О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Культура  17 августа 2009 20:55:56

Український пісенник для інтелігенції

Григорій Ганзбург

Український пісенник для інтелігенції
Труд по укладанню та редагуванню цієї книги присвячено пам’яті визначного музикознавця, професора Галини Олександрівни Тюменєвої (1903-1999), яка була моїм вчителем фольклористики.
 

За понад два століття роботи збирачів та публікаторів українського музичного фольклору видано сотні збірок пісень. Принципи їх укладання різні: реґіональний, хронологічний, жанровий, тощо. Найбільш повне універсальне зібрання містить десятитомник «Українські народні мелодії», виданий у Нью-Йорку в 1964-1967 роках за редакцією Зіновія Лиська, та багатотомна наукова серія книг «Українська народна творчість» що її з 1961 року видає київський Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України. На відміну від тих багатотомних видань, наша колекція пісень носить не збірний, а вибірковий характер (відібрані найбільш досконалі, найбільш сильнодіючі фольклорні твори).


Навіщо саме сильнодіючі? Історія така. Антологію музичного фольклору, я уклав первісно не для друку, а лише для практичних потреб студентів свого класу. То було в далекі вже 80-ті роки, коли довелося викладати курс народної творчості. Хрестоматія, що затверджена була міністерством, містила достатню кількість пісень російських, а українських - лише поодинокі зразки. Аби досягти рівноваги, й була укладена своя хрестоматія, і не аби-яка, а така, щоб приваблювала навіть дуже скептично налаштованих студентів. Бо всі вони високо урбанізовані, походили з сімей, міських у кількох поколіннях, - народну пісню априорі вважали примітивним рудиментом сільського укладу життя. Долати такий скепсис важко, тому не можна було дати в антологіі жодної слабкої пісні, яка могла б «не спрацювати»).
 

Згодом антологія розрослася й навіть вийшла друком у Харкові в 2002-2004 роках п'ятьма томами (три томи українського музичного фольклору та два томи російського). Виявився несподівано широкий читацький попит і висока зацікавленість людей з різних верств суспільства до цього видання. Украінські томи мали повторні наклади. Російськи томи перевидані були в Ростові-на Дону (2007).

Фото В.Столяренко
Фото В.Столяренко
Нове, однотомне видання українських народних пісень, про яке йдеться зараз, – підготовлене з урахуванням відгуків преси та побажань, що висловили численні користувачі антології та мої колеги-музикознавці. Книга містить популярні та неправедно забуті народні твори, вибрані з друкованих джерел, що є ното-бібліографічною рідкістю (частину нотних текстів заново відредаговано), а також першодруки з архіву фольклориста О. Стеблянка (рукописи люб’язно надані мені для копіювання, текстологічного опрацьовання та публікації його донькою Н. Стеблянко). та з рукописних фольклорних записів Л. Котохіна і моїх колишніх учениць І. Альбової, О. Циканової (Слюсаренко-Насенюк), котрим я щиро вдячний за надані матеріали.
 

У минулі часи музикування, що базується на фольклорних творах, було повсякденним необхідним елементом життя кожної родини. Зараз активне музикування стало ознакою способу життя інтелігентних людей, чия зацікавленість різними сегментами культурної спадщини (зокрема фольклорної) зростає пропорційно рівню їхньої загальної освіченості.


Існують чотири основні типи музикування: усамітнене (коли людина співає або грає для себе, без слухачів), сумісне (що є засобом емоційного дружнього спілкування з партнерами), публічне (коли метою є вплив на внутрішній психологічний стан іншої, сторонньої людини, слухача) та культово-магічне (коли адресатом художнього висловлювання, об'єктом впливу вважаються потойбічні сили). Всі чотири типи музикування застосовуються в народній практиці, і для кожного типу притаманним є свій специфічний репертуар. Відповідно до того наша колекція пісень має складатися з творів чотирьох типів, але в різній пропорції. Сучасне музичне життя, на жаль, занадто перебільшує роль публічних (концертних) форм побутування музики, тоді як інтимне — усамітнене та сумісне — музикування має незрівнянно більше значення для духовного розвитку, інтелектуального вдосконалення та психо-емоціонального здоров’я людини. Публічне музикування — справа професійних музикантів, а усамітнене та сумісне музикування мають практикувати всі люди — і аматори, і професіонали, бо то є справа загально-людська (і, до речі, виключно людська).
Матеріали даної книги становлять художньо досконалі зразки української народної творчості, що належать до різних типів музикування. Але границі між типами є умовними. Закономірність полягає в тому, що публічні за первісним призначенням твори не втрачають сили і в ситуації усамітненого музикування, але не навпаки, тобто твори, що справляють сильне естетичне враження у відлюдді, не завжди доречні бувають у компанії, а твори для сумісного музикування можуть зовсім не мати впливу на сторонніх слухачів. Усамітнене музикування є найбільш універсальним засобом впливу на внутрішній світ людини, воно діє глибше за сумісне, а останнє, в свою чергу, діє сильніше за публічне. Тому в музичній практиці кожної культурної людини, громади та суспільства в цілому має формуватися й підтримуватися певне співвідношення, щоб самостійне (сольне або ансамблеве) музикування мало перевагу перед публічними (концертними) формами. Саме таке співвідношення притаманно було суспільству протягом тисячоліть.

