О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  30 января 2009 17:25:01

В археологи б пійшов? А чи залишився?

Яка у нас зараз молодь? Багато людей старшого покоління з позихом може сказати, що погана, нічого робити не хоче, хамовита тощо.

Зупинимось на понятті нічого робити не хоче. Може, і так. Жити так, щоб все було, але бралось незнано звідки - саме по собі.

Та існує ж молодь, яка хоче працювати. Працювати ким? Знов таки, якщо так, щоб нічого не робити, то є певні стереотипи. Якщо щось робити - то щось не брудне. Тому з робітничими спеціальностями зараз теж картина не райдужна. Та я про науку. Яка наука зараз стрімко розвивається? В Україні - щось підказує, що ніяка. У світі - інформаційні технології. Ось, знайшли вже перший пункт науки, якою молодь може захотіти займатись.

Та існує ж ще таке поняття як \"сродність\". Сковорода казав, що людині для щасті потрібна така сродність - коли займаєшся своєю улюбленою справою. І тоді тобі дійсно все одно, скільки грошей ця справа приносить і наскільки вона фізично тебе вимотує - тобі навіть подобається така втома, тому щя ця професія - твоя! Тому наукою займатись будуть!

Чи багато людей буде займатись археологією? За підрахунками Київського центру соціології, наука у прагненнях людей до професії стоїть десь на п\"ятому місці. (Ого, це радує!). А археологія в сегменті науки займає місце десь так глибоко ...надцяте. З тим, що не всі люди займатимуться археологією за покликанням і так все зрозуміло. А ось чи може зникнути покликання?

Виявляється, що - може. Знайшов ти своє покликання і починаєш реалізовувати свою мету.

І ось виявляється (переходимо безпосередньо до археології), що археологічне обладнання не оновлювалось 20 років. І намет на твоїй першій практиці протікав так, що захворів ти всім, чим було можна і неможливо в принципі. (Донецький національний університет і Донецький обласний краєзнавчий музей цим грішать, зокрема).

Лопат у вас було 10, а приїхало вас 30 (Багато експедицій від цього потерпають. В першу чергу, - студентські, бо чисельність робітників залежить від чисельності студентів, а не від можливості експедиції в плані обладнання).

Матеріал ви складаєте в картонні коробки, випрошені в найближчій крамниці, а твої уявлення про ідеал, який описується в підручнику де? (Здається, що всі експедиції загалом не мають грошей на придбання дерев\"яних ящиків).

Копаєте ви не так, як треба за інструкціями. (Відвали над головою розкопщиків, які так і загрожуть сповзти і всіх завалити - експедиції НаУКМА, ДонНУ. Пряме порушення техніки безпеки. А бували ж випадки, коли людину засипало і на смерть - донецький археолог О.І. Привалов, царство йому небесне).

Степ і спека. Впадеш пару разів від сонячного опіку - яка буде твоя реакція? (Луганські експедиції працюють в полі з 10:00 до 18:00 з перервою з 12:00 до 13:00 - у пік сонячної активності. І всі ці експедиції - не пам\"яткоохоронні, тобто потреби так знущатись над людськими організмами ніякої).

Коротше, побут загризає. А головне, що ти розумієш, що керівнику експедиції - твоєму юнацькому ідеалу археолога, тому що іншого то ти і не бачив, - абсолютно байдуже на всі ваші умови. (Буває так, що керівник повністю перекладає всю відповідальність на якого-небудь заступника, що є прямим порушення і техніки безпеки, і кодексу людської честі, і відкритому листу). Це добиває.

А коли ти бачиш, що керівнику і до матеріалу особливою турботи нема - це вбиває остаточно. Матеріал звозять до музеїв, де скидають до камералки. Більшу частину матеріалу взагалі викидають в полі, навіть не внесши до опису. І інші археологи про це чудово знають, але чомусь нічого не роблять. (За розповідями кандидатів історичних наук А.П.Томашевського, Л.І.Винагродської і власними спостереженнями).

Покрутишся ти в цій кухні певну кількіс ть років - і руки опустяться. Приклад - зі 150 випускників-археологів Могилянки в археології залишилось 30! чоловік. Ми - ювілейний випуск. 10-й... Скільки протримаємось?

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 2229
Отредактировано: 01-05-2009 [15:38]
delete
Ганна Заворотна, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 4, Всего рецензий: 3
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

18:33 30/01/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Такое впечатление, что статью писали под дулом пистолета. Вас заставили?
Мене важко до чогось примусити. Майже неможливо.
12:37 05/02/09
19:22 30/01/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
"…За підрахунками соціологів, наука в прагненнях людей до професії стоїть десь на п"ятому місці…" - каких социологов, фамилии, должности. Вы информацию придумывали на ходу? Попытка раскрыть тему, в которой нет малейшего понятия. Извините, но пустышка, а не статья!

Перш, ніж звинувачувати автора у незнанні матеріалу - прочитайте його профіль і з"ясуйте, ким він/вона працює, або де вчиться. А тоді вже робіть висновки.
12:38 05/02/09
20:47 30/01/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа Харьков
Я в археологии неофициально 33 года, а официально - лет 20. Замначальника и начальник 2-х экспедиций.Ваша статья не отражает всех реалий. Солнышко в степи Вам не нравится? А копать по колена в воде, когда гибнет памятник, в ноябре??? Да, есть проблемы с оборудованием у отдельных экспедиций. Так государство выделяет бабки только на сомнительные проекты типа паямтников шухевичам, голодоморам... А слабо постоять под дулом огнестрела, моя несостоявшаяся "коллега"? Я стояла... И поверьте у Вас даже жалобы не примут в милиции без напора... У меня повисло уголовное дело в Изюме за разрушение. А базу я в севастополе создала своим трудом хорошую: все, кто был - подтвердят. Поройтесь в моем профиле и найдети мои статьи по моим экспедициям.

Бегите из археологии - это не для подобных взглядов.

Не обижайтесь, а просто пообщайтесь с теми, кто смог реализовать себя в археологии.

Хотите расскажу, как я лично трачу свои деньги на свои исследвоания уникальнейших археологических тканей?

В Херсонес мне последний раз оплачивась поезка в 1991 году при "тоталитарном" СССР :)))
Я теж хочу скластись в археології. Вибачте, досвіду набагато менше, ніж у вас. Може, моє нещастя в тому, що я нормальних експедицій не бачила. А, може, тому, що Ви така дійсно віддана, Ви не помічаєте, якими невідданими можуть бути інші? Мені не подобається не степ. Мені не подобається підхід певних керівників до розкопок. Оскільки керівники будуть довго спати в наметах в тіні, що не всім студентам, до речі, забезпечено, то люди будуть копати в саме пекло, тоді як можна було вийти о 5 ранку і копати до 11, потім піти з розкопу і, можливо, повернутись у другу зміну з 16 до 18, якщо влітку і світло. Я за раціональний підхід і до матеріалу, і до людей. Якщо ж іншого виходу нема і пам"ятка гине - то і по коліно в багні, і на морозі. Пам"ятайте, що коменти не модеруються і наступного разу давайте без коментаря "несостоявшаяся". Мій час ще не прийшов. Я лише на випуску.Ось зараз думаю, куди поїхати копати влітку. Ви крім того, що себе хвалити, вирощувати молодь готові?
09:54 02/02/09
Тетяна Крупа Харьков
Я не хотела Вас обидеть. Если чем-то зацепила - простите. Но Вы перенесли все свое недовольство на всю археологию. Перенесли, даже не подумав, что есть и другое :) От сюда моя реакция. Если Вас кто-то лично обидел: фамилии и названия экспедиций в студию...

Я не беру во внимание полный бедлам в экспедиции (таких я лично не видела - все начальники экспедиции, надеюсь, понимают, что любое ЧП - жуткая проблема. Впрочем, возможно, что у меня старорежимные взгляды). Но режим любой экспедиции определяет начальник. Экспедиция - это не курорт и не политико-майданные игры в демократию. Это - абсолютно тоталитарная структура :)))

Поэтому, не нравится - не едите :) А если поехали - выполняйте тот режим, на который согласились. Или же Вы едите в экспедицию, не наведя справки о порядках?

Тут есть люди, которые ездили со мной. Первое, о чем я их всех предупреждаю, что есть режим и круг обязанностей. До самодурства, конечно, не доходило, но за все время у меня были 2 кадра, которых я просто выгнала из экспедиции. Причина проста: я не люблю демократию в экспедиции :)))

Такие же требования у меня и к себе, когда я еду частным образом в экспедиции коллег.

Я себя не хвалила - просто поделилась личным опытом. Я тоже рационалист, но видеть, как пропадает материал, грабят памятники или же на них пиарятся - не в силах.

Растить молодежь? Идея, конечно, хорошая. Но я в Могилянке не преподаю. Я вообще к преподаванию не имею отношения уже: чисто научная работа. Приоритет: исследование археологической органики (текстиль и кожа).

Да и самой захотелось перемен. Думаю, что в Херсонес я уже не поеду. 20 лет - достаточно.

А памятник в Изюме (округе) - это разведки пока. Я бы с радостью это поселение копала, но я там только 3 года и еще надо осмотреться. А это - очень тяжелая работа. Степь, пешие прогулки на приличные растояния, отсутствие удобств и финансирования.

Чтобы проверить некоторые мои теории, мне надо покопать в Азии. И есть возможность. Вырваться бы с "чудесами" в нашей стране. Я имею ввиду, зарплату и соотношение цен на билеты.
12:51 02/02/09
Я розумію, що Ви мене образити не хотіли. Я розумію, що мій текст міг когось образити. Я схиляюсь пеерд Вашою відданістю науки. Я не маю на увазі безпосередньо викладання, я маю на увазі і те, як виховують тих, хто копає поруч з Вами в експедиції. Я за тоталітарний режим. Я проти хамської поведінки. Обіцяю відредагувати текст, де все буде написано зрозуміліше і з конкретними іменами.
17:55 02/02/09
Тетяна Крупа Харьков
Преданность? Вот уж об этом никогда не думала wink Просто очень всегда хотелось делать то, что нравится confused

Тогда удачи! Если я могу Вам чем-либо помочь - пишите в "личку".

Археологи - все ворчуны, но никогда не отказывают в поддержке smile

[email protected] - мое "мыло"
18:15 02/02/09
Так. Робити те, що подобається. Тут на конференцій до 100-річчя бібікова приїздила його учениця (вибачаюсь, вже встигла забути її прізвище - не в ньому суть), яку спрямували після закінчення університету до Якутії. І вона робила доповідь з Якутського неоліту - ви уявляєте, яка це колосальна праця? А Цвек - її однокурсниця - сиділа, хитала головою і по всьому було видно, що вона віддана своєму Трипіллю, але поїхати до Якутії - ні-ні-ні!
09:30 03/02/09

Комментарии

Sveta Rybalko Харьков
Ганно, над матеріалом потрібно працювати. Дуже неохайний текст.
Дійсно, так не повинно бути, якщо йдеться про організацію та фінансування справи. Але якщо Ви про покликання, тоді не розумію, про о Ви взагалі пишете. Якщо археологія є покликанням, так навчитесь і кошти знаходити, і щоб студентам подобалось, і люди в команді були - однодумці. І своє життя, гроші, час буде вкладати і не шкодувати жодної хвилини про це... Шукайте своїх=досвідчених.
Багаьто бачила керівників експедицій. Різні люди. Але серед них багато таких, в кого є чому вчитись.
23:01 30/01/09
Ну так я шукаю вихід і він є, в мене тематика не дуже екзотична, а спробуйте знайти спеціаліста з культур Закарпаття - це буде складно. Проблема ж ще й в тому, що деякі люди думають, що вони - вічні і не поспішають ділитись знаннями.
17:06 05/02/09
Та все менше і менше є таких, в яких є чому повчитись. А якщо є, то скільки людей хотять вчитись, а скільки - просто приїздити в експедицію побухати? (грубо, але так воно і буває)
09:45 02/02/09
Ті, кому справді цікаво, можуть: не виїздити в поле, бо вже мають достатню базу у фондах; бути спеціалістами з іншого періоду - і чому у них можна навчитись? Все набагато складніше, ніж здається).
12:49 05/02/09

Live

1 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

2 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

3 час. назад

Александр Литвинеску публикует статью Благодійні медогляди: реальна допомога жителям села

3 час. назад

lleonid публикует статью Чому нас не поважають?

3 час. назад

lleonid публикует статью Чому нас не поважають?

3 час. назад

Валентин Литвинович публикует статью Как Яценюк спас Украину от дефолта в 2014

3 час. назад

Геннадий Балашов публикует статью Гордитесь Майданом!

3 час. назад

ЕЮ публикует статью Второй марокканский спутник запущен на орбиту

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

4 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

6 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью "ДВЕРЬ ВО ТЬМЕ". ИЗ РОБЕРТА ФРОСТА (перевод с английского).

6 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

6 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

7 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

8 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Садюга

8 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Град Поля не Екатерины весь

9 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Перундень