О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Экология  14 октября 2006 18:31:24

Автор: Алекс Брут

Краще гірка правда...

Якось потрапив на територію одного з деревообробних підприємств Берегова. І на ділянці, яку не використовують під виробництво побачив гори білих мішків. На це видовище очманіло дивиться сам Максим Горький, тобто його скульптура, що невідомо звідки тут взялася.

Що це, – питаю у одного з робітників. – Не знаю, – каже чолов’яга. – Мабуть, якась сировина...

Тут навіть не відають, що кожного дня працюють біля того самого угорського "преміксу", який давно визнано вкрай небезпечним для здоров’я людини. Визнати визнали, але нічого не роблять для того, аби його нарешті позбавитися. Тисячі гривень було витрачено на те, аби зібрати бодай частину цієї "сировини", що розкидана по району і завантажити у товарні вагони. А скільки ще залишилося – ніхто не відає.

На Берегівщині люди вже звикли до екологічної небезпеки. Знають, що це шкідливо жити і дихати випаровуванням та пилом "преміксу", але що робити?

У Чорнобильскій зоні також, кажуть, живуть... Лікарі вперто не бажають пов’язувати збільшення випадків захворюваності мешканців району та міста з цими відходами.

Місцева влада більш усвідомлює небезпеку і постійно про це говорить. Але також нічого заподіяти не може – не мають важелів вплинути на ситуацію. То навіщо нам тоді така влада?

"Як позбутися горезвісного "преміксу", що і надалі знаходиться у районі – постійна проблема Берегівщини, – каже голова райради Бейло Чізмар. – Попри всі наші прагнення, ніяк не можемо отримати дозвіл на вивезення речовини. Знову будемо звертатися з клопотанням до Генеральної прокуратури за дозволом на вивезення речовини з території району".

Ця паперове листування з прокуратурами ведеться вже більше року. І жодного результату. Тільки обіцянки ось-ось щось вирішити. Загони МНС із своїм завданням впоралися. Рятувальники у захисних костюмах всі вагони, які були завантажили білими мішками. Але навіть не сподівалися, що цієї речовини буде так багато. Потрібно цілий состав, аби все зібрати. А навіщо, якщо все-одно вивозити нікуди? Так і живемо у "преміксовій" зоні...

А окрім цього є й інші проблеми. Голова Берегівської райради також вважає, що не менш важливим для екології є питання діяльності золоторудника. Каже, що планується здійснити перевірку цього підприємства: чи варто надалі його утримувати для держави. Адже і воно здійснює свій вплив на зовнішнє середовище: мінеральний пил, що утворюється в ході виробництва, у розчиненому стані частково потрапляє в повітря, звідти у грунт, воду криниць. Бейло Чізмар добре володіє ситуацією, і знає про що говорить. Адже сам мешкає у селі Велика Бакта, звідки почалася два роки тому історія з угорськими відходами. Вікна будинків мешканців села виходять до того ж і на "золоту гору", де хазяйнує ТОВ "Закарпатполіметали". Дирекція вже неодноразово повторювала, що видобуток золота нерентабельний – потрібно використовувати отруйні ціаніди. І заявляють – це абсолютно безпечно для здоров’я людей.

Проти "преміксу" та інших проблем, яких є вдосталь, втомилися боротися вже і громадські правозахисники. Склали зброю. Адже завдяки позиції людей, простих мешканців Берегівщини за проблему відходів дізналася вся країна, аж до Президента. І все-одно нічого не зрушилося з місця. Замкнене коло. Намагалися залучити навіть міжнародну екологічну організацію "Грінпіс", але виявилося, що у неї немає офісу в Україні. Наші "зелені" також кажуть, що не можуть вплинути на ситуацію, бо ж не при владі. Хоча проводили безліч акцій, аби привернути увагу високопосадовців.

За "премікс" забули навіть журналісти. Бо це вже не екстра-новина. Щоправда, на початку вересня "премікс" сам нагадав про себе. Раптово загорілися мішки з цією речовиною, що частково складується у залізничних вагонах на станції Боржава. 6 вересня на місце події прибули бійці МНС, які і приборкали пожежу. Вогнем було пошкоджено близько п’яти мішків, в яких зберігався „премікс”, частину якого, як відомо, складає мілко перемелена гума. Причина пожежі так і не встановили. Бо слово "самозагоряння" звучить якось невпевнено.

Один із керівників владної структури поділився зі мною думкою, що таким чином хтось з мешканців знову намагався привернути увагу до проблеми. Знали, мабуть, що до Закарпаття збирається Міністр охорони навколишнього природного середовища України Василь Джарти. І справді – як увійти нам до Всеєвропейської екологічної мережі, коли на кордоні з Євросоюзом маємо такі “багатства”?

І ось чергова пропозиція від новопризначеного міністра – "премікс" вирішили перевантажити у спеціальні контейнери і таки залишити у нас. Єдине, що потрібно на це аж 3,5 мільйонів гривень. А де їх узяти?

Під час прес-конференції в Ужгороді Василь Джарти визнав нарешті, що угорські відходи належать до першого класу небезпеки. А то його попередники раніше вперто стверджували: звичайний шифер більше шкодить здоров’ю людей.

Цікавий документ надійшов нещодавно на адресу райдержадмінстрації з київського інституту ім. Марзеєва, фахівці якого, нагадаємо, і визначили найвищій 1 клас небезпеки угорського "продукту".

Тепер виявляється цю речовину дозволяється використовувати для ... виробництва цегли. Тільки вчені зауважують – з цієї цегли можна будувати тільки нежитлові будівлі. Тобто для зберігання самого "преміксу"? Або є пропозиція додавати у асфальт. Цікаво тільки: хто буде їздити по тій отруєній дорозі? Ось така катавасія у головах київських експертів.

Заступник Генерального прокурора України Тетяни Корнякова взагалі пропонувала вивезти «премікс» назад, до Угорщини. Нагадаємо, що закарпатські “зелені” вже неодноразово пропонували це зробити, навіть Тисою відправляли муляж цієї гидоти назад до господарів. Але не має, на жаль, поки що відповідних міжнародних законів про повернення відходів. Хоча у Європі подібні прецеденти вже є. Ми ж нічого заподіяти з таким контрабандним “сміттям” не можемо.

Вкотре людям дали надію, що справу навколо “преміксів” завершено. Ніби навіть невдовзі буде покарано винних, які ввозили цю речовину. Міністр Мінприроди сказав, що дуже хотів би побачити цю людину. Потрібно було йому просто до Берегова приїхати...

І хоча нас запевнили, що все вирішиться у вкрай стислі строки, поки не побачимо на власні очі якісь конкретні результати, віри у це мало. Адже проблему з хімічними відходами обіцяли остаточно закрити ще минулого року.

P.S. Позавчора на Закарпатті відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Того ж дня голова парламентського комітету Валерій Кальченко повіз із Закарпаття до Києва літрову банку з небезпечними відходами «Премікс», яку він має намір поставити в робочому кабінеті, аби вона нагадувала йому про цю проблему.

Що саме робити з небезпечними відходами, котрі зберігаються на Закарпатті, 12 жовтня в області вирішували під час виїзного засідання комітету народні депутати, представники міністерств охорони навколишнього середовища та надзвичайних ситуацій, високопосадовці Державного санепідемнагляду та керівництво області, повідомляє "ЗІК".

Остаточне рішення вони планують ухвалити у середу під час засідання комітету, однак попередньо, як зазначив Валерій Кальченко, «Премікс» мають намір вивезти до спеціально облаштованих для небезпечних хімічних речовин полігонів і захоронити. Голова комітету ствердив, що ці полігони ліцензовані Міністерством охорони природи та навколишнього середовища, мають спеціальний фундамент, що не дає речовинам проникнути у ґрунт. В яких саме областях розташовані такі сховища, Валерій Кальченко відмовився відповісти, однак зазначив, що вони завантажені на 70%, тобто мають змогу прийняти «Премікс».

Наразі небезпечні відходи хімічної промисловості, завезені до України з Угорщини, зберігаються на Закарпатті в далеких від санітарних норм умовах. За словами заступника директора Інституту екогігієни та токсикології Ольги Бобильової, такого класу речовини зберігати слід у місці, що розташовано за 3 км віх населеного пункту, 50 м від лісу і 200 м від сільгоспугідь. До того ж на висоті 2 м над землею у спеціальній захисній капсулі, що не дозволить проникнути речовині у ґрунт. На Закарпатті ж «Премікс» зберігають у великих мішках у відкритих вантажних вагонах на залізничних станціях двох населених пунктів. За документами кількість речовини – 1070 кг.

На фото: Мовчазний Максим Горький також проти "преміксу"

Олександр і Таміла Ворошилови, журналісти

Количество просмотров: 2397
Отредактировано: 24-09-2009 [21:47]
Фото: Алекс Б.
delete
Алекс Брут
Алекс Брут, свободный журналист "ХайВей"

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 2, Всего рецензий: 0
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

Комментарии

Олександре, Берегово - це Закарпаття
22:30 15/10/06
Дивно, що в Берегово (як що не помиляюсь Тернопільщина) є памятник М.Горькому! Це дивно!
За матеріал 5
 
18:55 14/10/06

Live

.....................

1 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

1 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

1 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

1 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...

1 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...

1 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

1 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

1 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет