О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Интервью  4 декабря 2006 10:44:38

Ігор Юхновський: "Леонід Кучма був мирним і гостинним чоловіком"

Ігор Юхновський: "Леонід Кучма був мирним і гостинним чоловіком"
Нещодавно якось непомітно пройшла одна дата. А саме чергова річниця референдуму щодо Незалежності України, і перші президентські вибори. Про те що відбувалося тоді я попросив пригадати кандидата у президенти України на виборах 1991-го Ігоря Юхновського, 71 рік. Він каже, що тоді у 1991 не був готовий до ролі лідера держави і вважає ту кампанію найчеснішою за всі 15 років незалежності.

Що пригадуєте про перші в історії України президентські вибори 91-го року?

-- Вибори першого президента незалежної України нерозривно пов’язані з Актом проголошення незалежності і референдумом який би мав підтвердити таке рішення парламенту. Оцей момент був дуже важливий. Я тоді був глибоко переконаний в тому, що тільки після того, як весь народ проголосує за незалежну державу - сама наша незалежність буде стійкою.

Президентська кампанія 91 року мала двояке завдання. З однієї сторони вона мала вибрати президента з іншого боку вона мала привести суспільство до підтримки референдуму щодо незалежності. Мені здається що референдум і його результати були більш важливими ніж вибори президента.

Чи були здивовані тим, що замість єдиного кандидата і конкурента Леоніду Кравчуку від націонал демократів висунулося одразу кілька претендентів?

- Я тоді був головою Народної ради, яка координувала діяльність більшості національно-свідомих організацій держави. Народна рада фактично була єдиним органом який об’єднував усі національно-демократичні сили країни. І треба сказати, що для мене як голови Ради було повною несподіванкою висунення В’ячеслава Чорновола та інших людей з нашого табору. Тому тоді, ті люди, які були навколо мене сказали, що я також мушу балотуватися на президента.

Які у вас були перспективи?

-- Ми проводили опитування населення, і по графах "буду підтримувати" і "скоріше буду підтримувати" я випереджав навіть Кравчука. Але якщо чесно то хочу зізнатися, що я не був готовий бути лідером держави. Мене вела команда і я слухняно виконував їх побажання.

Пам’ятаю як Леонід Кучма тоді директор найпотужнішого заводу країни "Південний" зібрав усіх директорів Дніпропетровської області. Я з ними зустрівся, але я з ними зустрічався не як лідер держави. Вони сиділи мовчки і слухали, що від мене можна чекати. Я на той час ще був комуністом, академіком, ніби й був з ними рівним, але я не відчував себе оратором який міг би їх сильно зацікавити чимось.

Але як би був єдиний кандидат то можливо націонал-демократом вдалося виграти вибори?

-- Можливо так і було б. У цьому питання я, як голова Народної Ради відверто проявив певну м’якість. Міг би сказати і зробити так, що був би єдиний кандидат. Але я цього чомусь тоді не зробив. І це є моя специфіка - я може й був знаючим чоловіком, але не повів себе як лідер який би мав прийняти таке вольове, жорстке рішення. В мене цього вміння не було і зараз так само не має.

Чи міг Чорновіл виграти ті вибори?

-- Ні в якому разі. Він не був комуністом і це дуже суттєвий момент. Справа в тому, що всі директори заводів були комуністами. На той час на місцях ще повністю панував режим обкомів і райкомів компартії, вони контролювали ситуацію в середині держави. І казати зараз, що тоді Чорновіл міг бути вибраний президентом це абсолютна утопія. Стільки скільки він набрав тоді - це була верхня стеля його можливостей.

Хто був у вашій команді?

-- Були Тарас Стецьків, Володимир Філенко, Олександр Ємець, навіть ті які пізніше працювали на виборах вже з Кучмою також мені сприяли, Турчинов дуже сильно старався. Всі вони мені намагалися по справжньому помагати. Навіть писали мені виступи, що було з їх сторони дуже наївно. Бо я в житті взагалі не читав чужих виступів. Мене сильно підтримувала система малих підприємств, малі кооперативні підприємства які тільки почали тоді зароджуватися. У роботі з директорами допомагав мені особисто Леонід Данилович Кучма.

