О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

Экология  12 ноября 2008 13:40:22

Автор: Anatolij Avdeev

Пестициди, слони та нафтовий бруд…

На початку вересня керівництво державного управління охорони навколишнього середовища спільно з головними санітарними лікарями області та міста Кіровограда, відгукнувшись на прохання представників засобів масової інформації, провели прес-тур до ТОВ «Науково-виробнича фірма «Екоцентр». Жвавий інтерес місцевих мас-медіа до «Екоцентру» викликаний, зокрема, появою в інтернеті статті, в якій йдеться, що обласна державна адміністрація начебто дозволила «Екоцентру» утилізувати пестициди з Вінницької області. Віниччани запопадливо на терені Кіровоградщини розгорнули збуджувальну кампанию про шкоду пестицидів, що від низ перевезуть на Кіровоградщину, ніби жалкуючи про їх втрату та потрапляння під Кіровоград. Справа з галасом заплутана, але вній є кілька цікавих аргументів.
Під час візиту журналістів віиконуючий обов’язки директора «Екоцентру» С. Жуков детально ознайомив журналістів з можливостями підприємства, яке отримало ліцензію Мінприроди України на операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання, оброблення, утилізація, знешкодження) від 20 липня 2006 року з терміном дії до 23 грудня 2009 року, продемонстрував обладнання, цехи, виробничі склади та майданчики, на яких зберігаються відходи, а також ознайомив з виробничим процесом, і на які не потрапили вінницькі представники та розповіли в Інтернеті про охорону та закритий доступ.
У зв’язку з тим, що «Екоцентр» виграв тендер на утилізацію нафтової сировини після великої аварії в Керченській затоці і, демонтувавши частину свого обладнання, перебрався у Керченський порт, безпосередній керівник підприємства нині у Криму.
Виконуючий обов’язки керівника С. Жуков продемонстрував присутнім дозвільні документи, ліцензії, а також запевнив, що ніяких пестицидів ані з Вінницької, ані з інших областей України у 2008 році підприємство ще не отримувало. У 2007 році було знешкоджено 197,6 тонн пестицидів та агрохімікатів, з яких 147, 5 надійшло з Київської та 50,1 тонн з Кіровоградської області. Про це, до речі, облдержадміністрація й повідомила своїм колегам з Вінницької облдержадміністрації.
Заступник начальника державного управління охорони навколишнього середовища у Кіровоградській області Тетяна Плисенко фахово аргументувала доцільність існування таких підприємств як «Екоцентр».
Територія виробничих підрозділів фірми знаходиться на місці колишнього величезного полігону, на який упродовж багатьох років (ще за радянських часів) звозилися відходи виробництва з усіх великих і малих заводів Кіровограда. На думку Тетяни Плисенко і головних санітарних лікарів, це позитив, що підприємство, по-перше, знешкодило все, що накопичилося роками на колишньому полігоні, утримує в безпечному стані свої виробничі приміщення і майданчики і нині спроможне утилізувати небезпечні відходи. Невже краще, щоб вони залишалися на складах чи десь просто неба? До речі, Тетяна Плисенко зазначила, що Кіровоградський спеціальний загін МНС має відповідні можливості і спеціальний дозвіл на перезавантаження і доставку небезпечних відходів, тому увесь такий процес на території області нині теж під контролем, зокрема, ті склади, в яких зберігаються пестициди. Тетяна Плисенко наголосила, що управління нині чекає з Києва на 3,5 ( а просили 13) мільйонів гривень для утилізації небезпечних відходів, саме пестицидів. І тоді вирішуватимуть, хто їх утилізує. У Німеччині фірми, подібні «Екоцентру», просять дещо менше грошей за знешкоджену тонну. тому цілком вірогідно, що відправлятимуть до Німеччини.
Головний санлікар міста І. Касьяненко запевнив присутніх журналістів, що екологічні та санітарні служби області та міста щокварталу перевіряють «Екоцентр» за багатьма параметрами і, зокрема, «рух» відходів, звідкіля прибувають, скільки. Тестуються і продукти переробки, зокрема, домішки до цементної маси, будматеріали тощо.
Якщо підприємство і надалі дотримуватиметься усіх норм виробництва і безпеки, воно не є небезпекою екології ані навколишнім населеним пунктам, ані Кіровограду. До речі, на території «Екоцентру» чимало зелених насаджень, квітів, мирно прогулюються собаки, у сусідньому гаю співають птахи.
Але є і інша думка, що практично усі залишки пестицидів непридатні для використання, оскільки використання більшості з них, як скажімо відомого усім дусту, сьогодні заборонено, для інших давно закінчився дозволений термін застосування. Крім цього знаходяться вони в далеко не найкращому стані – розсипані на підлозі, змішані, в дірявій тарі, промочені водою … Однак вони не втратили своїх токсичних властивостей – тобто убивати усе живе – і належать до відходів 1-го класу небезпеки – надзвичайно небезпечних.

