О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Культура  9 августа 2011 12:21:07

ВЕЛИКА ДЕПРЕСІЯ МИСТЕЦТВА?

ВЕЛИКА ДЕПРЕСІЯ МИСТЕЦТВА?

 

         Не треба бути фахівцем, щоб відчути наближення чергової економічної кризи: зростання цін на речі першої необхідності, зростання тарифів на комунальні послуги, падіння продажів книжок, творів мистецтва. Матеріальне буття грубо і брутально заявляє про себе – вимагає уваги і напруги фізичних, інтелектуальних сил людини. Мистецтво межує на грані матеріального і духовного, але велика депресія захопила цю сторону суспільного життя вже давно.

         Мистецтво – складова культури, а культура завжди національна і живе до того часу, поки вона зберігає глибокий, інтимний зв’язок з людською душею. Душа культури живе не сама по собі, а лише в душах людей, що живуть змістами і цінностями даної культури.

         Якщо культура, зокрема мистецтво, перестане притягувати й надихати людські душі, вона при-ре-че-на.

         У Львівському Палаці мистецтв і Львівській картинній галереї пройшли дві виставки під егідою «Я Галерея» (куратор Павло Гудімов) «Генофонд. Пінакотека» та «NOVI STARI», різні по задуму, але, на диво, споріднені по духу.

         В мене є вислів, яким я стараюсь виправдати творчість різних по уподобаннях художників: «Всім вистачить місця під сонцем, головне, щоб тінь від нас не була занадто темною і довгою». Нажаль, після перегляду більшості робіт сучасних митців на тлі душі ледь жевріють бляклі сонячні зайчики – світла забракло.

         Відомий публіцист і проповідник протоієрей Андрій Ткачов назвав художників «поцілованими Богом». Визначення неймовірне по цінності і… відповідальності. Навіть прості негативні емоції кодують людину, що казати про слово написане пером, або образ намальований пензлем. Коли дивишся на картини з зображеннями монстрів і людей з спустошеними очима , гадаєш, чи захотів би їх творець спілкуватись з ними у вічності, чи подібно доктору Франкенштейну, уникав з острахом зустрічі з своїм творінням?

         Середньовічне мистецтво поставило в центрі своєї уваги і прагнень Бога. Починаючи з ХVст. і до середини ХІХ ст.. в центрі натхнень і творчих прозрінь повстала людина розумна, супермен. Далі, і до нашого сьогодення митці захопилися підсвідомістю людини. О-о, скільки непізнаваного, таємничого там накопичилося! Підсвідомість подібна великій, глибокій шафі, де ховають не тільки непотрібне, зношене, не гарне, набридле, а й речі, яких стидаються, соромляться, але позбутися не в силі, не хочуть…

         Помітила на виставці «NOVI STARI» симпатичну молоду пару, які «обпеклися» поглядом об роботи М. Коломійця, і швидко подалися далі. Підійшла, запитала – чи сподобалися картини. Виявилося – туристи з Польщі. Хлопець на ім’я Матіуш відповів: «Ці роботи створені, щоб викликати скандал».

         Уважно перечитала в каталозі «Генофонд. Пінакотека» подану інформацію про кожного художника, учасника виставки. Надаю декілька уривків, як кажуть, без коментарів. Садан. «Ми (люди – В. К.), на думку Садана, є найнижчою ланкою – м’ясом, а отже подальша робота художника цілком вкладається в парадигму новітньої утопії». Юрій Денисенков. «Основною темою його творів є страх і самотність існування людини в урбаністичному соціумі». Ніна Мурашкіна. «Егоістична, відверта, сексуальна, насичена, напружена…». Руслан Тремба. «…У Руслана сексом займається буквально все і всі». Микита Кравцов. «…періодично повертається до теми «тіло-механізм» - живописі, в якому академічна тілесність зводиться до майже абстракції».

         Розумію, що живопис не в силах передати буття духовного світу, але постмодернізм спромігся зазирнути у безодні пекла і людської підсвідомості. Він віддзеркалив процес розпаду людської особистості – перетворення людини в конструкцію чи купу лайна.

         Європа в свій час захлинулася постмодом і до цього часу відкохує фройдівські концепти. На цьому тлі не викликає здивування успіх художниці Євгенії Гапчинської, постачальниці щастя №1, як вона сама себе називає, з її світом «прикольних», лялькоподібних, не первісних, але симпатичних чоловічків-діточок. Люди технократичної цивілізації прагнуть сентиментів і простих не синтетичних почуттів без трунного смаку збочень і неврозів. Щоб подолати втому суспільства споживання глядачу, читачу потрібно багато-багато сонячних зайчиків, дитячих снів, дружнього співчуття.

         Часто художники скаржаться, що «народ» не ходить на виставки. «Дивимося один одного. Ну, ще друзі, знайомі з цікавості заходять», - зітхають вони з сумом. Але щоб «народ» з торбами-сітками після гонитви за «де дешевше можна купити м'ясо-бульбу» зайшов на виставку, треба намалювати світ, що дарує надію, любов, віру. Щоб від споглядання мистецьких робіт людині захотілося жити, радіти, працювати, виховувати дітей.

         Мистецтво – це передусім вміння співчувати. Воно збагачує, гармонізує культуру.

         Не хотілося б, щоб сучасні виставки перетворювалися на зали по арттерапії для художників, що звільняються від комплексів і неврозів.

         Прихований сенс нашого буття – передчуття чуда. Як раз мистецтво може надати сили цім передчуттям та й, навіть, здійснити це чудо!

