О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  22 декабря 2008 15:55:09

Життя біля реактора

На перший погляд життя поруч з АЕС могло видатися чимось на зразок існування в закритій зоні: колючий дріт, сувора охорона з собаками, вишки, світло прожекторів уночі… А навколишніми лісами гасають перевертні, в озерах плавають коропощупаки… Тобто - повний «Сталкер». Та при безпосередньому контакті з містом і його жителями все виявилось зовсім інакшим.

Незважаючи на малооптимістичну назву Нетішин справляє позитивне враження
Незважаючи на малооптимістичну назву Нетішин справляє позитивне враження

Потрапити до Нетішина можна або маршруткою, або залізницею. Обравши останній вид сполучення, я їхав електропоїздом підвищеної комфортності «Київ-Луцьк». Несеться так швидко і стає так рідко, що іноді хочеться попросити машиніста трохи збавити хід, бо настирно лізе думка про те, що розлізуться рейки від такого шаленого темпу. До речі, якщо будете подорожувати цим поїздом, не беріть квитки у 6–й вагон, оскільки половину його простору займає… бар. Дверей, які відділяли б стійку від пасажирів немає, тому всі ті веселі обличчя його відвідувачів і їхній гомін, що посилювався з кожною склянкою, будуть супроводжувати вас всю дорогу. Добряче накачавшись, 4 геть п’яних жлоби вже майже били одне одному пики не поділивши місця за стойкою. Парадоксально, але коли міліція знімала їх з потягу в Шепетівці, з динаміків машиніст солодким голосом припрошував відвідати цей самий бар.
Через 4 з половиною години електричка загальмувала біля невеличкої станції Кривин. В тому, що тут стають всі без винятку поїзди та електрички – заслуга АЕС. Від Кривина до Нетішина 7 км. Дорога до міста від траси, оточена з обох боків соснами. Вони взагалі в місті частий фон, який іноді виходить на перший план і заступає будинки й інші споруди.

Деякі будинки, буквально, губляться у соснах
Деякі будинки, буквально, губляться у соснах


Від села до міста

АЕС – ключовий об’єкт Нетішина. Без неї він так і залишився б селом, затиснутим між лісом і болотами. Галина Савчук, співробітник місцевого краєзнавчого музею потрапила сюди у 1977 р., коли й почалося будівництво АЕС. Тому пам’ятає Нетішин без станції.
«Я сама з села Гоші рівненської області, а сюди вийшла заміж. Мій чоловік, Василь Петрович, будівельник-монтажник, один з першопроходців АЕС. Зі своєю бригадою вирізав крізь ліс дорогу з траси до тоді ще села».
За її словами, більша частина сучасного Нетішина в минулому болота. На місці нинішнього автовокзалу взагалі була яма-болото. Якщо корови потрапляли туди, то вже не поверталися. Щоправда, в другу світову війну болота стали місцевим жителям у пригоді. Вони переховувалися там від окупантів.
Схожі враження від юності Нетішина збереглися і у Віктора Бондарця. Зараз він - начальник архітектурного бюро у виконкомі, а у 1979 р., після інституту приїхав сюди на будівництво АЕС. «Поява станції кардинально змінила життя і вигляд цих місць. Раніше тут було звичайнісіньке болото. Невелике село з дерев’яних хат. Цегляних взагалі не пам’ятаю. Ну, максимум, дранкою обшита й заштукатурена». У 1980 році з’явився єдиний 5-ти поверховий гуртожиток. На його стіні фарбою написали: «Я-перший». Пізніше з’явилася меморіальна табличка з аналогічною фразою.

Будинок говорить сам за себе
Будинок говорить сам за себе

Власне місто виникло внаслідок злиття сіл Нетішин і Солов’є. У 1981 р. Нетішин став селищем міського типу, у 1984–му – містом районного підпорядкування. Нарешті в 1993 р. він отримав статус міста обласного підпорядкування.
Машиною Нетішин з околицями реально об’їхати за кілька годин. Центральна вулиця – проспект Незалежності, навколо містечка - обвідний канал, що з’єднується з річкою Горинь (притока Прип’яті). Релігійний поділ міста можна змалювати наступним чином: функціонуючий православний храм московського патріархату, майже добудований - київського, й зовсім недобудований костьол.
АЕС розташована за 2 км. від житлових будинків. Дорогою туди переїжджаємо міст через Горинь. Зліва бачу «пам’ятник атому» з написом «Хмельницька АЕС». Цікаво бачити справа й зліва дачні ділянки, які є немовби буферною зоною між станцією і містом. Далі – адміністративні будівлі станції і власне сама вона.