Сьогодні у кожній області на напівзруйнованих складах зберігається в середньому близько тисячі тон цієї небезпечної отрути, тобто сотні мільйонів смертельних доз.
На жаль, питання захоронення чи утилізації накопичених непридатних пестицидів не знайшло вирішення на державному рівні перш за все через те, що жодна область, жодна територіальна громада не погоджується, щоб такий могильник розмістили на її території. Єдиний могильник, що не має аналогів в Європі чи світі і містить понад 1000 тон отрутохімікатів розташований неподалік села Джурин Вінницької області. Єдине місце, де сьогодні невеликими партіями здійснюється знешкодження пестицидів, - це підприємство «Елга», що неподалік м.Шостка Сумської області, але і там місцева рада проти завезення пестицидів з інших регіонів.
Як повідомив начальник державного управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області Власенко Микола Григорович, у підприємства ТОВ НВФ «Екоцентр» дісно є технологія знешкодження пестицидів, але не усіх, а тільки певного виду – на основі фосфіду цинку. На цю технологію є відповідний експертний висновок санітарно-епідеміологічної служби. Однак Мінприроди України видало підприємству ліцензію на збирання, зберігання, оброблення, знешкодження усіх пестицидів, які не відповідають стандартам або непридатні до використання за призначенням.
При цьому, пояснює начальник держуправління охорони навколишнього природного М.Власенко, у підприємства «Екоцентр» є спеціальне устаткування на якому пестициди, що привозяться змішуються з бетоном і з них виготовляються бетонні блоки та інша продукція. Продукція, що виготовляється з добавкою пестицидів, як завіряє М.Власенко, використовується тільки для власних потреб підприємства. Але перед в’їздом рекламна виставка продукції підприємства, що продається – вироби з бетону: блоки, тротуарна плитка, цегла…. Територію, як повідомили в Інтернеті»вінницькі лазутчики», охороняють охоронці та собаки та відчувається неприємний запах отрутохімікатів.
Пестициди - це хімічні та біологічні препарати, які використовуються для знищення шкідників сільськогосподарських рослин і продукції та бур’янів, тобто убивають майже усе живе і звичайно здатні вбити людину. Смертельно небезпечна для людини доза для найбільш поширених пестицидів складає від 1 до кількох десятків грам. Колишні колгоспи отримували пестициди, як правило, не відповідно до потреб, а згідно планів та рознарядки. Тому на хімскладах господарств накопичувалися десятки, а то і сотні тон непотрібної отрути. Після розвалу колгоспної системи та приватизації майна і землі склади отрутохімікатів залишилися нічийними. До того ж їх почали розбирати на будівельні матеріали. Фосфід цинку, як пояснють фахівці , це та отрута якою зазвичай на полях витравлюють мишей та інших гризунів. Отрута сильна і небезпечна. При потраплянні її у воду розкладається з утворенням фосфіну (отруйного газу) і солей цинку.
Фосфін дуже небезпечний газ. Сполуки такого типу використовуються як хімічна зброя. Гранично допустима концентрація фосфіну в кубічному метрі повітря – одна сота частка міліграма. А якщо таким чином знешкоджено близько 200 тонн фосфіду цинку без уловлювання газу, що виділяється, то це десятки тонн фосфіну або мільярди, чи навіть трильйони кубічних метрів отруєного повітря! Тим більше, коли мова йде про знешкодження тисяч тонн пестицидів поряд з великим містом.
Вінницьке підприємство «Віннспецпостач», що є одним з засновників ТОВ НВФ «Екоцентр», що в м.Кіровограді ,на Вінниччині займалося незаконним обігом токсичних відходів, у тому числі пестицидів. Ця фірма, за кошти бюджету, або підприємств, приймало в них токсичні відходи для утилізації або зберігання. Однак це завжди робилося без отримання передбаченого законодавством дозволу на передачу відходів, тому подальша їх доля невідома. Відомо, наприклад, що в 2007 році «Віннспецпостач» за бюджетні кошти прийняв 10 тон пестицидів з Калинівського району. Частину з них ми, разом з представником комісії з Кабміну, знайшли на розваленому складі в цьому ж районі. Де інші - не відомо. Відомо також, що ця фірма закопувала невідомі відходи на території Вінниці, постійно щось спалює на своїй промплощадці у місті Гнівані, де тільки цього літа зафіксовані дві великі пожежі.
Таким чином залишається тільки гадати, що ж робиться за огорожею ТОВ НВФ «Екоцентр» - чи там дійсно знешкоджують пестициди на основі фосфіду цинку, як розповіли журналістам, і місту загрожує газова атака, чи «закатують» в бетон невідомі пестициди? Але як повітря, так і бетонні вироби на місці не стоять, вони прямують до міста та в інші населені пункти. А особливо насторожує незрозуміла ситуація довкола цього питання та повна відсутність інформації. Якійсь комерційні фірми збираються ввозити в місто тисячі тон надзвичайно небезпечної отрути і щось з нею робити. Більше того, виявляється сотні тонн уже ввезли і щось роблять, і ніхто про це не знає. Але ж стаття 50 Конституції України кожному гарантує право вільного доступу до інформації про стан довкілля, а стаття 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - обов’язковість екологічної експертизи та гласність і демократизм при прийнятті рішень, реалізація яких впливає на стан навколишнього природного середовища. Згідно Закону України «Про екологічну експертизу» заява про наміри здійснювати екологічно небезпечну діяльність обов’язково повинна бути оприлюднена в засобах масової інформації. Але можливо, коли мова йде про мільйонні кошти, дія законів призупиняється? І де гарантія того, що тисячі тонн завезеної отрути на Кіровоградщину дійсно будуть знешкоджені, а не закопані в землю чи «закатані в бетон», питають екологи, і Кіровоград в додаток до урану та радону не перетвориться на «могильник», за величиною другий після Чорнобиля?!
А ще з’явилося повідомлення на сайті «Кіровоградські новини» про те, що до Кіровограда на кремацію везуть… труп слона з Одеського зоопарку. Але ж в Кіровограді немає крематорію! То що з ним робитимуть? Знову «Екоцентр» чи завод по виробництву м’ясо-кісткової муки? Версія з кафе, ресторанами та їдальнями до уваги не береться…

