О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Культура  20 июля 2012 16:05:30

ДІАЛОГИ ПІД ОДНИМ ВЕЛИКИМ ДАХОМ або Тиждень у Літній школі у Польщі.

А ВЧИТЕЛІ ТА УЧНІ ХТО?

  Про Кшиштофа Чижевського можна розповідати довго. Він - практик ідей, поет, есеїст, культурний анімато, видавець, мандрівник, директор Центру «Пограниччя культур, мистецтв, народів», президент європейської мережі літературних центрів Європи – HALMA, художній керівник підготовки заявки м. Любліна на звання Культурної столиці Європи, ініціатор і президент Ради Конгресу культури Східного партнерства... А ще - автор книжок «Шлях пограниччя», «Лінія повернення» і «Підручника з діалогу. Довіра та ідентичність».  Словом, людина з багатим досвідом у галузі культури. І його лекції хотілося слухати до безкінечності.

 

ДІАЛОГИ ПІД ОДНИМ ВЕЛИКИМ ДАХОМ  або Тиждень у Літній школі у Польщі.
Як власне і виступи англійця, який зараз мешкає в Іспанії,Криса Болдвіна та француза, який викладає у Бельгії, Жана-П’єра Дуру. Крис виступає як режисер і драматург у багатьох європейських театрах. Він зажив міжнародної слави як викладач театральної майстерності й постійно читає лекції в Роуз Бруфорд коледж), Центральній школі декламаторського і театрального мистецтва (Лондон) і Королівській театральній академії (Мадрид). Автор багатьох книжок англійською та іспанською мовами, до недавнього часу головний консультант Фонду «Нова культура» (Болгарія) і банку La Caixa (Барселона). Сьогодні він керує власним колективом і продовжує свою режисерську та драматургічну діяльність, й охоче ділився своїм досвідом з учасниками Літньої школи. Варто додати, що Крис людина життєрадісна і весела, з чималим запасом гумору. Тож його виступи проходили у теплій, дружній атмосфері.

 

ДІАЛОГИ ПІД ОДНИМ ВЕЛИКИМ ДАХОМ  або Тиждень у Літній школі у Польщі.
Жан-П’єр - фахівець у галузі культурного менеджменту і розвитку мереж. Протягом двадцяти років консультує працівників третього сектора, спираючись на власний досвід роботи в мережах. Юрист за освітою, закінчив Католицький університет у Лувені (Бельгія), в якому зараз викладає на факультеті економіки і суспільних наук. Директор Асоціації Marcel Hicter, яка проводить програму «Європейський диплом у галузі менеджменту в культурній галузі» за підтримки Ради Європи, ЄС і ЮНЕСКО. Засновник мереж ENCATC (Європейська мережа навчальних центрів управління культурою) та ORACLE (Європейська мережа регіональних менеджерів культури), співавтор кількох книжок. Він вчив нас  бути лідером. створення і менеджмент організації; мережа партнерських зв’язків; фінансування; місцеві та міжнародні стратегії; організація місцевості.

ДІАЛОГИ ПІД ОДНИМ ВЕЛИКИМ ДАХОМ  або Тиждень у Літній школі у Польщі.
Різні погляди на культуру, різні шляхи до її удосконалення з одною метою – зробити цей світ кращим і добрішим. Таким був лейтмотив виступів цих культорознавців, а також  діячів у галузі культурного життя Грузії та Білорусі.

Та скоріше, це були не виступи, а діалоги, до яких вони залучали всіх учасників школи. І, хоча мали вже чималий досвід, прислухалися до думки кожного, навіть недавнього студента,  та підштовхували до нових задумів та ідей. І все це  проходило у невимушеній обстановці з гумором і активним обговоренням. А ще була практика! Учасники пропонували свої ідеї і демонстрували, як у реальному житті можна їх реалізувати.

Організатори школи потурбувалися про доброзичливу, гостинну атмосферу, щоб всім (вік учасників від двадцяти двох років до шістдесяти) тут було затишно і комфортно. Тож, не дивлячись, що уроки тривали з десятої ранку до десятої години вечора, ні втоми, ні байдужості ніхто не відчував. Умови на заняттях цілком демократичні – хочете – сидіть на стільці, хочете – сидіть на підлозі або траві, якщо на природі, хочете – лежіть... Це справа кожного учасника.  І у Літній школі, впевнена,  кожному було цікаво!

