О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Политика  25 августа 2010 12:23:33

Автор: Anatolij Avdeev

Стежками борців за незалежність

Козаки-бугогардівці у День Незалежності здійснили святкову подорож місцями боів за незалежність у степовому краї.  Предметом уваги стали могили борців та місця  бойових дій козаків-холодноярців. Ще двадцять років тому на ці сторінки української історії було накладене табу.

 Під час урочистих мандрів  наші шляхи зхрестилися і з головою історичного клубу «Холодний Яр» Романом Ковалем,  дослідником уісторії українських визвольних  та автором багатьох книжок цієї тематики. Перша зустріч відбулася ще за два дні до того при відкритті памятного знаку Холодноярцям у селі Матвіївка на Черкащині, в день незалежності на могилі закатованої  більшовиками родини козацького ватажка Бондаренка. На околиці козацького містечка Цибулева.  Нині кілька тисячне містечко з чславною історії після довгих років більшовицького володарювання перетворилося у заштане село з порунованими церква та вимерлими вулицями. Коли  ми з козаками привезли першу екскурсію до Мамаєвого Яру, то наш гід Володимир Вознюк біля знака сотнику  Марку Мамаю закатованого росіянами у ХVIIIстолітті повідомив сумку звістку, що саме до цього місця біля залізничного біля одноіменного роз’їзду доходили хати та вулиця цибулівського закутку Лимарівка. Після 1933  року тут голе поле та майже два кілометри степового шляху обабіч розороногї ниви. Життя ніби з’їжачилося та сховалося у глибині села.

   Після Цибулевого шлях привів у інше козацькета колись ще село гончарів Цвітне на околиці чутівського лісу. Дуже приємним і піднесеним було спілкування з двова місмцевими козаки Хмарою та Карбалою. Перший з них Пилип Хмара є племінником легендарного героя-холодноярця Пилипа Хмари. У Цвітному на вулиці, що здавна так і звалася Хмарівкою здавна жили Хмари та Сіденки. Пилип за описом тезки-племінника був кремезним ккозалюгою,   а при силі був такій, що навіть коня підіймав та був безапеляційним авторитетом для козаків. Світлин з ображення цього георгійовського кавалера та командира полку холодноярців не збереглося, але ті хто його памятав відтворили образ героя у фотороботі та дивлячись на одного з його небожів, що як дві краплі води був схожий лицем на Пилипа, але не вдався статурою. Цвітненці розповіли про злодійства більшовиків, що у  безсильній злобі кілька разів палили хати Хмарівки та рубали голови сусідам Пилипа.  Раніше про таке селянам говорити було зась. Згадали і лінію фронту за селом у грудні 1943 року, та як радянські командири гнали на кулемети майже беззбройних новобранців з під Новогеоргієвська та їх рідних , що після боїв за десятки кілометрів з санчатами приходили за тілами загиблих родичів. Багато історичних вітрів промайнуло над Цвітним, і лише нині заборонена правда стала відкритою. Діди-козаки Хмара та Карбала (за паспортом Олександр Ромащенко) почастували   гостей власним медом, хлібом з печі та всими іншими козацькими наїдками та напоями. «Ми тут два козаки на все село , всім так і кажемо і пишаємося цим» - каже вусатий Карбала, поправляючи чуб оселедця. Прикро, що не всі молоді мають в собі козацький дух та тягу до ремесел. Діди розповідаю про  закинуті шахти з видобутку гончарної глини навколо села, показують та з сумом розповідають про дивний і зниклий цвітненський посуд.

