О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

История  16 декабря 2008 19:33:28

Автор: Юрій Гай

Загадкові кургани київського полісся

Інколи в районних газетах місцеві ентузіасти „видадуть на гора” таку цікавинку, яку не завжди знайдеш і в фахових виданнях, не кажучи вже про розважальний загал. Ризикну предаствити на суд громади скорочений допис „Бородянщина – курганний край” Валентина Мойсеєнка з районки „Вперед” (№ 94 за 2008 р.), що стосується маловідомої, але прикметної риси Бородянщини (район на південному заході Київщини) – залишків доскіфських курганів.

Грецький історик Геродот писав, що лише плюндрування персами царських курганів скіфів примусило останніх дати відсіч перському війську. Як відомо, перси не змогли знайти цих курганів і в результаті програли війну.

З усіх сторін світу під’їзди до Бородянки тисячоліттями охороняють зморені часом і людською зневагою кургани. Особливо багато їх на північний захід від селища обабіч автотраси Київ-Ковель: в околицях Бородянки курганів, що охороняються законом, понад два десятки, а насправді їх не менше тридцяти.

Більшість курганів значно розорана й ледь височіє над поверхнею землі. Жоден з них у радянський час не досліджувався, тому в рішенні Київської обласної ради від 19 червня 2003 року №099-08-XXIV "Про заходи щодо охорони археологічних пам’яток, що знаходяться на території Київської області" усі вони віднесені до розлогого в часі періоду: III тис. до нашої ери - І тис. нашої ери. Вперше за багато десятиліть райдержадміністрація звернула на них увагу лише минулого року. На трьох найвищих курганах на сході, півночі та північному заході від селища були встановлені охоронні гранітні знаки з поетичними рядками Тамари Мойсеєнко. Ось як проникливо звучить напис на стелі поблизу будинку-інтернату:

Загадкові кургани київського полісся
Свою ти велич втратив вже давно.
Могутнє тіло зоране віками.
Та, як вікно в глибінь тисячоліть,
Ти залишаєшся, кургане, з нами...

Цікаво, що для степової України кургани – природне явище, а для Центрального і Західного Полісся – виняток. Адже ще якихось 200 років тому дрімучі ліси оточували Бородянку зі сходу, півночі і заходу. Згідно з літописними даними, у XIII столітті татаро-монголи дійшли лише до Луб’янки. Далі їх не пропустили лісові хащі й болота. Отже, виникає закономірне запитання: звідкіля на нашій землі появилося стільки курганів, які могли насипати лише степовики? Єдина реальна відповідь відводить нас у далекий 3100 рік до нашої ери. Саме в цей час у Гренландії трапилося грандіозне виверження вулкану, в результаті якого величезні маси пилу на роки затягнули всю атмосферу і обмежили доступ сонячного тепла до земної поверхні. Сьогодні ми назвали б це явище ефектом „ядерної зими”. Вказане виверження співпало у часі з настанням чергового періоду так званого „суббореального похолодання”.

За даними палеокліматологів, до 2300 року до нашої ери зона лісостепу змістилася приблизно на 300 кілометрів і досягла Півночі сучасної Київщини, а все Північне Причорномор’я перетворилося у напівпустелю. Саме цей кліматичний колапс стер із лиця землі залишки численних трипільських поселень, а самих трипільців примусив розійтися світом у пошуках кращої долі. Лише в цей час на нашій землі домінувала лісостепова рослинність і могли бути насипані кургани.

Зараз важко сказати, чим сподобалися околиці сучасної Бородянки нашим далеким пращурам. Адже в околицях того ж Макарова, Фастова чи Ірпеня кургани – поодиноке явище. За даними археології, в цей час в Степу і Лісостепу сучасної України домінували кінні загони перших арійців – представників ямної археологічної культури. Можна припустити, що саме для них наша земля стала священною. Адже саме в ній вони ховали своїх вождів і насипали величезні, понад десять метрів висотою кургани. Їхню могутність підкреслювало й те, що, як правило, кургани насипалися на найвищих природних пагорбах. Навіть сьогодні вершина найбільшого у районі, хоча й десятиліттями розорюваного кургану Гореваха між Бородянкою та Качалами знаходиться на висоті близько 160 метрів над рівнем моря. До речі, в Єгипті в цей час лише приступили до спорудження перших пірамід.

