О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Культура  22 ноября 2012 13:36:26

"СВОБОДИ, ЯКОЇ ШУКАВ, НЕМАЄ НІДЕ"

Все фото Показать все 5 фото
Ігор та Людмила у своїй майстерні Метелик Людмили Волошаненко Вузли на згадку Ігоря Броуна Двоє. Л. Волошаненко

 

«СВОБОДИ, ЯКОЇ ШУКАВ, НЕМАЄ НІДЕ»

Як живеться львівським митцям в Ізраїлі

         З  Ізраїлем у нас безвізовий режим. Треба мати лише лист від друзів, родичів чи заброньовані місця в готелі. Сім’я відомих скульпторів зі Львова вже 22 роки живе в Землі Обітованій, запросили мене у гості. Теплими вечорами, після насичених інформацією та позитивними емоціями екскурсій, на галявині біля будиночку, що винаймають друзі, під віялами фінікових пальм і стрекіт цикад ми вели довгі розмови про життя-буття в Ізраїлі, мистецтво, творчість, місце художника у світі…

         Не втрималася, щоб не взяти у них інтерв’ю… На сім питань отримала по сім різних відповідей від кожного

 

          Чому виїхали в Ізраїль?

         Ігор Браун (далі І. Б.): Пам’ятаю цей день - 13 жовтня 1990 року. Прагнув свободи самовираження, вільного життя. Але згодом зрозумів – свободи, що шукав, у цьому світі немає ніде.

         Людмила Волошаненко (далі Л. В.): Поїхала за чоловіком. Хоча сама по собі не прагнула еміграції. Переконана, що зміна місця нічого в людині не змінює, всі їдуть в світ за очі зі своїми «вже спакованими валізами» звичок, уподобань, залежностей. Людина може бути вільною незалежно від соціальної системи. Закони працюють і стабілізують зовнішнє життя, а внутрішній світ людини є вільним від соціальних законів. Подібно на океан - на поверхні хвилі, буревії, а на глибині тиша і казкові ландшафти. Потрібна глибока, серйозна мотивація для вчинків.

         Чи вдалося реалізувати свої професійні плани?

         І. Б.: Вдалося, без перебільшення, на всі 100 відсотків! Маю купу дипломів та призів першого і другого ступенів з Міжнародних конкурсів скульптури. Був учасником біля 100 міжнародних симпозіумів в Італії, Іспанії, Португалії, Південній Кореї, Франції, Данії, Болівії, Колумбії, Аргентини, тощо. Не можу не згадати про участь в одному з найпрестижніших світових симпозіумів в м. Крастал (Австрія). Цілий місяць працювали в Альпах, де є кар’єр чорного мармуру. Цей симпозіум найстаріший у світі і задумувався митцями для створення Парку скульптур, роботи залишаються у парку, але є власністю митця. Не можу не згадати і про симпозіум у Данії, де робив скульптуру з твердого дубу заввишки 2м, її купили за 12 000 євро.

         Л. В.: Вдалося, бо займаюся тим чим хочу. Не прагнула до участі у симпозіумах, поїздок у далекі краї, мені завжди тяжко розлучатися із рідними, рідне для мене - головне.

         В скрутні часи під час інтифади прийшлося декілька місяців працювати прибиральницею у банку. Вчила багатих дам скульптурі. Ліпила для них, а вони потім видавали ці твори за свої. Але ніколи не залишала творчо працювати.

         Що знайшли і що втратили емігрувавши до Ізраїлю?

         І. Б.: Втратив спілкування зі всіма друзями і родичами. Знайшов внутрішню свободу і можливість подорожувати по цілому світові. Після життя в СРСР став цілком аполітичною особою, за 22 роки життя в Ізраїлі ні разу не брав участі у виборах. Не байдужий до країни, байдужий до політики і політиків.

         Л. В.: Спочатку здалося, що я втратила ВСЕ! Біль був неймовірний, ностальгія заполонила мною. Але згодом, після 10 років болю знайшла для себе новий світ, нове розуміння життя – не можливо втратити те, що в серці, в душі. В еміграції спочатку почуваєшся так, ніби стрибнув у безодню. Дуже важливо знайти грунт під ногами, побачити світло, відчути тепло. Улюблена справа, чоловік, донечка, відкриті до спілкування доброзичливі люди допомогли звільнитися від болю. В Ізраїлі моя донька одружилася з мудрим, шляхетним хлопцем, народили двох чудових онуків – Михайлика й Тома.

         У ієрархії цінностей яке місце займає образотворче мистецтво в Ізраїлі?

         І. Б.: Десь посередині, а точніше ближче до нижчих сходинок. Ізраїльтяни, як і у цілому світі, купують твори за розкручений бренд, за відоме ім’я, а не за власними смаками і уподобаннями.

         Л. В.: Коли тільки приїхали до країни, то здалося, що на художників дивляться, як на продажних дівок. Згадую цікавий випадок.  Винаймали квартиру, і у нас розбилося скло у вікні. Запросили майстра, він зробив свою роботу. Бачить, що у нас не густо з грішми, то попросив розплатитися якою-небудь нашою скульптурою. Це показовий випадок!

         За 22 роки відбулися суттєві зміни: побудовані якісні дороги, медицина – найкраща у світі, виросла зарплатня, суттєво виріс соціальний захист…  Чим вищий рівень життя, тим вища цікавість до мистецтва.

                А все ж таки, які твори мистецтва приваблюють пересічного ізраїльтянина?