 

ДІАЛОГИ ПІД ОДНИМ ВЕЛИКИМ ДАХОМ  або Тиждень у Літній школі у Польщі.
Взяти хоча б нашу, українську команду, до складу якої ввійшли дев’ять учасників – з різних регіонів, різних за віком, місцем роботи та вподобаннями.  Активні  і непосидючі чиновники від культури Наталія з Дніпропетровська, Олена з Павлограда та Тетяна з Луцька, життєрадісні, з чималим запасом гумору керівники громадських організацій Світлана з Вінниці та Володя з Донеччини, скромна і навіть сором’язлива недавня студентка  Наталія з Івано- Франківська… Та вже у першу годину спілкування ми стали одною командою, якій під силу будь-яке завдання. Одностайним рішенням команди було підготувати та продемонструвати учасникам з різних країн святкування  Івана Купала.  Виявляється, подібне свято відзначають також і у Грузії, і у Польщі, і у Білорусі. Але проходить воно не так, як у нас, з 6 на 7 липня, а з 21 на 22 червня – у ніч рівностояння. Наша команда ретельно дотрималася всіх традицій – були і вінки, і багаття, і навіть Дідух...

 А згодом, українська команда продемонструвала ще й проект свята під назвою „Лебедина вірність”, народжений вже тут, у Красногруді.  Сценарій писали, можна сказати, на ходу. Але все відтворили до дрібниць – пару лебедів (акторам стали у пригоді білі скатертини), пара наречених („обручки” замінили блискучі обгортки з цукерок)... Гості свята гуляли „стежкою закоханих”, кидали записки у „скриньку кохання”, в’язали стрічки надереві вірності”... Міжнародні експерти високо оцінили проект і запропонували реалізувати його вже на українській землі. Чи вдасться? Покаже час.

 

ДІАЛОГИ ПІД ОДНИМ ВЕЛИКИМ ДАХОМ  або Тиждень у Літній школі у Польщі.
Якщо вже говорити про учасників Літньої школи, то варто згадати і Румі – собаку Кшиштофа. Бо без цієї милої, доброзичливої тварини не проходило ні одне заняття. Румі вів себе як справжній господар - впевнено, але жодного заняття не пропустив, завжди лежав тихо і слухав розмови. А от чи розумів він їх, ніхто не знає. 

 

ДАВАЙ ПОГОВОРИМО...

На Україні є хороше прислів’я „Не купуй хату, а купуй сусідів”.  Це розуміється, як немає значення, яка буде у тебе житло, головне, щоб хорошими були люди поряд. Адже вони завжди першими відгукуються на біду, і першими розділяють радість.

 Україні, думаю, з сусідами поталанило. А скільки спільного між собою в українців, у білорусів, поляків! Навіть мова схожа. Приміром, українське привітання „Доброго ранку!” польською звучить „День добри!”,  білоруською -„ Добрий ранец!”.  Українське «будь-ласка», білоруською – «колі ласка», а у Польщі початок будь-якої розмови не обходиться без «проше». Є й досить цікаві звучання слів, зокрема, польською  магазин – склеп, донька – цурка, автомобіль – самохід, білоруською танцювати – танчити, будильник – пробуджайник, магазин - крамар, крісло – фатель, господарка – сподариня, є – йось, скакати – скокать...

А танок «полька» навіть у нинішній час танцюють і у Польщі, і в Україні, і в Білорусі.

 Не варто приховувати, що і національний напій для цих країн є спільний – горілка. Якщо далі на Захід, то німці і чехи віддають перевагу пиву, французи – вину. В Україні, Білорусі та Польщі незмінний продукт будь-якого застілля  – сорокаградусна.

ДІАЛОГИ ПІД ОДНИМ ВЕЛИКИМ ДАХОМ  або Тиждень у Літній школі у Польщі.
Історії у всіх цих країн та ще й Грузії  схожі – вони спадкоємці „комуністичного ладу”. Шістдесятирічний викладач з Білоруського університету Олесь переповів мені розповідь його бабусі. До Великої Вітчизняної війни вона мешкала  в одному з білоруських сіл на кордоні з Україною, де тоді панував голод. Білоруси не жили в розкоші, але, що таке голодомор, вони не знали, мали все необхідне на столі. Якось до бабусиної хати прибився виснажений, худий чоловік з України і попросив їсти. Вона нагодувала його і  дала з собою і сала, і зерна. Та дивлячись на дуже схудлого  чоловіка, запропонувала лишитися на день.

-          Ні, піду, моя сім’я умирає..., - відповів він і пішов з села. А бабуся ще довго бідкалася, чи встиг той чоловік принести їжу своїй родині, чи зумів сам дійти.

  Грузини ж зараз навпаки – згадували недавнє минуле. Коли Росія наклала ембарго на продукти з Грузії, то саме Україна і Білорусь прийшли на допомогу й імпортували до себе тисячі тонн фруктів. За це братнім країнам вони вдячні і сьогодні.