Дорога до ХАЕС
Дорога до ХАЕС

Колючий дріт, гігантські корпуси, величезна територія. АЕС справді вражає! 2 функціонуючі блоки й 2 в процесі будівництва. В той же час вулкан, що на невизначений час призупинив свою професійну діяльність, вона не нагадує. Рівень радіації навколо неї (а він тут вимірюється дуже регулярно) – 9 -12 мікроренген (мкР) на годину. Для порівняння, в Києві він в середньому – 20-24 мкР/год при нормі 10-15 мкР/год. Щоправда, до відомої дати і на Чорнобильській АЕС нічого не віщувало біди…

Чи стане атом символом енергетичної незалежності України покаже час
Чи стане атом символом енергетичної незалежності України покаже час

Над станцією височить кран з двома стрілами, агрегат призначений спеціально для будівництва атомних станцій, а саме для встановлення куполу на блок. Потрапити всередину, на жаль не вдалося. Об’єкт режимний, тож зробити це можливо у складі екскурсії, делегації чи прес-туру за попередньою домовленістю. Тож повертаюся до Нетішина.
Саме місто дуже молоде, якихось 24 роки. І це накладає відбиток практично на все в ньому. Молоде населення (середній вік – 33 роки), молодий дух. Юність міста відчувається і в назвах вулиць - проспект Незалежності, вулиця Шевченка, Варшавська, Набережна. Натомість відсутня магічна радянська вулиця Леніна та не менш живучий пам’ятник «вождеві».
Цікаво, що перший жовто-блакитний прапор на Хмельниччині було піднято саме тут ще до прийняття Незалежності.

Життя біля реактора

Це відбулося у 1990 р. після установчих зборів Руху. Деякі «товариші» намагалися прапор зняти. Щоб запобігти цьому, нетішинці оздобили стовп, на якому тримався прапор спеціальними ножами, щоб зірвати його було неможливо. Вони збереглися й донині.

Гостра "приправа" до прапора
Гостра "приправа" до прапора


Місто людей

Зростали будівлі станції – зростало й населення міста. Якщо на початку 80-х воно разом з приїжджими будівельниками складало близько 5 тис., то зараз – більше 35 тис. осіб.
Історію Нетішина багато в чому можна дізнатися з біографій мешканців. Так віхи життя Віктора Бондарця нерідко співпадали з розвитком станції і міста. Виріс він в Славуті, а це якихось 18 км. від Нетішина. «Колись Нетішин належав до славутського району - згадує Віктор Іванович, - але то, звичайно, було до появи станції». У 1979 р. він закінчив інститут за спеціальністю «Гідротехніка» і дізнавшись про зведення ХАЕС приїхав сюди у пошуках роботи. «Знаєш, початок такого масштабного будівництва – це перспективно. Сюди приїздили люди з усього союзу» - каже пан Віктор. Місто стоїть на намивних пісках, тож робота для молодого гідротехніка знайшлася.

Життя біля реактора

Запитую, чи не відчуває він дискомфорту від близькості АЕС? Все таки трагічний приклад Чорнобиля. «То ж це рідна будівля – відповідає Віктор Іванович. Ми всі бачили його будівництво. Я бачив її ще тоді, коли тут був дослідний котлован. Та й тут не такий тип реактора, як у Чорнобилі».
При союзі Нетішин забезпечувався краще ніж звичайні міста. Були столи замовлень. Категорія постачання була така як в Києві. «Не така як у Москві, звичайно, але краще ніж в Хмельницькому. Було в достатку будь-якого м’яса. Одяг і взуття – переважно імпортні» - згадує Віктор Іванович. ХАЕС зводилася за програмою Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) і в будівництві та постачанні брали участь Польща, Угорщина і тоді ще Чехословаччина.