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 9412
delete
Anatolij Avdeev
Anatolij Avdeev, свободный журналист "ХайВей"
Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +0
Всего комментариев: 5, Всего рецензий: 1
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

00:12 13/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
viktor trigub 'Киев'
І де гарантія того, що тисячі тонн завезеної отрути на Кіровоградщину дійсно будуть знешкоджені, а не закопані в землю чи "закатані в бетон", питають екологи

Комментарии

spam
02:08 21/09/09
http://index1.24eblya.ru
http://24eblya.ru
http://index2.24eblya.ru
02:12 21/09/09
http://sextors2.adult-host.ru/index1.html
http://sextors2.adult-host.ru/index2.html
19:43 13/10/09
Гость
Доброго дня, Анатолію! Я прес-секретар ВЕГО "МАМА-86", мене звуть Дарина Мірошниченко. Скажіть, будь-ласка, як можна сконтактуватися з Вами? Маю для Вас інформацію http://mama-86.org.ua/index.php/uk/news/34-announces/185-contest.html
15:45 14/09/10
Гость
Так я згоден з вами, дякую.

http://suraplastik.ru/vtorsyre-pererabotka.html
http://suraplastik.ru/pokupaem/meshki-bibags-bu.html
http://suraplastik.ru/pokupaem/othody-proizvodstvo.html
http://suraplastik.ru/prodaem/granula-pvd-pnd.html
http://suraplastik.ru/prodaem/granula-polypropylene.html
http://diplomashop.ru/zakazat-diplomnaya-rabota-proekt.html   
http://diplomashop.ru/kupit-diplomnuyu-rabotu-proekt.html
http://diplomashop.ru/
 
16:40 16/10/10

Live

...

37 мин. назад

Petro Boriwiter рекомендует материал Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

2 час. назад

Наша Версия публикует статью Іван Владика – проповідник. Він знає, як важливо говорити із Нацією. Як нелегко вибачати та бути вибаченим...

7 час. назад

ABC публикует статью Дьявол остался незамеченным

7 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью София Киевская Благословила Единую Христианскую Церковь Украины

.....................

9 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

9 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

9 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

......

9 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...

9 час. назад

Бат Кешет удаляет комментарий к материалу Дзвінок у двері от Бат Кешет

...