Загадкові кургани київського полісся
Традиція ховати в нашій землі правителів зберігалася і в наступні тисячоліття, але придатними для цього були лише не вкриті лісом верхівки найвищих пагорбів. Так це чи ні, можуть прояснити лише археологічні розкопки хоча б частини курганів, що найкраще збереглися. Найдоцільніше це зробити силами студентів-істориків та археологів в літню практику на чолі з досвідченим фахівцем з Переяслав-Хмельницького, Києва чи Харкова.

Питаєте, навіщо взагалі досліджувати ці кургани? Тоді доводити вам очевидну істину, що лише той народ, який добре знає своє минуле, може претендувати на достойне майбутнє, немає сенсу. Зате є зустрічне питання: „А для чого під Ржищевом почали споруджувати справжнє середньовічне місто часів Київської Русі з палацами, церквами і оточуючими їх мурами? Їм що – гроші нема куди діти?” Відповідь проста: є бажання заробити на туристах, і не лише вітчизняних. Затяжні збройні кофлікти й активність мусульманських фанатиків відлякують європейських туристів від подорожей до більшості азійських та африканських країв. Отже, якщо їм запропонувати щось цікаве в центрі Європи, то вони полинуть сюди.

Оскільки Бородянка лежить на найкоротшому автошляху з Північно-Західної Європи до Києва, то гріх не спробувати перехопити потенційних туристів ще на під’їзді до столиці. Принадою для них і можуть стати відновлені бородянські кургани. Навіть у сплюндрованому вигляді вони викликають здивування й захоплення величчю наших пращурів. Крім того, туризм є надійним засобом поновлення традиційних народних ремесел: гончарства, ткацтва, литва, лозоплетіння, лялькарства, вишивки, тощо.

Але до того, як городити цей туристичний город, слід навести елементарний лад у прадавній спадщині, і тут нас очікують прикрощі. Незважаючи на те, що та ж Гореваха охороняється законом і виведена з категорії сільгоспугідь, місцеві аграрії продовжуюь з маніакальною впертістю їїх розорювати. Більшість інших курганів останні роки спокійнісінько заростають бур’яном, потрапляють під розпаювання, що означає їх скору загибель. Те ж стосується і тих курганів, які є в натурі, але відсутні у згаданому вище рішенні облради.

Моя примітка. Отож, маємо значну потенцію, але щоб вона перетворилась на туристичні реалії, потрібна насамперед воля високопосадовців і націлені на рекреацію кошти товстосумів (вже пора нашим оліго-архам віддавати борги країні, яка зробила їх скоробагатьками). Лише тоді навколишні бородянські кургани постануть „вікнами углиб тисячоліть” для гостей району та наших нащадків.

„Чорним археологам” прохання заспокоїти пульс і не рушити спокій мертвих: звичайно, в цих курганах немає заклять Тамерлана чи єгипетських фараонів, але злата не надбаєте – це вам не скіфсько-сарматські поховання, а пам’ятки більш ранньої епохи. Та й ваші „колеги” неодноразово „пробували зуби” на розкопах, але безрезультатно...

Бородянщина, яка стала для мене другою батьківщиною, знаменита не лише курганами, але й залишками найдавніших фортифікаційних укріплень пращурів – так званих Змієвих валів, які в часи своєї будови перевищували за грандіозністю Велику Китайську стіну. Крім того, тут можна натрапити на руїни палаців, бароковому втіленню яких можуть позаздрити кращі аналоги Кракова й Праги. Якось я ще напишу про це...

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 7138
delete
Юрій Гай
Юрій Гай, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +6
Всего комментариев: 6, Всего рецензий: 12
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

21:25 16/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа Харьков
Так археология же и ее охрана! Отличная работа.