 На  хмарівській вулиці  ми поклали квіти до меморіального знаку Пилипу Хмарі та помолилися. За знаком нині доглядає племінник,  який мешкає неподалік і каже що це невеликий клопіт, але  висока честь, радіє з того що до знаку частенько приїздять козаки з усієї Україні, що вклонитися памяті славного дядька.
 Після Цвітного подалися до згаданого вище Мамаєвого Яру, де руками козаків з Цибулевого та Богданівки , студетів та активістів УНП споруджені сиволічна могила та пам’ятний знак Марку Мамаю( Автори Олександр Босий та Анатолій Дворський). На сиволічній могилі козаки на чолі з сотником Сергіїм Шулікою встановили та освятили Дубовий хрест. Тепловози, що минають  Мамаїв Яр гудками віддають салют могилі  козацького  сотника Марка Мамая. Слава та шана героям України! Але чомусь біля цих святих могил не помічені представники влади… Чи не на часі знову покозачити Україну для відсічі ворогам зовнішнім, внутрішнім та духовним? Вбити раба в середені себе! Випрямити  зігнутий хребет та продерти очі і сміливо подивитися на минуле та дійсність, щоб мати світле майбутнє… Бо дожилися вже до ручки, коли в Україні знаходять покручі, що вимагають відкриття кримінальних справ проти тих хто заспівав пісню на слова Івана Франка «Не пора, не пора, не пора..» Здається ті «хлопці» заблукали… І чи місце таким в Україні взагалі? Для них є широкі світи, де можна сховатися від українських пісень Здається ті «коти зэїли наше сало», та з того почуваються некомфортно. Не за таку Україну, та не за таких в Україні боролися Пилип Хмара, Марко Мамай та тисячі інших героїв України.

 

 

Стежками борців за незалежність

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 2549
Отредактировано: 25-08-2010 [20:41]
delete
Anatolij Avdeev
Anatolij Avdeev, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +12
Всего комментариев: 19, Всего рецензий: 6
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

16:20 25/08/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Larisa Potapova Днепропетровск
17:22 25/08/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
19:48 25/08/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
yarina Киев
Цвітненці розповіли про злодійства більшовиків, що у безсильній злобі кілька разів палили хата Хмарівки та рубали голови сусідам Пилипа. Раніше про таке селянам говорити було зась. Згадали і лінію фронту за селом у грудні 1943 року, та як радянські командири гнали на кулемети майже беззбройних новобранців з під Новогеоргієвська та їх рідних , що після боїв за десятки кілометрів з санчатами приходили за тілами загиблих родичів.
20:40 25/08/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Люба Василик Черновцы
21:39 25/08/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Гарна справа.

"Слава та шана героям України!"
22:24 25/08/10
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Бо дожилися вже до ручки, коли в Україні знаходять покручі, що вимагають відкриття кримінальних справ проти тих хто заспівав пісню на слова Івана Франка «Не пора, не пора, не пора..» Здається ті «хлопці» заблукали… І чи місце таким в Україні взагалі? Для них є широкі світи, де можна сховатися від українських пісень Здається ті «коти зэїли наше сало», та з того почуваються некомфортно. Не за таку Україну, та не за таких в Україні боролися Пилип Хмара, Марко Мамай та тисячі інших героїв України.

Комментарии

Кипиани Запорожье
Чи не на часі знову покозачити Україну для відсічі ворогам зовнішнім, внутрішнім та духовним? Вбити раба в середені себе! Випрямити зігнутий хребет та продерти очі і сміливо подивитися на минуле та дійсність, щоб мати світле майбутнє…

А может вместо шабли в руки лопату, соху и ... пахать, пахать... А то все писни франка спиваете. За 18 лет не всё еще "проспивали"?
13:43 25/08/10
Гость
Живеш в Україні, і українці для тебе падаль?

А приізвище в тебе не наше... Але грузини люди нормальні, а ти... і тим чим нас називаеш!

Куди редакція дивиться? Що за коментарі?
14:04 25/08/10
Лукша Брест
Рекомендует этот материал.
14:46 25/08/10
Влочега Львов
Рекомендує цей матеріал.
16:56 25/08/10
Юрій Фоменко Днепропетровск
Дякую за нарис про рідні місця і пращурів.
16:57 25/08/10
Юрій Фоменко Днепропетровск
Рекомендует этот материал. Почему? Досить чужим героям квіти носити.Своїх треба поважати. Шануймо прадідів тоді і нас шануватимуть.
17:00 25/08/10
Рекомендует этот материал.
22:24 25/08/10
Рекомендує цей матеріал.
17:22 25/08/10
Nata_Rain Киев
Рекомендует этот материал.
18:16 25/08/10
Сергій_37 Киев
Рекомендує цей матеріал. Чому?
"Під час урочистих мандрів наші шляхи зхрестилися і з головою історичного клубу «Холодний Яр» Романом Ковалем, дослідником уісторії українських визвольних та автором багатьох книжок цієї тематики. Перша зустріч відбулася ще за два дні до того при відкритті памятного знаку Холодноярцям у селі Матвіївка на Черкащині, в день незалежності на могилі закатованої більшовиками родини козацького ватажка Бондаренка. На околиці козацького містечка Цибулева. Нині кілька тисячне містечко з чславною історії після довгих років більшовицького володарювання перетворилося у заштане село з порунованими церква та вимерлими вулицями."
22:50 25/08/10
Сергій_37 Киев
"Цвітненці розповіли про злодійства більшовиків, що у безсильній злобі кілька разів палили хати Хмарівки та рубали голови сусідам Пилипа. Раніше про таке селянам говорити було зась. Згадали і лінію фронту за селом у грудні 1943 року, та як радянські командири гнали на кулемети майже беззбройних новобранців з під Новогеоргієвська та їх рідних , що після боїв за десятки кілометрів з санчатами приходили за тілами загиблих родичів..."


ГАНЬБА КАТАМ!

СЛАВА УКРАЇНІ!!!
22:52 25/08/10
Рекомендует этот материал.
18:57 25/08/10
Дмитро Сінченко Кировоград
Рекомендує цей матеріал.
00:34 26/08/10
yarina Киев
Рекомендує цей матеріал.
19:48 25/08/10
ходим к мертвых а проклинаем живых и в кожного хата скраю бо вони уси одинакови
06:33 26/08/10
Юрій Фоменко Днепропетровск
Пока своих уважать не станем ничего не будет. Будет всё как кинофильме "Свадба в Малиновке".
09:34 26/08/10
Люба Василик Черновцы
Рекомендует этот материал.
20:40 25/08/10
Рекомендує цей матеріал. Чому?
Слава та шана героям України!
21:40 25/08/10
Запорожан
Анатолію, дякую за змістовний екскурс місцями бойових звитяг українських героїв-повстанців.Слава Україні!
22:37 26/08/10

Live

1 мин. назад

Олександра Адамчук публикует новость Языковые квоты в СМИ – это вопиющее нарушение свободы слова! - считают европейские журналисты

15 мин. назад

Олександра Адамчук публикует статью "Народний голос" - нова премія для журналістів з'явиться в Україні

1 час. назад

Дмитрий Соловьев публикует статью ИСПОВЕДЬ БЫВШЕГО «ВАТНИКА» . Предисловие. Часть первая.

2 час. назад

Геннадий Балашов публикует статью Зачем нужны парады ЛГБТ

2 час. назад

amareestlex2505 рекомендует материал Чекала все життя

2 час. назад

amareestlex2505 рекомендует материал "Я не поэт..." но лезу в ЛитСалон

3 час. назад

Геннадий Москаль рекомендует материал Чекала все життя

3 час. назад

Геннадий Москаль пишет рецензию на публикацию Чекала все життя

4 час. назад

Виченд Тутс публикует статью Чекала все життя

5 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью "Я не поэт..." но лезу в ЛитСалон

6 час. назад

Александр Белоус публикует статью Лебеди… в, озере,− купались.

6 час. назад

Александр Белоус публикует статью Уличный, музыкант.

6 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Как трудно нам найти друг друга

6 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Как трудно нам найти друг друга

7 час. назад

Гамаюн Исетский комментирует материал Кто остаётся с краю

16 час. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал А час біжить...

16 час. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал А час біжить...

16 час. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал А час біжить...

16 час. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал А час біжить...

17 час. назад

Жабон Педарастиков комментирует материал А час біжить...

17 час. назад

Жабон Педарастиков комментирует материал А час біжить...

17 час. назад

Жабон Педарастиков комментирует материал А час біжить...