О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Проблеми забезпечення боєздатності ЗСУ

 

       25 квітня 2012 року мали відбутися Парламентські слухання на тему: «Стан і перспективи розвитку Воєнної організації і сектору безпеки України». 

      На слухання, із такого важливого питання як обороноздатність держави Україна, приїхали представники багатьох громадско-патріотичних організацій маючи на увазі висловити свої пропозиції і претензії, до речі за свій рахунок.

      Однак, представники «опозиції» заблокувавши трибуну зірвали слухання із такого важливого питання, як обороноздатність України і воно було відкладено на невизначений термін..

      Тож не маючи можливості висловитися із трибуни Верховної ради України пропоную колегам по перу текст свого виступу для обговорення і для можливого використання у своїй роботі.

 

 

 

   Проблеми забезпечення боєздатності ЗСУ

Петро БЕЙСЮК, капітан ЗСУ, полковник УК

Чернівецька обласна організація СОУ

       Питання військової розбудови держави в Україні набуло актуальності через невизначеність та калейдоскопічну зміну сучасної політичної ситуації у світі. Ситуація у світі, на сьогоднішній день, стає все більш нестійкою і непередбачуваною, тому ми мусимо мати боєздатні збройні сили і надійну систему національної безпеки. Це повинно зобов’язувати керівництво нашої держави щодо забезпечення національної безпеки та відповідності її військово-політичної моделі викликам сьогодення.

       Дехто сьогодні задає запитання чи справді варто витрачати фінресурс на оборону, якщо на фоні хронічного недофінансування Збройних сил України немає відповіді на питання: хто, мовляв, на нас, і за що,  нападатиме?

Відповідь буде проста.

       У світі весь час ішла боротьба за природні ресурси, землю. Зараз у багатьох країнах відчувається дефіцит прісної води.

       Отож, Україна маючи у достатній кількості запаси корисних копалин, родючих земель, лісів, питної води, гарні кліматичні умови, як слабо захищена держава, може стати легкою здобиччю будь-кого із сусідів. Слабкість завжди провокує агресію. Навіть тих, що позиціонують себе зараз як наші друзі. Знайдеться і привід. Наприклад, недостатньо захищаємо кажанів чи наші півні не зовсім демократично співають.

       Упевненості у тому, що нас хтось від когось захистить теж немає, не дивлячись на зобов’язання, що були дані в обмін на без’ядерний статус України. Це наглядно показали інциденти з Тузлою та островом Зміїний. Після цих подій риторичним є запитання: потрібна оборона і безпека державі чи непотрібна? Отож перед Україною стоїть складне завдання забезпечення обороноздатності.

       Хронічна нестача коштів на оборону призвела до структурного дисбалансу, у результаті чого найбільших втрат зазнав ВПК. Бо ж крім затрат на утримання особового складу потрібні кошти на експлуатацію та ремонт військової техніки та озброєння. І найголовніше, напевно, фінансове забезпечення науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, закупівля нових зразків озброєння і техніки.     

       Найнебезпечнішим є розформування інженерно-конструкторських колективів, адже ні за які гроші за місяць-два висококласних спеціалістів-кострукторів не підготуєш, на це потрібні роки. У світі ж іде неперервне впровадження нових, більш потужних зразків озброєнь. Недавні конфлікти показали, що навіть маючи значні запаси застарілої техніки ефективного захисту держави неможливо забезпечити.

       Навіть при тому мізерному фінансуванні, що зараз виділяється із бюджету необхідний строгий контроль за їх використанням та його структурування. У світі вважається оптимальним такий розподіл коштів: фінзабезпечення особового складу – 40%, експлуатація та обслуговування військової техніки та озброєння – 30%, фінансування науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, закупівля нових зразків озброєння і техніки – 30%. Оскільки,  за кордоном можна купити озброєння здебільше вчорашньої свіжості, і як показав світовий досвід, виникнуть великі проблеми при його застосуванні у бойовій обстановці.

       В Україні, на жаль, левову частку займають витрати на утримання особового складу, на інші статті коштів майже не вистачає. Про відтворення, розширення, оновлення немає мови, чуємо лише про систематичне скорочення особового складу.  Цікаво: на кого буде покладена, як зараз популярно говорити, політична відповідальність, коли руйнація Збройних сил України перейде «точку неповернення»? Запитання, звичайно, риторичне.

Про професійність армії.

        Поза всяким сумнівом, що у сучасних умовах, армія повинна бути професійною, як за контрактом, так і за призовом. Сам по собі перехід на службу за контрактом зовсім не гарантує професійності. Це очевидний факт.

       Солдати строкової служби також можуть добре нести службу після відповідної підготовки. Необхідно передбачити, як було раніше, допризовну підготовку, щоб призовник володів, наприклад, професією водія, радиста тощо. Важливим питанням є якість призовників. Не є секретом, що значна частина призовників іде служити, щоб після служби влаштуватись охоронцем чи в інші структури. На нашу думку, така ситуація, в принципі, не може забезпечити відповідну якість призовників. Тут потрібний інший підхід.

       Служба в ЗСУ має бути, так званим, соціальним ліфтом. Тобто після служби людина повинна мати певні соціальні пільги, наприклад, пільги при вступі до вузів, забезпечення першим робочим місцем тощо. Заслуговує на увагу запровадження контингенту контрактників запасу, які згідно контракту мали б здавати нормативи, демонструвати вміння користуватися зброєю. Час показав, що утримувати чисельну армію недоцільно, однак, за певних умов, при необхідності її можна розгорнути у рази. У багатьох країнах це вже запроваджено. Кадровий резерв, як бачимо, потрібний не лише для держслужби.

Знову про гроші.

       За 20-ть років незалежності наші очільники добре навчились ухилятись від відповідальності і мати на всі проблемні питання одну, як заклинання, відповідь – немає грошей. Не розуміючи при цьому, що оборонні витрати можуть здійснювати як позитивний так і негативний вплив на економічне зростання держави.

       По-перше, продукція ВПК користується попитом у світі, що може давати значні надходження до бюджету.

       По-друге, це робочі місця для висококласних спеціалістів, які дадуть змогу утримати багатьох від виїзду за кордон у пошуках роботи.

       По-третє, напрацьовані у ВПК нові технології можна буде впроваджувати для виготовлення наукоємких товарів цивільного призначення.

       Негативний вплив на економіку держави полягає у тому, що з часом військова техніка старіє як матеріально так і морально, і відсутність поступовості її заміни приведе до послаблення обороноздатності держави.

       По-перше, щорічно майже на 9% зменшується бойовий потенціал за рахунок фізичної та моральної зношеності військової техніки та озброєння.

       По-друге, кожні 10-ть років подвоюється вартість нових озброєнь, і щорічно на 5-10% зростає вартість ремонтно-експлуатаційних робіт.

       Якщо оборонні витрати не зможуть забезпечувати відповідний бойовий потенціал, ЗСУ можуть перейти «точку неповернення», що зруйнує науково-технічний, виробничий та експлуатаційний потенціали.

       У такому разі навіть при 10-ти кратному збільшенні витрат відновити втрачене і піти вперед за рік-два не вдасться. За цей час інженерно-військова думка піде вперед і ми знову будемо мати вчорашнє озброєння.

       Маємо надію, що керівництво держави з розумінням віднесеться до питань коротко висвітлених у цій доповіді.      

       Дякую за увагу!

 

      Ото ж бо колеги самі робіть висновки чи потрібна «опозиції» обороноздатність України чи лише… Висновки лежать на поверхні.

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 2494
delete
Петро Бейсюк
Петро Бейсюк, Черновцы, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +1
Всего комментариев: 6, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

11:31 08/05/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
"...Петро БЕЙСЮК, капітан ЗСУ, полковник УК
Чернівецька обласна організація СОУ..." - не совсем понятно кто Вы...
Петро Бейсюк Черновцы
Уважаемая Наталья!
Неужели непонятно, что я патриот Украины, а не какой-то партийный прихлебатель.
19:40 08/05/12
Да я без претензий, просто ЗСУ знаю что такое, а УК нет... Вот и получилось противоречие... Да и СОУ не понятно что такое.
02:37 09/05/12
15:55 08/05/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Хороша стаття!
02:00 09/05/12
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Если на военные заводы будут периодически ездить "Любі друзі" типа Анатолия Гриценко - то скоро и арабов будет удивлять нечем... http://h.ua/story/57538/
В целом и без доклада понятно, что не весёлая ситуация, мягко говоря... Вопрос в другом - что делать?