Механізм усної передачі народно-пісенного репертуару з пам’яті предків до пам’яті нащадків, що справно діяв упродовж тисячоліть, тепер дає збої через швидкі незворотні зміни традиційного укладу життя. Тому, починаючи з XIX століття повсюдно, і зокрема в Україні, стали поступово впроваджувати новий надійний механізм — письмову фіксацію музичного фольклору як засіб збереження й розповсюдження традиційного музично-поетичного репертуару через друковані видання. ХХ століття додало засоби звуко- та відеозапису, що обумовило більш точну та об’єктивну фіксацію не лише самих творів, але й манери їх автентичного виконання.


Книги пісень є насамперед книгами для читання, що допомагають уявити внутрішнім слухом звучання музики. На основі таких книг кожен читач формує свою індивідуальну колекцію пісень, що співзвучні його душевній природі й відповідають структурі його осибистості.
До складу даної книги входять пісні різних часів, здебільшого досить віддалених. Зауважимо, що скороминущий музичний “сленґ” (так само як і мовний) у кожного покоління — свій. Але традиційний народно-пісенний фонд є спільним для всіх поколінь. Стабільний, консервативний шар пісенного репертуару, постійний круг фольклорних мелодико-поетичних шедеврів, що не оновлюється кожного сезону, а живе століттями, супроводжує людину все життя і переходить до дітей та онуків, стає тією культурною константою, що тримає родину, громаду, національну спільноту і забезпечує збереження їхньої цілісності в історичному часі.
 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 4767
Отредактировано: 18-08-2009 [02:29]
delete
Григорий Ганзбург
Григорий Ганзбург, Харьков, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +5
Всего комментариев: 19, Всего рецензий: 10
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

22:30 17/08/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Бах Винница
Заздрю, Григорію! Кожного разу Ваша публікація -- два в одному -- і лікбез для читачів, і просування музичного продукту у маси...
Дякую, завжди цікаво читати. Фото обкладинки було б тут дуже корисним, бо більшість читачів звертає увагу на знайому обкладинку, коли ненароком заверне до книжкової крамниці.
Бах Винница
вже подивилася і обкладинку, дякую!
22:36 17/08/09
Бах Винница
Вітаю пана Григорія із виходом нового видання. Якщо його книжки були б зірками на еполетах, то він давно вже був би генералом! smile
22:37 17/08/09
Дякую. То я технічно з першого разу не впорався, тричі перезавантажував картинку... LOL LOL LOL
22:46 17/08/09
Два в одному -так! bravo
11:52 20/08/09
23:06 17/08/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Скіф Донецк
Механізм усної передачі народно-пісенного репертуару з пам’яті предків до пам’яті нащадків, що справно діяв упродовж тисячоліть, тепер дає збої через швидкі незворотні зміни традиційного укладу життя.

Наверно в этом корень зла в мире, не успел оглянуться а дров наломал
Дякую.
01:14 18/08/09
Скіф Донецк
smile best
07:22 18/08/09
01:00 18/08/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Стататю до бібліотеки,автора - до друзів.
Дякую.
01:12 18/08/09
01:22 18/08/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Дякую.
02:33 18/08/09
08:34 18/08/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Дякую.
12:09 18/08/09
11:21 18/08/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Гарна публікація: змістовна, цікава, корисна.
Дякую. best
17:22 18/08/09
13:25 18/08/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікаво, правда, з деяких спостережень, здаєтьсямені, що культово-магічне виконання фактично у нас зникло, хіба що рудименти поховальних плачів та у весільних піснях, та колядках з щедрівками.
Відродиться, бо тепер усі налаштовані містично.
10:16 20/08/09
13:27 18/08/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Маю у домашній бібліотеці Антологію української народної творчості "Закувала зозуленька" і "Калинова сопілка" 1989 року видання. Приємно, що виходить "Пісенник для інтелігенції". Гарна справа.
Дякую. Відмінність цієї антології - наявність нот до кожної пісні.
18:23 18/08/09
17:34 18/08/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Цікава стаття!!!
І, таки правда, по собі знаю, що -
"...Усамітнене музикування є найбільш універсальним засобом впливу на внутрішній світ людини, воно діє глибше за сумісне, а останнє, в свою чергу, діє сильніше за публічне..."
Дякую. Тут усе правда.
00:05 19/08/09
Я дуже люблю українські народні пісні. Співаю...
Я хочу придбати таку книгу! Скажіть, де її продають?

