О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  3 июля 2012 21:39:31

У КАРПАТАХ

див.  також Абсолютна заповідність - природохоронна ідея ХХІ ст.

 З серії “Новий злет природно-заповідної справи на Україні”

Попередню частину див. тут. 

Світлій пам`яті Михайла Петричка – останнього ветерана Карпатської Січі присвячую

Ми уявляємо, що для теорії та практики заповідної справи повне виключення усіх видів господарської діяльності на еталонних територіях необхідно…принцип повної заповідності в низці випадків має дотримуватися, а абсолютні резервати в лісовій зоні є незмінними та обов'язковими джерелами інформації.

А.С. Диренков

 

Від однієї згадки про них українцеві приходять до голови вкриті лісом високі гірські хребти, широкі полонини та чисті холодні струмки. В далекому міоцені (більше 30 млн. років тому) рухи земної кори призвели до згортання пластів осадових порід та піднесення над поверхнею мілководного моря розлогих гірських пасм. Ми називаємо ці гори Карпатами, і хоча ніхто вже не пам’ятає чому саме вони так називаються (докладніше див http://h.ua/story/192216/), їх краса притягує мільйони людей.

http://www.youtube.com/watch?v=SOKCoBvQWpc

Україна посідає лише ділянку Східних Карпат, але відповідальність, яку наша країна несе за збереження загальнокрапатського біорізноманіття, неможна переоцінити. Адже стихійне освоєння природних скарбів, як це зараз відбувається на Україні (рубки, перевипас) призводить до втрат, відшкодувати які не можливо. Незважаючи на різні міжнародні зусилля (згадаймо хоча б добре розрекламовану, але мало практичну Карпатську конвенцію) збереження Українських Карпат напряму залежить від застосування вітчизняних природоохоронних механізмів, зокрема створення мережі об’єктів природно-заповідного фонду.

   

У КАРПАТАХ

Схема розташування розширених Карпатського біосферного заповідника (1) та Національного природного парку (НПП) «Синевір» (2), а також новостворених НПП: 3 – «Зачарований край», 4 – «Черемошський», 5 – «Верховинський», 6 – «Синьогора»

 

Нажаль ця мережа, яка почала розбудовуватися ще в ХІХ – на поч. ХХ ст., до нашого часу все ще не охопила усіх цінних територій регіону. Вченими давно було обґрунтовано створення тут нових, а також розширення вже існуючих об’єктів. На щастя у 2009-10 рр. деякі з цих пропозицій були реалізовані. Про це ми і розкажемо вам у цій статті.

 

Карпатський біосферний заповідник

 

Розпочнемо нашу подорож з чарівного Закарпаття, чи як його поетично називають «Срібної землі», що зокрема включає ділянку південного макросхилу Карпатського масиву. Тут Указом Президента №25 від 14.01.2010 р. на 4405,8 га розширено територію Карпатського біосферного заповідника. Цей заповідник – наразі чи не найцінніший для охорони Українських Карпат об’єкт природно-заповідного фонду. Він був створений у 1968 р. (з 1992 р. біосферний) і включив у себе фрагменти головних гірських масивів: Свидовця Чорногори, Мармарошів та ін., а також славетно відому Долину Нарцисів. Чергове розширення заповідника дозволило збільшити його репрезентативність та охопити охороною додаткові цінні гірські території.

 

У КАРПАТАХ

Схема Карпатського біосферного заповідника (за http://cbr.nature.org.ua/bio_u.htm)

 

Флора та фауна Карпатського заповідника наразі у зв’язку з кількома послідовними розширеннями ще до кінця не інвентаризована. Проте відомо, що судинних рослин тут не менше 1062 видів, що складає більше 50% флори Українських Карпат. Серед них вузькоареальні і дуже рідкісні види. Згадаємо лише деякі з них. Поруч з усім відомою гірською квіткою - білоткою альпійською чи едельвейсом, справжнім символом Карпат можна назвати також тирлич жовтий. Нажаль з-за переслідування людиною більшість його популяцій знищено, тож вид занесено до Червоної книги України та потребує пильної охорони.

