О проекте ХайВей

Публикуйте на ХайВей свои статьи, фото, видео.

Получайте рецензии и комментарии от сообщества ХайВей на свои публикации.

Зарабатывайте деньги на публикациях.

Общайтесь с интересными людьми.

 

История  29 октября 2008 21:05:01

Нариси історії православного монастиря в с.Домбоки Мукачівського району. Ч. 3.

 Частина 3. початок Ч.1, Ч.2

Монастир у 1990-2008 рр.

У 1990 р. в день Святої Пасхи єпископ Євфимій (Шутак) відвідав допоміжну школу-інтернат в с. Домбоки, тут відбулася розмова з педагогічним колективом про повернення будівель монастирю. Єпископ доручив очолити відновлений монастир монахині Валентині (Волошин).

монастирська церква Успення Божої Матері
монастирська церква Успення Божої Матері

 

13 червня 1990 р. Мукачівська районна рада прийняла рішення за № 137, зміст якого подаємо нижче: “Враховуючи клопотання Мукачівської єпархії та багаточисленні прохання віруючих навколишніх сіл про повернення управлінню єпархії частини будівель колишнього жіночого Свято-Успенського монастиря в с. Домбоки, виконком Мукачівської районної Ради народних депутатів вирішив:

1. Дозволити відділу народної освіти райвиконкому провести поетапну передачу частини будівель Ракошино-Домбоцької спецшколи-інтернату управлінню Мукачівської єпархії в установленому порядку на умовах, викладених дирекцією школи-інтернату.

2. Створити комісію райвиконкому по передачі визначеної частини приміщень школи-інтернату...

3. Райфінвідділу провести відповідні зміни в упорядкуванні майнового об’єму школи-інтернат.

4. Виконкому Ракошинської сільської Ради (тов. Делегану М. В.) визначити розмежування території школи-інтернату та відчужених будівель у погодженні із службами райвиконкому.

5. Організацію виконання даного рішення покласти на завідуючого районним відділом освіти тов. Напуда В. І., контроль за його виконанням покласти на заступника голови райвиконкому тов. Софілканич І. Ю.” Наступне прийняте рішення вирішило питання реєстрації православного монастиря в Домбоках [40].

 

На основі цього рішення черниці отримали довідку про реєстрацію релігійного об’єднання.

В. о. керуючого справами виконкому В.М. Машкаринець склав перелік будівель і визначив розміри земельної ділянки, що передбачили передати Свято-Успенському монастирю до 1 вересня 1990 р. Зокрема: 1) передавався одноповерховий корпус, який раніше використовувався під складські приміщення; 2) половина спального триповерхового приміщення, де раніше знаходилася церква; 3) загальна ділянка в 2 га, яка раніше використовувалася під посів зеленої маси [41].

літня каплиця Преображення Господнього
літня каплиця Преображення Господнього

 

1 вересня 1990 р. директор школи-інтернату запропонував монахиням “Умови” передачі будівель. У документі зазначалося, що згідно з рішенням Мукачівського райвиконкому дирекція Ракошино-Домбоцької школи-інтернату згідна передати 2 корпуси Свято-Успенському монастирю на таких умовах: 1. Монастирські працівники зобов’язуються заасфальтувати доріжку на господарському подвір’ї, виготовити та встановити ворота (там же). 2. Заасфальтувати доріжки парадного входу, встановити за свій рахунок ворота і хвіртку (там же). 3. За свій рахунок відгородити територію школи від монастиря. 4. Завести 50 тонн вугілля в шкільну котельню. 5. Встановити за свій рахунок додатковий котел для підсилення шкільних котлів. 6. Монастир не повинен мати претензій до списаних корпусів [42].

 

6 грудня 1990 р. єпископ Євфимій видав посвідчення такого змісту: “Відкриття монастиря в Домбоках благословити постановою Священного Синоду УПЦ під головуванням Митрополита Київського і всієї України Філарета від 23-24 листопада 1990 р. ”. У 5 неділю Великого посту 1991 р. владика відслужив першу службу у відновленому монастирі.

черниці біля каплиці на кладовищі
черниці біля каплиці на кладовищі

 

Відродження монастиря було важким і болісним. Ігуменя Валентина згадує: “Коли ми повернулися в Домбоки, то все було в руїнах, ми поселилися в одної жінки. Почали будувати каплицю. Уповноважений у справах релігій В. М. Івашкович дозволив вести ремонтні роботи. Знайшли будівельників, привезли пісок, цемент, спорудили каплицю, вкрили шифером дах старого корпусу. З Мукачівського монастиря прийшла до нас з Гафією статутниця Феодосія. Довгий час нас було троє. Згодом з Московської єпархії повернулися монахині Варвара і Тетяна” [43].

Житловий корпус
Житловий корпус

 

Проведення капітального ремонту житлових будинків і церкви вимагало великих грошових надходжень. Фінансову допомогу монахині шукали серед керівників різного рівня. В архіві монастиря виявлено декілька звернень до районних та обласних установ та їх керівництва, які датуються 1990-1992 рр.

 

24 листопада 1991 р. сесія Ракошинської сільської ради прийняла рішення, за яким для Свято-Успенського монастиря в Домбоках було виділено 4 га землі для ведення підсобного господарства.

Житловий корпус та домова церква
Житловий корпус та домова церква

 

Монастир відбудовувався, зростала кількість жителів святої обителі. Постала проблема врегулювання земельних та майнових відносин між монастирем, який володів до 1959 р. всім господарством і будинками, і школою-інтернатом, що прийшла в ці приміщення після закриття монастиря. Біля двох років велися переговори між монахинями і єпархіальним управлінням Мукачівської православної єпархії з одного боку й школою-інтернатом та Мукачівським районним відділом освіти з другого боку. Врешті-решт 2 квітня 1992 р. на основі досягнутих домовленостей була укладена угода про спільне функціонування.

 

Угода була укладена, але її пункти не виконувалися у зв’язку з різними суб’єктивними та об’єктивними причинами. Важливо те, що монахині просили повернути їм будівлі, збудовані їхніми власними руками, вони не претендували на чужу власність. Монахині намагалися відстоювати свої конституційні права у численних зверненнях до голови обласної ради народних депутатів І.М. Країла, до депутатів районної та обласних рад.

ігуменя Валентина
ігуменя Валентина

 

В одному з листів на ім’я І. М. Країла від 20 липня 1993 р. читаємо: “Пішов уже третій рік, як нам повернули монастир. Нас зараз 37 монахинь. До закриття монастиря у нас було посаджено 1 гектар саду, в якому ми мали власну пасіку. Все це зараз знаходиться у повному занепаді, а пасіка взагалі зруйнована. Була зруйнована і наша церква, на відродження якої нам тепер приходиться докладати багато власних зусиль і коштів. Монастир відновлюється на добровільні пожертвування віруючих, не просячи у держави ніякої компенсації за причинені великі збитки. При цьому нам просто дивно, наскільки наше Мукачівське райвно тримається старого закону та вже давно застарілих некоректних звичаїв, бо, наприклад у Хустському і Тячівському районах, а саме в Углі, Драгові, Липчі, Приборжавському, були віддані корпуси самих інтернатів, що були ними побудовані. Ми ж не можемо дочекатися своїх власних корпусів, які ми будували за свої кошти” [44]. Питання власності між монастирем і школою-інтернатом і в наш час залишається відкритим. Це не єдиний випадок на Закарпатті, де будинки і земельна ділянка не були повернуті своїм законним власникам, тобто чернецтву, така проблема має місце й в с. Іза-Карпутлаш на Хустщині, де разом з монастирем співіснує районний тубдиспансер.

14 січня 2000 р. померла ігуменя Валентина (Волошин), її прах поховано на кладовищі монастиря.

 

28 жовтня 1997 р. настоятелькою Свято-Успенського монастиря призначена ігуменя Февронія (Тухляниця). Після призначення на посаду настоятельки вона ніколи не сиділа, склавши руки, завжди намагається зробити якнайбільше для монастиря і сестер. Завдяки її старанням, у 2004 р. закінчився розпис головної монастирської церкви Успіння Божої Матері, який проводили іконописці з Ужгорода та Великих Лучок. Іконостаси для монастиря виготовив М.В. Росада з с. Приборжавського Іршавського району. Художник В. Д. Балога провів розпис літньої каплички.

 

На сьогодні в монастирі проживають 30 монахинь. У монастирі проводять службу два священики: о. Віктор Мальованик в Свято-Успенському монастирі служить з 1996 р., та ігумен Кирил (Снігур), що несе свій послух в монастирі з 1998 р.

сестри та священики Домбоцького монастиря
сестри та священики Домбоцького монастиря

 

На сьогодні на території монастиря функціонує три храми: на честь Успіння Божої Матері, Преображення Господнього і маленька домова церква Покрови Божої Матері.

 

В Успенському храмі знаходяться чудодійні ікони Божої Матері: “Скоропослушниця” та “Акафисна”. Історія перенесення цих ікон до монастиря дуже цікава. Ікона “Скоропослушниця” написана на Афоні в Дохіарському грецькому монастирі, на ній зберігся напис, який свідчить, що ікону написали в дарунок православним вірникам Карпатської Русі. Якимось чином вона потрапила в Єрусалим, у Руську місію. Тут її і побачив схиігумен Серапіон (Іваник), який був родом з Закарпаття. Він з благословення святішого Патріарха Єрусалимського Тимофія у 1937 р. привіз ікону в Мукачево. На свято Успіння Пресвятої Богородиці вона була виставлена для поклоніння вірникам у Мукачівському храмі. За згодою єпископа Дамаскина перенесена в монастир в Домбоки.

о. Серапіон з іконою Скоропослушниця
о. Серапіон з іконою Скоропослушниця

 

Ікона “Акафисна” належала архімандриту Алексію (Кабалюк), він отримав її як благословення від намісника Свято-Пантелеймонівського монастиря на Афоні схиархимандрита Мисаїла у 1911 р.

