О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Общество  19 ноября 2008 02:13:47

„Англійська хвороба” на українських стадіонах

„Англійська хвороба” на українських стадіонах
Інцидент, що трапився 8-го жовтня в день матчу між командами „Карпати” (Львів) і „Арсенал” (Київ) вкотре привернув увагу до українського футболу. Щоправда, приводом для цього став не результат гри, а скандал навколо затримання у Львові фанатів київського футбольного клубу „Арсенал”. Без будь-яких на те підстав, львівські правоохоронці поспішили озвучити усі можливі версії, включаючи найбільш фантастичні – автобус з уболівальниками було профінансовано зацікавленими особами з метою влаштування кровопролитних провокацій у місті з ціллю „підірвати імідж Львова в контексті підготовки до Євро-2012”.

Затриманим також приписувалося членство в екстремістських організаціях ультраправого спрямування, а деякі „серйозні” аналітики тут же „упізнали” брудне замовлення з боку однієї із сусідніх держав з метою дестабілізації ситуації в Україні. Враховуючи те, що обшук автобусу проводився з порушенням процедури, встановленої Кодексом України про Адміністративні правопорушення, співробітники міліції без зайвого клопоту зуміли „віднайти” цілий арсенал спецзасобів. Міліціонери, що провели „спецоперацію” із затримання молодиків, певно, почували себе на вершині успіху, адже, за їх словами, вони зуміли попередити чи не найбільшу провокацію за часи української незалежності... Юнаки провели цілий день у міліцейському відділку у Львові, а тепер побоюються подальшого розвитку подій, адже справою зацікавилася Служба безпеки України, при тому що фани не вчиняли жодних порушень. Останні обурені тим, що правоохоронці немотивовано звинувачують їх у перешкоджанні проведенню в Україні чемпіонату „Євро-2012”. Водночас міліціонери ж звітують про один з перших результативних прецендентів у боротьбі з новим для України видом злочинності і вказують на правомірність затримання, оскільки лише в такий спосіб, вважає міліція, можливо було попередити насилля. На чиєму боці правда?

Кривавий дайджест

Внаслідок вищевказаних подій з новою силою залунали заклики про необхідність обговорення накопичених проблем із залученням учасників негласного протистояння – фанатів та правоохоронців. В принципі, до недавнього часу – рік, два тому – здавалося, що й проблеми як такої не існувало. Що саме виступає проблемою – уболівальники? Чи можливо шалена гра, яка спонукає людей до непередбачуваних вчинків? Однак, усесвітній досвід показує, що окремі недобросовісні люди під виглядом футбольного уболівання намагаються провокувати масові безлади, акти вандалізму та порушення громадського порядку. Для таких людей футбол виступає лише приводом для виплескування зарядів агресії. Цих фанатів кличуть „футбольними хуліганами”. Нерідко, дане явище, що в значній мірі компрометує професійний спорт, називають „англійською хворобою”. Вважається, що саме на стадіонах туманного Альбіону були зафіксовані перші випадки, коли фанатські сектори перетворювались у місця грубого порушення громадського порядку. Нажаль, для великої кількості вітчизняної молоді слідування таким ганебним тенденціям видається ознакою приналежності до Європи.

Аналіз ситуації за останній рік вказує на те, що кількість випадків агресивної поведінки під час спортивних заходів невпинно зростає. Начальник Департаменту громадської безпеки МВС України Віктор Ольховський заявив, що міліція звернулася у Верховну Раду ще навесні з пропозицією внесення змін до законів, необхідних для посилення відповідальності для осіб, що здійснюють правопорушення під час футбольних матчів. Слід навести факти за останній рік, які змушують українських правоохоронців насторожуватись відносно фанатів.

27 жовтня, Одеса. Відбувся матч між ФК „Чорноморець” (Одеса) та ФК „Дніпро” (Дніпропетровськ), котрий відзначився масовими безладами прямо на стадіонах. Гості з Дніпропетровська, прибувши у великій кількості (близько 300 чоловік) влаштували бійку на секторі господарів. Міліція виявилась неготовою до такого „сюжетного повороту” й тому вирішила в момент сутички стояти осторонь.

6 вересня, Львів. Відбувся прем’єрний матч кваліфікаційного турніру Чемпіонату світу 2010 між збірними Білорусії та України. Міліція не змогла зарадити бійці між уболівальниками, яка сталась поза межами стадіону, ще до початку матчу. В сутичці прийняли участь близько 150 осіб з обох сторін.