 

У КАРПАТАХ

Окрасою Карпатського біосферного заповідника є тирлич жовтий або гінзура (Фото Мельника В.)

 

Фауна Карпатського біосферного заповідника становить на сьогодні 2416 видів найрізноманітніших істот, без яких існування гірських екосистем не можна собі уявити. Зокрема менш помітні для нас безхребетні тварини представлені тут аж 2135 видами!

Великим скарбом цього заповідника, як і всіх Карпат є велика популяція вовка. Так ми не помилилися – вовка. Незважаючи на те, що місцеві господарники намагаються списати на вовка значні господарські шкоди, а преса - створити з нього якесь кровожерливе чудовисько, насправді вовк - це цінний регулятор екологічних зв’язків. Він просто незамінний для селекції диких ратичних тварин: оленів, козуль тощо. Зважаючи на це давно настав час виключити цього цінного звіра з переліку шкідливих видів, а також згідно до вимог Бернської конвенції впровадити строгу регуляцію його відстрілу. Досвід сусідньої Польщі також переконливо свідчить, що наступним кроком має стати взяття вовка під повну охорону та впровадження виплат за шкоди спричинені цим великим хижим ссавцем – окрасою дикої природи Європи.

У КАРПАТАХ

Вовк за умілого менеджменту є цінним для будь-якого мисливського чи лісового господарства союзником (Фото М. Шквирі)

 

Статус біосферного заповідника відкриває широкі можливості для реалізації зеленого туризму та рекреації поза межами заповідного ядра. Цьому дуже сприяє неповторне історико-культурне середовище регіону. Адже тут проживає своєрідний субетнос українських горян - гуцули. Вони вирізняються не тільки самобутньою культурою, але й специфічною системою природокористування. Зокрема тут зберігся унікальний для Європи осередок високогірного молочного вівчарства та пов`язаних з ним промислів. Гірські пасовища - полонини, вже в VI-IX ст. використовувалися населенням для випасу худоби. З традиціями полонинського ходу, сплаву лісу та ін. можна ознайомитися в напрочуд цікавому і інформативному музеї заповідника у м. Рахів.

 

Національний природний парк (НПП) «Синевір»

 

Ще одним розширеним заповідним об’єктом Карпатського регіону згідно Указу Президента № 1118/2009 від 29.12 2009 р. є НПП “Синевир” (Міжгірський район Закарпаття) Парк займає площу 40.4 тис. га. Він розташований у центральній частині Українських Карпат, у гірському пасмі Привододільних Горган, найвищою вершиною яких є гора Стримба (1719 м н.р.м.). Таким чином НПП «Синевир» повністю займає верхню частину басейну р. Теребля. Перлиною парку є найбільше в українських Карпатах озеро Синевир, яке й дало назву парку. Воно розташоване на висоті 989 м н.р.м. та має глибину 22 м. Парк має багатющу флору, яка включає близько 1040 видів. Найцікавішим є ботанічний резерват "Глуханя" (23 га) який являє собою найбільше в Горганах верхове сфагнове болото. Незважаючи на давню господарську діяльність людини, в парку збереглись корінні або близькі до них ліси. Все це в свою чергу позначається на багатстві тутешньої фауни. Адже тут поширені такі цінні тварини як шляхетний олень, рись, видра, борсук та горностай. Справжнім володарем карпатських лісів є бурий ведмідь. Нажаль винищення ведмедя мисливцями, яке інтенсифікувалося на початку ХХ ст., тривало аж до 2003 р., коли завдяки зусиллями природоохронця Ю. Васидлова вдалося включити вид до Червоної книги України. Але це мало допомогло проти браконьєрського здобування тварин на шкури та опудала. Так наприклад опудалами з бурого ведмедя регулярно торгують браконьєри в районі Віти-Поштової під Києвом.

У КАРПАТАХ

Бурі ведмеді переслідувалися мисливцями, поки їх чисельність не скоротилася катастрофічно (за http://gk-press.if.ua/node/5877)

 

Тим більш приємно, що нещодавно в НПП «Синевир» відкрився спеціальний реабілітаційний центр для ведмедів, що нелегально утримуються в неволі. Пам’ятайте, що ведмеді у клітках це не забавка – а прояв варварського підходу до природи!

А у гірських річках парку водяться холодноводі риби: такі як струмкова форель, харіус чи голець.

НПП «Синевир» багатий також на історико-культурну спадщину. Адже тут знаходиться єдиний в Україні музей присвячений давньому гуцульському промислу - сплаву лісу гірськими річками.

 

НПП "Зачарований край"

 

Указом Президента № 343/2009 вiд 21.05.2009 на території Іршавського району Закарпатської області на базі діючого регіонального ландшафтного парку був створений ще один НПП - "Зачарований край" площею 6101 га. Одним із ініціаторів його створення виступив відомий український природолюб професор Ужгородського національного університету В. Комендар. Суттєво, що до існуючого ландшафтного парку в межах НПП додалася територія зоологічного заказника загальнодержавного значення “Річанський” (2400 га), що на схід від села Броньки. Тут охороняється лісовий масив з бука і дуба з домішкою ялини, ясена, липи, вільхи, який є місцем концентрації та розмноження цінних видів тварин таких як шляхетний олень, козуля, бурий ведмідь, рись, а також вкрай рідкісний кіт лісовий.

У КАРПАТАХ

Шляхетний олень – величний мешканець Карпат (за http://www.mirkarpat.ru)

Для гірських потічків — приток річки Боржави і (частково) Ріки також характерна фауна холодноводних риб.

 

У КАРПАТАХ

Харіус –риба швидких гірських річок (за http://www.theanimalworld.ru)

 

Історія Іршавщини сягає в глиб віків. Так наприклад, перша згадка про с. Броньки відноситься до 1454 р. Вже у другій поливні ХІІІ ст. тут виник феодальний замок історія якого овіяна таємницями. Під угорським пануванням край був укріплений цілою низкою замків. Місцеві русини брали участь у антигабсбургських повстаннях. Згодом вони візьмуть участь у спробі відновлення української державності та в березні 1939 р. боронитимуть Карпатську Україну в рядах Карпатської Січі.

У КАРПАТАХ

Пам’ятна дошка на будинку в Іршаві де знаходилася станція Карпатської Січі (за http://rada.irshava.info)

У КАРПАТАХ

 

Січові стрільці відчайдушно билися з угорцями за становлення своєї, хоча і крихітної, але Української держави (Кадр з фільму «Срібна земля»)

Наразі, грізні колись городища та місця боїв являють собою чудові пункти для розвитку туризму. Молодий парк має садибу та певну матеріально-технічну базу, зважаючи на що має добрі перспективи по поступовому розгортанню своєї діяльності.

НПП «Черемоський»

Новий національний парк з’явився і в гірській частині Чернівецької області. Тут в Путильському районі Указом Президента № 1043/2009 на базі раніш існуючого регіонального-ландшафтного парку на площі 7117,5 га утворено однойменний НПП «Черемоський». Парк дозволив взяти під охорону цінні території Чорнодільського фізико-географічного підрайону Українських Карпат. Це старі ялинові та букові ліси, ділянки гірської рослинності, багатою фауною з численними раритетними представниками, які знаходяться не тільки під національною, але й міжнародною охороною. У складі рослинних угруповань зростає більше 30 видів судинної флори, занесених до Червоної книги України. Серед них 16 видів орхідей. Чого варті наприклад таємнича гірська орхідея - псевдорхіс білуватий, чи напрочуд рідкісна гостя з півночі - орхідея зозулині сльози серцевидні.

