О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Культура  11 июля 2012 17:12:37

Джералд Малколм Даррелл – вірний друг тварин

Джералд Малколм Даррелл – вірний друг тварин
Усе своє життя Джералд Малколм Даррел присвятив вивченню природи та боровся за її збереження. Він невтомно працював у царині зоології, щоб зберегти прийдешнім поколінням все те, що дарує людству навколишній світ. Його доля  є чудовим відображенням цих шляхетних поглядів.

 Д. Даррелл народився 7 січня 1925 року в Індії у місті Джамшедпур, де його батько працював інженером. За словами письменника, незвичайна та дивовижна індійська природа була його найяскравішим дитячим спогадом, а за свідченнями матері, “зоопарк” – одне з перших слів хлопчика.

 Після смерті у 1928 році Семюела Даррелла, батька письменника, сім’я перебралася в Англію, а 1933 року –  на грецький острів Корфу. Саме на цьому квітучому острові по-справжньому розпочинається біографія Джералда Даррелла, саме тут, за його власним визнанням, народилася у нього палка пристрасть до тварин і саме ця пристрасть та любов до братів наших менших присутня у багатьох книгах письменника.

 З восьми до чотирнадцяти років проминало щасливе й безхмарне життя майбутнього письменника на лоні дивовижної грецької природи. Про дні, що він провів на Корфу, Дарелл згодом напише повість “Моя сім’я та інші звірі”. Вона відразу ж стане бестселером та однією з найкращих книг, написаних коли-небудь про природу. Це автобіографічний твір про хлопчика, що разом із родиною поселився на острові Корфу. Він живе природним життям, спостерігає за живими істотами. Серед них черепахи, тритони, ящірки, метелики, комахи, мурашки тощо. Це життя захоплює й дивує його. Згодом хлопчина починає збирати власну колекцію тварин, наповнюючи будинок різними тваринами – черепаха Ахіллес, голуб Квазимодо, гекон Джеронімо, чайка Алеко та чимало інших, що наводили жах на родину й своєю некерованою поведінкою спричиняли безліч кумедних ситуацій. Також у книзі йдеться про знайомство юного Даррелла з мешканцями Корфу, серед яких був Теодор Стефанідес (1896 –1983), відомий науковець-біолог, котрий став не лише добрим другом хлопчика, а й справжнім учителем із вивчення природи. Він був цікавою людиною, дотепним співрозмовником, видатним ученим і багато в чому слугував прикладом для наслідування. Книга «Моя сім’я та інші звірі» написана дотепно, має багато цікавих спостережень та наповнена цікавими епізодами з життя острів’ян.

Д. Даррелл на острові Корфу
Д. Даррелл на острові Корфу
Багато років поспіль брат Джералда, відомий англійський письменник Лоуренс Даррелл, згадуючи ті роки, склав жартівливу хронологію інтелектуального становлення свого меншого брата: 1931 р. – дитина ненормальна, всі кишені у неї заповнені слимаками; 1935 р. – дитина розумово неповноцінна – носить скорпіонів у сірникових коробках; 1939 р. – дитина збожеволіла – пішла працювати у зоомагазин; 1945 р. – цей чоловік божевільний – він у джунглях, де аж кишать змії; 1958 р. – цей шаленець хоче створити власний зоопарк.

Справді, одержимий ідеєю збереження рідкісних і зникаючих видів тварин, ладний віддати і всі свої статки, і всі свої сили задля цього Джералд Даррелл почав… писати. Так, так - писати! І саме за порадою того ж Лоуренса…

 А було це так: Джеральд Даррелл повернувся з двох невдалих експедицій за звірами у Камерун (1947 р.) та Гвіану (1948 р.), до того ж приблизно в цей самий час він одружився, і перед ним постала серйозна фінансова проблема. Ось тоді брат й порадив Джералдові написати книгу про свої експедиції. Майбутній письменник досить скептично поставився до цієї пропозиції, оскільки вважав, що не має схильності до творчості. Але попри те через деякий час написав своє перше оповідання “Полювання на волохату жабу”. Він відіслав оповідання на радіо й зрештою отримав запрошення від Бі-Бі-Сі прочитати свій твір перед мікрофоном.

