всі її аспекти. Насправді, на кожний пункт статті можна написати окрему статтю, де все докладно розписати, але я не ставив перед собою такого завдання...
11:38 20/02/13
Автор правильно пише, що багато вчених виїзджають за кордон. Але не пише, що там потрібні молоді, а академіків чомусь не запрошують. Чого б це?
22:43 19/02/13
ivp_paster Тернополь
Рекомендує цей матеріал. Чому?
Рекомендую!
22:59 19/02/13
Дякую!
11:38 20/02/13
ivp_paster Тернополь
Прошу! Будь-ласка!
19:53 11/03/13
Раджу автору ще розглянути таке цікаве питання, як пасуться на наших полях рекрути з західних провідних технологічних компаній, таких, як Intel, наприклад... І що вони роблять для того, щоб ще в юному віці перехопити талановитих хлопців та дівчат...

Бо є ще і полювання на розуми.

Ще одна тема, яку не розглянув автор: слабкість нашої патентної системи.

І наостанок, не тільки регінали винні в сьогоденній ситуації, були б у влади інші, ми бачили б те ж саме. Тут треба казати про системний багаторічний кризис науки в країні...

А заходьте до нас в Малу академію наук, Ігоре! Може є сенс подивитись на проблему і з іншого боку?
23:35 19/02/13
Дякую за пораду, це дійсно цікаве питання. У даній статті я не ставив перед собою завдання описати всі аспекти проблеми. Я підняв проблему і означив її. Це матеріал для роздумів.
Коли писав про владу не мав на увазі тільки названу Вами партію. Насправді, навіть сьогодні, опозиція теж має немалу владу і може впливати на різні процеси в країні.
Дякую за запрошення, до речі, я - випускник Малої академії наук. smile
11:48 20/02/13
То заходьте до нас обов"язково: треба написати про наукову лабораторію МАН, до речі, кращу за обладнанням на теренах східної Європи. Та і про телеканал наш хотілося б побачити неупереджену та аналітичну публікацію...
13:53 20/02/13
Петро Бейсюк Черновцы
Рекомендует этот материал. Почему? Правдива, і в той же болюча стаття.
Наука в Україні загнана в кут тому, що при владі вже 20-ть років особи, які не розуміють навіть, що таке НАУКА. У їх уявленні наука - це куплений диплом.
По-друге, справжній науковець хоче бачити плоди своєї праці. І навіть матеріальна забезпеченість не може зрівнятися з цим. Хоча apriori вчений не повинен думати, де взяти гроші на житло і т.п.
15:46 20/02/13
Дякую за рекомендацію, згоден.
16:58 20/02/13
Спок Сумы
Рекомендует этот материал.
18:34 14/03/13

Live

9 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Роксолани

13 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Роксолани

17 мин. назад

Марина Шамсутдинова рекомендует материал Два цветка

18 мин. назад

Марина Шамсутдинова рекомендует материал Эта дама с Экура

19 мин. назад

Марина Шамсутдинова комментирует материал Эта дама с Экура

23 мин. назад

Марина Шамсутдинова комментирует материал не йди

25 мин. назад

Петро Гильченко комментирует материал Роксолани

27 мин. назад

Петро Гильченко комментирует материал Роксолани

27 мин. назад

Марина Шамсутдинова комментирует материал Не уходи,мой друг,...!

29 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Роксолани

30 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

32 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

32 мин. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

37 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Роксолани

42 мин. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Два цветка

44 мин. назад

Petro Boriwiter комментирует материал "В молитві вранішній лунає хор птахів..."

44 мин. назад

Petro Boriwiter комментирует материал Похвальное слово Христианским языкам

1 час. назад

Петро Гильченко комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Петро Гильченко рекомендует материал Роксолани

1 час. назад

Петро Гильченко комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани