О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  22 ноября 2010 20:50:51

Черкаська міліція за допомогою катувань "вибиває" свідчення та "розкриває" вбивство

 

Черкаська міліція за допомогою катувань "вибиває" свідчення та "розкриває" вбивство
Протигаз, дим та підведення струму до ніг людини. Це три речі, за допомогою яких черкаські міліціонери допитують свідків (!) та підозрюваних у справі дворічної давнини, що пов’язана із вбивством бізнесмена. 

Як підприємець став головним підозрюваним

Дмитро Цьохла зник наприкінці 2008 року. Він був доволі успішним підприємцем, а також надавав кредиторські послуги. Прикметно, що вже через кілька днів після зникнення чоловіка його син почав вивчати папери батька і телефонувати різним людям, нагадуючи про несплачені кредити та борги. Цьохлу знайшли мертвим через місяць після зникнення. Міліціонери вирішили, що це вбивство так чи інакше пов’язане із кредиторською діяльністю підприємця. Тим паче, що син знайшов розписку, згідно якої черкащанин Олександр Яровенко зобов’язувався повернути Цьохлі 30 тисяч доларів, а  термін зобов’язань повернення позики уже давно минув. Тож Яровенко став головним підозрюваним, хоча жодних доказів у міліціянтів проти нього і не було. Проте з цього приводу ніхто особливо не засмучувався.

Олександр Яровенко – підприємець, який займається транспортними перевезеннями. Як розповіла його дружина Тетяна, він мав дружні стосунки із Дмитром Цьохлою, неодноразово позичав у нього гроші. Того разу попросив позичити таку значну суму, бо сім’я саме робила ремонт у щойно придбаному будинку. Повернути мав до липня 2008 року. Але заробити такі кошти, щоб повернути борг, йому не вдалося, тому оформив у банку два кредити на 20 і 10 тисяч доларів. Того ж дня і віддав. Проте розписка лишилася. І через це зараз у підприємця проблеми. Сім’я Цьохли подала на Яровенка до суду. Про подробиці справи розповідає дружина Олександра Яровенка - Тетяна:

- У мене є всі документи, всі договори, є докази того, що чоловік брав кредити в банку. Але коли був громадянський суд, там так прямо й сказали: ми зробити нічого не можемо, бо нам поступила вказівка з Києва — задовольнити позов позивача. Через кілька днів після того, як цей Цьохла пропав, син телефонував не лише до мого чоловіка і говорив, що знайшов розписку. Він по всій Україні телефонував, бо цей Цьохла позичав не один раз і не тільки моєму чоловікові. І мій чоловік ще тоді казав: «Як ти можеш телефонувати за борги, коли ти не знаєш, де твій батько?».  Через півтора роки після вбивства вони подали позов, щоб ми віддали борг. Правда була на нашому боці. Але тоді прийшла ота «вказівка із Києва», - пригадує жінка.

Утім, «вказівка із Києва» прийшла вже після того, як Олександра Яровенка вперше затримали. Трапилося це 15 червня.

- Син Цьохли зателефонував і запропонував зустрітися. Приїхав із убозівцями. Вони заздалегідь усе спланували, хотіли спровокувати бійку, але мій чоловік побачив, що один із убозівців тримав пістолет. І він спокійно сів у машину, його повезли у Шполу. Там не взялися судді його судити. У прокуратурі нам дали відповідь, що Шполянський суд його засудив, але коли мені чоловік казав, то його зі Шполи повезли у Звенигородку до якогось там судді. Суддя виніс вирок, попередньо запитавши у мого чоловіка «Що ти робив?». А він каже — я не знаю, дивіться, що там написали. Тобто, всі папери вже були в убозівців готові — написали, що він хуліганив і матюкався п'яний. Хоча Саша не п'є ось уже 7 років, навіть пива не п'є, - стверджує Тетяна.

Яровенко кілька днів був під адмінарештом.  Його перевозили із Звенигородки в Кам'янку, і, як потім він зізнався дружині, кожного дня били.

Протигаз як неодмінний атрибут допиту свідків та підозрюваних?
Протигаз як неодмінний атрибут допиту свідків та підозрюваних?

-Одягали протигаз, струм підключали, дим у протигаз напускали. Вони змусили чоловіка зізнатися, що він вивозив труп на своєму авто. На той момент така версія їх, очевидно, влаштувала. Він підписав це зізнання. Після цього було обрано міру запобіжного заходу — затримання на 10 днів. За цей час перевірялися різні версії і шукалися докази. Але врешті слідчі через відсутність доказів  відпустили чоловіка з підпискою про невиїзд на 10 днів, - пригадує Тетяна Яровенко.

Далі події розвивалися за менш динамічним, але від того не менш безглуздим сценарієм. Виявилося, що Олександра Яровенка оголосили у розшук. Хоча чоловік спокійнісінько собі жив у Черкасах, працював і з’являвся у людних місцях. Тоді як міліціонери чомусь свято вірили, що підприємець переховується, і тому із 2 серпня він перебував у розшуку. Схопили Яровенка у місті Самбір, Львівської області. 

- Брат потім поїхав туди забирати його автомобіль, то люди, які були присутні при  тому затриманні, казали, що були в шоці, і питали, чи Саша живий, бо його так об стіну головою вдарили, що всі думали, що він помре, - каже Тетяна.  Таким чином, із 27 жовтня її чоловік перебуває у СІЗО.

«Я сказав, що поріжу собі вени, якщо мене не відпустять…»

Як розповідає Тетяна Яровенко, будь-яких істотних доказів, які б свідчили про те, що її чоловік бодай якось причетний до вбивства Цьохла, у міліціянтів не було. Натомість, була версія, що підприємця убив найманий убивця Володимир Козодуб (він же – Казік). Проте цей чоловік невдовзі загинув за нез’ясованих обставин, тому було вирішено знайти і залучити до справи свідка – людину, яка знала Казіка, і могла б підтвердити, що замовником убивства був Олександр Яровенко. І таку людину знайшли.

Для того, щоб свідок пригадав "усе, чого не було", правоохоронці піддавали його тортурам, використовуючи електричний струм
Для того, щоб свідок пригадав "усе, чого не було", правоохоронці піддавали його тортурам, використовуючи електричний струм

5 жовтня 2010 року додому до Івана Рудченка у село в Драбівському районі приїхали правоохоронці, одягнули чоловікові наручники і повезли в Черкаси, у Соснівський РОВД. Там тримали 14 діб (!), жорстоко катуючи, щоб він підписав необхідні свідчення. Після цього, свідка під конвоєм привезли додому в село. Його охороняв “Грифон” спочатку ніби то від Олександра Яровенка, а потім, коли Олександра затримали, договір про охорону переписали таким чином, що “грифонівці” охороняють свідка від... правоохоронців. Але через дуже погане самопочуття чоловіка довелося везти в лікарню. Після проведення очної ставки, коли Іван Рудченко відмовився від своїх свідчень, його так і не відпустили додому, а відвезли на зйомну квартиру. Тобто, охорона була специфічна. Свідкові не дозволяли залишати квартиру, і вести звичайний спосіб життя, а усі прохання про те, щоб його позбавили такої “охорони”, закінчувалися погрозами повернення у Соснівський РВ УМВС. Про ці події розповів потерпілий (адже це слово у даному випадку таки доречніше вживати, ніж слово «свідок»): 

 

Плакати з такими гаслами тримали кияни під час акцій протесту проти “поліцейської держави”
Плакати з такими гаслами тримали кияни під час акцій протесту проти “поліцейської держави”

- Я справді був знайомий із Казіком. Якось літом відвозив його — він до бабусі їхав, просив мене, щоб я його відвіз. Казав, що збирався їхати у Французький легіон.

- Чим він займався?

- Я не знаю. Я його не дуже так знав. У 2007 році познайомилися, за ці роки кілька разів я його бачив.

- Як вас затримали?

- 5 жовтня забрали, а 18 привезли додому. Приїхали працівники Соснівський РВ УМВС, на очах у батька надягли на мене наручники і відвезли у відділок. Почали питати, де я був 17 листопада (день, коли зник Дмитро Цьохла – В.К.). Я сказав, що я не знаю. Тоді вони мені сказали, що в них є такі методи, що «ти зараз згадаєш те, що було, і те, чого не було». Одягнули мені протигаз і почали струм підключати до ніг. Утрьох не могли мене втримати, вшістьох тримали. Спочатку я мовчав, а потім вони почали мені факти підсовувати — «Ти ж знаєш, як усе було? Ні, не знаю. Казіка знав? Знав»... І почали факти підсовувати. Я почав історії придумувати. Скільки тих історій придумував! А потім вони все записали і дали мені, щоб прочитав і вивчив. Потім привезли мене додому. Мені ж охорону поставили, хоча я не звертався нікуди. І я дома відчув, що дуже болить в області паху, бо дуже побили. Мені стало погано. У сечі виявив кров, піднялася велика температура. Я попросив «грифонівців», які мене охороняли, щоб вони викликали «швидку допомогу». Але вони сказали, що самі мене відвезуть у лікарню. Повезли в Драбів до уролога. Потім передзвонили, порадилися із кимось, і відправили мене в Черкаси. Там мені зробили операцію. Діагноз - водянка лівого яєчка, орхоепідидиміт. Там мені ще сказали, що в мене опущені нирки. Коли лежав у лікарні, до мене приходили з міліції і погрожували мені. Потім повезли на очну ставку. Але вона не відбулася, і мене знову привезли в лікарню.