 Дещо приголомшений першим успіхом, Д. Даррелл взявся писати книжку про свою першу подорож до Камеруну, назвавши її згодом “Переповнений ковчег”. Книжка була написана всього за місяць і вийшла друком 1953 року, одразу ж здобувши прихильність у читачів та критиків. Перших не могла не полонити невигадливість стилю, витончений гумор та захопливий сюжет, останні ж відзначили неабиякий талант і письменницький хист у автора-початківця.

Кадр із фільму про острів Джерсі
Кадр із фільму про острів Джерсі
Слідом за першою повістю з-під пера Д. Даррелла вийшли не менш популярні “Три білети до Едвенчера” (1954); “Моя сім’я та інші звірі” (1956); “Зоопарк в моєму багажі”1960); “Птахи, звірі та родичі” (1969) та багато інших таорів. Загалом він написав понад тридцять книжок.

 У 1958 році на англійському телебаченні вийшов чотирисерійний фільм “ У Буфут за яловичиною”. Цього ж року за порадою відомого видавця Р. Харт-Девіса Д. Даррелл орендував маєток на острові Джерсі, щоб створити у ньому зоопарк рідкісних видів тварин. Письменник отримав для цього позику в банку на суму 10 000 фунтів. Щоправда, для її повернення Дарреллові знадобилися роки літературної діяльності. Однак 14 березня 1959 року Джерсійський зоопарк був відкритий. Згодом у ньому було зібрано безліч видів зникаючих тварин. Таким чином збулася заповітна мрія Даррелла – створити зоопарк, в якому звірі не будуть знемагати у тісних клітках, а гулятимуть на волі. Сьогодні зоопарк на острові Джерсі вважається одним із найкращих у світі й перетворився на особливий центр з розведення зникаючих видів птахів та звірів. До речі, 26 березня 1999 - в день свого 40-річного ювілею Джерсійський зоопарк перейменований в Парк дикої природи імені Д. Даррелла, а Джерсійський фонд охорони дикої природи, започаткований Джералдом Малколмом,  – у Фонд охорони дикої природи імені Д. Даррелла.

Окрім літературної діяльності, Джералд Даррелл займався зйомками фільмів, яких він створив біля сорока. Спершу це були лекції, що супроводжувалися зображенням найцікавіших тварин. Згодом вийшов повнометражний телефільм про зоопарк на острові Джерсі, в якому Даррелл виступав як ведучий. Вдалий дебют став причиною запрошення Даррелла брати участь у зйомках тринадцятисерійного телефільму про живу природу різних куточків нашої планети. Історія створення цієї картина стала приводом для написання книги “Натураліст під прицілом”.

Пам’ятник Д. Дарреллу у Джерсійському зоопарку
Пам’ятник Д. Дарреллу у Джерсійському зоопарку
Зйомки фільму супровождувалися багатьма труднощами. Так, за короткі строки доводилося бувати одночасно в дуже віддалених один від одного куточках світу – на півночі Європи, Шетландських островах, Африці, Північній Америці тощо. Цей фільм демонструвався і в нашій країні, і Даррелл мав тут багато своїх шанувальників.

Крім того, 1984-1985 роках Даррел відвідав Радянський Союз і зміг зняти документальний тринадцатисерійний фільм «Даррелл в Росії» («Durrell in Russia»). Створювався серіал під час двох подорожей знімальної групи в СРСР. Впродовж цих візитів кінематографісти побували у різних районах Радянського Союзу, відвідали кілька найбільших і найвідоміших заповідників, ареал яких сягає від арктичної тундри і до середньоазіатської пустелі. Так, Джеральду Малколму вдалося зняти порятунок диких тварин від повені в Приоксько-Терасному заповіднику, величезні колонії птахів і різних тварин Астраханського заповідника, байкальських нерп і соболів Баргузинського заповідника, Чаткальський заповідник у горах Тянь-Шаню і давнє місто Самарканд, прогулянку на верблюдах Каракумами і Репетекським заповідником, розплідник сайгаків і джейранів поблизу Бухари, поїздку Кавказом в пошуках зубрів, весняний шлюбний ритуал глухарів в Дарвінському заповіднику, стадо вівцебиків у арктичній тундрі на Таймирі, заповідник Асканія-Нова в українському степу та багато іншого. Цей фільм демонструвався першим каналом телебачення СРСР у 1986–1988 роках.