Комментарии

Спок Сумы
Рекомендует этот материал.
16:05 08/05/12
Роман К Запорожье
Дуже актуальна тема. Хоч я і невійськовий, але про "престижність" та "турботу" держави про українську армію наслухався багато. Досить згадати хоча б те, що до 20-річчя українського флоту жоден з керівників держави не надіслав привітань командувачу і навіть не приїхав.
20:51 08/05/12
Петро Бейсюк Черновцы
Ваша правда!
Всі говорять багато, але думають лише про власні "демократичні цінності" незалежно від кольору партійних прапорів.
21:04 08/05/12
Роман К Запорожье
То може, час військовим взяти справу в свої руки? Розпочати масові акції протесту проти скорочення Збройних Сил, висунути своїх людей у парламент. Це, звісно, виглядає трохи нереальним, але у нас всі чекають, поки хтось щось зробить. Так і дочекаємося, що розміняють нашу незалежність на золоту люстру чи унітаз в чиємусь владному маєтку.
23:03 08/05/12
Aleksandr Tork Киев
По-перше, щорічно майже на 9% зменшується бойовий потенціал за рахунок фізичної та моральної зношеності військової техніки та озброєння.
___________________________________________________________________________________

Господин капитан, полковник казачьего войска, член Союза Офицеров Украины, Вам ли не знать, что Украинской Армии , как боевой единицы не существует, все что возможно украдено и развалено за 20 лет. СОУ, как влиятельная организация перестала существовать после избрания Григория Омельченко ( вместо Мартиросяна) Закончил развал А.А.Скипальский, который потом с успехом развалил ГУР (Головне управлиння розвідки). Вот А.Бачурин задал вопрос "Что делать?.." Наверное вернуть деньги за проданное военное имущество,а это сотни миллиардов долларов, и пустить их на восстановление армии, ВПК, научные разработки, производство техники и вооружения для своей армии, а не на продажу ( куда деньги идут....). А главное, нет идеи, которая была в той же СА и ВМФ СССР.Я очень хорошо знаю Украинскую Армию.И честно говоря у меня большое сомнение , что в случае даже небольшого, военного конфликта она сумеет отстоять интересы страны (а если быть точным, тех кто правит...ею)И вообще она не cool способна вести боевые действия. А три сотни героев Крут, если таковые найдутся, да Генералы от Казачества (казаков рядовых ведь практически нет) погоды не сделают, если вообще двинутся в нужном направлении...... cool confused dknown
21:15 11/05/12
Петро Бейсюк Черновцы

Шановний колего!


Все, що Ви написали мені відомо не гірше ніж Вам, і за винятком деталей з Вами згоден. І не лише у козацтві, але і у Збройних силах кількість генералів скоро зрівняється з числом рядових. На жаль, це правда.


Ситуацію треба виправляти, звичайно. Про це і йдеться у моєму не висловленому, на жаль, виступі. За коментар дякую.

21:48 11/05/12

Live

1 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

2 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

2 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

2 час. назад

Khomiaklit пишет рецензию на публикацию ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

2 час. назад

Khomiaklit рекомендует материал ЖИТТЯ НЕ ДЛЯ ВКРАЇНИ

3 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

3 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

3 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Перундень

4 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

4 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью Достижения «Запорожстали» вошли в Книгу рекордов Украины

4 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью Комбинат «Запорожсталь» подтвердил соответствие международным стандартам

5 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

5 час. назад

Ганка Гличка публикует статью Йде листопадова пора

5 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью Запорожские дети поздравили металлургов с юбилеем «Запорожстали»

5 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью Ростислав Шурма поздравил ветеранов с 85-летием «Запорожстали»