25 червня цього року в українських містах відбулися акції пам
25 червня цього року в українських містах відбулися акції пам
 

- Коли ви відмовилися від своїх свідчень?

- Під час очної ставки 6 листопада. Після того, як я дав правдиві свідчення, мені винайняли квартиру — не знаю, хто. Квартира по вулиці Ватутіна. Був там під охороною «Грифону» до 11 листопада.  Потім я почав вимагати везти мене в прокуратуру — кажу: я зараз вени поріжу, що ви робите?! І тільки тоді мене відпустили.

- Як нам стало відомо, якимось чином вам вдалося передати звернення до народного депутата Геннадія Москаля. Це правда?

- Коли був у лікарні, мені брат старший найняв адвоката. Я його раз побачив, а потім до мене перестали всіх пускати. Адвокат мені підказав, кому писати. Я написав, кинув через вікно. І цей лист відправили. Але реакції ніякої не було.

- Ви пам'ятаєте тих людей, які вас били?

- Я пам'ятаю, але зустрічатися ні з ким не хочу. Де справедливість? Якщо таке робити зі мною, розумієте, знущатися з мене, ніби я тварь якась... І вони досі безнаказані ходять. Я вже на межі зриву. Я був 18 листопада у прокуратурі, давав пояснення. Уже ніби почалася якась перевірка. Наступного дня приїздив у Черкаси на судмедекспертизу. Але мені сказали, що не можна виявити, що насправді було. Потрібно робити запити в лікарні. Хоча в мене є на руках усі документи, я всі копії познімав і повіддавав, але вони все одно мені не вірять. Я не знаю, що робити. Кажуть - їдь у прокуратуру, їдь туди, їдь сюди. А для чого, якщо все зафіксовано, де і коли я був?! – запитує Іван Рудченко.  Він досі почувається кепсько. У чоловіка не спадає температура. А діагноз «орхоепідидиміт» ставить під сумнів той факт, що в нього колись будуть діти (Іван неодружений).

Донька малює тата і думає, що він у відрядженні

У Тетяни Яровенко нещодавно з’явилася інформація про те, що міліціянти хочуть організувати нещасний випадок у СІЗО.  

- Є зацікавлені люди. І в будь-який момент вони можуть підкинути щось. Я так думаю, що всіх їх цікавить, щоб тягнувся час. Але інформація поступає, що хочуть нещасний випадок зробити в СІЗО. Є люди, які заплатять. Я не знаю наскільки це достовірно… у кожного десь є знайомі, звідти й інформація… У нас двоє дітей. Старшому - дванадцять, меншій -  три. Нікому б не побажала, щоб хтось опинився у такій ситуації, і сама ніколи не думала, що колись щось аналогічне зі мною станеться. Діти питають, де батько. Старший, правда, знає. Літом ми йому не говорили, але все одно запідозрив. Його обманювати було б нечесно – 12 років уже. Звичайно, ми все не кажемо. А донька думає, що тато у відрядженні. Вона його так любить. Учора малює, і каже: «Це мій тато телевізор дивиться. Ой, я ще домалюю. Це я біля тата, теж телевізор дивлюся»... А я раніше така плаксива була. А зараз мене сльози душать, але я жодного разу не заплакала. Не знаю, може це межа нервозності, - розповіла Тетяна Яровенко.

Олександр Яровенко з трирічною донькою. Зараз дівчинка сумує за татом, і, щоб якось себе втішити, малює його портрети.
Олександр Яровенко з трирічною донькою. Зараз дівчинка сумує за татом, і, щоб якось себе втішити, малює його портрети.