Згодом, у 1986 році, про свою подорож у СРСР Даррел написав книгу «Даррелл в Росії». Цікаво, що до сьогодні ця книга офіційно не  перекладена російською.

 Даррел усіма можливими способами намагався пропагувати охорону природи у всьому світі, він знімав багато телепередач про необхідність охорони навколишнього середовища, про збереження зникаючих видів тварин. Ці передачі – це крики відчаю, мольби, прохання, що звернені до всього людства загалом, з метою врятувати гинучих тварин.

 

Книга Д. Даррелла "Моя сім’я та інші звірі"
Книга Д. Даррелла "Моя сім’я та інші звірі"
В останні роки Джеральд Даррелл разом із своєю дружиною Лі, вірною супутницею його шляхетних мандрівок, мешкав у своєму французькому маєтку “ Ма Мішель”, де він і помер 1995 року у віці сімдесяти літ. Хоча його зараз немає з нами, та існує зоопарк на острові Джерсі, на створення якого письменник поклав стільки сил та енергії, знову перевидаються його книги, демонструються фільми. І як раніше неможливо відірватися від книги “Моя сім’я та інші звірі” чи “Переповнений ковчег” як маленьким , так і дорослим, тому що вони криють у собі любов піднесену й земну.

Українською мовою перекладено лише повість «Моя сім’я та інші звірі», яку опубліковано 1989 року в  видавництві «Веселка» та 2010 у видавництві «Навчальна книга – Богдан». Автор перекладу Людмила Гончар.

Російською можна прочитатаи майже всі твори Д. М. Даррела, ну, і звичайно, англійською.

Для написання статті мною використано: твори Д. М. Даррелла, довідник "Зарубіжні письменники. Енциклопедичний довідник" (Навчальна книга - Богдан, 20005) та різноманітна Інтерет-інформація.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 15138
Отредактировано: 11-07-2012 [17:33]
delete
Риженко Тетяна
Риженко Тетяна, Тернополь, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 3, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Риженко Тетяна Тернополь
Дякую за зірочки smile
21:03 11/07/12
18:57 11/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Дмитрий Шилин Запорожье
О, Даррелл! О нем можно рассказывать бесконечно. А от советских людей ему спасибо за его книги, изданные в Советском Союзе
Риженко Тетяна Тернополь
І за книги, опубліковані у всьому світі. Дякую за те, що прочитали статтю smile
21:04 11/07/12
20:49 11/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Рецензия отклонена
Пётр Потапов Тегусигальпа
Джеральд Даррелл и его звери!
Риженко Тетяна Тернополь
дякую smile
21:09 11/07/12
Пётр Потапов Тегусигальпа
smile
20:02 23/07/12
02:11 13/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Sveta Rybalko Харьков
Пізнавальний, гарно викладений та оформлений матеріал з ілюстраціями та посиланнями.
Риженко Тетяна Тернополь
дякую smile
17:08 13/07/12

Комментарии

Пётр Потапов Тегусигальпа
Рекомендует этот материал.
20:49 11/07/12
Риженко Тетяна Тернополь
дякую за рекомендацію :)
08:05 24/07/12
Пётр Потапов Тегусигальпа
smile
19:49 24/07/12

Live

33 сек. назад

Влочега рекомендует материал Українці над Вісляною затокою. Частина 1. Початки

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

6 час. назад

Николай Колесников публикует статью Куй железо, не отходя от кассы

6 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Она была весны красивей

7 час. назад

Литвиненко Анатолий рекомендует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

7 час. назад

Литвиненко Анатолий пишет рецензию на публикацию ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

9 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

9 час. назад

Андрей Андрей комментирует материал Перундень

9 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

10 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Перундень

10 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Перундень

10 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

10 час. назад

Іван Парнікоза публикует статью Українці над Вісляною затокою частина 2. Дзежґонь – Пасленк – розбудова спільноти

10 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

10 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

10 час. назад

Андрей Андрей комментирует материал Перундень

10 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

11 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Перундень