О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Путешествия  17 ноября 2008 14:45:42

Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом

Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом
Трохи більше 30 км віддаляють районний центр Бахчисарай від столиці Криму Сімферополя. Добратись до будь-якого місця призначення у Криму можна і дешево, і дорого. Таксисти, приміром пропонують довезти вас до Бахчисарая за 200 грн.(!), а маршрутка домчала нас за … 11 грн. з пасажира. До того ж, містом одна за одною курсують інші маршрутки, тож потреба в таксі відпадає автоматично (краще зекономлені кошти пустимо на сувеніри). Місцеві мешканці привітні і без гонору підказують на якій саме зупинці потрібно зійти, аби зручно дібратись до визначних пам»яток їхнього міста. А їх у старовинному місті вистачає!
Колишня столиця Кримського ханства Бахчисарай у перекладі з тюркської мови – палац-сад. Саме це місто мало втілити мрію хана про вишукане і райське місце на землі., побачене ним у Туреччині. Тож, таке поселення було засноване першим кримським ханом Хаджи Гіреєм, який став родоначальником династії Гиреїв, що керувала Кримом наступні 350 років. Ханську резиденцію назвали Бакче-Сарай і згодом ця назва перейшла на все місто, в якому нараховувалось більше 300 будинків, інші ханські палаци, багато мечетей і найбагатші сади в Криму.
А сьогодні місто вражає, найперше, сусідством скель і печер із розкішними садами, багатокілометровими виноградниками, тютюновими насадженнями та неповторним східним колоритом. Будиночками, над якими нависають скелі, та вузенькими вуличками у підніжжі тих же скель. І сучасними асфальтованими дорогами та новобудовами вже в сучасному районному центрі, де живуть сьогодні 27 тисяч мешканців. Подорож пролягає в Старе місто, де акумулювалися найвизначніші пам»ятки ханського періоду.
                                                                                   Ханський палац
Бахчисарайський ханський палац - єдина пам»ятка середньовічної (XVI-XVIII ст.) палацово-паркової архітектури на території всієї Україні. А ще – один із найстаріших серед існуючих історичних парків та палацових комплексів, безцінна спадщина кримських татар періоду розквіту їхньої культури.
Зараз це державний історико-культурний заповідник, де все просякнуто східною культурою та колоритом. Якщо фонтан – то неодмінно з білого мармуру, якщо квіти – то обов»язково вишукані троянди. Вся територія палацу повністю вимощена якісним камінням і час тут ніби зупиняється - ти повертаєшся назад, у минуле. Звісно, за певну плату, встановлену за вхід у кожну споруду та за відео- і фотозйомки. Але це того варте!
Будівництво надвідомого ханського палацу розпочав син кримського хана Аділь-Сахіб-Гірей і вже в ті роки став справжнім райським куточком на скелястій землі з безліччю фонтанів, квітів та вимощеним камінням широким двором у цілому палаці. Будувати райський куточок вважали за престиж відомі тогочасні майстри різних професій – архітектори, різьбярі по дереву і камінню, живописці і навіть каліграфи.
Що ж являє собою палац? Це - величезний архітектурний ансамбль, розкинутий на чотирьох гектарах, та представлений декількома корпусами: велика ханська мечеть, ханське кладовище, житлові корпуси, баня Сари-Гузель, гарем, посольський дворик, персидський сад, кінний корпус, садові тераси, мавзолей Діляри та соколина башта.
У посольському дворику, приміром, у затінку дерев та під джурчання фонтану посли інших держав чекали на ханську аудієнцію, у цьому ж дворику відбувались показові виступи, на які з соколиної башти дивились наложниці з гарему. Башта споруджена таким чином, що ззовні жінок побачити неможливо, а ось вони спокійно роздивлялись життя за межами свого гарему. Стеля соколиної башти оздоблена орнаментом надзвичайної краси і тонкої роботи.
У залі засідань, тобто Дивану (рада знатних людей Кримського ханства) обговорювались і вирішувались важливі державні справи, причому без згоди «колег» хан не мав права приймати жодних важливих рішень. У цьому залі також вразили неперевершені кольорові вітражі та розкішний розпис стелі. Причому стелі всіх приміщень палацу – справжні шедеври.
                                                                           Фонтан сліз
Найбільше хотілось побачити відомий сельсебіль (райське джерело)- Фонтан сліз, який став широко відомим завдяки поемі «Бахчисарайський фонтан» Олександра Пушкіна. Журналістська уява малювала грандіозно-монументальну споруду, а насправді фонтан виявився дуже делікатною стелою, зате з великим глибинним змістом…
У хана Гірея було багато дружин, але найбільше він любив одну – Діляру. Одна з дружин жорстоко помстилася і отруїла красуню. Страждання хана були настільки сильними, що він наказав біля мавзолею, збудованого над прахом коханої, звести фонтан. За цю роботу у 1764 році взявся іранський скульптор Омер.
На мармуровій плиті розташовані чаші (символи серця) і квітка лотоса, символізуюча око. З холодного мармуру крапають краплини води (сліз) на дві троянди, затим краплі потрапляють у центральну чашу. Потім ця капель скрапує іншими чашами все нижче і нижче. Звук вщухає, але що це? Знову з верхньої чаші падає сльоза – і так триває безкінечно як і сама туга хана Гінея за коханою дружиною Ділярою.
За задумом скульптора Омера, час лікує душевний біль, він інколи вщухає, але пам»ять воскрешає біль знову і знову. Так триває все життя, поки людина не наблизиться до вічності. А символ вічності у скульптора розташований у підніжжя фонтана - це спіраль і вона символізує продовження життя.
Поруч розташований бюст Олександра Пушкіна, завдяки якому фонтан і став відомий світові. А краплини води, що їх ритмічно виділяє холодний мармур, і сьогодні падають гіркими слізьми на дві троянди. Кохання ж вічне!
Кримськотатарська кухня
Ну що ж, кохання коханням, а їсти ж хочеться завжди! Тож, варто тільки перейти вузеньку вуличку і з ханського палацу потрапляєш під справжні скелі у караван-сарай «Ескі шеєр» (чайхана «Старе місто» у перекладі). Піднімаємось на другий поверх відкритої тераси і вмощуємось прямо з ногами (правда, без взуття) у зручні дивани. Звучить східна музика. Величезні подушки так і манять фривольно розлягтись, так само, як роблять це хани під час прийому їжі. Ні-ні, ми не розляглись, адже з висоти пташиного польоту перед нами відкрилась надзвичайно гарна, осяяна сонцем панорама на ханський палац. Цікаво все роздивитись з іншого ракурсу, аж тут молодий чорнявий татарин Тимур у національному вбранні подає меню і ми заглиблюємось у промовисті назви східних страв.
Зупинились на шашлику з баранини на кістці (100 г – 20 грн.), лаваші (хліб, випечений на відкритому вогні, штука – 4 грн)., замовили і шурпу (суп із баранини, овочів та спецій на вогні, по-закарпатськи бограч, порція – 20.00) та салат «Шакароп» (помідори, перець, цибуля з багатьма східними приправами, порція 9.00). З алкоголю - тільки пиво, але принесли нам безалкогольне. Справа в тому, що ортодоксальні кримські татари вживають в їжу тільки хаяльну їжу (тобто очищену), відсутній у національних закладах і алкоголь, зате кальян курити можна скільки завгодно (сеанс – 40 грн.). Ми не курили, правда!!!
Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом
.