Центр міста
Центр міста

В 90-х тісний зв’язок зі станцією відбився на його долі. Тоді «зелені» почали піднімати питання про недоцільність будівництва другого блоку, який був майже готовий. Біля ХАЕС були розбиті намети і з 9 по 15 липня 1990 р. проходило пікетування станції. Політики таки домоглися свого і з’явився сумнозвісний для Нетішина мораторій щодо будівництва в Україні атомних станцій та розширення вже існуючих.

ХАЕС довідка

Хмельницька АЕС – найпотужніше підприємство регіону. Щодня станція виробляє 48 млн. кВт електроенергії (8% від загального виробництва електроенергії в Україні). Кожна 12-та українська лампочка світиться завдяки роботі ХАЕС. Зараз в експлуатації 2 блоки. Національною програмою розвитку енергетики до 2010 та енергетичною стратегією України до 2030 передбачено добудувати і ввести в експлуатацію в 2015 та 2016 рр. 3-й і 4-й енергоблоки ХАЕС.
Коротка історія
1975 - Міненерго СРСР прийняло рішення про доцільність будівництва АЕС в Нетішинському пункті;
1977 - забито перший кілок на місці майбутньої будови та висадився перший будівельний десант з Бурштинської ГРЕС у кількості 60 чоловік;
1978 - засновано Управління будівництва ХАЕС, введено в роботу перший земснаряд для намивання піску під майбутнє місто;
1981 – закладка першого кубометру бетону фундаментної плити реактору;
1983 – розпочато будівництво 2-го енергоблоку;
1987 – 1-й енергоблок ХАЕС підключено до електромережі;
1990 – ВР України встановила мораторій на будівництво нових і збільшення потужності всіх впроваджених у дію АЕС; на той час готовність 2-го енергоблоку складала 85 %%;
1993 - постанова ВРУ про зняття мораторію;
2004 – пуск 2-го блоку ХАЕС;
2005 – поновлення будівництва 3-го і 4-го енергоблоків.

В 1991 р. групу в якій працював Віктор Бондарець скоротили на 2/3 в зв’язку з закриттям фінансування будівництва другого блоку. Він потрапив до їх числа. Часи мораторію були важкими для Нетішина, адже станція була і залишається основним джерелом його існування. Це і гроші, і робочі місця. Ситуація з постачанням та рівень життя кардинально змінилися на гірше. При чому відбулося це дуже різко. Але мораторій було відмінено, згодом запустили другий блок і місто знову ожило й почало поступово розростатися.
Якщо в цілому по країні спостерігається демографічна криза, то в Нетішині якщо не «бейбі-бум», то як мінімум, його половина. За суботу неділю мого перебування тут я зустрів 6 весіль. Не кажучи вже про десятки молодих сімей, що прогулювалися теплого осіннього дня центром. Віктор Іванович підтверджує моє спостереження: «У нас висока народжуваність. З кожним роком кількість населення збільшується. Крім новонароджених приросту сприяють приїжджі. Люди їдуть сюди у пошуках роботи». Серед причин такої популярності гаряче водопостачання, близькість залізниці.
Також це одне з не багатьох в Україні міст, де черговикам регулярно дають квартири. Звісно тим, що працюють на станції, а це більше 5 тис. чоловік. В 90-х будівництво затихло, але поступово відновилося. Темпи, звісно, вже не такі, але місто будується. Квартири тут не з дешевих: 1-кімнатна – від $40 тис.; 3-кімнатна – біля $80 тис. Принаймні, так було до кризи. Сотка нетішинської землі коштує $1 тис. Робітникам ХАЕС платять непогано і вчасно. До ставки додаються пільгові путівки на відпочинок, безкоштовні поїздки, наприклад, в Київ на футбол тощо. Працювати на станції престижно.
В місті є своя лікарня, пологовий будинок. Діють спортивні секції з різних видів спорту, функціонує дитячо-юнацька спортивна школа та басейн. Про розвиток спорту свідчать хоча б золоті медалі з фехтування, здобуті українською командою на Олімпіаді в Пекіні. В її складі були дві дівчини з Нетішина – Галина Пундик і Ольга Жовнір. На центральній вулиці міста висять здоровенні плакати-поздоровлення на їх честь. Не забутий і тренер дівчат – Валерій Штурбабін.
В місті є Клуб любителів риболовлі. Риба з місцевого водосховища не світиться й не розмовляє, цілком їстівна, тим більше під пиво. У чому автор переконався, буквально, не шкодуючи живота та підшлункової.
«Якщо порівнювати наприклад з Славутою – то місто відрізняється – говорить Віктор Іванович. Тут багато людей з вищою освітою. Боюся помилитися, але мені казали, що таких в місті близько 60 %. Це накладає відбиток на Нетішин, на його культуру й менталітет. Прості приклади: сміття на вулицях не побачиш, немає агресії, люди спокійні, усміхнені».
Значною мірою характеризують Нетішин та його мешканців захоплення самого Віктора Бондарця. Окрім основної роботи він встигає займатися пасікою, якій приділяє багато уваги. А ще підготував до друку альманах «Птахи України», який збирається видати найближчим часом і зібрав колекцію метеликів, близько 350 штук.

Віктор Бондарець демонструє метеликів зі своєї колекції
Віктор Бондарець демонструє метеликів зі своєї колекції

Віктор Іванович спеціально заходив в Києві до біологічного музею, і каже, що там немає багатьох екземплярів, які є в нього. Він хоче відзняти колекцію і в майбутньому підготувати ще й альманах «Метелики України». Коли пан Віктор, який крім основної роботи також очолює нетішинський комітет виборців, встигає займатися всім цим - для мене лишилося загадкою.
Мені випала нагода поспілкуватися з Денисом Цурканом, який сам родом зі Львова, але от уже 3 роки живе у Нетішині. Причина зміни місця проживання романтична – його дівчина родом звідси. «Майже всі дівчата Нетішина світяться зсередини, але не від радіації» - жартує Денис. Його думка цікава перш за все тому, що він у місті людина нова та йому є з чим порівнювати. Крім того, він представник нового покоління. Для Цуркана Нетішин - острівець радянського позитиву. Його було побудовано суворо за нормативом. Обов’язковий спорткомплекс, де люди мають оздоровлюватися. «Перше моє враження було таке, наче посеред провінції потрапляєш в міський район, котрий так само швидко обривається, як і почався». Щоправда, на переконання Дениса, не всякий зможе тут жити. Розваг небагато, уклад консервативний. «Я і моя дівчина будемо в найближчому майбутньому переїжджати до Львова».

Музей

Приємно вразив Нетішин своїм Краєзнавчим музеєм. Особливо якщо згадати розміри і кількість населення містечка. Оскільки у набагато більших поселеннях неньки часто немає й натяку на щось подібне. Музей знаходиться на центральній вулиці в гарному приміщенні. 18 просторих залів містять геологічні, археологічні, етнографічні та безліч інших експонатів. Спеціальний зал повністю присвячений ХАЕС – від проекту до сучасності. В приміщенні музею є також окремий зал, де проходять виставки художніх творів, фотовиставки тощо.
Музей працює як швейцарський годинник. Експозиція постійно оновлюється. Можна замовити екскурсію. Крім знахідок на і в нетішинській землі, має загально українські експонати. Зокрема тут зберігається рослина Осока богемська (Carex bohemica schreb), яку не зустрічали близько 100 років і вважали зниклою. А в 1997 р. вона була знайдена на околицях Нетішина експедицією під керівництвом доктора біологічних наук Т.Л. Андрієнко.

Життя біля реактора

Музей у спiвпрацi з Інститутом археології НАН України проводить систематичні археологiчнi розкопки околиць регіону. Особливо ефективними стали розкопки курганів схiднотшинецької культури бронзової доби та зольникiв епохи раннього залiза на схiдних околицях мiста, знахідки з яких стали прикрасою експозиції залу ранньої iсторiї.
Музей часто відвідується. В перші роки його існування лише до обіду проводилося 10-11 екскурсій, розповідає його співробітниця Галина Савчук. І зараз всі групи, які відвідують ХАЕС, прибувають й до музею.