         І. Б.: Існує думка: «Повинен вигідно купити, аби потім вигідно продати». На відкриття виставок ходить багато людей, але здебільшого, щоб поспілкуватися, потусоватися та, нарешті, випити вина… Один мій колега по цеху у розмові підсумував виклики сучасного мистецтва: «Зараз ІНШЕ мистецтво, бо все одно краще за Мікеланджело не зробиш».

         Л. В.: Полюбляють «прикольне», веселе, навіть банальне, з присмаком еротики.

         Як живеться вільному художнику у Ізраїлі?

         І. Б.: Тяжко, але вільно. Буває так, що рік не має замовлень. Тому коли «урожайні» часи наступають, то відкладаємо на «голодні» дні.

         В мене був товариш Василь Федорук, скульптор. Він виграв Грін карту і поїхав до Америки, Сієтлу. Робив розкішні надгробки, чим забезпечував собі заможне життя. А в Ізраїлі надгробки в силу традиції стандартні – і це біда для скульпторів.

        Натомість роблю крижану скульптуру для весіль. Модно прикрашати весільні церемонії в теплому Ізраїлі крижаними творами! Скульптор працює у холодильній камері при температурі -8 градусів. Коштує такий твір 3-4000 доларів, а після відкриття існує лише 3-4 години. Знаю, що половина японських скульпторів живе за рахунок крижаних скульптур.

         У мене виставок і участі у симпозіумах більше з поміж усіх скульпторів Ізраїлю. Але, як сказав мені мій колега, щоб мати постійних клієнтів-замовників треба було сидіти на місці.

         В кризові часи працював і сторожем, викладав малюнок і скульптуру в художній школі у старовинному місті Яффа. На початку життя в Ізраїлі працював на фірмі по оформленню музеїв, виставок. Добре пам’ятаю перше місце роботи – кіностудія біля Єрусалиму.

         Зараз відкрив свій власний бізнес – беру підряди на створення скульптури.

         Л. В.: Живу разом з Ігорем вільним художником. В Ізраїлі немає Спілки художників, немає Скульптурної фабрики, немає цільових Держзамовлень, тільки на конкурсній основі (не менш ніж 3 учасника). Клімат теж позначається на роботі, працюємо з 5-ї ранку до 10-ї, а потім стає неможливо працювати, «плавляться мізки», потужний вентилятор не допомагає, а у відкритому приміщенні не має сенсу ставити кондиціонер, «гроші на вітер пускати». (Люда та Ігор орендують велике приміщення під скульптурну майстерню, сарай понад 100 кв. м  без однієї стіни. В.К.)

         Але знаю, що художникам не легко приходиться у цілому світі.

         Плануєте відвідати Львів, друзів? Що для вас значить Львів?

         І. Б.: Львів – місто де я народився, де любив ходити пішки, бо кожен такий прохід відкривав для мене щось нове, цікаве, надзвичайне.

         Люблю і Харків – місто добрих, інтелігентних людей, де у 1976-80 рр. вчився у Харківському художньо-промисловому інституті, де познайомився зі своєю майбутньою дружиною Людмилою. Планую відвідати Львів і всіх, хто нас пам’ятає.

         Л. Д.: До Львова планую приїхати з старшеньким онуком Михайлом. Львів розкішне місто, хочу показати йому цю красу.

 

         

         

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 2568
Отредактировано: 06-10-2014 [19:39]
delete
Виктория Ковальчук
Виктория Ковальчук, Львов, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +2
Всего комментариев: 5, Всего рецензий: 2
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

00:27 23/11/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster Тернополь
Цікаві, збалансовані і конструктивні взяті у митців інтерв'ю.
01:08 23/11/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Леся Одинець Тернополь
цікаво

Комментарии

Зальём шуршанье лет
Журчаньем алкоголя,
Поскольку, как сказал поэт,
На свете счастья нет,
Но есть покой и воля.
Которых, к сожаленью, тоже нет! И. Губерман.

На свете счастья нет, но есть покой и воля.
Давно завидная мечтается мне доля —
Давно, усталый раб, замыслил я побег
В обитель дальнюю трудов и чистых нег.
А.С. Пушкин
14:44 22/11/12
Спасибо, верно уловили настроение интервью. ВиК
15:37 22/11/12
ivp_paster Тернополь
Рекомендує цей матеріал. Чому?
Рекомендую!
00:27 23/11/12
Рекомендует этот материал. Почему? дуже добре
12:13 24/10/14
Дякую, Віто за "ДОБРЕ"
19:37 24/10/14

Live

1 час. назад

Виченд Тутс комментирует материал Велика подяка

1 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал Велика подяка

1 час. назад

Наталія Безсонова рекомендует материал Велика подяка

1 час. назад

Наталія Безсонова пишет рецензию на публикацию Велика подяка

2 час. назад

Виченд Тутс публикует статью Велика подяка

3 час. назад

_Надежда_ рекомендует материал Чекаю слово, наче осінь літо

5 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал КАК ЖЕ РАДОСТНО С МАРИЕЙ НАМ С СЕРЕГОЙ ГОВОРИТЬ

15 час. назад

Назар Слюсар комментирует материал Роксолани

15 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

15 час. назад

Назар Слюсар комментирует материал Роксолани

15 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

15 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

15 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

15 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

15 час. назад

Назар Слюсар комментирует материал Роксолани

15 час. назад

Назар Слюсар комментирует материал Роксолани

15 час. назад

Назар Слюсар рекомендует материал Роксолани

15 час. назад

Сергей Павлюченко рекомендует материал Роксолани

15 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

15 час. назад

Родослав Корченюк удаляет комментарий к материалу Роксолани от Родослав Корченюк

15 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани