О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Экология  6 июня 2012 19:13:49

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

див.  також Абсолютна заповідність - природохоронна ідея ХХІ ст.

З серії “Новий злет природно-заповідної справи на Україні”

Попередню частину див. тут.

Присвячується світлій пам’яті Бориса Возницького

«При нашому сучасному прагматизм та захопленні економічними оцінками важко дається, наприклад, усвідомлення того факту, що всі види тварин та рослин мають існувати та користуватися охороною з боку людини незалежно від того вигідно це суспільству економічно, чи ні. Це ж стосується і рослинних угруповань і екосистем, в тому числі тих, що наразі визнаються непридатними ні для чого».

О. П. Диренков, 1987 р.

 

 

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Україну неможна уявити без лісистих пасм Росточчя, розлогих Кременецьких гір, мальовничих пагорбів Львівщини, блискучої смуги Дністру, над яким як невтомний страж з давніх-давен стоїть Хотинський замок…Все це Західна Україна, край надзвичайних природних скарбів та давньої як людська присутність на цій планеті історії. Так, саме з Придністров’я походять знахідки однієї з найдавніших на території України археологічних культур – Бузько-Дністровської (датується неолітом, другою пол. VI — поч. IV тис. до н.е.). А долина Дністра, як і інших наших великих річок, досі залишається зеленим коридором, яким розливається навкруги життя. Тож не випадково, що науковцями вже давно обґрунтовано створення тут численних об’єктів природно-заповідного фонду. Деякі з цих проектів було реалізовано на практиці в рамах хвилі указів про створення національних природних парків та заповідників, що мала місце на початку 2010 р. Тож в цій статті з циклу Новий злет природно-заповідної справи на Україні” ми розкажемо вам про деякі новостворені на Західній Україні національні парки, їх природну та історико-культурну цінність.

НПП «Північне Поділля»

Створений на Львівщині згідно УП №156/2010 від 10.02.2010 на площі 15587,92 га у межах Бродівського, Буського та Золочівського районів Львівської області. Цей національний парк - багатолітня мрія львівських науковців та природоохоронців, адже перші пропозиції по його створенню датуються ще 1994 р.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Схема розташування новостворених національних природних парків (НПП) Західної України: 1 – «Північне Поділля», 2 – «Кременецькі гори», 3. – «Хотинський»

 

Саме тоді Указом Президента України в межах Золочівського, Бродівського, Буського районів було зарезервовано під заповідання унікальні з природничої точки зору ділянки. Але заповідання на Львівщині має ще глибші корені. Згадаймо лише, що серед цих територій була і славетна пам’ятка природи “Пам’ятка Пеняцька”. Ще 1886 р. орнітологом, краєзнавцем і природоохоронцем графом В. Дідушицьким (засновником Природознавчого музею у Львові) було створено один з перших у Європі й перший на теперішніх теренах України природний резерват – «Пам’ятка Пеняцька» (на 2 роки раніше за всім відому «Асканію Нову»). Варто підкреслити, що цей резерват був створений не для полювання чи з релігійних переконань, а суто для охорони старовікових букових лісів та гніздування орлана-білохвоста. Отже створення НПП «Північне Поділля» то продовження справи В. Дідушицького.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Володимир Дідушицький – піонер охорони природи Західної України (за http://uk.wikipedia.org)

 

А створення НПП було негайним кроком. Адже усі раніше створені 18 об’єкти природно-заповідного фонду загальною площею понад 2 тис. га потребували більшої уваги та посилення охоронного режиму. Вони і стали основою парку, територія якого обіймає фрагмент фізико-географічних районів Гологір та Вороняків, що разом із Розточчям та Кременецькими горами (про них пізніше) формують північно-західний край Подільської височини. Тут збереглися букові ліси, що зростають на північно-східній межі ареалу та становлять особливу цінність у загальноєвропейському масштабі. Тут же бере початок одна з найбільш збережених річок Європи - Західний Буг, що має міждержавне значення.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

 

Карта-схема Національного природного парку «Північне Поділля» (за http://www.ekology.lviv.ua)

На території парку поширено понад 200 видів рослин різного статусу охорони. Серед них, наприклад, таємнича папороть - гронянка півмісяцева, завдяки якій народилася легенда про квіт папороті. Можна також згадати тендітний вісник весни - підсніжник білосніжний, або витончені і надзвичайно рідкісні квіти тінистих лісів – орхідеї булатки довголисту та червону.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Гронянка півмісяцева – рослина завдяки якій народилася легенда про квіт папороті (за http://www.sciencephoto.com)

 

Тут також можна знати в природному вигляді кущики клокички перистої, що квітує розсипами білих дзвоників. У весняних лісах розвиваються покриви цибулі ведмежої, яка по всій Україні переслідується навесні нашими громадянами, які з усіх сил намагаються перетворити її на салат до свого столу. В тінистих лісах зростають також такі витончені рослини як лунарія оживаюча, скополія корніолійська, лілія лісова, зозулині сльози яйцевидні, любка дволиста, яку ще називають нічною фіалкою та багато інших рідкісних рослин.

Надзвичайно цінною рослиною парку є відкасник татарниколистий, величезні зіркоподібні кошики якого можна побачити лише на території Західної України (зокрема на території заказнику «Лиса гора») та східної Польщі.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Надзвичайно рідкісною рослиною парку «Північне Поділля» є відкасник татарниколистий (за http://davesgarden.com).

 

Загалом на території проектованого парку поширено понад 200 видів рослин різного статусу охорони (Червона книга України, Європейський список, Бернська конвенція, регіонально-рідкісні види) та близько 30 охоронюваних видів тварин.

Крім природничої цінності, територія проектованого парку відзначається значною історико-культурною спадщиною. Це зокрема, об’єкти так званого «Золотого кільця»: замки Львівщини, численні храми, музей будителя українського народу на західних землях – Маркіяна Шашкевича у с. Підлисся та інші пам’ятки культури. З цим регіоном пов’язані також різноманітні події новітньої історії, зокрема визвольні змагання українського народу. Створення парку сприятиме відновленню цих пам’яток та залученню їх у розвиток місцевої рекреації. Дуже добре, що молодий парк вже має садибу, яка знаходиться у с. Підгірці Бродівського району.

НПП «Кременецькі гори»

Неподалік від «Північного Поділля», на Тернопільщині у регіоні, який славиться своїми природними умовами – Кременецьких горах, створено однойменний національний природний парк. Він постав в адміністративних межах Кременецького та Шумського районів згідно УП № 1036/2009 на площі 6951,2 га.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Карта-схема Національного природного парку «Кременецькі гори» (за dspace.univer.kharkov.ua)

Кременецькі гори це північно-східна частина Гологоро-Кременецького кряжа Подільської височини. Вони мають напрочуд інтригуючи назви: Замкова, Черча, Дівочі Скелі, Божа, Гостра, Страхова, Маслятин... скільки в них давнини…

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Кременецькі гори – це перш за все надзвичайно мальовничі ландшафти (за dspace.univer.kharkov.ua)

 

Геологічною цікавинкою є те, що саме тут в околицях м. Кременця та сіл Залісці, Тилявка, Підгірськ Шумського району зустрічаються скупчення кристалів піщанистого кальциту (фонтенблоуських пісковиків), які відомі лише у трьох місцях світу. Серед усіх кременецьких гір найбільш оригінальною напевне є Божа гора. Вона наче відділилася від основного пасма гір й одиноко стоїть серед поля. На вершині гори б’є джерело холодної води з домішками мінеральних солей.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Надзвичайно мальовнича Божа гора (за dspace.univer.kharkov.ua)

 

Складність рельєфу: сукупність пасм, гір-останців та розташованих між ними низин, забезпечила збереження тут мало порушених природних комплексів, насичених рідкісними видами. Зокрема, тут ще зустрічаються такі червонокнижні види рослин, як змієголовник австрійський, зозулині черевички справжні, аконіт Бессера, мінуарція побільшена, гвоздика несправжньопізня, самосил гірський та горицвіт весняний. Вам нічого не говорять ці назви? Якщо б ви забили їх, скажімо в гулі, то відкрили би для себе цілий світ барв і відтінків, який нажаль стрімко зникає. Цікавинкою парку є теплолюбна папороть листовик сколопендровий, який в народі ще називають «турячим язиком» (єдиний спогад про велетня-бика?), а також «гості» зі степу: ковила пірчаста та волосиста, перша з яких квітує навесні, а друга - ближче до осені.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Листовик сколопендровий – теплолюбна папороть поширена і в НПП «Кременецькі гори» (знімок з http://ichn.iec.cat)

 

Ще однією напрочуд цікавою і таємничою рослиною регіону є ендемічна шавлія кременецька, яка зростає на території Поділля (ареал цього виду потребує уточнення), зважаючи на що, повсюдно де ще зустрічається, він заслуговує на охорону. Дивовижним є виразний брак її зображень в Інтернеті. Отака «інкогніто» нашої флори.

Тваринний світ парку окрім звичайних для Поділля видів, характеризує низка цікавих представників, серед яких зустрічаються як степові, так і типово-лісові види. На території ж старовинного міста Кременця гніздує рідкісна на Україні сова – сипуха. У сусідній Польщі цей птах полюбляє селитися на горищах будинків та костелів. У нас же у зв’язку із переслідуванням вона залишається рідкісним нічним мешканцем про існування якого поряд із собою господар будинку часто навіть не здогадується.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Сипуха – звичайна, наприклад у Польщі, на Україні чи Білорусі є дуже рідкісною (фото з http://marki.getbb.ru)

З ссавців Кременеччини варто згадати наших вправних нічних літунів - кажанів. От вони – герої, які рятують нас від навали комарів.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Вухань бурий, як і всі кажани, для існування потребує літніх та зимових сховищ (Фото О. Годлевської)

 

Кременецькі гори приховують і пам’ятні місця нашої історії. Згадаймо лише, що Кременець під керівництвом воєводи Никодима у найтяжчий 1240 р. витримав осаду монгольських військ. А таких міст було ой як небагато. Наразі на кременецькій Замковій горі збереглися залишки вже іншої твердині – польського замку 1366 р. Казимира III, здобутої і зруйновної у 1648 р. козаками Максима Кривоноса. А от назва Дівочих скель походить від легенди про жінок з навколишніх сіл, які кинулися звідси щоб не дістатися монголам. А чого вартий Кременецький ліцей ХІХ ст. – центр освіти та культури, який називали «Волинські Афіни». На його базі у 1834 р. було створено Київський університет. Тут у Кременці народився і мешкав відомий польський поет доби романтизму Ю. Словацький. Під час другої світової війни на терені сучасного парку знаходились центри формування УПА. Штаб ВО «УПА-Волинь-Південь» у с. Антонівці Шумського району навіть перетворено на музей під відкритим небом (http://www.kremenets.com/blog/tourism/849.html?language=russian). Отже, парк має широкі можливості для розвитку туризму та рекреації. Особливо приємно, що НПП «Кременецькі гори» також вже має свою дирекцію, що розміщується у м. Кременець по вул. Осовиця, 12.

НПП “Хотинський”

Від Поділля повернемо на південь до звивистої смуги Дністра, на південному березі якого лежить один з своєрідних і неповторних українських регіонів – Буковина. Саме тут на території Хотинського, Кельменецького та Сокирянського районів Чернівецької області відповідно до Указу Президента №56/2010 від 22.01.2010, на площі 9446,1 га створено ще один НПП –“Хотинський”.

Територія парку займає фрагмент Прут-Дністровського межиріччя, що в геологічному плані є первинною поверхнею сарматського плато і характеризується значним біорізноманіттям. Ядром НПП "Хотинський" є Дністровське водосховище, а також лісові масиви існуючих об’єктів природно-заповідного фонду.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Ядром НПП «Хотинський є Дністровське водосховище та прилеглі ліси (за http://vk.com/id168007785)

Тільки за попередніми дослідженнями, на території цього парку виявлено 520 видів судинних рослин, з них 42 занесено до раритетних списків міжнародного та національного рівнів. Тут зустрічаються такі рідкісні види як баранець – плаун, який не утворює колосків, родичка гронянки (вона теж тут є) - вужачка звичайна, найбільша наша орхідея - зозулині черевички, дивовижні безхлорофільні орхідеї: коралоріза трироздільна та надбородник безлистий, а також багато інших рідкісних рослин.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Навесні наддністрянські схили подекуди прикрашає червонокнижний сон великий (за http://vk.com/id168007785)

 

Багатий також тваринний світ цього національного парку – тут мешкають близько тисячі видів тварин. Це становить майже сімдесят відсотків фауністичного різноманіття Чернівецької області. Безхребетні тварини представлені, головним чином, комахами, молюсками, ракоподібними і павукоподібними. З них 37 видів є рідкісними і зникаючими. До Червоної книги України занесено 17 представників фауни і флори, до Європейського Червоного списку – 16, Червоного списку Міжнародного Союзу охорони природи – 10 і до Бернської конвенції – 8.

Парк багатий популяціями козулі, дикого кабана, борсука. Тваринним раритетом є надзвичайно обережний кіт лісовий. На території парку зафіксовано також чорного лелеку.

НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ

Кіт лісовий – надзвичайно рідкісний мешканець НПП «Хотинський» (http://forum.zoologist.ru)

Велику цінність становить фауна риб Дністровського водосховища. Адже тут водяться такі рідкісні види, як білизна, рибець та умбра. Слід зазначити, що Дністровське водосховище, окрім природоохоронної, наразі виконує значні водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні інші важливі функції. На стан прибережних смуг Дністровського водосховища позитивно впливають лісові об'єкти природно-заповідного фонду зокрема: ландшафтні заказники місцевого значення  "Шебутинський яр", "Галицька стінка", "Василівський яр", "Бабинська стінка", "Молодівський яр", "Поливанів яр" та ін.

Зважаючи на свою природну цінність новостворений парк органічно увійде в систему особливо-охоронюваних територій долини Дністра. Наявність же на його території об’єктів історико-культурної спадщини (про мальовничу Хотинські фортецю ми вже згадували на початку статті) та рекреаційно-привабливих територій (зокрема узбережжя Дністровського водосховища) дозволяє планувати його внесок у туристично-рекреаційний потенціал західної частини країни.

Продовження розповіді про інші новостворені парки шукайте тут.

Дивіться також попередні частини циклу

"НА СХОДІ УКРАЇНИ"

"МІЖ ДНІСТРОМ І БУГОМ"

«НОВІ ЗАПОВІДНИКИ ТА НАЦІОНАЛЬНІ ПАРКИ ПІВНІЧНОЇ УКРАЇНИ»

 

В статті використано матеріали: 

http://www.lnu.edu.ua/faculty/geology/phis_geo/Intersting%20about%201-practice/About%20practices/Practics_ua/7_miracles_Ukraine/Kremenets.htm

http://www.ekology.lviv.ua

Дивіться також фільм «Підлисся Маркіяна Шашкевича» http://io.ua/va0aa7a0ba54cc3e0f5aa1881cbc5ab90

Див. також http://sotnyk.livejournal.com/326203.html

Науковий співробітник історико-архітектурної пам’ятки-музею «Київська фортеця», к.б.н.

Парнікоза І. Ю.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 32988
Отредактировано: 22-11-2013 [19:56]
delete
Іван Парнікоза
Іван Парнікоза, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +10
Всего комментариев: 8, Всего рецензий: 4
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

10:45 07/06/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікава стаття. Багато як для мене, було наведено невідомих данних про парки.
20:33 07/06/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Гарне враження від роботи. Віє від неї просторами України, і ... ніякої політики.
Гарні світлини.
22:21 07/06/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ivp_paster Тернополь
Багатогранна, конструктивна і цікава розповідь!
06:53 08/06/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
yarina Киев
Чудово підібрані фотографії, цікава і пізнавальна публікація. Обгрунтовано.Грамотно.Кременецькі гори приховують і пам’ятні місця нашої історії. Згадаймо лише, що Кременець під керівництвом воєводи Никодима у найтяжчий 1240 р. витримав осаду монгольських військ. А таких міст було ой як небагато.Читать полностью: http://h.ua/story/357676/#ixzz1xAcnQKOl

Комментарии

Рекомендует этот материал.
19:26 06/06/12
Зурла Лоци Ужгород
Рекомендует этот материал.
21:58 06/06/12
Рекомендует этот материал.
10:45 07/06/12
Рекомендует этот материал.
10:46 07/06/12
Рекомендує цей матеріал. Чому?
Краса України, її флора та фауна. Рідкісна інформація з вуст дослідника.
20:36 07/06/12
ivp_paster Тернополь
Рекомендує цей матеріал. Чому?
Рекомендую!
22:21 07/06/12
yarina Киев
Рекомендує цей матеріал. Чому? Дуже цікаво.
06:54 08/06/12
Рекомендует этот материал.
10:16 08/06/12

Live

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Град Поля не Екатерины весь

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Перундень

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Страх перед місяцем... - там були подарунки від богів

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Страх перед місяцем... - там були подарунки від богів

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Первый снег рукой скупой нам брошен

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Первый снег рукой скупой нам брошен

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Две вершины

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Она была весны красивей

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Ах, сколько дураков на свете этом

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Правильність висновків...

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Англійська народна пісенька про Павучка Ітсі-Бітсі. ПЕРЕКЛАД З ВАРІАЦІЯМИ НА ТЕМУ

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал ЛИСТИК

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

11 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Англійська народна пісенька про Павучка Ітсі-Бітсі. ПЕРЕКЛАД З ВАРІАЦІЯМИ НА ТЕМУ

12 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

12 час. назад

Белка Белкина комментирует материал ЛИСТИК

12 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

13 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК