О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

Экология  6 ноября 2008 17:28:41

Захисники дерев взяли до рук зброю. Всім вийти з темряви!

Захисники дерев взяли до рук зброю. Всім вийти з темряви!
В жовтні 2008 року вперше в Україні радикальні засоби охорони природи перестали бути таємницею «вкритою мороком ночі». На світло її винесли активісти громадської ініціативи «Збережи старий Київ», що проводили акцію протесту проти забудови скверу в історичній частині Києва на вул.Гончара. Вперше в Україні товсті цвяхи в дерева вбивали відкрито, ні від кого не ховаючись (відео). Після цієї акції про цвяхи в деревах почали говорити відкрито. Спробуємо і ми розібратись що це за явище.

Після того, як в стовбурі дерева опиняється кілька цвяхів, його вже майже неможливо спиляти «по-доброму». Звичайна ланцюгова бензопилка які використовують для знесення дерев в комунальних службах та лісгоспах легко рветься, наштовхнувшись на метал у стовбурі. «Достатньо зламати пилку одним цвяхом в першому ж дереві, щоб вберегти сотні інших дерев» - переконані рішучі активісти.

Це називається «шипуванням».

  • Шипування – радикальний природоохоронний захід, який у різних варіаціях застосовується для саботування антиекологічної діяльності людини. Ш. дерев застосовується для саботування їх спилювання. В ділянку стовбура дерева від 5 до 60 см над рівнем грунту під кутом 60-75о вбиваються 3-5 цвяхів завдовжки біля 10 см. Шапинки цвяхів маскуються серед кори або обкусуються кусачками так, щоб їх неможливо було ні помітити ні витягти. Таким чином, цвяхи, розташовуючись майже вертикально, перекривають собою всю ділянку стовбуру, по якій найбільш імовірно пройде площина спилювання. Цвяхи розміщують так, щоб той, хто пилятиме дерево, наштовхнувся принаймні на один з них. Товщина цвяха 10-сантиметрової довжини достатня, щоб розірвати ланцюг пилки, коли та торкнеться дерева. Ш. приміняють і для саботування лісопилок. «Зіпсована» цвяхами деревина стає неприпгідною для продажу і дерева пиляти вже немає сенсу. В інших випадках, вбитими в стовбури металевими з ладу виводять пилорами .

Першими, хто надали шипуванню всесвітньої відомості, були активісти радикальної організації «Earth First!» (США, Канада). В наш час ця методика перевірена часом і використовується деякими екологічними організаціями в усьому світі вже понад 40 років. В той же час, Національна служба лісу США щороку оприлюднює офіційну статистику шкоди, нанесеної лісовому господарству Сполучених Штатів шипуванням.

Захисники дерев взяли до рук зброю. Всім вийти з темряви!
В Україні шипування широко відоме лише в дуже вузьких колах. Жодна з українських організацій офіційно шипуванням не займається. Хоча активісти-природоохронці Києва стверджують, що десяток-другий парків Києва вже давно зашиповано. Ретельні вишукування в інтернеті дають нам також згадки про акції шипування на київських вулицях (бульв.Л.Українки) та на острові Гідропарк на початкцу 2000-х. З іншого боку, жодного офіційного випадку поломки бензопил досі не оприлюднювалось. Втім, на вітчизняних інтернет-просторах цілком можна відшукати серйлозні методичні рекомендації та поради як правильно шипувати дерева. (http://www.ecoethics.ru/b39/, http://derybanu.net/library/scho-robiti/shipovanie-derevev-dlya-zaschityi-ih-ot-spilivaniya/). Аналогічні інтернет-ресурси виявлені і в Росії (http://www.sopkgu.narod.ru/ecotage_trees.htm, http://www.ecominfo.spb.ru/for_press/index.php?id=170). Тож радикальна «закордонна» думка прийшла до нас і в галузь охорони природи. Якщо дослідити спеціальну літературу, стає зрозуміло, що закордонна практика екологічного саботажу, або як його називають «екотажу» має дуже широкий асортимент — руйнування геодезичної розмітки, перекривання доріг, знищення ліній електропередач, знарядь лову тварин, огорож в лісах і степах, навіть руйнування гребель на річках. Утім, в Україні про інші напрямки «екотажу» поки наче не чути.