Дякую.
10:04 19/08/09
Видавництво обіцяє, що книга з'явиться у продажу наприкінці серпня спочатку в Харкові. Потім 10 вересня книгу покажуть у Львові на Форумі видавців. Там будуть домовлятися, заключати контракти на продаж у всіх містах України.
Про майбутні магазинні ціни меня навіть боязно подумати, бо книга має 840 сторінок!
10:36 19/08/09
Ціна, - яка вже буде! smile "Мы за ценой не постоим..."

Дякую.
10:43 19/08/09
10:48 19/08/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Віталій Тараненко Хмельницкий
Дякую.
23:12 19/08/09

Комментарии

Бах Винница
Рекомендует этот материал. Почему? Зверніть увагу на цікаве видання!
22:31 17/08/09
Дякую.
10:23 20/08/09
Скіф Донецк
Рекомендует этот материал. Почему? рекомендую
23:07 17/08/09
Дякую.
10:33 21/08/09
Скіф Донецк
smile best bravo
17:31 21/08/09
Мені, особливо, як музиканту, приємно відзначити цю, безперечно видатну подію!
Щиро поздоровляю автора!
Як можна придбати видання!?
01:16 18/08/09
Дякую. Щодо придбання, ще не знаю, поки маємо сигнальні примірники, тираж буде наприкінці серпня. Відомо, що 10 вересня книгу покажуть у Львові на Форумі видавців.
11:38 18/08/09
Флорестан Харьков
Низький Вам уклін від мене та світлої пам"яті Галини Олександрівни,вельмишановний ВЕЛЕТЕНЮ музикознавства та добропорядності!
17:23 19/08/09
Рекомендует этот материал.
01:22 18/08/09
Дякую.
15:04 20/08/09
Флорестан Харьков
Рекомендует этот материал.
17:24 19/08/09
Газета "Слобідський край" надрукувала рецензію за цей збірник. Даю її у 5-му розділі.
00:35 10/09/09
Дуже дякую за відповіть. Буду чекати видання
11:44 18/08/09
Рекомендует этот материал.
13:27 18/08/09
Интервью в харьковской газете "Время":
http://timeua.info/150610/20869.html
06:08 14/07/10
Вітаю! Радий Вашому поверненню до Харкова. Вдячний за добрі слова.
01:07 20/08/09
Дякую.
11:53 19/08/09
Дякую.
15:22 20/08/09

Live

19 мин. назад

Александр Белоус публикует статью Шхуна, «Колумб».

19 мин. назад

Boriwiter Petro комментирует материал СТАРЫЙ ПЁС

21 мин. назад

Boriwiter Petro рекомендует материал В Запорожье киевское Динамо стало чемпионом Украины

22 мин. назад

Boriwiter Petro комментирует материал Сказка о подружках и братишке для детей и взрослых.

3 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью В Запорожье киевское Динамо стало чемпионом Украины

3 час. назад

Дмитрий Шилин публикует статью В Запорожье наградили тех, у кого коллективный договор дороже денег

4 час. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Випросити у Долі

7 час. назад

Виченд Тутс комментирует материал Сьогодення. Веселе і невеселе

7 час. назад

Виченд Тутс комментирует материал Сьогодення. Веселе і невеселе

9 час. назад

Писной Андрей публикует статью СТАРЫЙ ПЁС

9 час. назад

Boriwiter Petro комментирует материал Сказка о подружках и братишке для детей и взрослых.

9 час. назад

Boriwiter Petro рекомендует материал Сказка о подружках и братишке для детей и взрослых.

9 час. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал Сказка о подружках и братишке для детей и взрослых.

18 час. назад

Сергей Павлюченко комментирует материал Сказка о подружках и братишке для детей и взрослых.

18 час. назад

Сергей Павлюченко комментирует материал Сказка о подружках и братишке для детей и взрослых.

18 час. назад

Сергей Павлюченко комментирует материал Сказка о подружках и братишке для детей и взрослых.

19 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Випросити у Долі

21 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Путь по кругу

21 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал "Добрый" стрелок

21 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал "Добрый" стрелок

21 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал "Добрый" стрелок

21 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал "Добрый" стрелок

21 час. назад

Юрий Ермоленко публикует статью Святое веселье