Галина Савчук розповідає історію корала-гіганта
Галина Савчук розповідає історію корала-гіганта

Працівники музею нерідко ставали співвідкривачами тих чи інших експонатів. В музеї експонується найбільший з відомих коралів у світі. Галина Вікторівна брала участь в геологічній експедиції 1996 р., коли його було знайдено. «Цей корал дістали з старого русла Дністра біля Кам’янця. Він дуже важкий і ми несли його на носилках з двома кандидатами геологічних наук - Ярощуком й Грищенком» - з посмішкою згадує Галина.

Життя біля реактора!
Життя біля реактора!

 

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 11630
Фото: Горбачевський Олексій
delete
Горбачевський Олексій, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 31, Всего рецензий: 5
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

19:55 22/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
"...Гоші рівненської області,.." - Ровенская область с большой бкуовки...
Кстати, Нетишин весьма похож по описанию на Кузнецовск, где расположена Ровенская АЭС... Видимо просто города развивали именно с целью показать, что атом, при умном использовании - весьма выгоден и безвреден людям...
23:24 22/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Марія Солтис Кузнецовск
Сама зараз проживаю "біля реактора", лише Рівенської АЕС.
Місту Кузнецовську в цьому році було 35, але судячи з Вашої інформації, воно менше по розмірах за Нетішин.
00:38 23/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Интересный материал, качественно оформленный...
12:43 23/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Замовний матеріал із суцільним брехливим позитивом
взятая с потолка рецензия "із суцільним неаргументованим негативом"
13:12 23/12/08
То ви хочете аргументації чи прикидаєтеся ображеним? LOL
13:18 23/12/08
вижу аргументов нет, одна демагогия
чего и следовало от обиженного на весь мир онаниста wink
14:12 23/12/08
Що не дозволяється робити на сайті?
На ХайВей не можна публікувати матеріали чи коментарі, які розпалюють міжнаціональну ворожнечу, пропагують расову дискримінацію, закликають до повалення існуючого державного устрою, містять грубі слова чи зневажливі висловлювання на адресу інших осіб, а також порушують норми українського законодавства в інформаційній сфері або загальноприйняті у суспільстві норми моралі та культурного спілкування. У випадку порушення цього правила редакція Інтернет-видання “ХайВей” лишає за собою право виносити попередження журналістові, блокувати на певний час або видаляти повністю його профіль.

Ваше хамство не робить вас ні грамотнішим, ні розумнішим.
Але ще раз кажу: у статті багато різноманітних помилок.
14:16 23/12/08
уже лучше, без "заказняків" и "брехливого позитиву", просто "багато помилок". прогрессируем на глазах.
обязательно попроси защиты у редакции, а также обратись в европейский суд и, конечно, в Общество защиты прав онанистов
17:04 23/12/08
и кури больше, не знаю как насчет грамотности - но ума это наверняка добавляет fuuu
17:06 23/12/08
07:12 24/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
зашел к вам на страничку. перечень мест в которых вы побывали и о которых написали впечатляет. оттого рецензия вдвойне приятна))
22:15 24/12/08