Захисники дерев взяли до рук зброю. Всім вийти з темряви!
В приватній розмові з кореспондентом ХВ один з українських екологів, побажавши залишитись не названим, висловився на користь шипування «Це практично не шкодить дереву і водночас майже гарантовано нищить пилку. Виходить така собі ін’єкція: один раз тобі трохи боляче, але потім ти точно житимеш. На місці дерева я хотів би щоб мене зашипували. Думаю, так ввжає ще багато хто».

З методичних посібників по радикальній природоохороні читаємо про безпеку шипування. Якщо вірити посібникам, методика є цілком безпечною як для дерев, так і для тих, хто їх пилятиме. Небезпека і безсумнівний трагічний фінал чекатиме лише інструмент, яким спробують знищити дерево – бензопилу.

  • Шипування, це щось на зразок щеплення для дерев: дерево має один раз пережити це, загоїти маленьку ранку, щоб потім не загинути від великої. Так само як і щеплення для людей (чи тварин), шипування запобігає тільки одній хворобі – пилкам. Іншим загрозам шипування не стане на заваді. Проте імовірність того, що дереву з часом загрожуватиме саме пилка, дуже велика.
  • Багато хто каже, що шипувати не можна, оскільки вбитий у дерево цвях може занести до дерева хвороботворні бактерії та спори грибів. Проте всі забувають, що птахами та іншими тваринами нерідко травмуються дерева, навіть вітром інколи ламаються гілки. І дерева не гинуть... Травми, отримані деревом від цього не можна порівняти із тими, що спричиняє цвях. У садах щовесни проводиться обрізка гілок, інколи навіть проводять омолодження дерев. Під „омолодженням” розуміють обрізання усіх пагонів крім одного, після чого він розвивається у „нове”, молоде дерево. І навіть такі заходи не призводять до загибелі дерева. Що вже казати про шипування... Пошкодження від цвяха мізерне. Крім того, деякі садівники використовують цвяхи для підвищення врожайності дерев. Вони переконані, що десяток цвяхів в стовбурі – найкращий спосіб збільшити розміри і кількість плодів на дерев. (З спеціальної літератури).

Судячи з усього, небезпека не загрожує навіть тому, хто дерева шипує, адже жодним законом в Україні шипування не заборонене.

Захисники дерев взяли до рук зброю. Всім вийти з темряви!
«З одного боку, поява радикальної природоохорони свідчить про те, що люди хоча і з затримкою, та все ж руйнують в собі «совкові» табу, адже будь-який саботаж для нас досі табу. І зважитись переступити через нього дуже важко.. З іншого боку, це дуже непогана встряска для суспільства: ті, хто природу захищають - знаходять шлях реалізувати свої добрі наміри, коли вже всі засоби вичерпані, а ті хто природу нищить, розуміють, що на їхню правову безкарність тепер знайшлась гідна відповідь. - Пояснює мій анонімний співрозмовник, відкриваючи в інтернеті чергову інтернет-сторінку про канадських «екотажників». - Поява саботажу в суспільстві – вірний шлях до життя по-совісті».

Втім, доля небезпеки від шипування таки лишається, особливо для тих, хто пилятиме дерева. Тож, як і будь-яка радикальна методика, шипування лишається сумнівним заходом, що будь-як лишиться на совісті того, хто береться за нього.

І хоча тепер в Україні «шипування» стало зовсім явним і його навіть можна побачити на відео в інтернеті, всі, хто пише будь-які посібники з радикальної охорони природи, радять лишати його в темряві. Як це витримувала 40-річна традиція.

Захисники дерев взяли до рук зброю. Всім вийти з темряви!

Література:

1. Зеленые зоны в Санкт-Петербурге. Эком. Санкт-Петербург, 2003. – 46 с.

2. Материалы Первой Международной конференции по дикой природе «Трибуна-10». 2004, 132 с.

3. Дейв Формен. Иcповедь эковоина. КЕКЦ. Серия: Охрана дикой природы. Вып.28. 2002.156 с.

4. Дейв Формен, Билл Хейвуд. Экотаж. Руководство по радикальной природоохране. Серия:Охрана дикой природы. Вып30, 2002, 168 с.

5. ОХОРОНА ПРИРОДИ У МІСТІ. Теорія, практичні поради, методичні рекомендації, менеджмент. Матеріали Школи Молодого Природоохоронця. (серпень, 2007, НПП «Гомільшанські ліси»).

6. Рик Скарс. Эковоины. Радикальное движение в защиту природы. Серия: Охрана дикой природы. Вып.26, 2002, 144 с.

7. Степан Жабка. Афини у старому місті. – 2006. – 160 с.