 

Тут знаходяться також частинки мощей святих угодників Божих: святителів Григорія Богослова, його брата Кесарія, св. Нифонта, патріарха Константинопольського, святих Євминія, Ігнатія Афонського, Акакія, Афанасія Великого, Кирика, мученика Маманта та багатьох інших. Є і частинка від животворящого Хреста Господнього.

ігуменя Февронія
ігуменя Февронія

 

Порядок богослужінь проходить кожного дня своїм порядком, вечірня, утреня, повечірня. Ранком – полуночниця та Божественна літургія.

Список використаних джерел та літератури:

40. Рішення Мукачівської районної ради народних депутатів про повернення частини будівель Свято-Успенського монастиря в с. Домбоки управлінню Мукачівської єпархії // Поточний архів Свято-Успенського монастиря в с. Домбоки Мукачівського р-ну Закарпатської обл.

41. Перелік будівель і розміри земельної ділянки, передбачено для передачі Свято-Успенському монастирю в с. Домбоки // Поточний архів Свято-Успенського монастиря в с. Домбоки Мукачівського р-ну Закарпатської обл.

42. Умови передачі частини будівель Свято-Успенському монастирю від 1. 09. 1990 р. // Поточний архів Свято-Успенського монастиря в с. Домбоки Мукачівського р-ну Закарпатської обл.

43. Ожила стежка в Домбоки // Єпархіальний вісник. – 1992. – лютий. – С. 2.

44. Лист-Прохання монахинь Свято-Успенського монастиря в с. Домбоки Мукачівського р-ну до голови обласної ради народних депутатів М. І. Країла від 20 липня 1993 р. // Поточний архів Свято-Успенського монастиря в с. Домбоки Мукачівського р-ну Закарпатської обл.

Публикацию прочитали

Количество просмотров: 12700
Отредактировано: 29-10-2008 [21:26]
Фото: автора та з архіву монастиря
delete
Юрій Данилець
Юрій Данилець, Ужгород, свободный журналист "ХайВей" 

Теги

Для того, чтобы оценить статью, Вас необходимо войти в систему
Право оценивать рецензии на ХайВей можно получить от редакции сайта по рекомендации одного из журналистов ХайВей
Рекомендаций: +3
Всего комментариев: 3, Всего рецензий: 7
Укажите свой e-mail адрес, если Вы хотите получать комментарии к этому материалу
Подписаться

Для того, чтобы опубликовать сообщение в этой теме, Вам нужно ввойти в систему.

Рецензии

22:44 29/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Юрій Данилець Ужгород
дякую
18:09 30/10/08
00:11 30/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Юрій Данилець Ужгород
дякую
18:10 30/10/08
08:46 30/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Интересно, познавательно, глубоко. И подан материал верно, отличные иллюстрации, хороший стиль изложения.
Юрій Данилець Ужгород
Спасибо
18:10 30/10/08
09:01 30/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Скіф Донецк
Юрій Данилець Ужгород
Спасибо
18:11 30/10/08
10:23 30/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Яка історя, які особистості!..
А фото - просто чудові!
Юрій Данилець Ужгород
дякую
18:11 30/10/08
15:00 30/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Люблю такие вот места - от них веет неимоверно сильно историей, тайнами и событиями...
Юрій Данилець Ужгород
Спасибо
18:11 30/10/08
23:40 30/10/08
Журналистское мастерство
Язык и стиль
Форма подачи
Общее впечатление
Такие заметки весьма важны для исторических описей края...
Юрій Данилець Ужгород
Абсолютно с Вами согласен, спасибо
08:16 31/10/08

Комментарии

Рекомендує цей матеріал
08:46 30/10/08
Скіф Донецк
Рекомендує цей матеріал
Чому? рекомендую
09:01 30/10/08
Рекомендує цей матеріал
Чому? Цікаво!
10:23 30/10/08

Live

20 мин. назад

Сергей Кувалда комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

55 мин. назад

Алекс Скиталец комментирует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

1 час. назад

Влочега рекомендует материал Українці над Вісляною затокою. Частина 1. Початки

2 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

7 час. назад

Николай Колесников публикует статью Куй железо, не отходя от кассы

7 час. назад

Харламов Виктор Георгиевич публикует статью Она была весны красивей

8 час. назад

Литвиненко Анатолий рекомендует материал ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

8 час. назад

Литвиненко Анатолий пишет рецензию на публикацию ВИР БРЕХНІ В УКРАЇНІ

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

10 час. назад

Андрей Андрей комментирует материал Перундень

10 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

11 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Перундень

11 час. назад

Родослав Корченюк комментирует материал Перундень

11 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

11 час. назад

Іван Парнікоза публикует статью Українці над Вісляною затокою частина 2. Дзежґонь – Пасленк – розбудова спільноти

11 час. назад

Сергей Кувалда комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

11 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

11 час. назад

Алекс Скиталец комментирует материал стих Сергея Лебедева и Юрия Мельника "К нам Ангелы Бога на помощь спешат"

11 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

11 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

11 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

11 час. назад

Белка Белкина комментирует материал Перундень

12 час. назад

Андрей Андрей комментирует материал Перундень