 

У КАРПАТАХ

Зозулині сльози серцевидні – рідкісна орхідея України (за http://www.plantarium.ru)

 

Фауна НПП “Черемоський” - це близько 5 тис. бехребетних, а ще 121 вид наземних хребетних. Більше 23 видів занесено до Червоної книги України. Загалом у межах новоствореного парку налічується понад половини хребетних тварин Буковинських Карпат. Серед них слід згадати таких рідкісних комахоїдних ссавців як мідиця альпійська та рясоніжка мала. Світ птахів гідно репрезентують змієїд, підорлик малий, беркут, глухар, сич волохатий, сичик-горобець та багато інших.

 

У КАРПАТАХ

В Карпатах ще можна зустріти беркута (за http://www.stfond.ru/a-v.htm)

 

Територія Путильського району також відноситься до привабливого для розвитку туристики самобутнього етнографічного району – Гуцульщини.

У КАРПАТАХ

Межі етнографічного регіону – Гуцульщини (за http://uk.wikipedia.org)

 

Тут ще досі можна скоштувати овечого сиру та відчути атмосферу фільму «Тіні забутих предків». Тутешні гори пам’ятають народного ватажка Лук’яна Кобилицю, що очолював боротьбу місцевих горців проти утисків черговими зайдами, що намагалися панувати над цим споконвіку вільним краєм. В Путилі (відома з 1501 р.)

У КАРПАТАХ

 

Лук’ян Кобилиця – депутат австрійського парламенту, ватажок постання гуцулів (за http://uk.wikipedia.org)

Можна також відвідати філію Чернівецького державного літературного музею Юрія Федьковича, який народився тут. 2011 р. тут же в Путилі відкрилася і дирекція Національного природного парку «Черемоський».

НПП «Верховинський»

Тепер перенесемося на північний бік карпатського хребта, де на території Верховинського району Івано-Франківської області Указом Президента №58/2010 від 22.01.2010 на площі 12022,9 га, створений НПП «Верховинський». Територія парку розташована у регіоні Чивчино-Гринявських гір, де беруть початок Чорний і Білий Черемоші, в межах Верховинського та Гринявського держлісгоспів. Значну частину рельєфу Чивчинів займають полонини, які мають значну протяжність (довші полонини в межах Українських Карпат є тільки в Гринявських горах). Для Чивчинів є характерні скали-останці, або як їх ще називають "баби" висотою до 10-ти метрів.

Головне багатство парку, це дуже різноманітний і своєрідний рослинний світ Чивчино-Гринявських гір. За результатами дослідження д.б.н. І. Чорнея тут зустрічається 231 вид рідкісних рослин, серед яких свідки минулих епох - релікти, погранично-ареальні види та вузькопоширені види – ендеміки.

У КАРПАТАХ

Пальчатокорінник серценосний – рідкісна орхідея, що зростає в Чивичино-Гринявських горах (за Jan & Liesbeth Essink)

Для території парку характерна також неповторна карпатська фауна. Тут можна зустріти звичайну білку, втім своєрідної карпатської раси, що відрізняється темно-брунатним хутром. Над холодними струмками можна побачити пірнаючу до води пташку – водяного горобця. А після дощів на лісових стежках можна побачити надзвичайно гарну саламандру, яку гуцули називають дощовою ящіркою. В калюжах же радісно плескаються кумки, але не звичайні, а жовточереві.

У КАРПАТАХ

Саламандра, або як її називають в Карпатах «дощова ящірка» (за http://hatanm.org.ua)

Особливий дар місцевої природи - джерела з цінною мінеральною водою. Тут, зокрема, розташоване відоме колись усій Європі село Буркут, де на початку ХІХ століття діяв один із найзнаменитіших бальнеологічних курортів. 1901 року тут відпочивала і Леся Українка, про візит якої свідчить меморіальна таблиця на вході до Чивчинського лісництва. Курорт мав навіть пряме залізничне сполучення з Віднем. Мандруючи Верховинським районом, ми знову відкриваємо для себе ще одну частину Гуцульщини. Про те цього разу згадаємо про те, що тутешні смерекові ліси були домом для тисячі українських партизанів-повстанців.

У КАРПАТАХ

Повстанці Верховинського району, 1944 р.