8. Эдвард Эбби. Банда гаечного ключа. КЕКЦ, Серия: Охрана дикой природы. Вып.32, 2003. 240 с.

9. Ecodefense: a field guide to monkeywrenching, second edition. Edited by Dave Foreman and Bill Haywood. Forward! by Edward Abbey. A Ned Ludd Book, Tucson, Arizona, 1990, 311 p.

10. O’Hara C. The philosophy of punk: More than noise. London; San Francisco; Edinburgh: AK Press, 1999.

Степан Жабка

вперше опубліковано на блозі автора

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 6081
delete
Степан Жабка
Степан Жабка, Киев, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +13
Всего комментариев: 16, Всего рецензий: 12
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

17:31 06/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Оксана Л. Киев
19:08 06/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
19:21 06/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Уважаю автора за его переживания и боль о природе.
21:05 06/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Большой помехи такие меры не принесут, если лесорубу известно о шиповании, но нанести убытки могут серьёзные... Так что браво изобретателям!
22:39 06/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Без природы, человек ноль без палочки!
23:55 06/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
00:39 07/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Печально, что таким методом, а не народным сознанием приходиться сохранять природу! Что поделать – сила гвоздя сильнее буквы закона!
09:55 07/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
13:21 07/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
14:49 07/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
15:44 07/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Савинський Полтава
17:16 09/11/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
"Це називається "шипуванням". Нормальний стан нашого суспільства - "на війні як на війні"!

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
Чому? Актуально!
22:40 06/11/08
Рекомендує цей матеріал
22:55 06/11/08
Рекомендує цей матеріал
23:01 06/11/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Більш ніж актуально, особливо для столиці
09:55 07/11/08
Oleksa Livinsky Мукачево
Рекомендує цей матеріал
19:37 07/11/08
Дякую, Мариночко!
ВАШ КОМЕНТАР ДО МОЇХ МАТЕРІАЛІВ - РАРИТЕТ :)
14:41 07/11/08
Маклюк Юлія Ирпень
Рекомендує цей матеріал
22:45 07/11/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Спосіб зберегти Київ зеленою столицею
14:53 07/11/08
Надзвичайно актуальна тема: про прояви замозахисної самоорганізації у питаннях екологічної безпеки на місцевому (поки що!) рівні. Чи буде вона "керованою", особливо у часи безладу і чого чекати далі?
11:26 08/11/08
Юрій Бабічин Межгорье
Рекомендує цей матеріал
Чому? Цікавий матеріал. Іноді, заради охорони довкілля природоохоронцям дійсно доводиться йти на радикальні дії. Бережімо природу!
15:47 09/11/08
Савинський Полтава
Рекомендує цей матеріал
Чому? Актуально не лише для Києва
15:44 07/11/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? "Поява саботажу в суспільстві – вірний шлях до життя по-совісті".
17:17 09/11/08
Рекомендує цей матеріал
15:53 07/11/08
Юрій Гай Киев
Рекомендує цей матеріал
Чому? Цвях - зброя екологічного пролетаріату
18:31 07/11/08
CHARISTA Чернигов
Рекомендує цей матеріал
Чому? ГАГАГАГА, просто ЖЕСТь, а головне все діє
17:55 09/11/08
CHARISTA Чернигов
гагагага, и зі смлів автора вона ДІЄ,ДІє ‘cool‘ ‘LOL‘ ‘LOL‘ ‘LOL‘ ‘LOL‘ ‘LOL‘ ‘LOL‘ ‘LOL‘ ‘read‘ ‘LOL‘ ‘LOL‘ ‘LOL‘
17:58 09/11/08

Live

4 час. назад

Фима Адамович комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

4 час. назад

Фима Адамович комментирует материал Украина на приёме у психолога

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

4 час. назад

Вікторія Івченко публикует статью Чорнобиль – точка відліку

4 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

4 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

4 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

4 час. назад

Ишак Мельник комментирует материал Украина на приёме у психолога

4 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Глядишь-Король и гол,и бос...

6 час. назад

Алекс Скиталец рекомендует материал Украина на приёме у психолога

14 час. назад

Наша Версия публикует статью Віктор Доротенко зумів не злитися з тінню, він проніс через своє життя гордість і честь степняка – Олег Володарський

18 час. назад

sdv публикует статью Хроніка окупації. Футбольний матч в Луганську під прицілом снайпера

21 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал Украина на приёме у психолога

21 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал рассказ из жизни "Последний разговор с Олей в Храме"