Особенно это:„Чорним археологам” прохання заспокоїти пульс і не рушити спокій мертвих: звичайно, в цих курганах немає заклять Тамерлана чи єгипетських фараонів, але злата не надбаєте – це вам не скіфсько-сарматські поховання, а пам’ятки більш ранньої епохи. Та й ваші „колеги” неодноразово „пробували зуби” на розкопах, але безрезультатно...

Этих уродов - отстреливать :)))
20:29 16/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Олекса Косар Чернигов
Т. Крупа: "Этих уродов - отстреливать :)))"

Ну й замшки.... smile
22:55 16/12/08
Тетяна Крупа Харьков
confused

Сказывается 20 лет археологической полевой жизни. А вообще с археологией я связана со своих 5 лет. Т.е. 34!

и добавлю:

... или они отстреляют нас cool
23:07 16/12/08
Олекса Косар Чернигов
Ну й замашки smile
22:55 16/12/08
Тетяна Крупа Харьков
Сказывается 20 лет археологической полевой жизни. А вообще с археологией я связана со своих 5 лет. Т.е. 34! confused
23:07 16/12/08
21:45 16/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Курганы - послание из прошлого в будущее, сможем ли мы его прочесть? Сбережем ли для потомков?
А туристический бизнес? Даже не знаю... главное не навредить историческим памятникам.
22:46 16/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
22:50 16/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Олекса Косар Чернигов
Цікава стаття.
Нехай зроблять аерофотознімки курганів, і побачите, що їхнє розташування нагадує розташування зірок...
23:19 16/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Скіф Донецк
07:54 17/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
С этим бутафорским Древним Киевом под Обуховом мне уже пришлось столкнуться... Разводилы... Готовятся к Евро-2012. Говорят, большой политик прикрывает.
У нас сейчас, что не политик, то знаток истории. evil
09:42 17/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Марія Солтис Кузнецовск
Цікаво.
Треба зберегти кургани і для нащадків, попередньо вивчивши і дослідивши.
09:45 17/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
lavra Киев
Дуже цікаво і актуально.
12:20 17/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Добра інформация
18:26 17/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Лише тоді навколишні бородянські кургани постануть „вікнами углиб тисячоліть” для гостей району та наших нащадків.

Будем надеяться на лучшее.
17:57 22/12/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Тетяна Крупа Харьков
Рекомендует этот материал
21:25 16/12/08
Олекса Косар Чернигов
Рекомендує цей матеріал
Чому? цікава стаття
22:51 16/12/08
Скіф Донецк
Рекомендует этот материал
Почему? рекомендую
23:19 16/12/08
Рекомендует этот материал
Почему? Познавательно
17:10 19/12/08
Рекомендует этот материал
17:56 22/12/08
Гость
тут можна натрапити на руїни палаців, бароковому втіленню яких можуть позаздрити кращі аналоги Кракова й Праги. Якось я ще напишу про це...

Очень интересно услышать продолжение!
17:58 12/09/09

Live

1 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Садюга

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Град Поля не Екатерины весь

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Перундень

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Страх перед місяцем... - там були подарунки від богів

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Страх перед місяцем... - там були подарунки від богів

2 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Первый снег рукой скупой нам брошен

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Первый снег рукой скупой нам брошен

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Две вершины

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Она была весны красивей

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Ах, сколько дураков на свете этом

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Правильність висновків...

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал Англійська народна пісенька про Павучка Ітсі-Бітсі. ПЕРЕКЛАД З ВАРІАЦІЯМИ НА ТЕМУ

2 час. назад

Ишак Мельник рекомендует материал ЛИСТИК

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ЛИСТИК

11 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Англійська народна пісенька про Павучка Ітсі-Бітсі. ПЕРЕКЛАД З ВАРІАЦІЯМИ НА ТЕМУ

12 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

12 час. назад

Белка Белкина комментирует материал ЛИСТИК

13 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК

13 час. назад

Евгений Вермут комментирует материал ЛИСТИК