Комментарии

Рекомендует этот материал
Почему? Интересно!
19:56 22/12/08
Віктор Марініч Энергодар
Цікаво! Дякую.
22:22 22/12/08
Марія Солтис Кузнецовск
Рекомендує цей матеріал
Чому? З Днем енергетика
23:24 22/12/08
Маклюк Юлія Ирпень
а я там не одне літо на канукулах провела. природа там просто надзвичайна!
а у Бондарця в колекції - червонокнижні метелики evil
10:22 23/12/08
ви з ним часом не знайомі???
12:55 23/12/08
Маклюк Юлія Ирпень
та нє...
але ж навіть на цій фотці видно Махаонів. evil
а вас як автора статті не дратує реклама від Гугл на початку матеріала?
13:15 23/12/08
дратує звісно... але ж у "превью" все було як треба
13:17 23/12/08
Маклюк Юлія Ирпень
ага. отак і виходить - поки Ви рекламуєте Нетішин, хтось на ньому рекламує готелі... LOL
13:39 23/12/08
одним словом - КАПІТАЛІЗМ)))(((
14:07 23/12/08
Маклюк Юлія Ирпень
по-моєму, це нахабство з боку редакції. dknown
13:39 23/12/08
У матеріалі дуже багато різноманітних помилок. Загалом, це й не дивно, бо важко туристові, який має приблизне уявлення про те, куди він приїхав, вникнути у деталі. Тим паче, коли він має завдання "видати на гора" побільше позитиву. Явно замовний матеріал.
12:37 23/12/08
доморощенный эксперт по заказнякам? передавай привет своим зеленым хозяевам
если речь идет о множестве "різноманітних помилок" приводите конкретные примеры, а не убогие абстрактные фразы в стиле нардепов
12:59 23/12/08
Ну, нащо ж так відразу показувати свої зуби? Скільки помилок показати? cool
13:03 23/12/08
все показывай
13:06 23/12/08
Забагато честі, щоб я задарма правив текст. Але у дещо, мабуть, доведеться ткнути носом. cool
13:20 23/12/08
Олександр Дяченко???
Знав я Івана Дяченка.
А в якій галузі Хенсон музикує?
01:51 10/11/09
может хоть теперь дальше половины дочитаешь рЫдактор
13:14 23/12/08
Я прочитав усе. Саме тому й виставив такі оцінки. cool
13:20 23/12/08
Сергій Пархоменко - "ПАРХОМ", 1964 року народження. Начебто убили його в середині 90-х.
01:52 10/11/09
"Цей корал дістали з старого русла Дністра біля Кам’янця. Він дуже важкий і ми несли його на носилках з двома кандидатами геологічних наук - Ярощуком й Грищенком" - з посмішкою згадує Галина. - Тут є помилка.
Крім знахідок на і в нетішинській землі, має загально українські експонати - тут є помилка.
"Майже всі дівчата Нетішина світяться зсередини, але не від радіації" - жартує Денис. - тут є помилка.
Досить?
14:33 23/12/08
може, не тими людьми говорили :)
04:10 15/11/09
Гляньте, авторе вище: там видно ваш розум.
17:29 23/12/08
масштабна і змістовна робота! read
14:41 23/12/08
Щиро вдячний)
16:55 23/12/08
Lakosta
Цікава стаття...Багато чого новенького дізналася про своє рідне місто.
22:26 13/05/09
Цікаво, в чи пам"ятають у Нетішині "ПАРХОМА" - Сергія Пархоменка ????
01:06 24/12/08
молодше покоління відхрещується... можна попитати у старшого) який рік народження?
і до речі, чи знають в Черкасах Олександра "Хенсона" Д'яченка - археолога, музиканта і просто потужну особистість?
22:10 24/12/08
Розмовляв з двома людьми, які живуть в Нетішині принаймні останні 20 років, не пам'ятають Пархома.
А Сашко грає панк, з його класичного репертаура пісня "Дай коля водки дай мне коля водки дай"))
А взагалі - зараз він весь у археології
16:56 13/11/09
Схоже на те)
12:52 16/11/09

Live

3 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Pthsiкратия

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Pthsiкратия

2 час. назад

Влочега рекомендует материал НАМ НЕ ВДАЛОСЯ, ПУТЛЕР ВЕРЕЩИТЬ, ТОМУ ПРАВОСЛАВ'Я ТРІЩИТЬ!

2 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Pthsiкратия

2 час. назад

Юрий Ермоленко публикует статью Народ привык к чему угодно!

2 час. назад

Наталія Безсонова рекомендует материал Шекспір сонет 116

2 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал В.Шекспір. Сонет 116

3 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал Шекспір сонет 116

3 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Керчь. Убийцей почти сотни людей есть Кремль

3 час. назад

Баргузин комментирует материал В.Шекспір. Сонет 116

4 час. назад

Баргузин комментирует материал Шекспір сонет 116

4 час. назад

antov публикует статью НАМ НЕ ВДАЛОСЯ, ПУТЛЕР ВЕРЕЩИТЬ, ТОМУ ПРАВОСЛАВ'Я ТРІЩИТЬ!

5 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

7 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

8 час. назад

Влочега публикует статью Путіна в Кремлі накрило

8 час. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

8 час. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

8 час. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

8 час. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

9 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

15 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

15 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

15 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал В.Шекспір. Сонет 116