(http://img515.imageshack.us/img515/9790/fotoz00067.jpg)

 

Про все в короткій статті не розкажеш. Втім і так зрозуміло, що на базі Верховинського НПП існують усі можливості для поєднання охорон природи та обмеженого рекреаційного використання території. Однак, слід згадати і про те, що до НПП «Верховинський» вдалося включити лише 12 з запланованих 20 тис. га. Головним чином це важкодоступні ділянки схилів. Натомість чимало цінних земель, зокрема й гора Чивчин - одна з не багатьох у Карпатах, де наявні найдавніші породи вулканічного походження, узагалі не потрапили в межі парку. Окрім того, на відміну від попередньоописаних парків роботи з розвитку парку тут практично не ведуться. Натомість Івано-Франківська влада марить розвитком туристичного…полювання.

 

НПП «Синьогора»

Свою розповідь ми завершимо описом одного з найбільш «проблемних» із числа створених природно-заповідних об’єктів. В 2010 р. згідно до Указу Президента № 1083/2009 відбулася юридична трансформація президентської резиденції «Синьогора» в околицях с. Гута у Богородчанському районі Івано-Франківської області в однойменний Національний парк площею 10866 га. До складу НПП увійшов лісгосп "Сивульський", розташований на схилах хребта Горгани. Неподалік знаходиться найвища вершина кряжу - Сивуля.

Нажаль на офіційній сторінці «Синьогори» кожен з нас може довідатися, що вона досі залишається закритою резиденцією, офіційною метою якої є: «забезпечення на її території належних умов прийому і перебування вищих посадових осіб держави, глав та офіційних делегацій іноземних держав, міжнародних організацій». Насправді ж резиденція «Синьогора» була створена персонально для президента Леоніда Кучми у 2001 р. на базі відомчого санаторію. Загальна площа приміщень - 5 тис. кв. м. Держдача складається з трьох поверхів і підземних приміщень зі SPA-комплексом, фойє з зеленими колонами і мармуровою підлогою, триповерхової бібліотеки з галереями, масивними люстрами та камінами. На території - ставки і вертолітний майданчик.

У КАРПАТАХ

У КАРПАТАХ

Головним об’єктом резиденції «Синьогора» є розкішний плац для нашої «еліти» (фото за http://www.protorgi.info/ua/news/2010/07/art2401528.html та http://novynar.com.ua/politics/143693)

Чим же було викликано рішення створити тут національний парк? Перш за все тим, що в умовах, коли природні екосистеми Прикарпаття, зокрема Горган, недостатньо охоплені охороною створення національного парка тут є нагальною потребою. Поряд з цим створення такого парку на території, яка вже і так охоплена охороною та отримує значні кошти з бюджету на своє існування, набагато легше. Адже дуже велика розкіш щоб територія цілого лісгоспу слугувала відпочинку ВІП-осіб, який здійснюється за кошти звичайних українських платників податків. Окрім того існуючий режим «Синьогори» повністю залежить від забаганки її властителів. Природоохоронні заходи тут юридично ніяк не регламентуються.

Адміністрація Президента не бажає виконувати вищезгаданий указ про створення НПП «Синьогора» та добивається його….скасування! Втім екологічна громадськість країни і досі опирається цьому і вимагає від Адміністрації Президента виконання президентського указу, який і досі чинний.

У КАРПАТАХ

Старі екземпляри дерев, таких як ялиця біла зараз не часто зустрінеш в Українських Карпатах (Фото Парнікози І.)

 

Цією статтею ми закінчуємо розповідь про новостворені заповідники та національні природні парки створені в 2009-2010 рр. В наступній заключній частині з серії “Новий злет природно-заповідної справи на Україні” ми стисло розкажемо вам про ті об’єкти які ще чекають на своє створення по всій території нашої держави.

Автор висловлює подяку В. Мельнику та М. Шквирі.

Наступну частину див. тут. 

 

Науковий співробітник історико-архітектурної пам’ятки-музею «Київська фортеця», к.б.н.