 

Ковальчук Вікторія, 9 серпня 2011

 
В. Костирко
В. Костирко "Портрет чоловіка з черепом"
М. Коломієць
М. Коломієць "Портрет дівчини...", фрагмент

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 1201
delete
Виктория Ковальчук
Виктория Ковальчук, Львов, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 11, Всего рецензий: 1
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

01:17 10/08/11
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Бах Винница
щоб «народ» з торбами-сітками після гонитви за «де дешевше можна купити м'ясо-бульбу» зайшов на виставку, треба намалювати світ, що дарує надію, любов, віру. Щоб від споглядання мистецьких робіт людині захотілося жити, радіти, працювати, виховувати дітей.
Цікаво, закликає до полеміки про сучасне мистецтво.
На мій погляд, є два підходи: мистецтво -- месідж, чи мистецтво - ідеальний предмет. Хтось прикрашає життя, хтось робить недоречні питання. Художники самі обирають свій шлах: діалог чи монолог. Думаю, що криза не на полотнах, а найчастіше у голові, бо немає душі щось нове сказати.
crazy І це вірно, але... Моя відповідь на ваші міркування вимагає ще окремої статті. Взагалі, сьогодні мис-во вже і не потрібно широкому загалу, художники перетворються на декораторів дійсності, до речі, це наше майбутнє - професія - декоратори віртуальної реальності. А талант і багата фантазія митця зараз реалізується в більшій мірі у дизайні, рекламі, шоу, що не виховує, не піднімає над землею, а примушує лише споживати-споживати-споживати tired
14:28 10/08/11
Бах Винница
Одне не виключає інше, хтось буде декорувати життя, а хтось промовляти через картини, бо вже пече. Потрібні і ті, і інші. Проблема саме в тому, що ницість духовна не заважає зробити красивий інтер'єр, а от сказати щось наболіле -- треба, щоб було чому боліти. Художнику не обов'язково бути філософом: Гойя он був мужлан, а піднявся над своїм часом, бо йому боліло, та й набридло набілену ляльку герцогиню малювати.
01:38 14/08/11
bravo Філософом - не обов*язково, це часто густо, навіть, заважає, дякую read
07:28 16/08/11

Комментарии

Богдан Горгота Запорожье
Рекомендує цей матеріал.
00:01 10/08/11
Рекомендует этот материал. Почему? Справжня дурня, на депресію це не схоже.
22:22 09/08/11
Богдан Горгота Запорожье
Не поспішайте стверджувати, що мистецтво в занепаді. Що в занепаді духовний стан людини і суспільства в цілому. Подібний стан мистецтво переживає вже не перше століття.
Шоу в мистецтві продукує "буття визначає свідомість". Але справжніми Майстрами стають тільки ті, в кого "свідомість визначає буття".
00:06 10/08/11
crazy В мене є інші приклади, але занадто страшненькі evil Я би уточнила - мистецтво фобій tired
00:35 10/08/11
Справа не в тому, як це назвати, справа в тому що ті що це намазюкав себе великими художниками вважають і спробуйте це заперечити, образа буде смертельна.А якщо точног це охарактеризувати - вони просто одержимі дияволом.
20:59 10/08/11
wow Дорогий АС, справа в тому, що Дари даються людині Всевишнім, а скористатися ними може не тільки вона. Роботи, що ілюструють статтю, зроблені майстерно, але негатив образа перекреслює цю майстерність. Я - мирська людина, але дивлячись на роботи подібного роду відчуваю, у художника відсутня позитивна мотивація життя і картини несуть негатив однозначно, може це й одержимість, не ризикую стверджувати про це категорично, а може спроба привернути таким чином увагу до себе, що теж є симптомомт духовних негараздів sad
21:11 10/08/11
Згоден з вами...особливо з фразою, що таке мистецтво э симптомом духовних негараздыв людини, митця.
21:58 10/08/11
Бах Винница
Рекомендует этот материал.
01:17 10/08/11
read Дякую за підказку, так воно і є smile
00:33 10/08/11
smile Дякую, дякую, дякую read
00:36 10/08/11

Live

15 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал БИТВА ЗА БРЕСЛАУ ч.2

15 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал БИТВА ЗА БРЕСЛАУ ч.2

16 мин. назад

Сергей Кувалда рекомендует материал Листопад

32 мин. назад

Володимир Бровко комментирует материал БИТВА ЗА БРЕСЛАУ ч.2

47 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал ЧТО ВО ВЛАСТИ НА УМЕ, У ДЕПУТАТОВ И ЧИНОВНИКОВ НА ЯЗЫКЕ, ГРАЖДАНЕ?

47 мин. назад

Ишак Мельник рекомендует материал ЧТО ВО ВЛАСТИ НА УМЕ, У ДЕПУТАТОВ И ЧИНОВНИКОВ НА ЯЗЫКЕ, ГРАЖДАНЕ?

47 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал ЧТО ВО ВЛАСТИ НА УМЕ, У ДЕПУТАТОВ И ЧИНОВНИКОВ НА ЯЗЫКЕ, ГРАЖДАНЕ?

50 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал ХТО МАЛЮЄ РЕЙТИНГИ?

50 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал Захурделив...

51 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал Общество анонимных бедняков

56 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал Биопогода, ультрафиолетово
е облучение

56 мин. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Биопогода, ультрафиолетово
е облучение

57 мин. назад

Ишак Мельник комментирует материал Как сегодня и завтра одеться по погоде

57 мин. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Как сегодня и завтра одеться по погоде

1 час. назад

Геннадий Балашов публикует статью Общество анонимных бедняков

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Захурделив...

4 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Захурделив...