Який він був тоді?

-- Кучма тоді очолював "Південний" - завод, що випускав ракети. Я їздив до нього в Дніпропетровськ, він мені показав виробництво. Пам’ятаю там на кожному кроці були металеві двері товщиною в 15 см, й вони відкривалися як сейфи. Крім того мене командуючий 34 ракетною армією водив бо пускових шахтах стратегічних балістичних ракет. І ми з Кучмою дуже добре працювали.

Я пізніше пропонував щоб ми самі розпоряджалися своєю ядерною зброєю. Щоб ми могли переробити ядерні боєголовки на паливо для наших атомних станцій. І щоб не Єльцин мав право пуску ракет, але щоб Кравчук як президент мав право стримування кнопки. І Кучма також був схильний до цього.

Ми навіть їздили на Харківський завод "Хартрон" і спитали у них чи можуть вони зробити пристрої які б давали можливість президенту України стримувати пуск ракет. Вони сказали що можуть, я їм це навіть доручив зробити. Але на другий день Росія виступила на весь світ із заявами що на Україні робляться спроби перебрати на себе керування ядерною зброєю. І нічого з цього так і не вийшло.

Кучма був дуже мирний, покладистий, гостинний чоловік - одним словом справжнім директором найбільшого і найпотужнішого заводу України. Пізніше він став прем’єр-міністром, а я у нього віце-прем’єром. Ми з ним дуже добре працювали. Кучма легко розбирав фінансові і господарські справи держави. Він розумів поради Віктора Пинзеника з півслова, а я за тим всім не встигав. Бувало таке що робочі наради супроводжувалися міцним слівцем, але для Кучми це було нормально - стара звичка радянського керівника. Він був великим господарником.

З якими гаслами ви йшли на президентські вибори, що тоді обіцяли?

-- Я мав чітку програму. Коли я ще йшов депутатом то цілий місяць писав програму своє діяльності. Вона й стала основою для президентської програми. Це була програма незалежної України й вона мала перш за все економічний характер. Я й зараз вважаю що вона досі є актуальною.

 Скажімо щодо сільського господарства то я пропонував щоб кожен громадянин України мав у приватній власності свою землю незалежно від того чи живе людина в місті чи в селі. Бо земля є всенародною власністю. За моєю програмою на у кожного мешканця припадало по вісім десятих гектара. Хотів щоб на землі працював добрий господар. Якщо скажімо людина, що живе в місті не хотіла займатися сільським господарством то вона могла б на правах оренди передати цю землю селянину в обробіток.

А чи підіймали питання енергетики, газу, української мови як єдиної державної?

-- Що стосується енергетичної програми то я робив основний наголос на розвиток вугільної промисловості. Говорив і про розвиток науки та інновацій. З точки зору національної ідеї то я пропонував розвивати патріотизм. Держава має триматися на патріотах, бо патріотизм насправді має дуже велике економічне значення. Патріот це є той хто підтримує уряд підтримує владу, працює н благо країни, але не під примусом, а добровільно.

Насамкінець я виступав за безумовне панування української мови та культури і знаходив повне порозуміння з цього приводжу по всій державі. Відносно зовнішньої політики то я був спрямований на те щоб іти до Європи і вимагав від Росії чесного розподілу активів Радянського союзу і боргів, і щоб ціна на газ у нас була така сама як ціна для російських споживачів.

Бо хто не знає то у свій час ми забезпечували усю європейську частину Росії газом із власних джерел. Вона фактично викачала з України величезну кількість газу. Було таке що ми поставляли Росії 50 млрд. куб. газу щорічно.

Їздили, як зараз модно говорити у передвиборчі турне?

-- Їздив багато. Спершу боявся їхати на Донеччину, але потім все більше переконувався що чи м далі від Західної України їжу на Схід то мені видавалося що люди ставали се добрішими.

Найбільше запам’ятався Донбас- в першу чергу добротою своїх людей. Дуже добре познайомився я з життям шахтарів. Спускався у глибоку шахту, і пам’ятаю як відчув таку глуху, мертву тишу і більше нічого крім юрчання води. У Донецьку мої друзі казали, що я маю виступати перед виборцями російською.