Запитання до правоохоронних органів

Дізнавшись про цю справу і поспілкувавшись із людьми, яких інакше, ніж постраждалими від надмірної «пильності» правоохоронців, і не назвеш, у нас з’явилося бажання звернутися до прокуратури Черкаської області та до Управління МВС України в Черкаській області.

Зокрема, нас цікавить, як довго Олександра Яровенка триматимуть у СІЗО, якщо немає жодних адекватних доказів його вини? Якщо ж докази таки є, то просимо, якщо це можливо, їх оприлюднити. Чи будуть покарані (і чому досі не покарані) працівники міліції, які упродовж 14 днів катували Івана Рудченка, щоб отримати потрібні їм вигадані свідчення, а також ті міліціянти, які за допомогою катувань змусили Яровенка зізнатися у тому, чого він ніколи не робив? Чому досі не проведено судмедекспертизу? Як часто спілкування зі свідками у відділках міліції відбувається подібним чином, як це трапилося у випадку з Рудченком та Яровенком, і чи справді «наша міліція нас береже», чи всім, хто був знайомий із Казіком чи Цьохлою, а тим паче, свого часу позичав гроші у вбитого підприємця, сьогодні варто «залягти на дно», або взагалі виїхати подалі з Черкас, щоб бува ненароком не стати випадковим свідком чи підозрюваним у вбивстві?..

 

У громадськості є питання до черкаських міліціянтів. Цікаво, чи виявлять вони відкритість і чи розкажуть про те, що ж відбувається насправді та коли буде покарано винних?..
У громадськості є питання до черкаських міліціянтів. Цікаво, чи виявлять вони відкритість і чи розкажуть про те, що ж відбувається насправді та коли буде покарано винних?..

Ми будемо дуже вдячні очільнику Управління МВС України в Черкаській області Валерію Дерновому та головному прокуророві області Миколі Лісовому за відповіді на ці питання. 

 

 

 

 

 

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 3105
Отредактировано: 23-11-2010 [11:45]
delete
Вікторія Кобиляцька
Вікторія Кобиляцька, Черкассы, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +6
Всего комментариев: 9, Всего рецензий: 5
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

22:09 22/11/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Larisa Potapova Днепропетровск
10:40 23/11/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
11:28 23/11/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Гарний матеріал! Молодець!
12:25 23/11/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
22:37 23/11/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Рекомендует этот материал.
12:25 23/11/10
Володимир Олесин Каменец-Подольский
Рекомендує цей матеріал.
21:21 23/11/10
Рекомендует этот материал.
22:37 23/11/10
Рекомендует этот материал. Почему? Если Общество не начнет что-то делать, оно окончательно станет заложником милицейского разгула, причем разгула развязного...
17:09 29/11/10
Виктория, поддерживаю Вас полностью:http://h.ua/story/302347/
Пора задуматься.
Пора что-то делать!
17:11 29/11/10
Рекомендует этот материал.
10:40 23/11/10
"У громадськості є питання до черкаських міліціянтів. Цікаво, чи виявлять вони відкритість і чи розкажуть про те, що ж відбувається насправді та коли буде покарано винних?.."
Боюсь, не дождемся... Рука руку моет. Сытый голодному не товарищ. Мирный прохожий милициянту - враг sad
17:14 29/11/10
Рекомендует этот материал.
11:28 23/11/10
Дякую, Колю!)
21:06 23/11/10

Live

2 мин. назад

marriya публикует статью Гороскоп для детей по стихиям

15 мин. назад

ШАРОМЫГА комментирует материал Не уходи,мой друг,...!

18 мин. назад

ШАРОМЫГА комментирует материал философия души

26 мин. назад

ШАРОМЫГА комментирует материал Роксолани

30 мин. назад

ШАРОМЫГА комментирует материал Роксолани

36 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Не уходи,мой друг,...!

38 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Роксолани

40 мин. назад

Наталія Безсонова публикует статью Від роду до роду. Піддячі

57 мин. назад

Анатолий Бабенко комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Родослав Корченюк удаляет комментарий к материалу Роксолани от Родослав Корченюк

1 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Анатолий Бабенко комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Анатолий Бабенко рекомендует материал Роксолани

1 час. назад

Анатолий Бабенко комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Анатолий Бабенко комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Спокуса 2 або Соблазн №4

1 час. назад

Анатолий Бабенко комментирует материал Роксолани

1 час. назад

Khomiaklit комментирует материал Спокуса 2 або Соблазн №4

1 час. назад

Анатолий Бабенко комментирует материал Роксолани