20 квітня, Охтирка. Матч між командами „Нафтовик” (Охтирка) і „Динамо” (Київ) два рази переривався через заворушення на трибунах. Під час матчу на стадіоні були присутні близько 5 тисяч уболівальників, з яких 700 – уболівальники столичного „Динамо”. Як зазначають представники МВС, за 5 хвилин до закінчення матчу частина фанатів Динамо почала зривати пластикові сидіння з трибун і кидати на футбольне поле, а також у співробітників міліції. Окремі стільци полетіли навіть в гравців обох футбольних команд. У той же час уболівальники „Динамо” влаштували бійку з фанатами „Нафтовика”. Під натиском неконтрольованого натовпу „динамівців” охоронці правопорядку були вимушені відступити. Лише застосування сили з боку бійців спецбатальйону судової охорони „Грифон” зуміло припинити конфлікт на стадіоні. Поза межами футбольного поля заворушення, спровоковані гостями зі столиці, продовжувались до самої ночі.

Подібні „викиди адреналіну” супроводжують майже кожен матч в Україні. Намагаючись довести прихильність команді у такий спосіб, вболівальники лише викликають зневагу з боку спортсменів. Репутація команд, створювана на протязі десятиліть, руйнується новим поколінням псевдо-вболівальників. Все менше людей приходять на футбольні матчі, побоюючись можливих провокацій. Це призводить до загального спаду інтересу до професійного спорту, поглиблення моральної деградації. В той же час безліч експертів відмічають, що в середовищі українського фанатського руху все більше укорінюються расистські та ксенофобські настрої – розповсюдженими є, зокрема, прояви нетерпимості стосовно іноземних легіонерів. Органи правопорядку не можуть запропонувати нічого більш ефективного ніж сильніше стиснути лещата „піклування”.

Порушники, що вимагають особливого ставлення

Коріння даної проблеми лежить в багатьох вимірах, але перш за все причина криється в рівні культури суспільства та його моральності. Тому покладати вирішення проблеми лише на плечі правоохоронців – марно. Окрім того, розширення повноважень силових структур є неприпустимим за умови побудови правової й демократичної держави. З огляду на це уряди європейських країн розробили цілий комплекс заходів, спрямованих на попередження агресивної поведінки фанатів, не зачіпаючи при цьому права основної маси уболівальників. Наявний досвід має стати у нагоді Україні.

В зарубіжних країнах, що відзначилися позитивними результатами у даній сфері, перевага надається методам переконання, при чому не шляхом застосування кийків та інших виробів гумової промисловості, що є більш характерним для вітчизняних реалій. Утілення цього – запровадження програм виховання суспільства в дусі поваги до законності, а також не сприйняття усіх форм расової та етнічної ворожнечі.

Однак, запорукою ефективності державних програм толерантності виступає взаємодія ряду компетентних органів. У Великобританії ще в кінці 80-их рр. з’явилися перші поліцейські підрозділи, що спеціалізуються на профілактиці футбольного хуліганства. У Німеччині з 1992 року в структурі Федерального відомства кримінальної поліції був створений "Інформаційний центр спортивних операцій", в завдання якого входить збір досьє на схильних до насильства фанатів. На сьогоднішній день у ньому зберігається близько 4 тисяч досьє як на окремих хуліганів, так і на їх угрупування. Збір даних здійснюється шляхом агентурної роботи: поліцейські інформатори під виглядом хуліганів проникають у фанатськие угрупування і з’ясовують їх плани. В дні найбільш масштабних матчів поліція навіть прослуховує мобільні телефони хуліганів. Подібна практика застосовується у Великобританії та інших країнах Євросоюзу.

Берлінський професор криміналістики Фелікс Херцог вважає, що добитися стовідсоткової безпеки під час масових спортивних або політичних заходів можна лише при затриманні на добу всіх людей з "підозрілою зовнішністю", що в умовах правової держави практично неприпустимо. "Необхідно налаштовуватися на затяжну, важку і коштовну війну", - констатує німецький поліцейський експерт Рудольф Егг.

Гол у порожні ворота

Схоже в Україні нарешті усвідомили, що протиправні діяння на грунті футбольного фанатизму мають особливий характер і вимагають особливого підходу. Начальник Департаменту громадської безпеки МВС України Віктор Ольховський неодноразово виступав з пропозицією закріплення на законодавчому рівні нової санкції – у вигляді заборони для хуліганів на відвідини стадіонів на певний період часу. Передбачається, що дану санкцію буде закріплено шляхом внесення змін до Кодексу України про Адміністративні правопорушення. Така практика застосовується в ряді європейських країн, зокрема в Польщі. За неодноразове порушення приписів судом може встановлюватися заборона на відвідування матчів на строк до трьох років. Окрім того, колишні правопорушники не зможуть займати посади в державних структурах та органах самоврядування, не зможуть стати вчителями, суддями, поліцейськими, журналістами, є певні обмеження й на інші професії.

Очікується, що найближчим часом буде розроблений закон, спрямований на протидію „навколофутбольному” насиллю. Зарєстрований 5.11.08 р. проект закону №3332 „Про заходи безпеки під час проведення змагань серед професійних футбольних клубів”, на ділі виявився лише „інтелектуальною провокацією”. Його розробник – народний депутат Олесь Доній – заявив, що мав на меті лише актуалізувати новітню проблематику в українському суспільстві. Вищевказаний проект закону був миттєво розкритикований юристами, адже містив такі абсурдні положення як „притягнення до кримінальної відповідальності за створення неофіційних фан-клубів” і „санкція у вигляді заборони відвідувати стадіони на строк від 1 до 30 років”. Зважаючи на це, можна припустити, що метою була саме провокація. Але який її мотив?

Як заявив О. Доній пізніше, „ніхто не планував і не планує подавати на голосування до сесійної зали Верховної Ради законопроект”, принаймні, у тій редакції, яка була зарєстрована у секретаріаті Верховної Ради. Депутат разом із тим підкреслив, що необхідно боротися з насиллям на стадіонах – як з боку псевдо-уболівальників, так і з боку міліціонерів. „Варто було би провести серію заходів типу круглих столів та широкоформатних зустрічей з залученням як мінімум трьох зацікавлених сторін: професійних клубів, органів правопорядку та фанатського руху. Але не слід забувати і про найбільш масову частину вболівальників (неорганізованих у "офіційний" фанатський рух) – їхні інтереси мають бути обов’язково застережені. Від себе можу додати, що остаточну редакцію законопроекту я подам лише після таких спільних консультацій”, – зазначив депутат. Чи підштовхне „провокація” соціум до необхідних висновків – на разі невідомо.

Ймовірно, що підготовка до „Євро-2012” змусить розробити ще не один проект закону, покликаний забезпечити належне проведення чемпіонату. Однак, найбільш віддані фанати побоюються, що підготовка до цієї грандіозної події може завдати удару по всіх уболівальниках, адже в ім’я легітимних цілей, таких як захист правопорядку, працівники органів внутрішніх справ отримають більш широкі повноваження у сфері спостереження та контролю за футбольними уболівальниками. І не лише на момент їхнього перебування на стадіоні. Також у фанів є підстави вважати, що вони можуть стати жертвами провокацій з боку держави, адже представники влади бажають звинуватити непідконтрольних їм фанатів у перешкоджанні підготовці до „Євро-2012”. Так не доведеться виправдовуватись за жахливий стан доріг, готелів, інших об’єктів інфраструктури...

Тому підготовка до чемпіонату „Євро-2012”, як не парадоксально це звучить, вимагає пожвавлення процесу розвитку громадянського суспільства. Лише структури цього цивілізованого механізму допоможуть уникнути можливих негативних наслідків.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 6271
Отредактировано: 21-11-2008 [10:25]
delete
Дудін Віталій
Дудін Віталій, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 2, Всего рецензий: 5
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

13:00 19/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Хороший материал... Интересный, вдумчивый...
3 года провела в фан-клубе "Арсенала"... Так что сейчас даже слегка боюсь за ребят - нынешних болельщиков практически не знаю - но мало ли...
13:01 19/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
13:52 19/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Професійний матеріал на актуальну тему, на жаль Харків теж вже зазнавав неприємностей від футбольних "екстремістів"
15:17 19/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Четко, профессионально, взвешено. Спасибо.
16:01 20/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Нужный материал....его бы на фанские форумы закинуть

Комментарии

Да ,обратная сторона медали под названием ФУТБОЛ...Эта тема коснулась многих стадионов...
http://h.ua/story/152414/
В этом фотоматериале....другая сторона,без болячки,прозванной „англійською хворобою”.(правда без такого профессионального описания ,как здесь)
16:08 20/11/08
Гость
Сообщение скрыто.
13:36 04/12/08

Live

4 мин. назад

Наталія Безсонова комментирует материал В.Шекспір. Сонет 116

10 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Pthsiкратия

23 мин. назад

Белка Белкина комментирует материал Pthsiкратия

1 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Pthsiкратия

2 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Pthsiкратия

3 час. назад

Влочега рекомендует материал НАМ НЕ ВДАЛОСЯ, ПУТЛЕР ВЕРЕЩИТЬ, ТОМУ ПРАВОСЛАВ'Я ТРІЩИТЬ!

3 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Pthsiкратия

3 час. назад

Юрий Ермоленко публикует статью Народ привык к чему угодно!

3 час. назад

Наталія Безсонова рекомендует материал Шекспір сонет 116

4 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал В.Шекспір. Сонет 116

4 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал Шекспір сонет 116

4 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Керчь. Убийцей почти сотни людей есть Кремль

4 час. назад

Баргузин комментирует материал В.Шекспір. Сонет 116

5 час. назад

Баргузин комментирует материал Шекспір сонет 116

5 час. назад

antov публикует статью НАМ НЕ ВДАЛОСЯ, ПУТЛЕР ВЕРЕЩИТЬ, ТОМУ ПРАВОСЛАВ'Я ТРІЩИТЬ!

6 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

8 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

9 час. назад

Влочега публикует статью Путіна в Кремлі накрило

9 час. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

9 час. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

9 час. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

9 час. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

10 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"