А я виступав українською, і там відбувалися такі заклики серед людей "а почему не на русском выступаете?". Можливо мені й треба було бути більш гнучким у своїй передвиборчій кампанії, тоді б набрав більше відсотків.

А політтехнології використовували?

-- Ні тоді ще такого не було. Й треба сказати що ті вибори мабуть були найчеснішими і найчистішими з усіх коли не будь проведених в Україні. Вони не були спотворені політтехнологіями, як зараз.

Не були розчаровані своїм результатом на виборах?

-- Я мав за собою підтримку, і розуміння багатьох людей: науковців, інтелігенції, директорів заводів, бо я ще був академіком, займався фізикою і тому чудово розумівся з людьми техніки й виробництва. Моя виборча кампанія, кампанії Чорновола й інших націонал-демократів привели до того, що у суспільстві склалася спрямована на підтримку референдуму думка - і це для мене було головне. Ми підготували суспільну думку до такого відповідального крок,у як визнання України незалежною державою на референдумі. І ми цього досягнули, тому розчаровуватися тут нічому.

Як націонал демократи співпрацювали з президентом Кравчуком вже після виборів?

-- Тут ми зробили велику помилку. Кравчук одразу ж після виборів прийшло він засідання Руху і сказав, що готовий працювати пліч-о-пліч разом з націонал-демократами. Але керівництво Руху відкинуло цю пропозицію, пішли на крайність, не хотіли шукати компроміс. Між урядом президентом і націонал-демократами не було співпраці. І це фактично привело до розпаду Народної ради.

 Коли незалежна Україна тільки починалася то характери людей не грали жодної ролі, всі були захоплені однією ідеєю - здобути незалежність. А коли незалежність вже була одержана і вже треба було більш докладно будувати державу, то у багатьох людей почали з’являтися особисті інтереси, вони шкодили загальній справі.

Як зараз дивитеся на ситуацію в Україні?

-- Зараз у державі існує такий стан коли є бідні, є середній клас і є олігархи. Бідніші стають ще біднішими, середній клас поступово сповзає на межу бідності, а багаті стають ще багатшими. Середній клас повинен заробляти стільки щоб вистачало на їжу, на купівлю нових меблів, на кредит на хату і машину, на те щоб 30% зарплатні відкласти на чорний день у банк і з’їздити на відпочинок.

Для того щоб середній клас розвивався він також має бути конкурентноздатний, а отже й інноваційний, і він має мати свою владу у країні. Але такої влади він зараз не має. Крім того середній клас повинен мати дуже потужні профспілкові організації, для того щоб захищати свої інтереси. Тому найголовнішим завданням нинішнього уряду я вважаю створення системи спеціальних заходів й пільг для того щоб більше підтримувати середній клас, а не великі промислові підприємства.

Без створення стабільного середнього класу Україна ніколи не потрапить до європейської спільноти бо тамтешній устрій тримається саме на пануванні середнього класу, а не олігархів.

Версія розширена та доповнена спеціально для "ХайВей". Оригінал інтерв’ю вийшов у "Газеті по-українськи"

http://www.gpu-ua.info/index.php?&id=141219&rid=02

Количество просмотров: 7391
delete
Павло Булгак
Павло Булгак, Ровно, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 1, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Комментарии

Live

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Град Поля не Екатерины весь

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Перундень

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Страх перед місяцем... - там були подарунки від богів

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Страх перед місяцем... - там були подарунки від богів

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Первый снег рукой скупой нам брошен

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Первый снег рукой скупой нам брошен

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Две вершины

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Она была весны красивей

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Ах, сколько дураков на свете этом

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Правильність висновків...

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Англійська народна пісенька про Павучка Ітсі-Бітсі. ПЕРЕКЛАД З ВАРІАЦІЯМИ НА ТЕМУ

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал ЛИСТИК

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

11 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Англійська народна пісенька про Павучка Ітсі-Бітсі. ПЕРЕКЛАД З ВАРІАЦІЯМИ НА ТЕМУ

12 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

12 час. назад

Белка Белкина комментирует материал ЛИСТИК

13 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

13 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК