О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Путешествия  17 ноября 2008 14:45:42

Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом

Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом
Трохи більше 30 км віддаляють районний центр Бахчисарай від столиці Криму Сімферополя. Добратись до будь-якого місця призначення у Криму можна і дешево, і дорого. Таксисти, приміром пропонують довезти вас до Бахчисарая за 200 грн.(!), а маршрутка домчала нас за … 11 грн. з пасажира. До того ж, містом одна за одною курсують інші маршрутки, тож потреба в таксі відпадає автоматично (краще зекономлені кошти пустимо на сувеніри). Місцеві мешканці привітні і без гонору підказують на якій саме зупинці потрібно зійти, аби зручно дібратись до визначних пам»яток їхнього міста. А їх у старовинному місті вистачає!
Колишня столиця Кримського ханства Бахчисарай у перекладі з тюркської мови – палац-сад. Саме це місто мало втілити мрію хана про вишукане і райське місце на землі., побачене ним у Туреччині. Тож, таке поселення було засноване першим кримським ханом Хаджи Гіреєм, який став родоначальником династії Гиреїв, що керувала Кримом наступні 350 років. Ханську резиденцію назвали Бакче-Сарай і згодом ця назва перейшла на все місто, в якому нараховувалось більше 300 будинків, інші ханські палаци, багато мечетей і найбагатші сади в Криму.
А сьогодні місто вражає, найперше, сусідством скель і печер із розкішними садами, багатокілометровими виноградниками, тютюновими насадженнями та неповторним східним колоритом. Будиночками, над якими нависають скелі, та вузенькими вуличками у підніжжі тих же скель. І сучасними асфальтованими дорогами та новобудовами вже в сучасному районному центрі, де живуть сьогодні 27 тисяч мешканців. Подорож пролягає в Старе місто, де акумулювалися найвизначніші пам»ятки ханського періоду.
                                                                                   Ханський палац
Бахчисарайський ханський палац - єдина пам»ятка середньовічної (XVI-XVIII ст.) палацово-паркової архітектури на території всієї Україні. А ще – один із найстаріших серед існуючих історичних парків та палацових комплексів, безцінна спадщина кримських татар періоду розквіту їхньої культури.
Зараз це державний історико-культурний заповідник, де все просякнуто східною культурою та колоритом. Якщо фонтан – то неодмінно з білого мармуру, якщо квіти – то обов»язково вишукані троянди. Вся територія палацу повністю вимощена якісним камінням і час тут ніби зупиняється - ти повертаєшся назад, у минуле. Звісно, за певну плату, встановлену за вхід у кожну споруду та за відео- і фотозйомки. Але це того варте!
Будівництво надвідомого ханського палацу розпочав син кримського хана Аділь-Сахіб-Гірей і вже в ті роки став справжнім райським куточком на скелястій землі з безліччю фонтанів, квітів та вимощеним камінням широким двором у цілому палаці. Будувати райський куточок вважали за престиж відомі тогочасні майстри різних професій – архітектори, різьбярі по дереву і камінню, живописці і навіть каліграфи.
Що ж являє собою палац? Це - величезний архітектурний ансамбль, розкинутий на чотирьох гектарах, та представлений декількома корпусами: велика ханська мечеть, ханське кладовище, житлові корпуси, баня Сари-Гузель, гарем, посольський дворик, персидський сад, кінний корпус, садові тераси, мавзолей Діляри та соколина башта.
У посольському дворику, приміром, у затінку дерев та під джурчання фонтану посли інших держав чекали на ханську аудієнцію, у цьому ж дворику відбувались показові виступи, на які з соколиної башти дивились наложниці з гарему. Башта споруджена таким чином, що ззовні жінок побачити неможливо, а ось вони спокійно роздивлялись життя за межами свого гарему. Стеля соколиної башти оздоблена орнаментом надзвичайної краси і тонкої роботи.
У залі засідань, тобто Дивану (рада знатних людей Кримського ханства) обговорювались і вирішувались важливі державні справи, причому без згоди «колег» хан не мав права приймати жодних важливих рішень. У цьому залі також вразили неперевершені кольорові вітражі та розкішний розпис стелі. Причому стелі всіх приміщень палацу – справжні шедеври.
                                                                           Фонтан сліз
Найбільше хотілось побачити відомий сельсебіль (райське джерело)- Фонтан сліз, який став широко відомим завдяки поемі «Бахчисарайський фонтан» Олександра Пушкіна. Журналістська уява малювала грандіозно-монументальну споруду, а насправді фонтан виявився дуже делікатною стелою, зате з великим глибинним змістом…
У хана Гірея було багато дружин, але найбільше він любив одну – Діляру. Одна з дружин жорстоко помстилася і отруїла красуню. Страждання хана були настільки сильними, що він наказав біля мавзолею, збудованого над прахом коханої, звести фонтан. За цю роботу у 1764 році взявся іранський скульптор Омер.
На мармуровій плиті розташовані чаші (символи серця) і квітка лотоса, символізуюча око. З холодного мармуру крапають краплини води (сліз) на дві троянди, затим краплі потрапляють у центральну чашу. Потім ця капель скрапує іншими чашами все нижче і нижче. Звук вщухає, але що це? Знову з верхньої чаші падає сльоза – і так триває безкінечно як і сама туга хана Гінея за коханою дружиною Ділярою.
За задумом скульптора Омера, час лікує душевний біль, він інколи вщухає, але пам»ять воскрешає біль знову і знову. Так триває все життя, поки людина не наблизиться до вічності. А символ вічності у скульптора розташований у підніжжя фонтана - це спіраль і вона символізує продовження життя.
Поруч розташований бюст Олександра Пушкіна, завдяки якому фонтан і став відомий світові. А краплини води, що їх ритмічно виділяє холодний мармур, і сьогодні падають гіркими слізьми на дві троянди. Кохання ж вічне!
Кримськотатарська кухня
Ну що ж, кохання коханням, а їсти ж хочеться завжди! Тож, варто тільки перейти вузеньку вуличку і з ханського палацу потрапляєш під справжні скелі у караван-сарай «Ескі шеєр» (чайхана «Старе місто» у перекладі). Піднімаємось на другий поверх відкритої тераси і вмощуємось прямо з ногами (правда, без взуття) у зручні дивани. Звучить східна музика. Величезні подушки так і манять фривольно розлягтись, так само, як роблять це хани під час прийому їжі. Ні-ні, ми не розляглись, адже з висоти пташиного польоту перед нами відкрилась надзвичайно гарна, осяяна сонцем панорама на ханський палац. Цікаво все роздивитись з іншого ракурсу, аж тут молодий чорнявий татарин Тимур у національному вбранні подає меню і ми заглиблюємось у промовисті назви східних страв.
Зупинились на шашлику з баранини на кістці (100 г – 20 грн.), лаваші (хліб, випечений на відкритому вогні, штука – 4 грн)., замовили і шурпу (суп із баранини, овочів та спецій на вогні, по-закарпатськи бограч, порція – 20.00) та салат «Шакароп» (помідори, перець, цибуля з багатьма східними приправами, порція 9.00). З алкоголю - тільки пиво, але принесли нам безалкогольне. Справа в тому, що ортодоксальні кримські татари вживають в їжу тільки хаяльну їжу (тобто очищену), відсутній у національних закладах і алкоголь, зате кальян курити можна скільки завгодно (сеанс – 40 грн.). Ми не курили, правда!!!
Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом
.

У передчутті екзотичного задоволення від гастрономічного смаку незнайомих досі страв переглядаємо все меню. Так ось що готують у караван-сараї «Ескі шеєр»: суп з мініатюрних домашніх пельменів (на столову ложку їх вміщається більше 10 штук, уявляєте?, а називається ця страва уфак аш), домашня локшина в м»ясному бульйоні (лагман), звісно, відомі всім плов, чебуреки і манти, а також незвичні голубці япрах сарма (виноградне листя, попередньо замариноване і фаршироване м»ясом і рисом). На десерт пропонують домашнє пісочне печиво (курабьє), слоєне печиво в медовому сиропі (пахлава) та слоєне печиво (шекер-кийик). І не вимовиш!
А з ханського палацу, тим часом чути ( і так 5 разів на день) призив до молитви – гарно! І смачно – бо Тимур приніс замовлення і ми вже їмо національні страви кримськотатарської кухні. До речі, побутує думка, що баранина має специфічний смак і запах. Тепер можу стверджувати, що все залежить від того, як м»ясо готуватимуть. Ось, приміром, у Бахчисараї, баранина була надзвичайно смачна і позбавлена будь-якого присмаку.
Пообідавши, потрібно мобілізувати сили, адже вирушаємо далі: мандрівка Бахчисараєм ще не завершена. Попереду Свято-Успенська церква, вирубана прямо в скелях, та печерне місто Чуфут-Кале.
                                                 Чоловічий монастир у скелях
Люблять Крим не тільки відпочивальники, а й режисери, того й знімають тут багато фільмів. А в Бахчисараї, у Свято-Успенському храмі, знімали трагедію «Шекспір». Ось ці 84 сходинок, що стрімко здіймаються на скелю, і потрапили до фіналу сцени, тож і називаються вони тепер у народі Сходи Гамлета.
Ще у середньовіччі храм став центром православ»я в Криму, який заснували християни, що раніше втекли з Візантії. За переказами, на цих скелях з»явилася чудодійна ікона Божої Матері і місцеві мешканці на тому місті буквально вирубали у скелях храм, звідси і його назва. Під час кримської війни (1854-1856 рр.) тут розташовувався госпіталь російської армії, а на монастирському кладовищі – захоронення померлих учасників Севастопольської оборони.
Вражають висічені прямо в скелях печерні храми і келії ченців, причому в кілька ярусів. Тому й носить вона назву печерна церква. У 1993 році вже відновлено чоловічий монастир. Зараз він розвивається та розбудовується руками самих ченців. Але у XXI сторіччі не такі вже у них і аскетичні умови життя. Їжу та воду привозять трактором, мають власне господарство, електричні стовпи дарують їм освітлення, а на самих скелях ми побачили ще й антену для радіотелефонів.
                                      Іудейська фортеця Чуфут-Кале
Ще трохи вгору – і ми на звивистому плато Чуфут-Кале, печерному місті Кримського півострова, що виникло в VI ст. Зручне географічне розташовування спонукало становленню цього міста-фортеці, що стало тимчасовою столицею ханства. На початок XVI ст. тут вже проживали мусульманська, християнська та караїмська общини.
Як там тільки вони і жили?! Штучні печери, вирубані в скелях, використовувались як господарські прибудови. Збереглась і кам»яна дорога, оборонні башти, а ще найдовша східна оборонна стіна протяжністю у 128 м і висотою у 8 метрів. Ззовні, аби не підкрались вороги, в скелі прорубали рів глибиною у 9 метрів. Гостру проблему з водою вирішили просто: в скелі вирубали резервуар, де збиралася дощова і тала вода.
З висоти цього плато відкривається дивовижна панорама старого міста Бахчисарая і тільки тут, на скелях печерного міста, розумієш істинну назву колишньої ханської столиці Кримського ханства – палац у садах або просто Бахчисарай. Рай на землі або життя у скелях кожний обирав сам…
Валерія Каналош
Виноградів, Закарпаття

Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом
Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом
Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 26678
delete
Валерія Каналош, Виноградов, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +5
Всего комментариев: 13, Всего рецензий: 12
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

15:28 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Марія Солтис Кузнецовск
Ще одне місце нашої батьківщини, у якому захотілось побувати
Валерія Каналош Виноградов
Сподіваюсь, Вам це вдалось хоча б віртуально. Дякую за інтерес до моєї статті
18:43 17/11/08
15:29 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Валерія Каналош Виноградов
Дякую, Володимире!
18:45 17/11/08
15:37 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Мирослав Ветер Евпатория
Хорошая статья об одной из жемчужин Крыма.
Валерія Каналош Виноградов
Спасибо за интерес к статье. Кстати, Мирослав, вопрос: почему в отдаленных от курортных зон поселках, просто завалы мусора?Я отдыхала в Песчаном, так вот, там на подъездах к поселку, причем на автостанциях - жуткая антисанитария. Жалко...Хотя, это, возможно дело рук отдыхающих!!!!
18:51 17/11/08
Мирослав Ветер Евпатория
Не толкьо отдыхающих, в первую очередь - властей. Не могут оборудовать нормальные мусорные контейнеры на обочинах хотя бы через каждые 3 км.
22:04 17/11/08
16:28 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа Харьков
Полностью Вас понимаю и поддерживаю.
17:25 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Да-а... Была я в Бахчисарае, только давным давно...
Спасибо за материал!
Валерія Каналош Виноградов
Благодарю и Вас, Катя, за интерес
19:10 17/11/08
18:44 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Легкий, интересный материал об одном из любимых крымских городов. С удовольствием прочитала. Спасибо.
Валерія Каналош Виноградов
Все-таки море обладает магнетизмом, но меня снова будет тянуть в исторические места благородного Крыма!
19:20 17/11/08
Не вас одну ‘smile‘
19:27 17/11/08
Валерія Каналош Виноградов
Да! - как говорится, нас много и мы в тельняшках!
20:02 17/11/08
Вообще-то говорят: нас МАЛО, но мы в тельняшках ‘sad‘
09:13 18/11/08
Валерія Каналош Виноградов
и не только говорят, но и пишут!!! ‘confused‘
10:46 18/11/08
20:19 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Публикация крайне интересна и оформлена ярко... Только вот я, к примеру, не бывала ещё в тех краях... и мне совершенно не понятно - что и где изображено на фоторафиях... да и остальным, кто не смог посетить такое очаровательное место, будет не понятно... Несколько неотформатирован текст...
Валерія Каналош Виноградов
Принимаю замечание, хотя я, почему-то, с трудом размещала текст, да и подписать фото тоже не удалось. Буду практиковаться. Спасибо за отзыв, ваше мнение, Наталия, мне особенно ценно.
10:52 18/11/08
20:28 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
хорошо-то как...
Валерія Каналош Виноградов
Спасибо ‘smile‘
10:53 18/11/08
09:07 18/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ех...Бахчисарай! ще раз би туди наступного літа))))
Валерія Каналош Виноградов
Да, это действитеолль рай среди скал
10:53 18/11/08
13:44 18/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Прекрасно!
Бальз
01:33 03/12/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
07:31 03/12/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Бабуся - з Крим, а дідусь - з Татарстану. ‘smile‘
20:23 18/11/08
Тетяна Крупа Харьков
Рекомендует этот материал
16:28 17/11/08
Валерія Каналош Виноградов
Благодарю Вас - прежде всего как ценителя прекрасного!
18:35 17/11/08
Валерія Каналош Виноградов
Міцне ваше коріння. У мене, наприклад, в родині по-іншому, мама росіянка, батько- закарпатський угорець, а я - українка.
12:24 19/11/08
Тетяна Крупа Харьков
Валерия, я по роду своей работы много езжу. А в Крыму 20 лет работала. Даже не назову Вам - сколько раз я ездила сама, возила народ в Бахчисарай и его округу. Люблю я Бахчисарай. Особенно - Старый город. Ведь там еще есть памятники ‘wink‘ , помимо Дворца.