У передчутті екзотичного задоволення від гастрономічного смаку незнайомих досі страв переглядаємо все меню. Так ось що готують у караван-сараї «Ескі шеєр»: суп з мініатюрних домашніх пельменів (на столову ложку їх вміщається більше 10 штук, уявляєте?, а називається ця страва уфак аш), домашня локшина в м»ясному бульйоні (лагман), звісно, відомі всім плов, чебуреки і манти, а також незвичні голубці япрах сарма (виноградне листя, попередньо замариноване і фаршироване м»ясом і рисом). На десерт пропонують домашнє пісочне печиво (курабьє), слоєне печиво в медовому сиропі (пахлава) та слоєне печиво (шекер-кийик). І не вимовиш!
А з ханського палацу, тим часом чути ( і так 5 разів на день) призив до молитви – гарно! І смачно – бо Тимур приніс замовлення і ми вже їмо національні страви кримськотатарської кухні. До речі, побутує думка, що баранина має специфічний смак і запах. Тепер можу стверджувати, що все залежить від того, як м»ясо готуватимуть. Ось, приміром, у Бахчисараї, баранина була надзвичайно смачна і позбавлена будь-якого присмаку.
Пообідавши, потрібно мобілізувати сили, адже вирушаємо далі: мандрівка Бахчисараєм ще не завершена. Попереду Свято-Успенська церква, вирубана прямо в скелях, та печерне місто Чуфут-Кале.
                                                 Чоловічий монастир у скелях
Люблять Крим не тільки відпочивальники, а й режисери, того й знімають тут багато фільмів. А в Бахчисараї, у Свято-Успенському храмі, знімали трагедію «Шекспір». Ось ці 84 сходинок, що стрімко здіймаються на скелю, і потрапили до фіналу сцени, тож і називаються вони тепер у народі Сходи Гамлета.
Ще у середньовіччі храм став центром православ»я в Криму, який заснували християни, що раніше втекли з Візантії. За переказами, на цих скелях з»явилася чудодійна ікона Божої Матері і місцеві мешканці на тому місті буквально вирубали у скелях храм, звідси і його назва. Під час кримської війни (1854-1856 рр.) тут розташовувався госпіталь російської армії, а на монастирському кладовищі – захоронення померлих учасників Севастопольської оборони.
Вражають висічені прямо в скелях печерні храми і келії ченців, причому в кілька ярусів. Тому й носить вона назву печерна церква. У 1993 році вже відновлено чоловічий монастир. Зараз він розвивається та розбудовується руками самих ченців. Але у XXI сторіччі не такі вже у них і аскетичні умови життя. Їжу та воду привозять трактором, мають власне господарство, електричні стовпи дарують їм освітлення, а на самих скелях ми побачили ще й антену для радіотелефонів.
                                      Іудейська фортеця Чуфут-Кале
Ще трохи вгору – і ми на звивистому плато Чуфут-Кале, печерному місті Кримського півострова, що виникло в VI ст. Зручне географічне розташовування спонукало становленню цього міста-фортеці, що стало тимчасовою столицею ханства. На початок XVI ст. тут вже проживали мусульманська, християнська та караїмська общини.
Як там тільки вони і жили?! Штучні печери, вирубані в скелях, використовувались як господарські прибудови. Збереглась і кам»яна дорога, оборонні башти, а ще найдовша східна оборонна стіна протяжністю у 128 м і висотою у 8 метрів. Ззовні, аби не підкрались вороги, в скелі прорубали рів глибиною у 9 метрів. Гостру проблему з водою вирішили просто: в скелі вирубали резервуар, де збиралася дощова і тала вода.
З висоти цього плато відкривається дивовижна панорама старого міста Бахчисарая і тільки тут, на скелях печерного міста, розумієш істинну назву колишньої ханської столиці Кримського ханства – палац у садах або просто Бахчисарай. Рай на землі або життя у скелях кожний обирав сам…
Валерія Каналош
Виноградів, Закарпаття

Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом
Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом
Бахчисарай: місто-легенда зі східним колоритом

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 26825
delete
Валерія Каналош, Виноградов, свободный журналист "ХайВей" 
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +5
Всего комментариев: 13, Всего рецензий: 12
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

15:28 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Марія Солтис Кузнецовск
Ще одне місце нашої батьківщини, у якому захотілось побувати
Валерія Каналош Виноградов
Сподіваюсь, Вам це вдалось хоча б віртуально. Дякую за інтерес до моєї статті
18:43 17/11/08
15:29 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Валерія Каналош Виноградов
Дякую, Володимире!
18:45 17/11/08
15:37 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Мирослав Ветер Евпатория
Хорошая статья об одной из жемчужин Крыма.
Валерія Каналош Виноградов
Спасибо за интерес к статье. Кстати, Мирослав, вопрос: почему в отдаленных от курортных зон поселках, просто завалы мусора?Я отдыхала в Песчаном, так вот, там на подъездах к поселку, причем на автостанциях - жуткая антисанитария. Жалко...Хотя, это, возможно дело рук отдыхающих!!!!
18:51 17/11/08
Мирослав Ветер Евпатория
Не толкьо отдыхающих, в первую очередь - властей. Не могут оборудовать нормальные мусорные контейнеры на обочинах хотя бы через каждые 3 км.
22:04 17/11/08
16:28 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Тетяна Крупа Харьков
Полностью Вас понимаю и поддерживаю.
17:25 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Да-а... Была я в Бахчисарае, только давным давно...
Спасибо за материал!
Валерія Каналош Виноградов
Благодарю и Вас, Катя, за интерес
19:10 17/11/08
18:44 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Легкий, интересный материал об одном из любимых крымских городов. С удовольствием прочитала. Спасибо.
Валерія Каналош Виноградов
Все-таки море обладает магнетизмом, но меня снова будет тянуть в исторические места благородного Крыма!
19:20 17/11/08
Не вас одну ‘smile‘
19:27 17/11/08
Валерія Каналош Виноградов
Да! - как говорится, нас много и мы в тельняшках!
20:02 17/11/08
Вообще-то говорят: нас МАЛО, но мы в тельняшках ‘sad‘
09:13 18/11/08
Валерія Каналош Виноградов
и не только говорят, но и пишут!!! ‘confused‘
10:46 18/11/08
20:19 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Публикация крайне интересна и оформлена ярко... Только вот я, к примеру, не бывала ещё в тех краях... и мне совершенно не понятно - что и где изображено на фоторафиях... да и остальным, кто не смог посетить такое очаровательное место, будет не понятно... Несколько неотформатирован текст...
Валерія Каналош Виноградов
Принимаю замечание, хотя я, почему-то, с трудом размещала текст, да и подписать фото тоже не удалось. Буду практиковаться. Спасибо за отзыв, ваше мнение, Наталия, мне особенно ценно.
10:52 18/11/08
20:28 17/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
хорошо-то как...
Валерія Каналош Виноградов
Спасибо ‘smile‘
10:53 18/11/08
09:07 18/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
ех...Бахчисарай! ще раз би туди наступного літа))))
Валерія Каналош Виноградов
Да, это действитеолль рай среди скал
10:53 18/11/08
13:44 18/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Прекрасно!
Бальз
01:33 03/12/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
07:31 03/12/09
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление

Комментарии

Бабуся - з Крим, а дідусь - з Татарстану. ‘smile‘
20:23 18/11/08
Тетяна Крупа Харьков
Рекомендует этот материал
16:28 17/11/08
Валерія Каналош Виноградов
Благодарю Вас - прежде всего как ценителя прекрасного!
18:35 17/11/08
Валерія Каналош Виноградов
Міцне ваше коріння. У мене, наприклад, в родині по-іншому, мама росіянка, батько- закарпатський угорець, а я - українка.
12:24 19/11/08
Тетяна Крупа Харьков
Валерия, я по роду своей работы много езжу. А в Крыму 20 лет работала. Даже не назову Вам - сколько раз я ездила сама, возила народ в Бахчисарай и его округу. Люблю я Бахчисарай. Особенно - Старый город. Ведь там еще есть памятники ‘wink‘ , помимо Дворца.

У Вас отличная публикация ‘best‘
18:52 17/11/08
Іван Тупиця Ужгород
Рекомендует этот материал.
15:48 17/07/09
Бував і Бахчисараї, і в Песчаному двічи жив (чи не у Льовіна в таборі, часом?).
Приємно, що нагадали про мандрівку. Край чудовий, от тільки народ геть зіпсувався. Тому найближчими роками у Крим - в жодному разі. Бруд і хамство за твої ж гроші - дякую. Почекаємо, допоки навчаться цінувати туриста (читав, цього літа наплив у Крим вже трохи спав - люди починають відчувати різницю).
І одне зауваження по суті:
Цитата:
Бахчисарайський ханський палац - єдина пам"ятка середньовічної (XVI-XVIII ст.) палацово-паркової архітектури на території всієї Україні.

Все ж 16-18 століття - це вже ніяк не середньовіччя.
22:41 17/11/08
Рекомендує цей матеріал.
01:33 03/12/09
Валерія Каналош Виноградов
Дійсно, зауваження по суті, але... цитату виписала зі стенду, розміщеного на території палацу!!! Відпочивала в "Искре" (Укртелеком). Дійсно, і в Песчаному і в інших курортних зонах бруду - немерено! Жах!
10:35 18/11/08
Рекомендует этот материал.
07:31 03/12/09
Бальзам на мою українсько-татарську душу... ‘best‘
13:45 18/11/08
Валерія Каналош Виноградов
Дякую, Лєна! До речі, бачила і вас у національному вбранні. Ваше коріння звідки, з Криму?
19:48 18/11/08
Валерія Каналош Виноградов
Дякую, Лєна! До речі, я бачила і Вас в національному вбранні. А ваше коріння, випадково не з Криму?
19:58 18/11/08

Live

4 мин. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

5 мин. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

5 мин. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

6 мин. назад

Писной Андрей комментирует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

25 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

6 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

6 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал В.Шекспір. Сонет 116

7 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал В.Шекспір. Сонет 116

7 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

7 час. назад

Влочега рекомендует материал В.Шекспір. Сонет 116

7 час. назад

Наталія Безсонова публикует статью В.Шекспір. Сонет 116

7 час. назад

Наталія Безсонова комментирует материал Шекспір сонет 116

7 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью В ДУХЕ ВЛАДИМИРА МАЯКОВСКОГО

7 час. назад

Khomiaklit публикует статью Соціал-демократ
ія для українців

8 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Pthsiкратия

8 час. назад

Белка Белкина рекомендует материал Pthsiкратия

8 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

8 час. назад

Белка Белкина комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

8 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"

8 час. назад

Элина Данилина рекомендует материал ИСКРЫ ЗИГМУНДА

9 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Рождественская сказка "Свет Добра" для детей и рассказ из жизни для взрослых "Разговор у Храма на Рождество Богородицы"

9 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Керчь. Убийцей почти сотни людей есть Кремль