Парнікоза І. Ю.

Див. також :

http://cbr.nature.org.ua/bio_u.htm

http://2000.net.ua/2000/aspekty/13339

http://www.informator.lviv.ua/b/index.php/2011-07-22-11-06-57/2011-04-19-10-37-16/item/935-bude-park?-ni-%E2%80%93-polyuvannya

По Синьогорі http://io.ua/15029369

 http://gk-press.if.ua/node/5877

Дивіться також інші частини циклу:

 НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ 

«НОВІ ЗАПОВІДНИКИ ТА НАЦІОНАЛЬНІ ПАРКИ ПІВНІЧНОЇ УКРАЇНИ»

"МІЖ ДНІСТРОМ І БУГОМ"

"НА СХОДІ УКРАЇНИ"

«У СЕРЦІ УКРАЇНИ»

 

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 9591
Отредактировано: 19-05-2016 [22:54]
delete
Іван Парнікоза
Іван Парнікоза, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +9
Всего комментариев: 9, Всего рецензий: 7
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

23:51 03/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub Киев
грунтовно
23:56 03/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
З любов'ю зроблена робота про карпатський край!!!
00:18 04/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Як завжди пречудова публікація! Щиро заздрю вашому таланту!
06:26 04/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Влочега Львов
Чулова робота! Так в Карпати захотілось!cry
08:39 04/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Як завжди чудова інформативна розповідь про прекрасний край доповнена гарними фото.
09:12 04/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Михаил Блатник Запорожье
Пам’ятайте, що тварини у клітках це не забава – а прояв варварського підходу до природи!
Дуже гарна робота. Вiдчуваеться Любов до природи Батькiвщини.

Читать полностью: http://h.ua/story/359117/#ixzz1zdCvJY60
22:30 04/07/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster Тернополь
Багатогранний, конструктивний, інформаційний репортаж про Карпатський край.

Комментарии

Рекомендует этот материал.
21:46 03/07/12
Зурла Лоци Ужгород
Рекомендует этот материал. Почему? Супер!!!
21:49 03/07/12
Рекомендує цей матеріал. Чому?
Чудова роботи про розкішний куточок України Карпати. Ексклюзивний матеріал!!!
23:57 03/07/12
Рекомендует этот материал.
00:19 04/07/12
Влочега Львов
Рекомендует этот материал.
06:26 04/07/12
Рекомендует этот материал. Почему?
Нажаль на офіційній сторінці «Синьогори» кожен з нас може довідатися, що вона досі залишається закритою резиденцією, офіційною метою якої є: «забезпечення на її території належних умов прийому і перебування вищих посадових осіб держави, глав та офіційних делегацій іноземних держав, міжнародних організацій». Насправді ж резиденція «Синьогора» була створена персонально для президента Леоніда Кучми у 2001 р. на базі відомчого санаторію

Читать полностью: http://h.ua/story/359117/#ixzz1zd4aHcvM
08:39 04/07/12
Михаил Блатник Запорожье
Рекомендует этот материал. Почему? Цiкаво написано i прекраснi фото.
09:13 04/07/12
ivp_paster Тернополь
Рекомендує цей матеріал. Чому?
Рекомендую!
22:30 04/07/12
Рекомендует этот материал.
12:12 05/07/12

Live

1 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

2 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

2 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

2 час. назад

Khomiaklit пишет рецензию на публикацию ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

2 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал ЖИТТЯ НЕ ДЛЯ ВКРАЇНИ

3 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

3 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

3 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Перундень

3 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

4 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью Достижения «Запорожстали» вошли в Книгу рекордов Украины

4 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью Комбинат «Запорожсталь» подтвердил соответствие международным стандартам

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

4 час. назад

Ганка Гличка публикует статью Йде листопадова пора

4 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью Запорожские дети поздравили металлургов с юбилеем «Запорожстали»

5 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью Ростислав Шурма поздравил ветеранов с 85-летием «Запорожстали»