У Вас отличная публикация ‘best‘
18:52 17/11/08
Іван Тупиця Ужгород
Рекомендует этот материал.
15:48 17/07/09
Бував і Бахчисараї, і в Песчаному двічи жив (чи не у Льовіна в таборі, часом?).
Приємно, що нагадали про мандрівку. Край чудовий, от тільки народ геть зіпсувався. Тому найближчими роками у Крим - в жодному разі. Бруд і хамство за твої ж гроші - дякую. Почекаємо, допоки навчаться цінувати туриста (читав, цього літа наплив у Крим вже трохи спав - люди починають відчувати різницю).
І одне зауваження по суті:
Цитата:
Бахчисарайський ханський палац - єдина пам"ятка середньовічної (XVI-XVIII ст.) палацово-паркової архітектури на території всієї Україні.

Все ж 16-18 століття - це вже ніяк не середньовіччя.
22:41 17/11/08
Рекомендує цей матеріал.
01:33 03/12/09
Валерія Каналош Виноградов
Дійсно, зауваження по суті, але... цитату виписала зі стенду, розміщеного на території палацу!!! Відпочивала в "Искре" (Укртелеком). Дійсно, і в Песчаному і в інших курортних зонах бруду - немерено! Жах!
10:35 18/11/08
Рекомендует этот материал.
07:31 03/12/09
Бальзам на мою українсько-татарську душу... ‘best‘
13:45 18/11/08
Валерія Каналош Виноградов
Дякую, Лєна! До речі, бачила і вас у національному вбранні. Ваше коріння звідки, з Криму?
19:48 18/11/08
Валерія Каналош Виноградов
Дякую, Лєна! До речі, я бачила і Вас в національному вбранні. А ваше коріння, випадково не з Криму?
19:58 18/11/08

Live

3 мин. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал Про первое взрослое лето.

3 мин. назад

Барон комментирует материал Про первое взрослое лето.

6 мин. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал Про первое взрослое лето.

7 мин. назад

Феликс Пресман Москаль комментирует материал Про первое взрослое лето.

8 мин. назад

Феликс Пресман Москаль рекомендует материал Про первое взрослое лето.

8 мин. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Памяти поэта Ивана Драча

8 мин. назад

наталья иванченко публикует статью Маленька прогулянка Естонським музеєм просто неба у Таллінні

11 мин. назад

Барон рекомендует материал Про первое взрослое лето.

11 мин. назад

Христя Кривозуба комментирует материал Про первое взрослое лето.

12 мин. назад

Христя Кривозуба комментирует материал Про первое взрослое лето.

13 мин. назад

Барон комментирует материал Дивный сон

13 мин. назад

Христя Кривозуба рекомендует материал Про первое взрослое лето.

30 мин. назад

Харламов Виктор Георгиевич комментирует материал Как трудно нам найти друг друга

33 мин. назад

Барон рекомендует материал Неслышная молитва

2 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Неслышная молитва

2 час. назад

Юрий Ермоленко комментирует материал Неслышная молитва

3 час. назад

Сергей Павлюченко рекомендует материал Чекала все життя

3 час. назад

Сергей Павлюченко рекомендует материал Неслышная молитва

3 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Неслышная молитва

3 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Неслышная молитва

4 час. назад

Жиго публикует статью У цих лісах жили колись дуліби...