 Про це вели розмови учасники Літньої школи й наголошували, що минуле, хороше воно чи погане, не варто забувати і будувати... нові стосунки.  Таким був лейтмотив першого уроку.

 Другий – урок добросусідства.  Ніхто нікого  не повинен повчати. Життя міняється і міняє наш менталітет. Кожна країна йде зараз своїм шляхом.  А ми повинні запозичувати один в одного лише все добре і позитивне. Тому можлива практика створення спільних проектів. Це буде на користь всім країнам.

Третій  – урок нової  культури. Час вимагає нових ідей і проектів, зокрема, направлених на поширення в Україні принципів та підходів європейської та світової політики в галузі культури. Змінилися сьогодні вимоги і до лідерів – людей, які нестимуть у маси раціональні погляди, а ще згуртовуватимуть навколо себе однодумців. Ми повинні стати такими – вільно думати, вільно висловлювати свої думки, вільно творити.

Найменше, що цікавило учасників Літньої школи діалогу, -  політика. Правда, якось пожартували, а чому б нам на якийсь час не помінятися президентами.

-          О, тоді б всім у вашій країні довелося стати на ковзани і взятися за ключки. Бо наш Лукашенко зараз активно пропагує хокей і тому зводить льодові палаци, - зазначив білорус Діма.

-          А у нас модно тепер грати в  регбі. Тож, кому дістанеться Саакашвілі, готуйтеся одягти спеціальне екіпірування,  - посміхнулася грузинка Ія.

Не втрималися й українці.

-          Янукович у нас любить великий теніс… А ось один з його синів обожнює ралі. То, до кого прийде український президент, поспішайте отримати водійські права і підшукуйте відповідні автомобілі, - з посмішкою сказали вони.

Словом, у школі ми не лише гарно провели час у спілкуванні, а й здобули нові знання. Тому туди, у Красногруду, ще раз хочеться повернутися, щоб сказати всім спасибі за те, що підштовхнули до нового життя, що не дали байдужості прорости у наших серцях, що подарували нових друзів у різних країнах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 2369
Отредактировано: 23-07-2012 [20:56]
delete
Галина Шевченко
Галина Шевченко, Александровка, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 4, Всего рецензий: 1
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

21:41 20/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Діти дивляться позитивно на життя і вчаться будувати позитивне майбутнє. Добре, що вони сьогодні спілкуються в таборах, на сайтах. В результаті зникають штучні перепони, звдені історією.
Галина Шевченко Александровка
У Літній школі діалогу вчилися люди, яким від 22-х до 60-ти. І саме їх вчили бути "дітьми вітру" - вільно думати, вільно висловлювати свої думки, вільно спілкуватися. Ось таке спілкування краще за будь-які сайти! Дякую, Наталіє, за розуміння.
00:37 21/07/12
Дорослим це потрібно більше, ніж молоді, оскільки саме у дорослих тягар минулого не дає часто знайти спільну мову.
08:10 21/07/12
Галина Шевченко Александровка
Згідна цілком!
13:11 21/07/12

Комментарии

Рекомендует этот материал. Почему?
Молодь різних країн знаходить спільну мову
21:41 20/07/12
Галина Шевченко Александровка
Так, не дивлячись на наші національності, спільну мову було знайдено!
00:38 21/07/12
В іграх люди різного віку стають однолітками.)))
08:10 21/07/12
Галина Шевченко Александровка
Це правда!
13:11 21/07/12

Live

34 мин. назад

Khomiaklit комментирует материал Новый класс: TROLL'ящиеся

42 мин. назад

Евгений Татьянов комментирует материал Зайчик Мінкульт проти Хижака НАЗК

47 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Новый класс: TROLL'ящиеся

1 час. назад

Khomiaklit публикует статью Новый класс: TROLL'ящиеся

1 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Якщо завтра дощі, якщо завтра потоп...

2 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі

2 час. назад

Вікторія Івченко комментирует материал Про секондхенд і радянщину

2 час. назад

ПашаПись комментирует материал Качественный ремонт пылесоса Самсунг - залог идеальной чистоты в доме

2 час. назад

Вікторія Івченко комментирует материал Про секондхенд і радянщину

3 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью "Немовби Крим, немов Кавказ…"

3 час. назад

Вікторія Івченко комментирует материал Про секондхенд і радянщину

3 час. назад

Вікторія Івченко комментирует материал Про секондхенд і радянщину

14 час. назад

Геннадий Москаль рекомендует материал ДУМЕНКИ – ДУМА ДРЕВНЬОСТИ

14 час. назад

Влочега рекомендует материал ДУМЕНКИ – ДУМА ДРЕВНЬОСТИ

15 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Мабуть ніхто не знає досі